Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Notiunea de suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#253
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 11 noiembrie 2023 - 12:11, said:


Sufletul lui Lazăr înviat după 4 zile unde fusese? Posted Image

io zic sa nu-l crezi pe isus . Posted Image

#254
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGRATEFUL, on 11 noiembrie 2023 - 00:21, said:

Nu putem vorbi despre "suflete"  descarnate, fara trup care se zbenguie undeva pe campii verzi...
Pana nu iesi din paradigma pe care ai acceptat-o, nu vei putea intelege, fiindca incontinuu vei cauta sa adaptezi la modelul tau care pe langa ca nu este biblic este si intortocheat daca e sa explici toate invataturile biblice.
Nu putem, nu putem. Decat ca ...... SCRIE Posted Image

Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. (Apoc.6:9)
Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?(Apoc.6:10)


Tu ce PROBA BIBLICA ai? "Nu e asa"? te rog pune proba biblica contrara. Directa.

View Postlogic1, on 11 noiembrie 2023 - 00:24, said:

De aici vine credința lui Zexe:
Stimabile, ma confunzi. Credinta mea vine direct de la Dumnezeu, ca ne-a lasat Cuvantul Sau. Pe care eu il citesc. Si nu il ignor.

Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. (Apoc.6:9)
Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?" (Apoc.6:10)

View Postdark, on 11 noiembrie 2023 - 12:11, said:

Sufletul lui Lazăr înviat după 4 zile unde fusese? Posted Image
Conform Scripturii, fiind credincios, sufletul ers cu Hristos in rai.

#255
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 11 noiembrie 2023 - 14:42, said:


Conform Scripturii, fiind credincios, sufletul ers cu Hristos in rai.

Atunci de ce soră-sa Maria îi zice lui Isus că îl va revedea pe Lazăr abia în „ziua de apoi”, când va fi Învierea? :huh: - Ioan 11:24.

#256
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
...sora-sa, Marta, nu Maria.

#257
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 11 noiembrie 2023 - 14:42, said:

Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?" (Apoc.6:10)


Nu observați, ce afurisite erau sufletele astea de sub altar! Îi cereau socoteală lui Iehova, că de ce zăbovește și nu nimicește mai repede pe cei care le-au făcut lor rău!
Acestea nu pot fi niște suflete reale de sfinți, căci dorința de răzbunare nu caracterizează pe omul bun!

[ https://media0.giphy.com/media/nvWpIKlWGIR9pFtArA/giphy.gif?cid=ecf05e47ixac5nglrgkcbotx5fhqlbqdj60prxs2497qsv77&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#258
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
În VT vărsarea de sânge nevinovat „cerea” (metaforă) răzbunare. Dumnezeu i-a spus lui Cain: „Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine.”

Sângele avea glas și vorbea în contul persoanei ucise, pentru că în el era sufletul sau viața. Tot vărsat și scurs sub altar sângele lui Isus „vorbește mai bine decât sângele lui Abel”.

Apocalipsa 6

9 ...am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii pe care o ţinuseră.
10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”



#259
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Da, ar fi penibil să ne închipuim că există într-adevăr, niște suflete reale sub un altar real, în Cer, care strigă de mama focului: hai băăă, Iehova, odată, ce mai aștepți? nu ne răzbuni? hai că vrem să vedem, precum Iona odinioară, cum îi arzi pe fraierii ăștia de pe Pământ...!!!

[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663504119-kanoso.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#260
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 11 noiembrie 2023 - 15:39, said:

Atunci de ce soră-sa Maria îi zice lui Isus că îl va revedea pe Lazăr abia în „ziua de apoi”, când va fi Învierea? Posted Image - Ioan 11:24.
Ete scârț, fac citirea Scripturii cu tine, acum.

21. Marta a zis lui Isus: "Doamne, daca ai fi fost aici, n-ar fi murit fratele meu!
22. Dar si acum, stiu ca orice vei cere de la Dumnezeu Iti va da Dumnezeu."
23. Isus i-a zis: "Fratele tau va invia."
24. "Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi."

Nu i-a spus ca va invia in acea zi si Marta stia ca invierea sfintilor este in ziua de apoi. Problem?

View Postdark, on 12 noiembrie 2023 - 21:28, said:

Nu observați, ce afurisite erau sufletele astea de sub altar! Îi cereau socoteală lui Iehova, că de ce zăbovește și nu nimicește mai repede pe cei care le-au făcut lor rău!
Acestea nu pot fi niște suflete reale de sfinți, căci dorința de răzbunare nu caracterizează pe omul bun!
Razbunare? Mon cher, judecata Domnului nu este razbunarea sfintilor. Ca Domnul razbuna, nu sfantul. Razbunare e daca iti dau eu KO ca ai fost obraznic, gen.

#261
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 13 noiembrie 2023 - 11:34, said:

Nu i-a spus ca va invia in acea zi si Marta stia ca invierea sfintilor este in ziua de apoi. Problem?

L-a înviat atunci, în acea zi!
Ideea era că Marta nu a spus că se așteaptă ca, după ce va muri, să întâlnească în Cer sufletul fratelui ei Lazăr...Posted Image

#262
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 13 noiembrie 2023 - 11:38, said:

L-a înviat atunci, în acea zi!
Da. Insa tu ai intrebat

Quote

Atunci de ce soră-sa Maria îi zice lui Isus că îl va revedea pe Lazăr abia în „ziua de apoi”, când va fi Învierea?
Iar Hristos i-a raspuns

23. Isus i-a zis: "Fratele tau va invia."

Marta stia de invierea generala la vanirea Domnului. Hristos nu i-a spus "fratele tau va invia AZI si Marta, ca fraiera i-a zis ca stie ca va invia in ziua de apoi, ca sa intrebi tu pe langa subiect, gen

Quote

Ideea era că Marta nu a spus că se așteaptă ca, după ce va muri, să întâlnească în Cer sufletul fratelui ei Lazăr...Posted Image
Fiind obligatoriu, zici? Fara intrebarea asta suntem in ceata, sau cum?

#263
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Normal ar fi fost ca Lazăr să fi descris minunățiile Raiului văzute în cele patru zile câte fusese Sus...:unsure:...

View Postzexelica, on 13 noiembrie 2023 - 11:46, said:

Iar Hristos i-a raspuns

23. Isus i-a zis: "Fratele tau va invia."


Va învia, nu că sufletul lui Lazăr va fi adus înapoi pe Pământ!
Lazăr era mort și nu viu în Ceruri, ca suflet. Întâlnirea Martei cu fratele ei urma să fie la Înviere, în ziua de apoi, nicidecum după moartea Martei. Asta în cazul în care Isus nu ar fi înviat pe Lazăr.

#264
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 13 noiembrie 2023 - 13:43, said:

Normal ar fi fost ca Lazăr să fi descris minunățiile Raiului văzute în cele patru zile câte fusese Sus...Posted Image...



Va învia, nu că sufletul lui Lazăr va fi adus înapoi pe Pământ!
Lazăr era mort și nu viu în Ceruri, ca suflet. Întâlnirea Martei cu fratele ei urma să fie la Înviere, în ziua de apoi, nicidecum după moartea Martei. Asta în cazul în care Isus nu ar fi înviat pe Lazăr.
Versul este proba pentru "cand e invierea sfintilor", stimabile. Plus ca nu stii tu sau eu ca Lazar n-a descris. Ca Scriptura nu e lucrare de istorie. Dumnezeu a pus ce a vrut El. Nici descriere exacta nu ai ca Isus a mers la toaleta sau ca a facut dus. Nici meniul Sau nu este descris. Nu inseamna ca nu a mancat.

#265
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Chiar așa, să nu scrie niciunde că după moarte, sufletul celui drept se duce în Cer? :dontgetit:

#266
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 13 noiembrie 2023 - 13:50, said:

Chiar așa, să nu scrie niciunde că după moarte, sufletul celui drept se duce în Cer? Posted Image
Scrie despre sufletele sfintilor in cer. E suficient. Ce nu scrie este ca sufletele sfintilor NU MERG in cer Posted Image

Bine, stiu metoda iehovista "unde scrie ceva contrar doctrinei, ignora, spune ca e metafora, eroare scribala sau ca pentru acea vreme insemna altceva"

Edited by zexelica, 13 November 2023 - 13:55.


#267
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 13 noiembrie 2023 - 13:55, said:

Scrie despre sufletele sfintilor in cer. E suficient. Ce nu scrie este ca sufletele sfintilor NU MERG in cer Posted Image

Bine, stiu metoda iehovista "unde scrie ceva contrar doctrinei, ignora, spune ca e metafora, eroare scribala sau ca pentru acea vreme insemna altceva"
Atat timp cat sufletul  e compus din trup si duh  realizezi ca cu sufletul esti in imparatia cerurilor.
Deci eu cu mintea pot fi in alta parte chiar daca trupul sunt in casa in care locuiesc.
Eu asa inteleg "stramutarea" in imparatia cerurilor. Bineinteles ca doar sfintii au o asemenea traire.

#268
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 13 noiembrie 2023 - 18:38, said:

Atat timp cat sufletul  e compus din trup si duh  realizezi ca cu sufletul esti in imparatia cerurilor.
Deci eu cu mintea pot fi in alta parte chiar daca trupul sunt in casa in care locuiesc.
Eu asa inteleg "stramutarea" in imparatia cerurilor. Bineinteles ca doar sfintii au o asemenea traire.
Vrei sa speculez?

#269
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 13 noiembrie 2023 - 23:02, said:

Vrei sa speculez?
Cred ca ar fi pentru prima oara . . . .  dar zic ca ar trebui .
Oricum , pentru mine biblia e o suma de speculatii.

#270
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 18 noiembrie 2023 - 12:36, said:

Cred ca ar fi pentru prima oara . . . .  dar zic ca ar trebui .
Oricum , pentru mine biblia e o suma de speculatii.
22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." (Luc.17:21)

Mai mult de atat nu ma bag sa comentez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate