Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

racheta cu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare
Am reusit sa construiesc o racheta propulsata de apa, dintr-un PET si alte chestii
Am dorit sa fac "rampa" cat mai functionala si durabila, asa ca am conceput-o cu diverse elemente, care asigura o functionare buna.
O intrebare: care este presiunea maxima pe care o poate suporta un astfel de PET si cat trebuie sa fie greutatea din varful rachetei ca totul sa fie optim?

Atasez o schita (nu am apucat inca sa pozez sistemul si nici sa fac un video). Nu am sa stau sa descriu acum componentele, sper ca se pot recunoaste.
Sagetile rosii reprezinta conexiuni permanente etanse (de fapt, toate sunt etanse, dar cele albastre sunt temporare)
Greutatea din varf reprezinta o bucata de chit de geamuri, framantat si distribuit egal pe toata suprafata PET-ului rasturnat, prevazut cu aripi, iar in varf, am atasat un al doilea PET, taiat ca in imagine, prevazut cu dop. Am pus vreo 300 grame de chit acolo si nu stiu daca e bine.
La prima lansare, am bagat vreo 3 atm in sticla, numai ca a zburat drept in sus vreo 25 m, apoi a luat-o la orizontala alti 80-90 m pana a cazut. Nici la urmatoarele, la care am variat greutatea din varf nu a zburat mai bine.

Attached Files



#2
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
1. De ce nu pui greutatea in partea de jos ?

2. O umpli cu apa sau si cu aer ?

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
bineinteles, folosesc aer:apa in proportie 3:1
greutatea jos? pai atunci sare de pe rampa si dupa un metru se infige in pamant

#4
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 bonygy, on 8th August 2011, 10:22, said:

bineinteles, folosesc aer:apa in proportie 3:1
greutatea jos? pai atunci sare de pe rampa si dupa un metru se infige in pamant

Dar sa cuplezi 3 sticle ?

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
are vreun rost?
eu intrebasem, pentru cei care au incercat, care ar fi presiunea optima.
Am uitat sa spun ca... inca nu am pus un ghidaj pe rampa, poate lipsa lui e de vina...

#6
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 bonygy, on 8th August 2011, 11:01, said:

are vreun rost?
eu intrebasem, pentru cei care au incercat, care ar fi presiunea optima.
Am uitat sa spun ca... inca nu am pus un ghidaj pe rampa, poate lipsa lui e de vina...

Presiunea cea mai mare posibila !
Umfla si tu pana se sparge o sticla, vezi la ce presiune se intampla asta, scade sa zicem 10 % si asta ar fi presiunea.

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009

 gniros, on 8th August 2011, 11:09, said:

Presiunea cea mai mare posibila !
Umfla si tu pana se sparge o sticla, vezi la ce presiune se intampla asta, scade sa zicem 10 % si asta ar fi presiunea.

Lucrurile astea fac parte din acelea care necesita un pic de gandire inainte e a te apuca de ele, sau macar documentare. Jucarii din acestea sunt de vanzare la magazinele specializare de modelism sau jucarii si costa foarte putin. E important cata apa pui si cat loc lasi pentru umplutul cu aer sub presiune. O sticla din aceea, bine facuta, noua si fara atasamente rezista la 6-7 bari dar daca din anumite motive nu rezista si esti foarte aproape de ea, riscul de a fi serios ranit este considerabil, mai ales daca racheta e construita aiurea si contine elemente mai grele pentru echilibrare. Cautati pe net subiectul Water Rocket si veti gasi mii si mii de exemple si sfaturi cum (nu) trebuie sa faceti.
Retineti ca acele sticle au fost concepute pentru bauturi carbogazoase si trebuie sa respecte standardele specifice pentru acea intrebuintare. Orice alta intrebuintare anuleaza orice specificatie sau garantie deci toata chestia asta implica un risc destul de mare.

#8
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 Rosebud09, on 8th August 2011, 21:42, said:

Lucrurile astea fac parte din acelea care necesita un pic de gandire

Ai dreptate ca necesita gandire. Eu nu m-am jucat cu asa ceva, dar cum era cam multa liniste pe aici mi-am dat cu parerea, poatre se infiripa de o discutie :)

#9
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
pune-i in partea de jos niste aripioare, te prinzi tu cum , in asa fel incat in zbor sa se roteasca..... eu cred ca asta-i ofera stabilitate, dar nu garantez.
Si un ghidaj la rampa de lansare n-ar strica

Edited by catalinmacovei88, 08 August 2011 - 21:11.


#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Rosebud09, on 8th August 2011, 20:42, said:

E important cata apa pui si cat loc lasi pentru umplutul cu aer sub presiune. O sticla din aceea, bine facuta, noua si fara atasamente rezista la 6-7 bari dar daca din anumite motive nu rezista si esti foarte aproape de ea, riscul de a fi serios ranit este considerabil, mai ales daca racheta e construita aiurea si contine elemente mai grele pentru echilibrare.
fii linistit, ca exista masuri de siguranta: pe langa faptul ca furtunul de la pompa are aproape 10 m, si cablul de declansare are tot atata. Deci, daca sticla face "BOOOM!" pe rampa, poate cel mult ne vom speria...
Proiectul nu-mi apartine, este de pe net, doar mecanismele rampei sunt de conceptie proprie (dar cu piese refolosite).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate