Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Action-shots

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
San Isidro

San Isidro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2005

ARC, on Oct 7 2005, 18:25, said:

(nu stiu cu ce sunt facute)

<{POST_SNAPBACK}>


QUOTE: High speed cameras: Fastax, Hycam, Nova, Photosonics etc.
Parerea mea ca este vorba de Video Photography. ;) Nu-s de ce.

Edited by San Isidro, 07 October 2005 - 18:08.


#38
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005
Pai daca un glont merge cam cu viteza sunetului (cam 350m/sec parca) => 1/350 strabate 1m, la 1/1400 (aproximativ timpul de expunerte din primele fotografii) strabatye 25 cm, deci sunt putine sanse sa-l "vezi" in poza. Cam de pe pe la 1/6000 in jos si cu mult noroc, cred ca ar iesi ceva.

#39
DarkeN

DarkeN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2003
SA NU RADETI DE MINE . OFFTOPIC
AM UN CANON EOS 350d .. VREAU SA VAD IMAGINEA PRIN LCD .. SE POATE ?
NU AM CARTE TEHNICA .. ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI URGENT VA ROG ... SI DACA STIE CINEVA DOCUMENTATIE IN LB ROMANA ..

#40
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

DarkeN, on Oct 7 2005, 18:10, said:

SA NU RADETI DE MINE . OFFTOPIC
AM UN CANON EOS 350d .. VREAU SA VAD IMAGINEA PRIN LCD .. SE POATE ?
NU AM CARTE TEHNICA .. ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI URGENT VA ROG ... SI DACA STIE CINEVA DOCUMENTATIE IN LB ROMANA ..

<{POST_SNAPBACK}>

nu  :death: nici webcam nu merge ;)

Edited by cold_fire, 07 October 2005 - 18:19.


#41
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
[de sters, post in plus]

Edited by cold_fire, 07 October 2005 - 18:20.


#42
San Isidro

San Isidro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2005
Care? Al tau sau al lui?  ;)

#43
sensation.xx

sensation.xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.12.2004

DarkeN, on Oct 7 2005, 18:10, said:

SA NU RADETI DE MINE . OFFTOPIC
AM UN CANON EOS 350d .. VREAU SA VAD IMAGINEA PRIN LCD .. SE POATE ?
NU AM CARTE TEHNICA .. ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI URGENT VA ROG ... SI DACA STIE CINEVA DOCUMENTATIE IN LB ROMANA ..

<{POST_SNAPBACK}>


cred ca glumesti...

Oricum documentatie gasesti pe google,trebuie doar sa vrei...

Edited by sensation.xx, 07 October 2005 - 18:27.


#44
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

San Isidro, on Oct 7 2005, 18:21, said:

Care? Al tau sau al lui?  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

amandoua... bine totusi ca nu a facut un topic separat, ca iar se ajungea la "vreau sa devin fotograf"... :console:

#45
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Cat de curand se anunta "Vreau sa ma fac fotograf ... reloaded" :D
Stay tuned  ;)

#46
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Ai putea sa te gandesti la modul in care se deplaseaza obturatorul aparatului.
Daca se deplaseaza pe aceeasi directie dar in sens invers cu glontul, s-ar putea sa ai noroc si sa-l prinzi.

Quote

Nu inteleg ce vrei sa spui. Poate explici mai pe larg. Dupa parerea mea, orice ar face obturatorul, ramane faptul ca glontul ala parcurge 15 cm in timpul tau de expunere.

E un truc...n-o sa ma apuc sa explic acuma de ce e asa, pentru ca ar trebui sa incep cu modul in care functioneaza un obturator focal si sa continui cu exemple pentru fiecare caz particular. Pot sa-ti spun unde am citit despre chestiile astea: in cartea lui Nic Hanu "Sa invatam fotografia de la maestri" volumul 1, aparut la Editura Tehnica Bucuresti in 1987, paginile 45-46.
Tot ce pot sa-ti spun acum e ca in cazul in care fanta obturatorului se deplaseaza pe aceeasi directie si in sens invers cu subiectul in miscare, imaginea acestuia pe film/CCD va aparea comprimata. Daca fanta si subiectul se deplaseaza in acelasi sens, imaginea apare alungita. Asta pentru acelasi timp de expunere.
Atentie, figura tine doar la SLR-uri si dSLR-uri care au obturatoare focale mecanice. La p&s, care au obturatoare centrale sau electronice nici nu merita sa incercati.

Edited by bchendran, 07 October 2005 - 23:58.


#47
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Daca intr-adevar are importanta in ce parte se misca obturatorul atunci poate sa aiba importanta si ce forma are. (la smena stiu ca e format din trei petale care se suprapun asa ca nu se poate spune exact ca se misca in vreo directie. La SLR-uri nu ma pricep dar ma indoiesc ca este vorba de o singura piesa. In fine, parerea mea este ca raspunsul ramane in continuare nu, in ceea ce priveste KM Z10. Oricum tot e un "truc" si nu va functiona niciodata ca "the real thing".

#48
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Daca intr-adevar are importanta in ce parte se misca obturatorul atunci poate sa aiba importanta si ce forma are. (la smena stiu ca e format din trei petale care se suprapun asa ca nu se poate spune exact ca se misca in vreo directie. La SLR-uri nu ma pricep dar ma indoiesc ca este vorba de o singura piesa. In fine, parerea mea este ca raspunsul ramane in continuare nu, in ceea ce priveste KM Z10. Oricum tot e un "truc" si nu va functiona niciodata ca "the real thing".
Smena are obturator central, nu focal!

Quote

La p&s, care au obturatoare centrale sau electronice nici nu merita sa incercati.


#49
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Am un Smena si stiu exact ce fel arata obturatorul, si arata exact cum l-am descris mai sus. Ca se cheama central sau focal asta nu stiu...

#50
termita

termita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.02.2004
Bine, probabil ca bchendran se refera la aparatele cu perdele, iar compresia imaginii ar putea fi data de difractia de la marginea perdelei care inchide obiectivul.

#51
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
tocmai am citit intr-o revista un articol in care era vorba de viteza.
printre altele explicau si cum sunt facute fotografiile alea de incanta pe toata lumea, in care un glont trece printr-un ou, rosie, pepene samd.
cica cei de la BBC au facut o camera capabila sa faca 200 milioane de cadre pe secunda si uite-asa reusesc ei sa realizeze chestiile alea.
pretty impressive.

#52
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Si la aia rafala cate cadre are?  :huh:

#53
termita

termita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.02.2004
Teorie de fotografie de mare viteza, explicata destul de detaliat.

Fotografii la baloane spargandu-se si alte subiecte. O minge de tenis la impactul cu racheta este redusa la o emisfera. Aici au folosit sincronizare pe baza de sunet. bodhisattva, cand ai facut fotografiile in poligon ai declansat la nimereala? sau ai folosit vreun mijloc mai sofisticat de sincronizare?

#54
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
kekeke
citit linkurile acum 1 an cand aveam o idee de o poza. renuntat din lipsa de acvariu. :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate