Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 

Se poate pe acest laptop..

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
salut

acum am posibilitatea (in sfarsit :P), sa imi iau cash un apple.

http://store.apple.c...mco=MTM3NjU5MzU

aceasta pagina e pagina din SUA pt laptopurile apple

ma intereseaza laptopul de 13 inch   (sunt 2 ....)

ma refer la cel cu pretul de 1.499 $    (e unul singur pe acea pagina)


cum nu ma pricep la benchmarkuri ... o simple intrebare cu da sau ba ma va lamuri imediat:   pe acel laptop, as putea rula Starcraft 2  si Chessmaster XI: Grandmaster Edition ?

cunosc aceste jocuri si stiu ce cerinte au de la sistem, deci in functie de ele, imi dau seama daca imi merg sau nu

vreau ceva si portabil, dar si decent, daca merge undeva sa pot vedea un film, sau poate, daca e sa fie, sa rulez si ceva mai intensiv nitel (nu neaparat jocuri, dar e un sistem de comparatie)

multumesc

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Vrei mac pt. cateva jocuri ,un film-doua si net?Mac-ul nu e facut pt. asta.

Dar daca tot vrei mac...o sa poti juca fara probleme jocurile enumerate de tine.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
Starcraft 2 o sa-ti mearga (nu stiu cat de bine) dar celalalt joc nu are versiune pentru mac, trebuie sa improvizezi putin. Poate te lamureste @danutz96 cum o sa-ti mearga fara probleme... mai ales ca placa video e cam slabuta (Intel HD Graphics).

P.S. La banii aia iei un laptop mult mai puternic...

Edited by LensFlare, 02 August 2011 - 19:14.


#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostLensFlare, on 2nd August 2011, 19:09, said:

Poate te lamureste @danutz96 cum o sa-ti mearga fara probleme... mai ales ca placa video e cam slabuta (Intel HD Graphics).

:mellow: Poate pune win pe el.m-am referit din punct de vedere al specificatie.De aia i-am si zis ca nu merita mac pt. ce vrea el.Mai bine un pc/laptop .

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
La banii aia ai putea lua http://www.emag.ro/l...--pDL-271932627 .... seria noua dell xps.

Edited by LensFlare, 02 August 2011 - 19:19.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostLensFlare, on 2nd August 2011, 19:17, said:

La banii aia ai putea lua http://www.emag.ro/l.....pDL-271932627..... seria noua dell xps.
Care e mult peste mac.Dar daca ti se pune pata pe ceva ...sti cum e( proprie experienta).
Dar nu prea vad utilitatea unui ecran full hd pe 15.6">nu prea se observa diferenta intre hd si full hd pe diagonala aia.
Anyway,e foarte bun laptop-u'.

Edited by danutz96, 02 August 2011 - 19:24.


#7
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdanutz96, on 2nd August 2011, 20:18, said:

Care e mult peste mac.Dar daca ti se pune pata pe ceva ...sti cum e( proprie experienta).
Dar nu prea vad utilitatea unui ecran full hd pe 15.6">nu prea se observa diferenta intre hd si full hd pe diagonala aia.
Anyway,e foarte bun laptop-u'.


da, aveti dreptate :)

unul din aspectele pt care mi se pusese pata pe un apple, e ca am inteles ca laptopul in sine e ff robust si rezistent la caldura  
adica la caldura interioara, degajata de circuite, cu ff mici sansa sa se strice din aceasta cauza

si am mai inteles ca laptopurile apple nu se incing la suprafata, spre deosebire de cele plasticaturi, cum ar fi cele care mi le-ati zis voi  (nu zic ca nu sunt bune..Doamne fereste)

dar si caldura degajata e un aspect important eu zic

dar http://www.emag.ro/l...V9EB.EE9#ocazii  ?

<a href="http://www.emag.ro/l...-pLG743EAnumele hotului e:vp_ap_simSimFirst" target="_blank">http://www.emag.ro/l...simSimFirst</a>

acestea ar rula ce am zis eu ?

si o alta intrebare...la aceste 2 laptopuri  ( AFARA de apple la care stiu...) cat de usor/ greu e sa ii faci upgrade de ram si HDD ?
ma refer, daca ii cumpar componentele...le pot monta eu , sa imi trebe service?

Edited by moneylord13, 02 August 2011 - 19:42.


#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Intr-adevaar,mac-urile sunt foarte bine construite.

Dupa mine,vaio e locul 2 dupa mac.Il considel mac-ul cu windows.

Iti vor rula fara probleme jocurile alea doua.


Hp,nu stiu ,dar e mult sub un vaio cu performante asemanatoare.

HDD-ul si ram-ul il poti schimba usor la sony(cred;la ce modele am vazut se schimbau usor)

#9
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdanutz96, on 2nd August 2011, 20:46, said:

Intr-adevaar,mac-urile sunt foarte bine construite.

Dupa mine,vaio e locul 2 dupa mac.Il considel mac-ul cu windows.

Iti vor rula fara probleme jocurile alea doua.


Hp,nu stiu ,dar e mult sub un vaio cu performante asemanatoare.

HDD-ul si ram-ul il poti schimba usor la sony(cred;la ce modele am vazut se schimbau usor)


multumesc mult

si problema caldurii ?

ce stii de ea la sony ?

#10
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmoneylord13, on 2nd August 2011, 20:07, said:

si problema caldurii ?
Sony sta bine la aerisire,totusi daca nu vrei sa ai niciun fel de problema ia ceva cu placa video intel hd 3000.Chiar daca e integrata e foarte buna,duce multe jocuri pe low,filmele full hd le reda fluent,pt. o utilizare zilnica obisnuita e perfecta.
Totusi,te poti duce la un magazin it(flanco ,altex,domo-astea sigur au ceva mai multa marfa) si sa-l vezi inainte sa-l cumperi.Anyway,sony nu e nici pe departe o alegere gresita.Doar ca(,) costa ceva mai mult decat laptop-urile de la producatorii obisnuiti(dell,hp,asus,etc).Insa calitatea se plateste.

Edited by danutz96, 02 August 2011 - 20:14.


#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postdanutz96, on 2nd August 2011, 21:10, said:

Sony sta bine la aerisire...
Dell-ul de l-am recomandat e mult mai bun decat acel vaio (plus ca e lansat recent), nu stiu daca ai vazut pozele dar dell-ul are o aerisire moderna (prin spate) si e mult mai bine racit decat acel vaio. In principiu sony vaio sunt overpriced, iar HP nu recomand.

@moneylord13 daca te intereseaza doar alea 2 jocuri si ceva de calitate superioara mergi pe acel mac, dar sa stii ca mare lucru nu poti face pe el. Nu stiu daca esti familiar cu sistemul de operare dar o sa ai niste limitari. Iti recomand sa te documentezi putin inainte sa dai mai bine de 50% din banii aia doar pe "un mar aproape intreg" (sigla apple).

Edited by LensFlare, 02 August 2011 - 21:05.


#12
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostLensFlare, on 2nd August 2011, 20:56, said:

Dell-ul de l-am recomandat e mult mai bun decat acel vaio (plus ca e lansat recent), nu stiu daca ai vazut pozele dar dell-ul are o aerisire moderna (prin spate) si e mult mai bine racit decat acel vaio. In principiu sony vaio sunt overpriced, iar HP nu recomand.
Dell-ul ala nici nu l-am vazut prin niciun magazin pana acum,sony am vazut multe modele ,si erau reci.

Edited by danutz96, 02 August 2011 - 21:10.


#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postdanutz96, on 2nd August 2011, 22:04, said:

Dell-ul ala nici nu l-am vazut prin niciun magazin pana acum,sony am vazut multe modele ,si erau reci.
Pai normal ca sunt reci daca nu sunt in full load... toate sunt reci in magazin :)

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostLensFlare, on 2nd August 2011, 21:27, said:

Pai normal ca sunt reci daca nu sunt in full load... toate sunt reci in magazin :)
...Oricum ,dell-ul e alegere foarta buna,daca nu chiar alegerea ideala,dar nici sony nu e de lepadat,chiar daca daca platesti firma.Vorbim de un cumparator cu ceva bani:)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate