Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cel.ro - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#253
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Asta cu mai multe site-uri iar e o mare porcarie (a se citi lacomie)... stiu ca legea nu interzice dar e o mare pacaleala pentru cumparatorul neinformat.

#254
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Exact, pt ca putini oameni dau scroll pana in josul paginii sa vada Corsar Online SRL pe toate acele site-uri. Unii mai observa ca asezarea in pagina a produselor e similara, care le ridica un semn de intrebare si atunci incep sa "sape".

#255
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Domo era acum ceva ani un lant de magazine foarte bine pozitionat in ro alaturi de MG/Altex/Flanco etc. Era o optiune de luat in seama cand doreai sa cumperi ceva. Magazinele erau situate adesea in malluri.
De cand a fost preluat de cel.ro ? Astia de la cel.ro l-au schilodit bine de tot. Eu unul nici nu am mai vazut vreun magazin fizic Domo.

#256
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
De vreo 4-5 ani nu mai exista domo. Intai au disparut magazinele fizice, apoi corsarii le-au cumparat domeniul.

#257
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Eu am fost superfan CEL.ro de când i-am descoperit, pentru că erau o alternativă la jegul de "Amazon românesc" lider de piață cu prețuri exagerate la aproape orice, dar în ultima vreme se cam schimbă povestea. O dată, încep să observ că mai are și "Amazonul" prețuri bune la tot felul de chestii, a doua chestie: am observat ce înseamnă de fapt să faci o comandă cu multe produse de la mulți parteneri.

În cea mai mare parte făcusem comenzi pe 1-2 produse sau nimerisem că erau mai multe de la același "partener", și nu prea am simțit diferența față de alte magazine, cel mult pățeam să vină cu 2 curieri diferiți și uitam repede că s-a întâmplat. Dar recent am comandat cu același coș 5 produse de la 5 "parteneri" diferiți, crezând că fac economie la transport luând la pachet tot felul de mărunțișuri.

Nici vorbă, toată chestia e o mare mizerie: "coșul unic" e o minciună, tu de fapt faci 5 comenzi diferite la 5 furnizori diferiți, care vor veni cu 5 curieri diferiți (se comasează doar dacă ai noroc) pentru care plăteși 5 TAXE DE CURIERAT. Plusss "plata unică" e și ea o minciună, degeaba plătești online "coșul" că nu ai garanția că vor fi plătite online toate comenzile, trebuie să fii foarte atent la totalul de pe pagina plății și să vezi dacă însumează toate produsele - poate să rămână un produs neplătit și să ți se ceară ramburs la curier pentru el, și CEL tace ca porcu' nu zice nimic că nu ți-a plătit tot. Răspunsurile de la chat-ul de suport bineînțeles că sunt copy-paste din termeni și condiții cu "partenerii se ocupă", "partenerii fac și dreg", "adresați-vă partenerilor" bla bla.

Deci clar eu "coș" cu produse multiple nu mai comand pe CEL.ro &co. În rest, în funcție de prețuri o să mai comand produse solitare, pentru că totuși am avut o grămadă de comenzi deservite OK până la asta cu furnizori multipli. Totuși mi se pare important să evit "Amazonul" sub orice formă disponibilă, și asta e una dintre ele, like it or not.

#258
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.zf.ro/bu...a-care-20214897

#259
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Am depus la ANPC 3 plângeri împotriva acestui Corsar Online. Au trecut 30 de zile și încă nicio rezoluție. Bănuiesc că trebuie să merg la Poliție. Îmi datorează bani CEL.RO

#260
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021
Trebuie văzut care este procedura legală de urmat, ținând cont și cererea de intrare în insolvență.

#261
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Ce interesant.
Corsar Online , condus de Tiberiu Pop intra in insolventa. Administrarea Corsar este preluata de o alta firma la care asociat cu 90% este....Tiberiu Pop.

Perdea de fum.....

#262
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
E foarte logic: isi inchide firma deja recunoscuta pt tepe si continua cu alta care isi va face reputatia in timp.

Iar cine are bani de recuperat, sa le spuna pa!

#263
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006

View Postina2605, on 04 august 2021 - 08:04, said:

Am depus la ANPC 3 plângeri împotriva acestui Corsar Online. Au trecut 30 de zile și încă nicio rezoluție. Bănuiesc că trebuie să merg la Poliție. Îmi datorează bani CEL.RO

View PostMediumPlayer, on 09 august 2021 - 21:28, said:

E foarte logic: isi inchide firma deja recunoscuta pt tepe si continua cu alta care isi va face reputatia in timp.

Iar cine are bani de recuperat, sa le spuna pa!

@ina2605 - n-ai fost de acord cu metoda de virare a banilor propusa de CEL, acum te asezi la masa credala

#264
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Postflorinel, on 09 august 2021 - 17:56, said:

Ce interesant.
Corsar Online , condus de Tiberiu Pop intra in insolventa. Administrarea Corsar este preluata de o alta firma la care asociat cu 90% este....Tiberiu Pop.

Perdea de fum.....
E INADMISIBIL ! De ajuns cu infractorii de pe toate planurile acestei țări corupte !!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image CINE ÎI LASĂ PE ĂȘTIA SĂ ZBURDE LIBERI ȘI SĂ FRAUDEZE ÎN HALUL ĂSTA ???

View Postnei-k, on 10 august 2021 - 21:37, said:

@ina2605 - n-ai fost de acord cu metoda de virare a banilor propusa de CEL, acum te asezi la masa credala
Nu exista asa ceva. Se pare ca acea plangere penala despre care pomeneam pe alt topic chiar se va "intruchipa". N-am crezut ca o sa se ajunga la asa ceva ! Raspunsul ANPC (trimis oricum la peste 30 de zile de la inregistrarea petitiei si doar la solicitarea mea expresa) implica un fel de accept al politicilor comerciale CEL.ro si o forma de protectie a acestor hoti. Adjunctul care a redactat raspunsul a formulat ceva de genul ”cand ati achizitionat produsul, ati acceptat termenii si conditiile site-ului, care spun ca....”. Ceea ce imi spune acest adjunct, practic, e ca CEL mi-a luat banii iar eu sa-i dau in judecata ca sa-i recuperez. ANPC-ul spune asta, si tacit incurajeaza acest tip de practici in care poti frauda si esti scutit de raspundere daca ai textul potrivit de ”Termeni si Conditii” pe site. Well, NU ! Asta nu e deloc tolerabil. NU.

#265
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Sa ne anunti rezultatul, daca ai mai recuperat ceva dupa intrarea firmei in insolventa.

#266
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postina2605, on 11 august 2021 - 15:11, said:


De ce nu detaliezi? Sa stim exact ce ai patit.

#267
adrhc77

adrhc77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2022
Ca multi altii, am luat si eu teapa cu cel.ro.

Mai exact am încercat sa returnez ceva si mi-au zis ca nu accepta decât prin curier!
La ANPC mi-au zis clar ca e ilegal ce face cel.ro pt ca (vezi https://anpc.ro/anpc...g_34_140616.pdf) daca nu vor ei sa ia produsul de la mine atunci am voie eu, consumatorul, sa il inmanez lor. Astept solutionarea sesizarii la ANPC.

(1) Cu excepţia cazului în care profesionistul s-a oferit să recupereze el însuşi produsele,
consumatorul returnează produsele sau le înmânează profesionistului sau unei persoane autorizate
de profesionist să recepţioneze produsele, fără întârziere nejustificată

#268
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Nu inteleg teapa. De ce nu trimiti prin curier?
Pe perioada pandemiei, multe firme au sistat programul de livrare / preluare / returnare direct din sediu si au lasat doar serviciul prin curierat.
Sa ne anunti cum ai rezolvat cu anpc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate