Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cat costa emigrarea in canada, acte,etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Fomalhaut

Fomalhaut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.02.2011
Sa aveti cat mai multi bani la venirea in Canada.
Tiganii si evreii de acolo au nevoie de ei.

#20
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostOvidiu93, on 20th July 2011, 20:23, said:

Canada este optiunea favorita doar pentru ca este usor de emigrat acolo...

De unde ai dedus tu ca e usor? Cumva doar pentru ca e stat imigrationist? In primul rand ce inseamna usor aici?


View Postendless80, on 23rd July 2011, 06:48, said:

Sa sti ca in Canada e greu la imigranti sa gaseasca un job.

Offtopic: Nici daca plecam cu 80 de ani in urma in Canada sau oricare alta tara n-as fi reusit sa stalcesc asa tare limba romana intr-o fraza atat de scurta.

Quote

Oameni buni, in Canada nu mai este ce a fost. DA Va spun eu WHO? ca veniti aici si daca gasiti un job pe 10-11 dolari pe ora sa ziceti merci. SA NU ZICETI Si cu asta nu puteti trai, si o sa mai luati un job, si lucrati ca prostii DA doua servici sa cistigati cit altii cu unu bun. NICI ATAT Companiile nu mai angajeaza direct, UNEORI folosest agentii, FOARTE MULT si te iau astia la puricat si daca in sfirsit ajungi sa ai interviu cu unu de la companie, sa zici merci din nou. DA, INSEAMNA CA E CEVA DE CAPUL TAU Companiile folosesc munca temporara de la agentii, PENTRU NECALIF SAU SLAB CALIF. nu se mai incurca sa angajeze ei pentru ca la agentie platesc pe ora si atit, nu beneficii, nimic. ASA FAC CU CEI DE CARE SE POT LIPSI DUPA 3 LUNI Sa lucrezi in meserie, ca electrician, instalator apa, gaz, mecanic auto, ca sa listez citeva, trebuie sa-ti gasesti un atelier(angajator) NORMAL sa faci ucenicie 5 ani DOAR DACA ESTI LEMN LA INCEPUT plus ceva cursuri, DA pentru salariu minim 10.25 pe ora PTR AIA LEMN-LEMN SI DOAR LA INCEPUT, ALTFEL NU si dupa aia iei licenta. SI ESTI BOIER De fiecare data cind mergi la cumparaturi preturile sunt altele, adica mai mari. CAUTA REDUCERILE In 97 CHIAR 2000 un litru de benzina era sub 50 centi, acuma e 1.30 SUPER-PLUS O asigurare de sofer incepator in canada si toata lumea e incepator in Canada te costa 3-400 pe luna in ontario, CANADA NU E DOAR ONTARIO SI SUMA AIA E DOAR IN PRIMUL AN casa, aici in zona toronto nu mai gasesti sub 400mii. NU-TI TREBUIE SA CUMPERI CASA IN PRIMII 3-4 ANI Curentu, apa si gazul se duc in sus in fiecare luna. DA, DAR FAC 10% DIN SALARIUL MINIM Anul trecut au montat contoare destepte (smart meter)la case si de atunci s-a dublat cit platesti. TAXE DISTRIBUTIE SI ALTE, NU GAZ. POATE PANA ATUNCI AI PLATIT GRESIT Da, contoarele sunt smart da pentru ei. ABSOLUT. TREBUIE PLATIT PENTRU SUBVENTIILE LA ENERGIA EOLIANA. DE AIA. Si nici vremea nu e ce credeti. Iarna vine devreme, si e frig nene, bate vintu mai tot timpu, vara-iarna, primavara tine o saptamana,- DOUA iar vara te inebuneste caldura si umiditatea, USCACIUNEA IN ALTE PARTI spuneti-mi citi dintre voi au simtit cum e la 50 temperatura, DAR LA MINUS 50 ? ceea ce a fost in toronto saptamana trecuta. Nu trebuie sa ma credeti, faceti cautare pe google, jobs in toronto, CE CAUTATI IN TORONTO? s-au canada, ?S-AU? SE VEDE CUM STAI CU SCOALA/JOBUL cursuri pentru meserii, DA, OBLIGATORIU, LA INCEPUT HABAR N-AVETI licente = ANI etc. Mai ginditi-va si puneti in calcul ca situatia nu devina mai buna nici in canada, dimpotriva. DA.

Buna completare :thumbup:

Poate discutati despre 50 de grade Fahrenheit (dar nu vad ce treaba au ele vara cu Toronto) sau poate discutati de Celsius dar la soare. Din ce am fost informat, nu s-au depasit 38-40 grade Celsius la umbra vara asta in Toronto.

De ce nu recomanzi Toronto? Prea scump si prea mare aglomeratie?

View PostRosebud09, on 2nd August 2011, 21:29, said:

Asa este. In EU, NZ, AUS e complet altfel. Ai venit, gata, covor rosu, casa, masa, job tare. Daca ai si o diploma de Spiru, ti-o echivalaeza pe loc si ai loc in guvern deja.
Subscriu :coolspeak:

Edited by localintruder, 30 August 2011 - 18:10.


#21
draculaold

draculaold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
http://news.national...ag/temperature/

#22
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
auziti si ca sa ma duc la sora mea in vizita? ce presupune asta? as vrea totusi sa stau un 6 luni pe putin acolo eventual sa lucrez sau sa produc niste banii (cinstiti) ? sora mea e maritata cu un Roman care a plecat acolo si ea e plecata cu viza acolo.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkata_tel, on 20th July 2011, 10:40, said:

vreau sa ma duc oriunde. sa scap de tara aceasta. nu mai pot trai o sa o iau razna cred. nu am serviciu si e foarte greu sa gasesc ceva. as pleca si pe jos numai sa stiu ca o sa am alta viata.

Daca tu ai impresia ca in Canada te poti stabili la misto asa cum pare la prima vedere ca iti doresti, te inseli. Eu zic sa-ti alegi alta destinatie pana una alta. Nu se acorda rezidenta sau drept de munca pentru persoane care vor sa-si faca debutul in Canada "de jos", se tin cont de cateva criterii. Daca tot ai timp liber, citeste si http://www.cic.gc.ca...illed/index.asp


View Postfonrabie, on 12th September 2011, 01:00, said:

auziti si ca sa ma duc la sora mea in vizita? ce presupune asta? as vrea totusi sa stau un 6 luni pe putin acolo eventual sa lucrez sau sa produc niste banii (cinstiti) ? sora mea e maritata cu un Roman care a plecat acolo si ea e plecata cu viza acolo.

Dar tu cu sora ta nu comunici sau vrei sa-i faci vreo vizita surpriza ... ca nu inteleg ? Sfaturi mai bune ai primi de la sora ta care a trecut prin aceiasi situatie, daca o fi asa cum spui tu, si mult mai rapid. Nici un telefon la ambasada Canadei din Romania nu strica , unul din scopurile prezentei lor pe aici e sa acorde si consultanta !

#24
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
sora mea deocamdata are impresia ca nu is destul de copt sa ajung intro tara ca aia ... cu toate ca eu ma cred destul de copt... totusi daca nu pot ramane acolo as vrea macar sa vad tara aia si sa calc pe taramu ala cu ganduri pasnice:P desigur prefer sa muncesc si sa fac si niste banuti :)

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aha si pe motivul asta refuza sa-ti dea informatiile necesare pentru obtinerea vizei sau cum ? Cati ani ai de curiozitate

#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postfonrabie, on 12th September 2011, 10:17, said:

sora mea deocamdata are impresia ca nu is destul de copt sa ajung intro tara ca aia ...
Pai cred ca stie ea ce stie. Daca erai un pic mai copt te gandeai mai intai cum sa faci sa muncesti acolo *LEGAL*. Combinatiile vin ceva mai tarziu, cand stii cum merge treaba din interior, ce poti face si ce nu, cum faci sa platesti mai putine taxe, chestii de-astea.
As zice s-o iei mai usor, sa profiti pe bune (adica "cu cap") de avantajul de a avea o sora acolo, cu alte cuvinte sa pui mintea sa lucreze pentru tine.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici nimeni nu te poate ajuta cu nimic. Ambasada e singura sursa care iti poate oferi informatii concrete, pentru ca fiecare caz se trateaza individual in functie de situatia ficaruia la momentul respectiv. Parerea mea este ca iti va fi refuzata viza turistica. Scuze ca-ti spun pe fata.

#28
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postbeastie, on 12th September 2011, 15:18, said:

Pai cred ca stie ea ce stie. Daca erai un pic mai copt te gandeai mai intai cum sa faci sa muncesti acolo *LEGAL*. Combinatiile vin ceva mai tarziu, cand stii cum merge treaba din interior, ce poti face si ce nu, cum faci sa platesti mai putine taxe, chestii de-astea.
As zice s-o iei mai usor, sa profiti pe bune (adica "cu cap") de avantajul de a avea o sora acolo, cu alte cuvinte sa pui mintea sa lucreze pentru tine.

sa inteleg ca esti in canada de sti atat de multe. Am pus accentul pe o munca LEGALA nu vreau sa fac smenuri sau alte cele nu am avut legaturi cu politia sau alte cele decat pentru amenzi de circulatie atata tot am pus accentul si mai pun odata pe munca LEGALA macar un 6 12 luni sa fac niste banuti sa imi ridic casa nu am degand sa raman acolo pentru ca romania e tara mea. Referitor la ce a spus xwh mai sus am 23 de ani si urmeaza sa imi cumpar teren pe banii facut de mine pana la varsta asta! deci inca odata sora mea ma crede necopt pentru ca ma prostesc si sunt inca la liceu... scoala nu a fost tocmai una din prioritatile mele:P

PS: XWH de ce imi va fi refuzata viza turistica?

Edited by fonrabie, 12 September 2011 - 17:59.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai, sunt mai multe motive. Unul l-ai spus chiar tu, 23 de ani inca la liceu, nu mi-o lua in nume de rau, dar chiar tu ai spus ca scoala nu prea ti-a placut. EU, nu am absolut nicio problema cu asta, in schimb consulul de la ambasada sunt convins 100% ca va avea o problema cu asta. Sa fim sinceri, intr-o tara

Pentru ei , esti un posibil imigrant 101%. Ai 23 de ani, esti la liceu si nu stii exact de ce vrei sa mergi in Canada. Pentru asta procedura este similara cu cea pentru o viza pentru SUA.

Visiting Canada: Who is eligible

Quote

To visit Canada, you must:

    have a valid travel document, such as a passport;
    be in good health;
    satisfy an immigration officer that you have ties, such as a job, home and family, that will take you back to your country of origin;
    satisfy an immigration officer that you will leave Canada at the end of your visit; and
    have enough money for your stay. The amount of money you will need can vary with the circumstances of the visit, how long you will stay and whether you will stay in a hotel or with friends or relatives. For more information, ask the Canadian visa office in your country or region.

La punctele boldate, nu cred ca te incadrezi indiferent cat de ingaduitor ar vrea sa fie un ofiter consular.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 12th September 2011, 19:20, said:

Visiting Canada: Who is eligible
Pai nici eu n-am nimic in tara de origine.
Asta inseamna ca n-as primi viza?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca iti faci timp 5 minute sa-i citesti istoricul postarilor lui fonrabie ti-ai da seama singur ca nu e "eligible".

Tu esti eligibil pentru a primi o viza daca ai studii, loc de munca sau venituri dintr-o afacere personala/chirii/pensie/samd. Proprietatile si rudele le excludem ca nu au mare relevanta. Dar daca nu indeplinim macar un minim de cerinte da , nici tu, nici eu nu avem nicio sansa.

Oricum, eu ma refeream strict fonrabie.

#32
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View PostMembruAnonim, on 12th September 2011, 21:01, said:

Daca iti faci timp 5 minute sa-i citesti istoricul postarilor lui fonrabie ti-ai da seama singur ca nu e "eligible".

Tu esti eligibil pentru a primi o viza daca ai studii, loc de munca sau venituri dintr-o afacere personala/chirii/pensie/samd. Proprietatile si rudele le excludem ca nu au mare relevanta. Dar daca nu indeplinim macar un minim de cerinte da , nici tu, nici eu nu avem nicio sansa.

Oricum, eu ma refeream strict fonrabie.
pai bun dar totusi am o sora acolo si vreau viza turistica macar sau pnm... sti ? nu imi trebuie sa stau in canada pentru ca eu am viata mea in tara dar am nevoie de ceva banuti deci in 6 12 luni ca turist as putea si lucra oleaca... sti?

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai zero drepturi sa muncesti ca turist si nu te va angaja nimeni. Nu e ca si cum te duci ca in filmele hollywoodiene in port si cauti de munca.

Eu cred ca ar trebui sa ai alte prioritati in viata, si sa incepi sa le rezolvi din tara, unde dupa niste legi cretine inca mai ai drepturi la alocatie.

Te citez:

Quote

Am o intrebare pt cei care fac cursuri fara frecventa. Se mai da alocatie daca am 20 de ani ? dupa noile reglementari cum si pana cand se mai da alocatie eu stiu persoane care anu trecut luau alocatie desi aveau 22 23 de ani dar faceau seral la ff se da alocatie? mltumesc

Te citez iar

Quote

Deci aicia o sa scriem fiecare( care vreti bineinteles) Jurnalul pe ziua in curs. Unde ati fost ,ce ati facut, ce ati manca, etc...
Incep eu ... Azi ma m trezit la 17 21 ma m uitat la un film ( zombie Strippers) am facut o baie cu bule:X:X si am iesit in oras... dupa aia ma m dus sa conduc masina lu un preten sa vad cum merge... si dupa aia am venit acasa am baut 2 litri de sprite am mancat niste popcorn si ma-m uitat peste cele mai noi posturi dp softpedia unde am vazut posturi gen Hai sa numaram pana la 2000 , eu zic un cuvant tu zici altul, cum imi conving parinti sa imi ia un ferrari enzo, etc laugh.gif laugh.gif dupa care ma-m gandit sa fac si eu acest post minunat rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Continui sa ma uimesti

Quote

Buna peste o luna plec in elvetia si vreau sa slabesc pana la vreo 88 de kg si sa iau ceva prafuri ,pastile etc care sa imi scoata in evidenta fibra musculara si sa nu ma ingrase ... nu as vrea sa ma duc oricum acolo totusi trebuie sa apara hi5-ul mai betoon nu? doar e elvetia si noh tre sa fiu mai trendy as ruga pe cineva care ia sa ma indrume si sa imi zica exact ceea ce da mai bine rezultate repet nu vreau sa ma ingras sub nici o forma

Quote

... ce vreau sa va intreb acuma anul viitor voi pleca in anglia la cules de capsuni...

Ii dau dreptate surorii tale.

#34
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
:lol:

Corect ce spune xwh. Si-i valabil si pentru SUA. :)

Apropo de dorinta lui fonrabie care vrea sa mearga pt scurt timp in Canada si sa se "imbogateasca" pt ca apoi sa foloseasca banii in Romania... Chiar exista situatii de-astea de "imbogatire" rapida in care o persoana n-a fost 50% extrem de capabila si 50% extrem de norocoasa? Pentru ca, din cate vad, in ochii multor persoane Canada, America si Vestul in general sunt un fel de paduri cu pomi din care cad bani. Nu conteaza ca ai 0 experienta, ca n-ai terminat nici macar un liceu samd, daca mergi in Vest o sa fie mai bine, indiferent de situatia ta. :lol:

Bineinteles, lucrurile stau pe dos. :) Daca nu ai un plan bine pus la punct, bani care sa te acopere o perioada, o experienta si niste calitati pe care stii te poti baza si o minte deschisa la schimbare*, atunci risti sa iti complici viata fara sens.

*Pentru ca e usor sa vorbesti despre emigrare, dar cu fiecare km cu care te indepartezi de frontiera, cu atat devine mai diferita lumea in care ajungi.

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 12th September 2011, 22:01, said:

Tu esti eligibil pentru a primi o viza daca ai studii, loc de munca sau venituri dintr-o afacere personala/chirii/pensie/samd.

Eu ma legam de formularea cu tara de origine. Eu nu mai am in tara de origine nimic, tot ce am am in tara adoptiva.
Din textul respectiv s-ar parea ca nu sunt eligibil, mai degraba cred insa ca exprimarea lor e defectuoasa.
Scuze de off topic

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E valabil si asa, daca intr-o tara adoptiva, sa zicem ... Anglia, ai un loc de munca, ai un venit, ai o locuinta (proprietate sau in chirie) dar tu inca esti cetatean roman, se pun la socoteala legaturile tale cu tara adoptiva, in conditiile in care acolo ai drept de sedere legal.

Nu se exprima ei cum trebuie din pacate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate