Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Programul Terra - de Toni Victor Moldovan

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Programul Terra - de Toni Victor Moldovan (35 member(s) have cast votes)

Programul Terra - din cartea lui Toni Victor Moldovan este real?

  1. Da. (7 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu. (15 votes [42.86%])

    Percentage of vote: 42.86%

  3. Nu stiu / Ma abtin. (13 votes [37.14%])

    Percentage of vote: 37.14%

Vote Guests cannot vote

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Am folosit functia search si primesc eroare 404, "404 - Pagina nu a fost gasita".
Am citit un rezumat la aceasta carte si am ramas socat.
Sper ca tipul sa se insele.
Extraterestri nu ar face actiuni nocive fata de forme de viata inteligente, pentru ca ar risca un atac exterior, posibil din alta galaxie, al unor aliante de extraterestri care nu sunt certati cu etica si care nu accepta crimele pentru evolutia trupurilor energetice.
Extraterestri nu ar scrie in "Biblie" codificat ceea ce se va intampla, stiind ca noi vom face tot posibilul sa preintampinam ce scrie acolo.
De exemplu atacul Irak-ului asupra Israel-ului nu a avut loc, cum scrie in carte, ca cel tarziu in 2006, daca nu ma insel.
Pareri?
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 05 August 2011 - 13:56.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Dar unde scrie-n Biblie ca va avea loc un atac al Irakului asupra Israelului prin 2006?

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@hider141 ca sa aflii cum a dedus asta (ma gandesc ca explica si asta), citeste cartea, este si pe scribd.
Eu am citit un rezumat, nu toata cartea (toata are in jur de 600 pagini).

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Rahat, extaterestrii exista, dar nu in felul in care ne imaginam noi, extraterestru poate fi si un gandac de pe planeta marte de exemplu. Sunt sanse de 0.000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
000000000000000000000000000000000000000000000000001% sa exista extraterestrii atat de inteligenti sa calatoareasca prin Univers, teleporatare etc si la cat de mare e Universul, in mama lui de Univers, daca ar exista asemenea fiinte, le-ar fi extraordinar de greu sa ne gaseasca.

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@errai cred ca exagerezi.
Doar in galaxia noastra cred ca sunt cel putin cateva sute, si nu ma refer aici la bacterii si gandaci extraterestri care nu sunt capabili sa construiasca orase.
De la orase la mersul in spatiu, este o diferenta de cateva sute, mii sau zeci de mii de ani, depinde de ce IQ au, in mare parte, dar si de resursele de pe planeta de origine.
Doar ca cei foarte avansati, nu cred ca doresc sa se amestece in treburilor celor mai agresivi, cum suntem noi, inca nesatuli de resurse.

Edited by Sorin84k, 05 August 2011 - 14:40.


#6
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
SI pe ce te bazezi cand afirmi ca sunt sute de specii mai inteligente ca noi in galaxie???

Edited by errai, 05 August 2011 - 14:40.


#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 errai, on 5th August 2011, 15:40, said:

SI pe ce te bazezi cand afirmi ca sunt sute de specii mai inteligente ca noi in galaxie???
poate ca a luat legatura cu ele :naughty:

#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am vazut un documentar pe Discovery in care era aplicata ecuatia lui Drake (cei drept cu o marja de eroare).
Si nu am zis ca sunt sute de specii mai inteligente decat noi.
Nu trebuie sa fi neaparat mai inteligent ca sa zbori in spatiu, ci sa ai mai mult timp pentru a descoperi cum sa faci acest lucru incat sa fie sigur, confortabil, si de ce nu, sa zbori si intre stele suficient de repede, ca sa nu necesite zborul cateva generatii sa se nasca, ca sa ajungi la destinatie.

Edited by Sorin84k, 05 August 2011 - 14:54.


#9
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 Sorin84k, on 5th August 2011, 14:49, said:

Sal!
Am folosit functia search si primesc eroare 404, "404 - Pagina nu a fost gasita".
Am citit un rezumat la aceasta carte si am ramas socat.
Sper ca tipul sa se insele.
Extraterestri nu ar face actiuni nocive fata de forme de viata inteligente, pentru ca ar risca un atac exterior, posibil din alta galaxie, al unor aliante de extraterestri care nu sunt certati cu etica si care nu accepta crimele pentru evolutia trupurilor energetice.
Extraterestri nu ar scrie in "Biblie" codificat ceea ce se va intampla, stiind ca noi vom face tot posibilul sa preintampinam ce scrie acolo.
De exemplu atacul Irak-ului asupra Israel-ului nu a avut loc, cum scrie in carte, ca cel tarziu in 2006, daca nu ma insel.
Pareri?
Multumesc!
Am citit cartea toata la propunearea unor avocati aflati la pensie. Am votat: nu stiu/ma abtin!
Este o ipoteza si nu in ultimul rand un exercitiu de gandire.
Marea enigma este ca dupa ce doctorul Moldovan a publicat cartea a fost invitat cativa ani la NASA!!!!!!!!!!!!!!!!
Asta este varianta oficiala, personal cred ca a fost ceva legat de armata americana!
Cartea este foarte cunoscuta pe plan mondial si extrem de apreciata.
Acum fiecare crede ce vrea, dar te asigur ca prima parte care se refera expres la formarea poporului evreu, este foarte apreciata in Israel.
Mai bine sa o citesti, este o viziune genetica asupra religiei!
Asta cu rezumate, este o treaba ca de mitic!  :confuzzled:

#10
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
un pdf cu cartea ? :)

#11
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 DIVX2006, on 5th August 2011, 15:54, said:

un pdf cu cartea ? :)
Cauta pe net, este la free!  :console:AICI!

Edited by dinmarius, 05 August 2011 - 15:00.


#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 dinmarius, on 5th August 2011, 15:59, said:

Cauta pe net, este la free!  :console:AICI!
me lene :)

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Exista si varianta cu poze pe undeva ? :)
Din link-ul de mai sus..

Quote

Vă ofer oreprezentare schematică, logică a ființei energetice totale.

Totuși , o prefer pe următoarea, care mi se pare mai didactică șimai frumoasă, în același timp :Săgețile indică relația strânsă de fiziologie între cele trei corpuri,rolul privilegiat al corpului energetic de a modula informația de fiziologieîntre C.S. și cel somatic
Asta e un citat din carte dar nu gasesc graficele. (mai zice el undeva de ceva curbe tralala)

Stie cineva deci vreo versiune cu poze ?

#14
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 theMisuser, on 5th August 2011, 17:06, said:

Exista si varianta cu poze pe undeva ? :)
Din link-ul de mai sus..

Asta e un citat din carte dar nu gasesc graficele. (mai zice el undeva de ceva curbe tralala)

Stie cineva deci vreo versiune cu poze ?
Nu exista, de aceea pana la urma am comandat-o pe net si am primit-o prin posta 50 roni. Daca sunteti religiosi mai bine nu o cititi! Cartea lasa in final un sentiment foarte urat: lipsa de speranta!
Cei mai interesati ar trebui sa fie evreii de aceasta carte!

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
In versiunea tiparita sunt si poze ? Daca da.. nu le scanezi si tu pt. noi ? :)
:worthy: Pretty please [ http://thedogatemycareplan.files.wordpress.com/2010/10/pretty_please.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 theMisuser, on 5th August 2011, 17:35, said:

In versiunea tiparita sunt si poze ? Daca da.. nu le scanezi si tu pt. noi ? :)
:worthy:
Am dat cartea unui prieten. Daca o sa spun de ce nu am mai vrut sa o tin in casa o sa razi! De frica!  :peacefingers:
Poate ma duc maine pe la el si o iau, dar daca sunt multe poze de scanat, nu cred ca o sa fac atata efort.
Hai domnilor 50 de roni nu este o suma asa de mare!

Edited by dinmarius, 05 August 2011 - 16:40.


#17
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 dinmarius, on 5th August 2011, 16:39, said:

Hai domnilor 50 de roni nu este o suma asa de mare!

Orice suma de bani nenula este deja prea mult. Dumneata faci publicitate pe forum la lucrari de aflare in treaba?!
Individul are si blog, oricine vrea poate sa ii citeasca din idei si sa se convinga ca poate e bun ca medic insa cu totul si cu totul jalnic atunci cand iese in afara domeniului sau de competenta si incepe sa isi dea cu parerea. Retin dintr-una din paginile sale: Concluzia studiului meu este aceea că Terra este proprietatea unui complex de civilizații extraterestre. Civilizațiile umane pasagere pe Terra, dezvoltate între două momente catastrofale induse de EI, sunt rezultatul unor programe de inginerie genetică practicate de ființe extraterestre.. Niste concluzii asemanatoare expune si Douglas Adams in The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, cu doua diferente mari:
1. cartea lui D.A. e mult mai amuzanta decat ceea ce scrie dl. Moldovan;
2. D.A. nu lua drept realitate ideile expuse in binecunoscuta sa lucrare de SF.
De aceea sfatuiesc pe oricine sa dea banii mai curand pe Ghidul Autostopistului Galactic (a apartut si o traducere in romaneste, nu stiu cat e de buna), macar te provoaca sa te gandesti la ceva in mod relaxat, fara pretentia de a face dezvaluiri cutremuratoare.

In mod realist, oricine il considera pe Von Daniken sursa de inspiratie (T.V.M. ii si multumeste), nu are de-a face cu stiinta, iar pretentiile umflate din frazele "Aceeași înțelegere avansată a structurii energetico-materiale a ființei umane dezvoltă astăzi în lumea noastră științe noi: bioholografia cuantică, ingineria genetică cu undă genetică (Piotr Gariaev), fizica energiilor subtile, fizica undelor longitudinale (Tom Bearden) și alte domenii revoluționare. Astăzi, aceste științe noi despre care nu învățăm în nici un curs școlar sau universitar (știință confiscată, interzisă), postulează structura energetico-materială a ființei umane." arata ca dl. Moldovan produce indubitabil pseudo-stiinta. Este dreptul oricui sa dea banii si pe asa ceva, important e sa stim la ce categorie de credibilitate se incadreaza textul.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007

 dinmarius, on 5th August 2011, 17:39, said:

Am dat cartea unui prieten. Daca o sa spun de ce nu am mai vrut sa o tin in casa o sa razi! De frica!  :peacefingers:
BooHoo ! :D

Quote

Poate ma duc maine pe la el si o iau, dar daca sunt multe poze de scanat, nu cred ca o sa fac atata efort.
Ochii aia mari cam cate poze merita ? :)
Eu as fi curios de graficele cu fotonii si.. adica pe scurt, primele 2 grafice/desene (nici n-am ajuns mai departe).

Quote

Hai domnilor 50 de roni nu este o suma asa de mare!
Ei, cu chestia asta am o problema. Iti dau un citat (exact unde am ajuns cu lectura) si-ti explic dupa.

Quote

Ca o altă idee referitoare la corpul energetic, am speranța că într-un viitor ce ne va aparține, progresul tehnic va face posibilă vizualizarea corpului energetic, scanarea, tomografierea lui; diagnosticul energetic va fi unul tehnic,computerizat, având la bază o scanare cu înregistrare grafică, vizuală.
Sper că, în mare, racordul corpului energetic cu cel somatic a fost înțeles, dar pentru ca ființa să fie vie, nu este suficient doar atât. Corpul energetic există pentru a racorda și C.S., pentru a fi de fapt liantul între corpul somatic și cel spiritual.
Problema e ca eu nu consider ca exista acest corp energetic. Mi se pare incredibil ca un om cu o logica functionabila sa poata sa 'inghita' un element intermediar intre corpul spiritual (C.S.) si corpul somatic(fizic) pt. ca ie unii care vede colori. In medicina actuala avem corp fizic si.. mnah, sa zicem corp psihic, ele interactioneaza cum interactioneaza si le putem studia/afecta/vindeca uateva. Aceste 2 corpuri nu necesita alte corpuri pt. a fi intelese si folosite.
Corpul energetic e o relicva de interpretare a psihicului de pe vremea cand 'gandeam cu inima' si creierul era un kk in spatele ochilor cu rol de ficat.
Eu nu-l citesc pe nenea asta ca sa aflu ceva ci deocamdata de curios. Frazele de tipul "În esență este doar o diferență de frecvență vibratorie!" ma duc rapid inspre abandonul cartii. Asa ca 50ron pt. informatii vechi, alterate si remixate mi se par o enormitate.

Hai ca ma intorc la lectura :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate