Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Compromisul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 14:40, said:

Si te-ai gandit sa le dai o mana de ajutor, repostand editorialul?
Ma astept sa ai bun simt, daca de spus ceva interesant nu ai. Oricum, banuiesc ca o sa te plictisesti sa postezi aceleasi si aceleasi mirari privind lungimea editorialelor mele... Asta daca n-o sa aiba vreun moderator ceva de spus...

<{POST_SNAPBACK}>

RaduleH, te vad aici amintind de bunul simt. Vin eu si intreb, ce este acela bun simt? Oare cu cit scrii un editoarial mai mare, cu atit ai mai mult bun simt? Sau invers? Oare tu te simti singur si neascultat si de-asta postesti asa mult p'aci? Oare cafeneaua nu ti-e de ajuns? De ce oare ai intrat cu picioarele in bietii forumisti d'aci? As vrea sa transform firul asta usor usor intr-o discutie despre rabdarea. Am io o slabiciune pentru rabdare. Dar oare ce este rabdarea? Este ea legata de libertate? Are ea, rabdarea, vreo legatura cu compromisul de-a fi liber? mhm... interesant...

#20
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 14:43, said:

Ba tocmai justificarile sunt cele care insotesc mai mereu compromisurile. Cu cat cineva va incerca sa explice pe larg de ce si-a incalcat un principiu, cu atat se va vedea ca nu e impacat cu compromisul facut... dar, dupa cum spuneam... ajunge mai mereu sa se impace cu sine. Cat priveste rezultatul... rareori spune adevarul despre drumul parcurs...

<{POST_SNAPBACK}>

Imi recunosc greseala in legatura cu "definitia" compromisului.
Este vorba de cine se scuza, se acuza?

#21
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 14:57, said:

De ce nu ma mira ca ai aparut si tu?
Dar asta e riscul cand postezi pe un forum...
Din pacate pentru voi, eu am de-a face cu cei ca voi de vreo 12 ani... Dupa o vreme in care am sperat sa descopar logica si bun-simt in ceea ce faceti, m-am lasat pagubas...
Asa ca nu-mi va fi greu sa va ignor, cu conditia sa nu depasiti masura. Dar, asta va ramane la latitudinea unui moderator sa judece...

<{POST_SNAPBACK}>

RaduleH, imi cer scuzeH daca te-am facut sa te miri. Dar sa stii ca si eu m-am mirat cind am descoperit, cu stupoare, ca ai postit un "editorial" si mai mare decit precedentele. oPserv ca aduci cumva in discutia si "logica", ceea ce ma face sa cred ca urmatorul editorial o va avea ca tema. In fine... mhm...

#22
Radu Herjeu

Radu Herjeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.08.2005

ingrid9, on Sep 23 2005, 14:58, said:

Imi recunosc greseala in legatura cu "definitia" compromisului.
Este vorba de cine se scuza, se acuza?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu. De obicei, cine se scuza mult in fata celorlalti tine mult la imaginea lui in ochii lor. Dar ascunde si o nesiguranta legata de deciziile sale.
de multe ori ceilalti nu sunt decat spectatorii incercarii lui de a-si oferi siesi justificari pentru un compromis pe care l-a facut si cu care nu e impacat. Si asteapta de la ceilalti intarirea senzatiei ca a facut bine.

#23
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 15:57, said:

De ce nu ma mira ca ai aparut si tu?
Dar asta e riscul cand postezi pe un forum...
Din pacate pentru voi, eu am de-a face cu cei ca voi de vreo 12 ani... Dupa o vreme in care am sperat sa descopar logica si bun-simt in ceea ce faceti, m-am lasat pagubas...
Asa ca nu-mi va fi greu sa va ignor, cu conditia sa nu depasiti masura. Dar, asta va ramane la latitudinea unui moderator sa judece...

<{POST_SNAPBACK}>


Trebuie sa fii constient de riscurile care apar odata cu postarea pe un forum PUBLIC. As putea chiar sa remarc ca se putea si mai rau :D. Accepta criticile, sunt inevitabile.

peace

#24
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

ingrid9, on Sep 23 2005, 15:04, said:

Asa va vreau! Sange pe pereti. Pumni! Welcome to the jungle!

<{POST_SNAPBACK}>

ingrid'o, tu nu ai dreptul sa-ti dai cu parerea pentru siNplu fapt ca esti fomee... sau poate vrei sa ai de'a face cu un compromis.

#25
sikpiss

sikpiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2005
Buna Radu! Ai scris foarte mult si am adormit dejea de doo ori... E cu final fericit?

#26
sikpiss

sikpiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2005
Buna Radu! Ai scris foarte mult si am adormit dejea de doo ori... E cu final fericit?

#27
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

Radu Herjeu, on Sep 23 2005, 15:06, said:

N-ai sa vezi. Si jungla isi are legile ei.

<{POST_SNAPBACK}>

Care? Legea junglei? Aia taie in carne vie!

#28
Radu Herjeu

Radu Herjeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.08.2005

ragnarok, on Sep 23 2005, 15:06, said:

Trebuie sa fii constient de riscurile care apar odata cu postarea pe un forum PUBLIC. As putea chiar sa remarc ca se putea si mai rau :D. Accepta criticile, sunt inevitabile.

peace

<{POST_SNAPBACK}>



Asta am spus si eu...
Problema mea nu sunt criticile... care nu exista! Exceptand miorlaielile pe tema lungimii unui text venite din partea unor oameni neobisnuiti cu cititul.
La criticile aduse continutului textelor mele n-am dat niciodata inapoi.

#29
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005

godLESS, on Sep 23 2005, 15:09, said:

ingrid'o, tu nu ai dreptul sa-ti dai cu parerea pentru siNplu fapt ca esti fomee... sau poate vrei sa ai de'a face cu un compromis.

<{POST_SNAPBACK}>

Urat raspuns, ce sa zic! Dar sa nu uitam de ce am venit aici! Deci...

Edited by ingrid9, 23 September 2005 - 15:12.


#30
Radu Herjeu

Radu Herjeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.08.2005

sikpiss, on Sep 23 2005, 15:10, said:

Buna Radu! Ai scris foarte mult si am adormit dejea de doo ori... E cu final fericit?

<{POST_SNAPBACK}>


Pentru ca vad ca esti incepator, iti recomand alte topicuri... ceva la fun...
E cu final fericit... tu iti dai seama ca n-ai ce sa cauti aici...

#31
ingrid9

ingrid9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.09.2005
Este clar ca nimeni nu vrea sa dea un prim exemplu de compromis pentru buna continuare a acestei discutii

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am dat io un exemplu: bughunter - 2 zile berici si aer curat  :death:  :death:

#33
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
compromisul - consider ca fiecare pas este, intr-o anumita masura, un compromis, pentru ca, de obicei ai 2 sau mai multe variante cand iei o decizie ... multe dintre ele batandu-se cap in cap ... cand alegi o varianta iti compromiti sansele legate de cealalta varianta ... legat de faptul ca faci un compromis fata de valorile in care crezi ... parca "scopul scuza mijloacele" ... cinic, trist, adevarat ...
ai mai spus ca un om care nu are principii este un om liber ... nu ... un om care n-are principii nu are libertate, un om care nu are principii nu are o personalitate proprie, isi culege ce vede in anturaj, presa, televiziune si ce ii mai atinge creierul si asimileaza ideile ca proprii pseudo-principii ... stiu cateva exemple de oameni fara principii, care se indoaie dupa cum bate vantul ... acestia nu sunt invingatori ... sau poate ca vor fii, insa aceia nu sunt oameni

pt ingrid : exemplu de compromis : spun ca renunt la prietenia(si asa mai mult formala) a unei cunostinte de genul exemplului de mai sus, desi, in viitor s-ar putea sa am nevoie de ajutorul persoanei respective, dar gandindu-ma la momentul actual, prietenia lui nu imi aduce nimic bine, ci mai mult ma "prosteste" ...

puteti sa nu bagati postu in seama ... o zi (noapte) buna   :confuzzled:

#34
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005

ingrid9, on Sep 23 2005, 15:11, said:

Care? Legea junglei? Aia taie in carne vie!

<{POST_SNAPBACK}>


si in societate e la fel.

#35
Radu Herjeu

Radu Herjeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.08.2005

shobi, on Sep 24 2005, 00:41, said:

stiu cateva exemple de oameni fara principii, care se indoaie dupa cum bate vantul ... acestia nu sunt invingatori ... sau poate ca vor fii, insa aceia nu sunt oameni

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu prea cred in principii ci in valori. De obicei, principiile sunt un set de reguli autoimpuse in urma interactiunii cu exteriorul. Valorile tin mai mult de structura profunda a omului, de balanta bine-rau, de credintele lui...
Sa stii ca multi oameni cu principii sunt la fel de maleabili si de schimbatori... Doar ca ei isi schimba principiile, in functie de conjunctura si pentru a-si justifica actiunile.
Noi atribuim notiunii de "libertate" valori pozitive. Prin urmare, nu putem considera ca ea caracterizeaza un om pe care noi nu-l consideram "de calitate". Si cum ar putea fi un om fara principii? Cu toate astea, logica spune ca un sistem care are cat mai putine repere care sa-i ingradeasca miscarile (in cazul nostru, principiile), se bucura de o libertate mai mare... Chiar si libertatea de a se mula dupa cum bate vantul...
Si nu spune nimeni ca omul liber e un invingator... Al cui?

#36
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

Radu Herjeu, on Sep 24 2005, 17:14, said:

Eu nu prea cred in principii ci in valori. De obicei, principiile sunt un set de reguli autoimpuse in urma interactiunii cu exteriorul. Valorile tin mai mult de structura profunda a omului, de balanta bine-rau, de credintele lui...
Sa stii ca multi oameni cu principii sunt la fel de maleabili si de schimbatori... Doar ca ei isi schimba principiile, in functie de conjunctura si pentru a-si justifica actiunile.
Noi atribuim notiunii de "libertate" valori pozitive. Prin urmare, nu putem considera ca ea caracterizeaza un om pe care noi nu-l consideram "de calitate". Si cum ar putea fi un om fara principii? Cu toate astea, logica spune ca un sistem care are cat mai putine repere care sa-i ingradeasca miscarile (in cazul nostru, principiile), se bucura de o libertate mai mare... Chiar si libertatea de a se mula dupa cum bate vantul...
Si nu spune nimeni ca omul liber e un invingator... Al cui?

<{POST_SNAPBACK}>


initial am vrut sa pun valori, dar m-am uitat din nou la editorial si am vazut o chestie ceva de genu :"un om fara principii este un om liber" si am schimbat ... oricum, cred ca ai inteles ce am vrut sa spun

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate