Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Analize medicale - regim ovo-lacto-vegetarian - steatoza hepatica

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
kostake9

kostake9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2008
De la inceputul lunii ianuarie am renuntat la a manca carne, dar mananc in continuare oua si lactate. Pentru ca am tot auzit povesti cu vitamina B12 am zis sa imi fac niste analize, eram sigur ca totul e bine. Se pare ca nu e chiar asa. Pun mai jos doar rezultatele care ies din limitele normale:
Concentratia medie de hemoglobina 35,14 g/dL  - nomal 30-35
Distr. vol eritrocitar  10,60% - normal 11-16
TGO 44 U/L - normal <37
Trigliceride 234 mg/dl - normal 40-160
Vitamina B12 174 pg/ml - normal 191-663
Colesterol total in limite, dar destul de mare 209 mg/dL - normal 140-220

In plus, in urma ecografiei abdominale am fost diagnosticat cu steatoza hepatica.
Am 85 kg, 179 cm, 31 de ani, am renuntat de 3 ani jumate la fumat, regim alimentar ovo-lacto-vegetarian, fac miscare dar nu chiar regulat. Am fost diagnosticat in trecut  cu sindrom dispeptic ulceros si am fost intoxicat de doua ori cu ciuperci.
Care e treaba cu ficatul si trigliceridele mari? Mananc multe alune, nuci, chestii uleioase - astea sa fie problema? Beau destul de rar, dar saptamana trecuta, fiind in concediu, am baut mai multe beri aproape in fiecare seara - ar putea sa fie o chestie trecatoare? E grav?  
Saptamana viitoare plec din nou in concediu, dar la mijlocul lui septembrie as vrea sa imi refac analizele si sa consult un nutritionist.

Pana atunci ce ma sfatuiti sa fac?
Nu pre vad la ce as mai putea renunta din meniu, nu mananc paine de vreo 2-3 ani, cam 80% din meniul meu sunt legume fierte si tot felul de seminte. Pe de alta parte mananc destul de multe dulciuri, cel putin asa mi se pare.
Acum mi-am luat B12 pastile.

Multumesc

Edited by kostake9, 11 August 2011 - 18:30.


#2
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
1. nu renunta complet la consumul de carne(are si ea rolul ei in organism)-consuma carne slaba(peste,pasare,vitel)
2. doar trigliceridele crescute fara colesterol crescut nu trebuie sa te ingrijoreze foarte mult
3. steatoza hepatica un diagnostic frecvent intalnit (in cazul tau-bautor de bere,IMC mai crescut,intoxicatia cu ciuperci)
4. mai multe informatii despre alimente,diete,steatoza hepatica,analize si calculator dieta aici: calculator dieta

Edited by drsim, 11 August 2011 - 18:44.


#3
kostake9

kostake9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2008
Ok, deci nu e cazul sa ma alarmez.
Multumesc.

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
O cauza a hipertrigliceridemiei poate fi si consumul de dulciuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate