Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

De 15 ori ....

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
.. my ass :@

Poate se gaseste cineva sa explice CRETINILOR care au facut aceasta reclama ca ceea ce fac ei se numeste DEZINFORMARE si ar trebui dati un judecata pe motiv de inducere in eroare a consumatorilor ?!?!

Deja asta nu mai este o scapare nene...

CHIAR ACUM am vazut la Antena 1 reclama (incredibil de jenanta dealtfel) in care copilul ala retardat spune CLAR ca NU MAI AVEM NEVOIE DE CONEXIUNEA NOASTRA VECHE dial-up.. sau ceva de genul asta ! ORICUM insinueaza absolut CLAR ca este vorba de conexiunea PE LINIE TELEFONICA !

Ei bine.. daca un dial-up la RTC merge sa zicem cu 3-4 K (poate sa urce pana la 5-6 in cazuri extreme) iar Zapp NU TRECE de 15 K ... unde dracu e de .. 15 ORI   mai mult ?!!?!

Also eu am vazut Zapp mergand cu 10 K ... :D

So.. sa insemne asta (la extrem dus) de .. 2 ori mai repede ?  :drac:

Desi am zis ca nu ma mai iau de ei.... de data asta cred ca e strigator la cer ce fac .. hai ma baieti.. chiar asa pe fata ?!  :hmm:

#2
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
mai in tara asta a lui "Papura-Voda" unde cine comite infractiuni nu este pedepsit nu poti rezolva inca chestii din astea si crede-ma ca nimeni nu sesizeaza nimic nicaieri...asa ca sa mai asteptam cativa ani...

#3
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Nu sunt in tara, asa ca nu am vazut reclama (si nu-mi pare rau, de altfel). Clenciul e discutabil. Probabil ca vor sa sugereze ca-ti poti abandona definitiv conexiunea pe fir contra Zapp-ului lor. Din punct de vedere marketing, reclama pare sa fie la fel de stangace si confuza ca toate celelalte. In orice caz, o publicitate profesionista NU ARE VOIE sa lase loc la astfel de interpretari (=> PR s*cks big time). Sigur nu e vechea pacaleala mizerabila in care explicatia legala e data intr-un text microscopic, aflat sub rezolutia televizorului?

#4
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
nu vreau sa va contrazic dar urmariti cu atentie reclama zice ceva de genul " pana la 15 ori mai rapid " cand o fi viteza aia puteti merge numai la cei de la un show room zapp si sa va luati de ei sa va demonstreze ca se poate

c ya

#5
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
am fost eu la reprezentanta... m-am uitat eu la ce vroiam eu (server metropolitan, cablu de retea infipt fix in switch-ul KpnQwest-ului din victoria).
rezultat? SUB 56kbit / secunda.

distanta intre servere (al meu & al lor): 3 hop-uri
ping: ~20 ms

#6
cristi ()

cristi ()

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 02.08.2002
Ca idee de marketing in sine, este discutabila. La fel si perseverenta in pastrarea ei.
Pe de alta parte, ar putea avea probleme cu Consiliul Concurentei.

Promovarea destul de agresiva a serviciilor Zapp se face din pacate in dauna unei exacte informari a potentialilor clienti, si nu este pentru prima data. Asta nu inseamna ca, in ceea ce priveste viteza de transfer, nu este superioara celei de pe dial-up, dar termenii de comparatie trebuie explicit definiti (ce intelege Telemobil prin dial-up? oare); in materialele promotionale lipsesc pana si obisnuitele "notele de subsol" minuscule.

#7
sigquit

sigquit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Poate se gaseste cineva sa explice CRETINILOR care au facut aceasta reclama ca ceea ce fac ei se numeste DEZINFORMARE si ar trebui dati un judecata pe motiv de inducere in eroare a consumatorilor ?!?!
...

de data asta cred ca e strigator la cer ce fac .. hai ma baieti.. chiar asa pe fata ?!

draga prietene,
nu pot sa nu remarc in primul rand o stare de agitatie cel putin nefireasca in randul anti-zapperilor, pe care eu personal mi-o explic ori printr-o plictiseala enorma de care se doreste a se scapa cu orice pret, ori prin multa
furie latenta, derivata probabil din insatisfactii pe plan profesional sau sentimental.
totodata, sa nu uitam ca suntem romani, deci trebuie neaparat sa-i dam in cap aluia de langa noi, daca ni se pare ca incearca sa fie putin mai bun decat restul turmei.
revenind la acuzatiile tale - "de data asta cred ca e strigator la cer ce fac .. hai ma baieti.. chiar asa pe fata "
ceea ce face zapp-ul prin reclamele cu pricina se cheama *marketing*. un marketing inteligent si adaptat foarte bine societatii si conditiilor actuale din romania. nu merge netul prin zapp de 15 ori mai repede? cui ii pasa? mai acum vreo doi ani, principala fraza din campania de promovare a lui Oracle 9 era: "Oracle9i. Unbreakable. Can't break it. Can't break in."
Multa agitatie, multe conferinte de presa in care managerii de la Oracle Corp. se bateau cu pumnul in piept ca nimeni n-a reusit sa sparga produsul cu pricina, toate astea in timp ce pe listele de specialitate se publicau bugurile de Oracle 9i in ritm de unul pe saptamana.
Bineinteles ca au fost acuzati de inducerea unui fals sentiment de siguranta cumparatorilor si amenintati cu un car de procese.
Replica a fost simpla:
"We believe the market effect of the 'Unbreakable' campaign raises the security bar and therefore improves security overall, both in forcing us to live up to the statement, and forcing others in the industry to begin to do the same".
punct.
Repet, ceea ce se intampla se cheama *marketing*. Un produs trebuie promovat la o adica cu orice pret.
Revenind la cei care deschid browserul revoltati si se apuca sa injure Zapp-ul pe forumuri, frustrati fiind ca pt. 2c/minut ei navigheaza cu 15K/secunda in loc de 60K...get a life. really.
repet - suntem romani, deci avem adanc intiparita in subconstient regula conform careia trebuie sa doboram cu pietre pe oricine incearca sa fie mai bun ca noi sau sa se se ridice din multime prin propriile puteri.
oh well, ne meritam soarta...

--
un umil angajat zapp

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Romanii isi merita soarta asa cum si voi v-o meritati pe a voastra...

Este asa greu pentru voi macar sa va faceti placuti printr-un ton prietenesc, trebuie neaparat sa va considerati superiori fata de noi astia care discutam aici, chiar crezi ca nu suntem implicati in fenomenul telecomunicatiilor si nu stim ca nu mergeti bine...?

Daca voi aveti respect pentru user, are si el pentru voi, ori pana la proba contrarie, imi pare rau...

Greets,
Speedo

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Zapp NU e Oracle ... si chiar de-ar fi .. minciuna voastra e PREA MARE  ! Una e sa exagerezi si una e sa minti ... SEE ?

Pt ca voi exagerati daca spuneati de ex. de 5 ori mai rapid !

DAR .. 15 .. e deja PREA MULT .. asta inseamna ca va bazati pe niste PROSTI .. de va imaginati ca puteti aduce clienti cu o reclama atat de stupida !


Iar chestia cu anti-zapperi las-o pentru altii... Eu unul nu sunt ANTI .. dar nici nu pot sa tac atata timp cat va dau un milion jumate pe luna pt nimic ! De banii astia macar pot sa va critic OBIECTIV .. ca de .. doar MI-AM LUAT ZAPP  !  :drac:

#10
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Romanii isi merita soarta asa cum si voi v-o meritati pe a voastra...

Este asa greu pentru voi macar sa va faceti placuti printr-un ton prietenesc, trebuie neaparat sa va considerati superiori fata de noi astia care discutam aici, chiar crezi ca nu suntem implicati in fenomenul telecomunicatiilor si nu stim ca nu mergeti bine...?

Daca voi aveti respect pentru user, are si el pentru voi, ori pana la proba contrarie, imi pare rau...

Greets,
Speedo

Draga Speedo, ma obligi sa ma repet, este o reactie reflexa si perfect legitima. Daca tie ti-ar ameninta cineva parintzii cu actul sexual, ai mai fi curtenitor fatza de persoana respectiva? Eu unul sunt copilul acestei firme. Lucrez aici din 99 si nu-mi doresc sa mai lucrez in alta parte, aici am invatat o gramada de chestii si mai am de invatat inca multi ani. Deci nu ma condamna prea tare ca sunt zeflemitor. Imi permit sa fiu. Am statutul unui om care sta zilnic langa cea mai noua si mai excitanta tehnologie, care pune zilnic mana pe tot felul de bunatati. Iarta-ma ca nu pot sa-mi critic munca. Sau sa-i apreciez pe cei care o critica. Sunt un fanatic? Poate ca da. Respecta-mi fanatismul. Va urasc sincer si din tot sufletul meu ;-)

O zi buna, plina de succese si realizari, precum si un week-end tihnit, in pace si prietenie, in respect si bunastare, alaturi de persoana iubita,

zahei.

#11
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Monitox
Iar chestia cu anti-zapperi las-o pentru altii... Eu unul nu sunt ANTI .. dar nici nu pot sa tac atata timp cat va dau un milion jumate pe luna pt nimic ! De banii astia macar pot sa va critic OBIECTIV .. ca de .. doar MI-AM LUAT ZAPP  !  :drac:

critica ca e pe gratis.

#12
sigsegv

sigsegv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.09.2002
Poate se gaseste cineva sa explice CRETINILOR care au facut aceasta reclama ca ceea ce fac ei se numeste DEZINFORMARE si ar trebui dati un judecata pe motiv de inducere in eroare a consumatorilor ?!?!

Am 2 curiozitati:

1. Unde e respectul, Speedo, in ceea ce scrie mai sus ?

2. La televizor vezi o reclama la Prigat in care spune ca e extraordinar de natural si tu de fapt cind il bei ingurgitezi toate reziduurile de la Petromidia. Haideti sa deschidem cite un thread pe fiecare produs la care se face reclama in tara asta shi sa le sarim in cap firmelor ca ne mint. Asta e doar un exemplu (idiot, recunosc).

Speedo, nimeni nu se considera superior. Ar fi bine totodata sa se ceara explicatii inaintea formularii concluziilor (ma refer la partea cu cretinii si dezinformarea, cu care pari a fi de acord). In ce-l priveste pe Monitox, as putea sa ii spun, pe acelasi ton ca RECLAMELE NU SUNT CONTRACTUALE IAR IN TARA ASTA NU EXISTA (INCA) O LEGE CARE SA LE SANCTIONEZE. DACA AR FI SCRIS IN CONTRACT CA MERGE DE PINA LA 15 ORI MAI REPEDE AVEAI TOT DREPTUL SA TE INDIGNEZI.

Pe de alta parte, unii din cei ce posteaza au probleme cu limba romana. Pe mine in scoala generala m-au invatat ca sintagma "pina la" are ca sinonim "maxim". A zis cineva ceva de "minim" si n-am vazut bine ? Silogismul tau, Monitox (corecteaza-ma daca gresesc) se aplica doar daca Zapp ar merge "intotdeauna" de 15 ori mai repede decit RTC si RTC ar merge "intotdeauna" cu 3 - 4 KBps.

Si inca ceva. O reclama e facuta "by default" ca sa deschida interesul cumparatorului pentru un produs. Asta e primul pas - urmeaza nenumarati altii in care un potential client se poate lamuri daca merita sau nu sa isi bage banii intr-un produs sau altul si in care are ocazia sa afle exact ce cumpara. Daca se ia dupa reclama, vine in magazin si vede ca Zapp merge de 3 ori mai repede decit un dial-up, nu de 15 ori ca in reclama, si totusi cumpara, se mai chema dezinformare ?

"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac !"

#13
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
zahei, aici nu este criticata decat modalitatea in care Zapp isi face reclama. Incorecta si indiferenta la nevoile reale ale consumatorilor, asa cum recunostea si "umilul angajat" Zapp.

faptul ca tu ai acces la "bunataturi" iti va fi de folos cand iti vei cauta un nou job.

crede-ma , asta se va intampla in maxim 2 ani.

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. si haideti sa va mai marturisesc ceva !

Totusi RECLAMA asta voastra a prins CUMVA ! Adica EU si altii din cauza asta ne-am abonat la voi ! DAR , diferenta este ca INCA ne permitem sa avem acest forum si sa ne spunem PUBLIC parerea !

E si asta tot un fel de reclama ... in sens invers !

Si de chestiile astea NU o sa scapati pana nu o sa mearga OK reteaua si pana nu o sa avem un terminal OK ! E simplu...

Faceti lucrurile sa mearga si NU veti mai auzi nimic RAU de Zapp aici ! EU cu mana mea voi inchide orice thread rauvoitor DACA se va dovedi ca este doar o razbunare sau o chestie nefondata.. dar atat timp cat PLATESC si NU PRIMESC ceea ce mi s-a spus IN RECLAMELE voastre ... asta e !

Trebuie sa suportati! Si chiar daca ati vrut la un moment dat sa va dati la fund si sa nu mai raspundeti acuzelor aduse aici stiti foarte bine ca NU ne puteti ignora !  EXISTAM si desi nu va place AVEM DREPTATE !

CU sau fara raspunsurile de la voi lumea oricum isi va spune parerea ..  Personal eu cred ca pana la urma ar trebui sa ne iubiti  pentru asta  si nu sa ne urati :D

VA oferim feedback la greu GRATUIT ! Nu stiu cine va mai dadea atatea explicatii si informatii GRATUIT ... NU pot sa spun dezinteresat ca avem un interes : SA MEARGA RETEAUA BINE :)

Noi NU va uram si nici nu va vrem raul... ASTA probabil NU vreti sa intelegeti .. dar o sa intelegeti.. cu timpul !

:cya:

#15
sigsegv

sigsegv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.09.2002
Zapp NU e Oracle

Da, Zapp nu e Oracle. La Oracle platesti PER PROCESOR SI PER MEMORIE INSTALATA PE SERVER pentru DB9.0i. Daca mai vrei un procesor, sau 1 GB de memorie, mai scoti o sacosha de bani din buzunar. Si dupa ce faci asta iti vine un pushti de 15 ani care shtie doar sa citeasca cu atentie ce scrie pe la packetstorm sau vulnwatch si iti da jos un server pe care abia ai dat bugetul tau de dezvoltare pe 2 ani. Asta ce mai e ?

#16
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Si inca o chestie... eu mi-am luat Zapp din 4 motive:

1. Minutele gratuite intre cele 2 terminale (asta e OK)

2. Calitatea cu care va laudati peste tot a vocii (asta e TOTAL aiurea...)

3. 450 Mhz (si e asa)

4. terminal super modern.. bla bla bla (e o tampenie Chinezeasca de jucarie)


So... remediati punctele 2 si 4 .. si va fi ok  :P

#17
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by TipiTop
zahei, aici nu este criticata decat modalitatea in care Zapp isi face reclama. Incorecta si indiferenta la nevoile reale ale consumatorilor, asa cum recunostea si "umilul angajat" Zapp.

faptul ca tu ai acces la "bunataturi" iti va fi de folos cand iti vei cauta un nou job.

crede-ma , asta se va intampla in maxim 2 ani.

multumesc mult, asa zicetzi din 99, "in maxim cateva luni datzi faliment". sa va intre bine in cap, o firma de telecomunicatii da greu de tot faliment. in general ea este cumparata de alta firma care reinvesteste niste bani in ea.

o zi buna.
p.s.: simt frustrare in mesajul tau. ai un job nashpa?

#18
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by sigsegv
Zapp NU e Oracle

Da, Zapp nu e Oracle. La Oracle platesti PER PROCESOR SI PER MEMORIE INSTALATA PE SERVER pentru DB9.0i. Daca mai vrei un procesor, sau 1 GB de memorie, mai scoti o sacosha de bani din buzunar. Si dupa ce faci asta iti vine un pushti de 15 ani care shtie doar sa citeasca cu atentie ce scrie pe la packetstorm sau vulnwatch si iti da jos un server pe care abia ai dat bugetul tau de dezvoltare pe 2 ani. Asta ce mai e ?

pai daca nu ai pus la punct securitatea retelei...

dar totusi, lamuriti-ma si pe mine: merge sau nu merge de 15 ori mai repede? :drac:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate