Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Casa P+1,planuri viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
voicu30111983

voicu30111983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2010
Buna ziua colegi,

De cateva luni sunt numai ochi pe forum si am citit majoritatea jurnalelor de constructie,am aflat lucruri despre constructia unei case despre care nu stiam absolut nimic.Lucruri foarte interesante.Nu sunt in tara momentan,muncesc in afara acestei din pacate,dar sunt in cautarea unui teren( 500-1000mp) in jurul bucurestiului,imi place ca zona Corbeanca din ce am citit pana acum pe forum,si as vrea sa am toate utilitatiile la teren si eventual sa fie asfaltat,am vazut problemele pe care le-au avut altii colegii de forum (conu) cu noroiul.Anul acest in septembrie ajung in tara si stau o luna,as vrea sa achizitionez terenul si eventual daca am timp sa solutionez si actele pentru constructia unei case P+1(http://www.proiectet...1/Casa-Mihaela2),asa as vrea sa arate casa,as vrea sa mai lucrez la dimensiuni,momentan suntem doar eu si logodnica mea,vrem sa avem un copil maxim doi si ca si suprafta mi se pare cam mult,dar in fine,dupa achizitionarea terenului sunt mai multi factori care isi spun cuvantul in alegerea proiectului.Astept parerile voastre si eventual daca auziti de vreun teren care sa imi satisfaca nevoile pe PM.As vrea sa stiu parerea voastra legata de aceasta constructie,este ok partitionarea camerelor,plusuri si  mai ales minusuri in acesta faza sunt binevenite.

Multumesc si urmaresc cu mare interes constructia caselor colegiilor di Corbeanca,Mogosoaia.

#2
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
1. Casa pe care ti-o doresti (Mihaela) e mult prea mare, mai ales ca nu aveti copii (inca). 150 mp (dpmdv) sunt suficienti...

2. Proiectul acela e prea scump pentru un proiect tipizat (sablon). Incearca sa-ti personalizezi casa. Suntem persoane unice, nu sabloane...

3. Chiar vrei sa te-ntorci in Romania?  :peacefingers:

#3
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Stimate coleg de forum, multa lume vrea casa dar putini isi analizeaza corect oportunitatea unei asemenea investitii. Sunt, cel putin in zona centrala a Moldovei, zone intregi nou ridicate si nelocuite. Oameni plecati la munca in strainatate care au investit fara rost, caci intoarcerea acasa ar insemna pentru multi somaj si caderea in adanca saracie. Eu, la fel ca Rock, te intreb daca chiar esti hotarat sa revii acasa si daca ai certitudinea unui viitor cat de cat sigur aici.
Daca da pot sa iti recomand sa citesti asta : http://forum.softped...t...t&p=9588846
si ceva jurnale de pe aici.
Iti dorim ... spor si bafta.

#4
voicu30111983

voicu30111983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2010

View PostRocknroll, on 28th July 2011, 13:26, said:

1. Casa pe care ti-o doresti (Mihaela) e mult prea mare, mai ales ca nu aveti copii (inca). 150 mp (dpmdv) sunt suficienti...

2. Proiectul acela e prea scump pentru un proiect tipizat (sablon). Incearca sa-ti personalizezi casa. Suntem persoane unice, nu sabloane...

3. Chiar vrei sa te-ntorci in Romania?  :peacefingers:


1.Proiectul va fi modificat astfel incat sa ajungem la 150mp utili,asta am specificat si in postul pe care l-am deschis(sau poate am omis.insa asta imi este intentia).Imi place compartimentarea casei si cum arata la exterior,in fine cred ca dupa achizitia terenului vor fi alti factori de care va trebuinsa tin cont.
2.Ca si unicitatea,da voi fi cu siguranta,dar imi trebuie insa un punct de plecare in alegerea proiectului final,poate dac voi avea parte de un arhitect bun(voi discuta si cu 100 de arhitecti panavoi alege ceva ce ma reprezita si imi va satisface cerintele,si nu in ultimul rand trebuie sa simti ca ajungi ACASA.
3.Trebuie sa ma intorc in tara de fiecare data...in vacanta,momentan stau cu parinti si apartamanetul de 50mp din Bucuresti este neincapator,vreau sa am spatiul meu,ma gandeam in prima faza la un apartament dar  nu se merita.Lucrez pentru 2 firme de croaziera si biroul meu este pe vapoare,deci nu stiu sigur cat voi sta in tara o luna poate doua luni pe an dar atunci vreau sa ne intoarcem la casa noastra,cam asta este ideea.


View Postvimp, on 28th July 2011, 17:05, said:

Stimate coleg de forum, multa lume vrea casa dar putini isi analizeaza corect oportunitatea unei asemenea investitii. Sunt, cel putin in zona centrala a Moldovei, zone intregi nou ridicate si nelocuite. Oameni plecati la munca in strainatate care au investit fara rost, caci intoarcerea acasa ar insemna pentru multi somaj si caderea in adanca saracie. Eu, la fel ca Rock, te intreb daca chiar esti hotarat sa revii acasa si daca ai certitudinea unui viitor cat de cat sigur aici.
Daca da pot sa iti recomand sa citesti asta : http://forum.softped...t...t&p=9588846
si ceva jurnale de pe aici.
Iti dorim ... spor si bafta.


Salut Vimp,foarte interesant postul,de cateva luni tot citesc pe formul asta,si aflu lucruri interesante,am sa tin cont de toate aspectele,am sa imi calculez bugetul,chiar mi-am facut si un plan.Anul acesta in septembrie ma intorc acasa si atunci voi demara actiunea cautarea teren(am sa iau in calcul fiecare aspect acte,locatie,geo,optiuni utilitati),terenul va fi la strada de preferat asfaltata,cu toate utilitatiile la teren,am un prieten avocat cu care voi merge si vom analiza actele,geofizican va fi chemat sa faca studiul inainte de semnarea vreunui act.Daca reusesc in 1 luna sa finalizez actele cu terenul,dupa va urma sa depun pentru autorizatii si bransamente,imprejmuirea terenului si forarea unui put.Asta ar fi planul pentru anul acesta,urmand  ca la anul in aprilie sa ma apuc de constructia propriu zisa,am alocat un buget de maxim 20000euro pentru teren si 40000euro pentru constructia la rosu,sper sa ma incadrez.

Multumsc pentru sfaturi.

#5
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ah, daca nu te intorci definitiv si vrei sa-ti faci doar casa ta unde sa stai linistit alea 2 luni pe an, cand te intorci... acasa, atunci e altceva. Si totusi, 20000 euro (teren) + 30000 euro (mai degraba, la rosu, la 150 mp) + 40000 euro (finisaje, mobila etc) + 10000 euro (diverse, taxe, proiecte etc) inseamna destul de mult pentru doar 2 luni pe an (timp de cati ani?), dar in fine, sunt banii tai si tu stii cel mai bine ce ai de facut.

Oricum, succes!

#6
voicu30111983

voicu30111983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2010

View PostRocknroll, on 29th July 2011, 19:15, said:

Ah, daca nu te intorci definitiv si vrei sa-ti faci doar casa ta unde sa stai linistit alea 2 luni pe an, cand te intorci... acasa, atunci e altceva. Si totusi, 20000 euro (teren) + 30000 euro (mai degraba, la rosu, la 150 mp) + 40000 euro (finisaje, mobila etc) + 10000 euro (diverse, taxe, proiecte etc) inseamna destul de mult pentru doar 2 luni pe an (timp de cati ani?), dar in fine, sunt banii tai si tu stii cel mai bine ce ai de facut.

Oricum, succes!


Cam la aceiasi suma m-am gandit si eu,in jur de 100k euro,cred ca pentru inca 2 ani pana cand casa va fi gata,dupa care biroul meu va fi acasa.Asta est planul meu si 90% cred ca asa se va intampla.

Multumesc pentru sugestii,cred ca jurnalul meu va avansa mai mult dupa achizitionarea terenului,voi posta si poze,cat mai multe.

#7
voicu30111983

voicu30111983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2010
Salutare colegi forumisti,

Dupa cum am mentionat,sunt in cautarea unui teren in Bucuresti,special zona de nord(Izvorani,Corbeanca,Peris,Vladiceasca),as vrea ca terenul sa aibe in jur de 500 mp maxim 1000mp,toate utilitatiile si eventual drum asfaltat,sa fie linistit,langa padurea si/sau lac,am un buget de aproximativ 15000euro alocati terenului,daca cineva are cunostiinte,vecini sau din auzite despre un teren,va rog un PM.

Multumesc anticipat si spor la construit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate