Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Scumpiri Romtelecom 05.08.2011 - un subiect tabu

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Desi RT nu era o societate de binefacere, cunoscuta de pe timpul raposatului  si pana mai recent, cand plateai sume fabuloase pe convorbiri, acum si-au taiat felia cu noile scumpiri dolce si reducerea paletei TV.
Observ ca a fost sters Topic-ul despre scumpiri. oare de ce?
Am ca. 4 cunostinte care vor renunta in curand la toate serviciile lor. Si eu sunt legat de ei, dar ma voi gandi de 3 ori daca mai raman.
Daca vor scumpi ceva la net le spun deja bye, bye. Si asa nu prea merita.

#2
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
+1.
Curios de ce au sters cei de la softpedia topicul despre modificarile /scumpirile iptv...la rtc.
Macar sa stim si noi.

#3
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View Postcvag3, on 26th July 2011, 01:41, said:

+1.
Curios de ce au sters cei de la softpedia topicul despre modificarile /scumpirile iptv...la rtc.
Macar sa stim si noi.
"Interese"

#4
gigidelagaze

gigidelagaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2010
Inainte de a dezvolta o noua teorie a conspiratiei ar fi mai bine sa cautati pe softpedia :) http://forum.softped...howtopic=792749 (aici a fost mutat topicul despre scumpirea IPTV, la sectiunea TV / RADIO & Satelit > IPTV).

Mocangeala nu sustine o afacere pe termen lung. Din cate stiu eu daca esti trecut de la IPTV National la un IPTV contra cost, cum se vrea de la 5 august, poti rezilia fara niciun fel de problema.

#5
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postgigidelagaze, on 26th July 2011, 06:43, said:

Inainte de a dezvolta o noua teorie a conspiratiei ar fi mai bine sa cautati pe softpedia :) http://forum.softped...howtopic=792749 (aici a fost mutat topicul despre scumpirea IPTV, la sectiunea TV / RADIO & Satelit > IPTV).

Mocangeala nu sustine o afacere pe termen lung. Din cate stiu eu daca esti trecut de la IPTV National la un IPTV contra cost, cum se vrea de la 5 august, poti rezilia fara niciun fel de problema.

gigi, noi vorbim de subiectul "dolce", era aici un topic si nu mai este. in plus, trebuia lasat cu remarca -> mutat la iptv. dar nu mai e. s-a pulverizat ca turnurile americanilor. conspiratie, conspiratie, dar ceva necurat e la mijloc. topicul e acum scumpiri, pt ca inca nu se stie exact ce mai scumpeste RT. Problema e ca au revenit la politica de "dinainte", desi isi facusera o imagine pozitiva, oferind servicii din ce in ce mai bune la acelasi pret sau chiar la pret redus. au muncit la imagine, ca sa o distruga dintr-o singura miscare. acum sunt ca. de 2 ori mai scumpi decat concurenta. profita de monopol si gresesc. e un gest disperat de a-si mari veniturile. subestimeaza puterea de pedepsire a romanilor fata de RT. cel tarziu cand se va implementa dvb-t in romania, adica 2015, sau 2115, vor pierde masiv clienti. deja acum sunt in buc. 12 canale DVB-T la liber, printre care protvHD. Sunt convins ca anul asta vor iesi pe plus la sfarsit de an. Dar la anul vor pierde masiv.

Edited by taxishop, 26 July 2011 - 09:44.


#6
bicu_23

bicu_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttaxishop, on 26th July 2011, 10:41, said:

gigi, noi vorbim de subiectul "dolce", era aici un topic si nu mai este. in plus, trebuia lasat cu remarca -> mutat la iptv. dar nu mai e. s-a pulverizat ca turnurile americanilor. conspiratie, conspiratie, dar ceva necurat e la mijloc. topicul e acum scumpiri, pt ca inca nu se stie exact ce mai scumpeste RT. Problema e ca au revenit la politica de "dinainte", desi isi facusera o imagine pozitiva, oferind servicii din ce in ce mai bune la acelasi pret sau chiar la pret redus. au muncit la imagine, ca sa o distruga dintr-o singura miscare. acum sunt ca. de 2 ori mai scumpi decat concurenta. profita de monopol si gresesc. e un gest disperat de a-si mari veniturile. subestimeaza puterea de pedepsire a romanilor fata de RT. cel tarziu cand se va implementa dvb-t in romania, adica 2015, sau 2115, vor pierde masiv clienti. deja acum sunt in buc. 12 canale DVB-T la liber, printre care protvHD. Sunt convins ca anul asta vor iesi pe plus la sfarsit de an. Dar la anul vor pierde masiv.
Eu nu inteleg d unde ati scos voi ideea prin care serviciile vor avea preturi marite, inafara de dolce(iptv+dth) restul va ramane la fel+ ca din data de 8 august veti avea o surpriza placuta legata de pachetele 3p.

#7
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postgigidelagaze, on 26th July 2011, 06:43, said:

Mocangeala nu sustine o afacere pe termen lung.

Care mocangeală frate că are Romtelecom niște scoruri...

Edited by ParapantaFlavia, 26 July 2011 - 10:07.


#8
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
pentru mine, care platesc acum ca. 23 ron pt Voce0 + Internet Play + IPTV National urma sa se scumpeasca cu 200%, adica undeva la 65 ron. Aveam un contract si puteau astepta pana la expirare. asa, e ca si cum te-as invita gratis/pofti in casa, dupa care ti-as prezenta nota de plata. asta e lipsa de scrupule. ca sa nu mai spun ca e batjocura la adresa clientilor vechi. asa , m-au pus in fata faptului implinit in mijlocul contractului. e aberant, e o politica jidaneasca(expresie - fara referire la evrei) pe care nu o gust.

Edited by taxishop, 26 July 2011 - 10:11.


#9
bicu_23

bicu_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttaxishop, on 26th July 2011, 11:11, said:

pentru mine, care platesc acum ca. 23 ron pt Voce0 + Internet Play + IPTV National urma sa se scumpeasca cu 200%, adica undeva la 65 ron. Aveam un contract si puteau astepta pana la expirare. asa, e ca si cum te-as invita gratis/pofti in casa, dupa care ti-as prezenta nota de plata. asta e lipsa de scrupule. ca sa nu mai spun ca e batjocura la adresa clientilor vechi. asa , m-au pus in fata faptului implinit in mijlocul contractului. e aberant, e o politica jidaneasca(expresie - fara referire la evrei) pe care nu o gust.
factura ta nu va fi de 65 de lei pt ca pretul iptv-ului va fi de 6.1 euro cu tva+5.5 cu tva internetul,aprox  48 de lei. deci?unde este 200%

#10
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Pachetul acela e gratis, la liber, de ce sa dau de 2 ori bani pe el? Acel pachet pe care RT il vinde cu 6 euro, costa 6 Ron pe factura ENEL, la Taxe TV. Deci l-am platit deja. poate pt tine interesant, in ziua de azi de ex. din Germania se transmite HD gratis in toata Europa. Deci eu vreau pur si simplu HD, un lucru banal in 2011, ca asa e in Romania, lucrurile banale se taxeaza "extra". Deci eu vreau numai HD, dar Pachetul HD nu-l poti lua decat cu pachetul "teapa", cu programele care deja sunt gratis, cum am spus. Antena1, ProTV HD, Prima, B!, etc. sunt gratis, se prind gratis, digital, DVB-T, intelegi?. Iar RT vrea 6 euro pt ele. Peste ele, vin abia Programele interesante, gen National Geographic HD, Wild HD, HBO HD, care chiar merita vazute. Si acel Pachet HD costa minim 12 euro + 6 Euro, cat platesc acum, deci chiar mai mult decat am spus. 18 x 4,2 = ca. 75 RON. daca vrei tot Pachetul HD costa chiar ca. 100 RON.

#11
bicu_23

bicu_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttaxishop, on 26th July 2011, 11:51, said:

Pachetul acela e gratis, la liber, de ce sa dau de 2 ori bani pe el? Acel pachet pe care RT il vinde cu 6 euro, costa 6 Ron pe factura ENEL, la Taxe TV. Deci l-am platit deja. poate pt tine interesant, in ziua de azi de ex. din Germania se transmite HD gratis in toata Europa. Deci eu vreau pur si simplu HD, un lucru banal in 2011, ca asa e in Romania, lucrurile banale se taxeaza "extra". Deci eu vreau numai HD, dar Pachetul HD nu-l poti lua decat cu pachetul "teapa", cu programele care deja sunt gratis, cum am spus. Antena1, ProTV HD, Prima, B!, etc. sunt gratis, se prind gratis, digital, DVB-T, intelegi?. Iar RT vrea 6 euro pt ele. Peste ele, vin abia Programele interesante, gen National Geographic HD, Wild HD, HBO HD, care chiar merita vazute. Si acel Pachet HD costa minim 12 euro + 6 Euro, cat platesc acum, deci chiar mai mult decat am spus. 18 x 4,2 = ca. 75 RON. daca vrei tot Pachetul HD costa chiar ca. 100 RON.
pachetul hd costa 3.9 euro+TVA, iar in pachetul la care tu vei fi migrat vei avea Protv, tvr, sport.ro, eurosport1 si 2 toate in hd. asta este in acest moment oferta, nu iti convine renunti sau te muti la alt operator.

#12
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009

View Postgigidelagaze, on 26th July 2011, 06:43, said:

Inainte de a dezvolta o noua teorie a conspiratiei ar fi mai bine sa cautati pe softpedia :) http://forum.softped...howtopic=792749 (aici a fost mutat topicul despre scumpirea IPTV, la sectiunea TV / RADIO & Satelit > IPTV).

Consider o greseala mutarea acestui topic in aria IPTV, deoarece referirea se face la miscarea Romtelecom in piata, deci nu este un thread tehnic despre iptv. Se poate muta la loc in aria romtelecom.

#13
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postbicu_23, on 26th July 2011, 12:26, said:

pachetul hd costa 3.9 euro+TVA, iar in pachetul la care tu vei fi migrat vei avea Protv, tvr, sport.ro, eurosport1 si 2 toate in hd. asta este in acest moment oferta, nu iti convine renunti sau te muti la alt operator.

observ ca esti greu de cap, sau esti de la RT, totuna. Pachetul HD nu poate fi luat singur, deci ma costa 10 euro cu totul. Intelegi? Ca si Internetul, nu-l poti avea fara fix.
In plus, o mare parte din programele HD, ProtvHD, TVRHD si sport HD sunt deja platite, ele nu pot fi incluse in pachet, pt ca sunt deja platite prin Taxa TV.
E ca si cum ti-as lua bani pe respiratie: 1 Euro/ cm³ Oxigen respirat.
Deci in cel mai bun caz dau 11,5 euro pe langa cei 6 de acum la internet. daca esti norocos, ca mine, altfel mai platesti si fix 7-10 euro, deci total: 10+11,5+6= ca. 25 euro pt pachet, deci peste 100 Ron. asta in cazul meu "fericit"

Un exemplu concret pt clientii noi:

Voce(cel mai ieftin) + Internet play = 13,11 euro
TV - IStar + HD = 8,56 + 4,84 = 13,4

Total = 26,51 Euro, TVA inclus. = 112 RON sau ca. 17% din  Salariul minim pe economie.

#14
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Posttaxishop, on 26th July 2011, 11:11, said:

pentru mine, care platesc acum ca. 23 ron pt Voce0 + Internet Play + IPTV National urma sa se scumpeasca cu 200%, adica undeva la 65 ron. Aveam un contract si puteau astepta pana la expirare. asa, e ca si cum te-as invita gratis/pofti in casa, dupa care ti-as prezenta nota de plata. asta e lipsa de scrupule. ca sa nu mai spun ca e batjocura la adresa clientilor vechi. asa , m-au pus in fata faptului implinit in mijlocul contractului. e aberant, e o politica jidaneasca(expresie - fara referire la evrei) pe care nu o gust.
Vad ca ai si voce zero ,si te plangi ca esti furat.Eu si altii care platim 30 de ron doar pentru telefon,ce sa mai zicem.Noi trebuie sa suportam costurile unora care au primit cu 5 euro telefon ,net si tv,adica mocangeala,cum spunea cineva mai sus.Mi se pare corect ca toti sa platim la fel,pentru aceleasi servicii.

#15
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postradurobertin, on 26th July 2011, 13:56, said:

Vad ca ai si voce zero ,si te plangi ca esti furat.Eu si altii care platim 30 de ron doar pentru telefon,ce sa mai zicem.Noi trebuie sa suportam costurile unora care au primit cu 5 euro telefon ,net si tv,adica mocangeala,cum spunea cineva mai sus.Mi se pare corect ca toti sa platim la fel,pentru aceleasi servicii.
Aberezi. Clienții nu au putere decizională în cadrul companiei. Deci ce spui tu că îți cauzează ție pagubă nu știu care client cu o ofertă mai bună e aberant. Nu mai suntem în comunism să PLĂTIM TOȚI LA FEL. Dacă unul are adsl cu 12 mbps de ce să plătească aceeași bani cu unul cu fttb cu 100 mbps, pentru că ambele se numesc Power? În concluzie tu nu suporți costurile altora suporți doar specula Romtelecom, care practică tarife mai mari în tonele unde au concurență mai slabă. Mai bine ia-te de categoriile alea care au beneficiat și beneficiază de peste 10 ani de gratuitate absolută la telefon în baza unor titulaturi complet imbecile.

Edited by ParapantaFlavia, 26 July 2011 - 13:09.


#16
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostParapantaFlavia, on 26th July 2011, 14:05, said:

Aberezi. Clienții nu au putere decizională în cadrul companiei. Deci ce spui tu că îți cauzează ție pagubă nu știu care client cu o ofertă mai bună e aberant. Nu mai suntem în comunism să PLĂTIM TOȚI LA FEL. Dacă unul are adsl cu 12 mbps de ce să plătească aceeași bani cu unul cu fttb cu 100 mbps, pentru că ambele se numesc Power? În concluzie tu nu suporți costurile altora suporți doar specula Romtelecom, care practică tarife mai mari în tonele unde au concurență mai slabă.
Cred ca tu aberezi!Daca tie ti se pare ca 5 euro e un pret real pentru un pachet 3play,iti spun ca nu e!Nu e la mine pret de specula,ci e la el pret de dumping!Eu nu tin partea romtelecom,tocmai ca sunt suparat,ca altii au primit ce primesc eu ,la preturi de rahat,doar pentru faptul ca locuiesc in zone unde e prezent rds sau upc!

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postradurobertin, on 26th July 2011, 14:14, said:

Cred ca tu aberezi!Daca tie ti se pare ca 5 euro e un pret real pentru un pachet 3play,iti spun ca nu e!Nu e la mine pret de specula,ci e la el pret de dumping!Eu nu tin partea romtelecom,tocmai ca sunt suparat,ca altii au primit ce primesc eu ,la preturi de rahat,doar pentru faptul ca locuiesc in zone unde e prezent rds sau upc!
Dacă ai 4 companii concurente per adresă (cum este strada mea de exemplu, la care dacă aduni Romtelecom și Nextgen poți spune că am 6 furnizori din care să aleg) este un preț real. Și trebuie să menționezi că acel pachet 3 play are o ofertă de toată jena, ceva gen zero impulsuri incluse și niște tarife enorme pentru orice apel efectuat (mă refer aici la voce 0), în jur de 20-30 posturi tv (mă refer aici la iptv bonus) și un internet denumit generic play care poate fi și de 8 mbps. O ofertă subțire cu un preț pe măsură.

Ți-am spus, țipă la ușa Romtelecom să scoată gratuitățile (adică zero lei zero bani) pentru anumite categorii de "cetățeni" și p'ormă mai vorbim despre ofertele promoționale.
P.S. Dacă îți spun una nici nu mă crezi. M-au notificat de la Nextgen că mi se scumpește cablul și am reziliat contractul. Dar cablul mergea în continuare bine mersi, nu s-a mai obosit nimeni să vină să taie firul. Mi l-am tăiat singură ca să nu mă considere ilegalistă și să îmi bage un proces ceva.

Edited by ParapantaFlavia, 26 July 2011 - 13:30.


#18
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostParapantaFlavia, on 26th July 2011, 14:20, said:

Dacă ai 4 companii concurente per adresă (cum este strada mea de exemplu, la care dacă aduni Romtelecom și Nextgen poți spune că am 6 furnizori din care să aleg) este un preț real. Și trebuie să menționezi că acel pachet 3 play are o ofertă de toată jena, ceva gen zero impulsuri incluse și niște tarife enorme pentru orice apel efectuat (mă refer aici la voce 0), în jur de 20-30 posturi tv (mă refer aici la iptv bonus) și un internet denumit generic play care poate fi și de 8 mbps. O ofertă subțire cu un preț pe măsură.

Ți-am spus, țipă la ușa Romtelecom să scoată gratuitățile (adică zero lei zero bani) pentru anumite categorii de "cetățeni" și p'ormă mai vorbim despre ofertele promoționale.
Vorbim discutii! :clapping: Toti stiim ca preturile astea sunt false,si sunt doar rezultatul luptei pentru teritorii,dintre provideri,care a fost inceputa de rds.Si la fel de bine stiim cu toti,ca buba se va sparge,si aceste preturi nu vor mai putea fi suportate,deoarece produc pierderi,vezi datoriile rds,situatia upc,si chiar a romtelecom.In nici o tara din jurul nostru,nu vei gasi asemenea preturi,nu mai vorbesc in occident.In alta ordine de idei,astea sunt obiceiuri balcanice,sa oferi unuia din Bucuresti la jumatate de pret fata de unul dintr-un oras mic,doar pentru ca e nevoit de situatie.Un abonat din Berlin are aceleasi tarife ca unul dintr-un sat din Germania de la acelasi provider.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate