Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

cat costa emigrarea in canada, acte,etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
kata_tel

kata_tel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 07.01.2010
vreau sa ma duc oriunde. sa scap de tara aceasta. nu mai pot trai o sa o iau razna cred. nu am serviciu si e foarte greu sa gasesc ceva. as pleca si pe jos numai sa stiu ca o sa am alta viata.

#2
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009
Daca ti-ai pus problema sa emigrezi in Canada inseamna ca intelegi engleza sau franceza. Inarmeaza-te cu rabdare si mergi la sursa oficiala de informare www.cic.gc.ca.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Costa de ordinul miilor de euro (taxe, acte legalizate, bani pe care trebuie sa dovedesti ca-i ai, deplasari la consulat, vizita medicala parca daca nu incurc tarile). Sint forumuri specializate super-stufoase despre asta cu cele mai mici detalii.

Daca tot vrei sa mergi si pe jos de ce nu mergi intr-o tara unde chiar se poate merge pe jos (din EU)? Nici macar nu-ti trebuie pasaport.

#4
kata_tel

kata_tel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 07.01.2010
daca aveam pe cineva in ue eram plecat demult. in state aveam un prieten de doua ori mi-au dat refuzul si mi-au taiat speranta de a mai incerca. am ales canada deoarece stiu ca e cea mai dezvoltata tara din punct de verede energetic, iar eu am terminat facultatea de energetica , nu am profesat in tara deloc, dar as putea lucra ca electrician macar. o sa ma interesez sa vad cam cate mii de euro trebuie..

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Parca trebuie sa ai la tine 10.000 de dolari canadieni in momentul in care-ti aproba plecarea.

Mai incearca si-n Australia, Noua Zeelanda.

#6
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Tarile scandinave, ce ofera un nivel de trai mult avansat, nu te-ar interesa?

#7
kata_tel

kata_tel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 07.01.2010
multi bani ... caut un job in afara in UE ceva electrician ...

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
...dar ai si pretentii...

#9
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Din cate stiam eu, nu se poate profesa in orice tara europeana cu statutul de self-employed (PFA la noi), practic o activitate independenta pe cont propriu ? Nu vad justificarea pentru Canada cand se poate face acest lucru in Europa mai ales atunci cand Canada este optiunea favorita doar pentru ca este usor de emigrat acolo...

Un minim de 10000 de euro pentru un inceput relativ...mediu desi cred ca este mult prea putin.

Edited by Ovidiu93, 20 July 2011 - 19:24.


#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 kata_tel, on 20th July 2011, 13:14, said:

caut un job in afara in UE ceva electrician ...
cu criza asta nu-i usor

ca sa lucrezi electrician (sau alta meserie calificata) legal tre sa ai calificare pentru asa ceva, poate se cere si practica, sa fie nevoie de meseria asta, sa ai un contract, este o cale destul de lunga

no offence, chiar daca ai terminat energetica, poti sa fi zero la practica, ca electrician, experienta de asemenea nu prea, deci nu-i usor

nu spun ca este valabil si-n cazul tau, dar eu cu calificare de electromecanic (studii echivalate), intr-o tara cu nivel < Can,
am lucrat vreo 2 ani la munca de jos intr-o fabrica, panŽun inginer a vazut ca am habar de treaba si am prins un post cat de cat aproape de calificarea mea

iti doresc succes

#11
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 dan210, on 20th July 2011, 19:37, said:


Daca nu ma insel, este una din meseriile reglementate in Canada, ai nevoie de o diploma canadiana si cel mai important --> experienta canadiana, nu este absolut necesar dar conteaza enorm.

Nu cred ca ai putea incepe cu profesia ta dar nu este imposibil daca faci totul ca la carte.

#12
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 kata_tel, on 20th July 2011, 15:14, said:

multi bani ... caut un job in afara in UE ceva electrician ...

Ca sa poti lucra in meseria care ti-ai propus-o in afara tarii trebuie sa indeplinesti 2 cerinte,:sa ai experienta in meseria respectiva la nivel occidental si sa cunosti limba tarii macar la nivelul in care sa poti raspunde inapoi la mistocarerile autohtonilor.Daca nu, incepi de jos de la mops si galeata.(experienta proprie).Nu te baza pe diplome ca nu folosesc la nimic in cazul tau.

#13
kata_tel

kata_tel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 07.01.2010
prima data te ia ca ajutor pana te inveti. dupa aia te lasa singur sa-ti faci treaba. eu cred ca o sa ma descurc . am lucrat i particular si stiu despre ce e vorba. choiar imi place. acum e mai nasol cu banii. daca as gasi un sponsor m-as duce sincer si as munci dgeaba un an doar pe cazare si masa, poate gasesc pe un forum canadian ceva. sa plec din tara aceasta ca nu e pt mine sincer, nu am nimic si tot sper la ziua de maine ca o sa am ceva de lucru si sa0-mi fac familie. de lucru aveam , aveam un salar de 10 mil si tot nu era bun pt ea. e greu...

#14
endless80

endless80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.02.2008
Sa sti ca in Canada e greu la imigranti sa gaseasca un job.

#15
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Depinde de cat tre` sa coboare standardu` :wub:

#16
draculaold

draculaold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Oameni buni, in Canada nu mai este ce a fost. Va spun eu ca veniti aici si daca gasiti un job pe 10-11 dolari pe ora sa ziceti merci. Si cu asta nu puteti trai, si o sa mai luati un job, si lucrati ca prostii doua servici sa cistigati cit altii cu unu bun. Companiile nu mai angajeaza direct, folosest agentii, si te iau astia la puricat si daca in sfirsit ajungi sa ai interviu cu unu de la companie, sa zici merci din nou. Companiile folosesc munca temporara de la agentii, nu se mai incurca sa angajeze ei pentru ca la agentie platesc pe ora si atit, nu beneficii, nimic. Sa lucrezi in meserie, ca electrician, instalator apa, gaz, mecanic auto, ca sa listez citeva, trebuie sa-ti gasesti un atelier(angajator) sa faci ucenicie 5 ani plus ceva cursuri, pentru salariu minim 10.25 pe ora si dupa aia iei licenta. De fiecare data cind mergi la cumparaturi preturile sunt altele, adica mai mari. In 97 un litru de benzina era sub 50 centi, acuma e 1.30 O asigurare de sofer incepator in canada si toata lumea e incepator in Canada te costa 3-400 pe luna in ontario, casa, aici in zona toronto nu mai gasesti sub 400mii. Curentu, apa si gazul se duc in sus in fiecare luna. Anul trecut au montat contoare destepte (smart meter)la case si de atunci s-a dublat cit platesti. Da, contoarele sunt smart da pentru ei. Si nici vremea nu e ce credeti. Iarna vine devreme, si e frig nene, bate vintu mai tot timpu, vara-iarna, primavara tine o saptamana, iar vara te inebuneste caldura si umiditatea, spuneti-mi citi dintre voi au simtit cum e la 50 temperatura, ceea ce a fost in toronto saptamana trecuta. Nu trebuie sa ma credeti, faceti cautare pe google, jobs in toronto, s-au canada, cursuri pentru meserii, licente etc. Mai ginditi-va si puneti in calcul ca situatia nu devina mai buna nici in canada, dimpotriva.

#17
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 draculaold, on 27th July 2011, 05:56, said:

Oameni buni, in Canada nu mai este ce a fost. Va spun eu ca veniti aici si daca gasiti un job pe 10-11 dolari pe ora sa ziceti merci. Si cu asta nu puteti trai, si o sa mai luati un job, si lucrati ca prostii doua servici sa cistigati cit altii cu unu bun. Companiile nu mai angajeaza direct, folosest agentii, si te iau astia la puricat si daca in sfirsit ajungi sa ai interviu cu unu de la companie, sa zici merci din nou. Companiile folosesc munca temporara de la agentii, nu se mai incurca sa angajeze ei pentru ca la agentie platesc pe ora si atit, nu beneficii, nimic. Sa lucrezi in meserie, ca electrician, instalator apa, gaz, mecanic auto, ca sa listez citeva, trebuie sa-ti gasesti un atelier(angajator) sa faci ucenicie 5 ani plus ceva cursuri, pentru salariu minim 10.25 pe ora si dupa aia iei licenta. De fiecare data cind mergi la cumparaturi preturile sunt altele, adica mai mari. In 97 un litru de benzina era sub 50 centi, acuma e 1.30 O asigurare de sofer incepator in canada si toata lumea e incepator in Canada te costa 3-400 pe luna in ontario, casa, aici in zona toronto nu mai gasesti sub 400mii. Curentu, apa si gazul se duc in sus in fiecare luna. Anul trecut au montat contoare destepte (smart meter)la case si de atunci s-a dublat cit platesti. Da, contoarele sunt smart da pentru ei. Si nici vremea nu e ce credeti. Iarna vine devreme, si e frig nene, bate vintu mai tot timpu, vara-iarna, primavara tine o saptamana, iar vara te inebuneste caldura si umiditatea, spuneti-mi citi dintre voi au simtit cum e la 50 temperatura, ceea ce a fost in toronto saptamana trecuta. Nu trebuie sa ma credeti, faceti cautare pe google, jobs in toronto, s-au canada, cursuri pentru meserii, licente etc. Mai ginditi-va si puneti in calcul ca situatia nu devina mai buna nici in canada, dimpotriva.

Subiectiv intr-adevar, da, unii vor salarii bune din prima, in timp ce altii ar accepta usor si altceva.

#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Oameni buni, in Canada nu mai este ce a fost. DA Va spun eu WHO? ca veniti aici si daca gasiti un job pe 10-11 dolari pe ora sa ziceti merci. SA NU ZICETI Si cu asta nu puteti trai, si o sa mai luati un job, si lucrati ca prostii DA doua servici sa cistigati cit altii cu unu bun. NICI ATAT Companiile nu mai angajeaza direct, UNEORI folosest agentii, FOARTE MULT si te iau astia la puricat si daca in sfirsit ajungi sa ai interviu cu unu de la companie, sa zici merci din nou. DA, INSEAMNA CA E CEVA DE CAPUL TAU Companiile folosesc munca temporara de la agentii, PENTRU NECALIF SAU SLAB CALIF. nu se mai incurca sa angajeze ei pentru ca la agentie platesc pe ora si atit, nu beneficii, nimic. ASA FAC CU CEI DE CARE SE POT LIPSI DUPA 3 LUNI Sa lucrezi in meserie, ca electrician, instalator apa, gaz, mecanic auto, ca sa listez citeva, trebuie sa-ti gasesti un atelier(angajator) NORMAL sa faci ucenicie 5 ani DOAR DACA ESTI LEMN LA INCEPUT plus ceva cursuri, DA pentru salariu minim 10.25 pe ora PTR AIA LEMN-LEMN SI DOAR LA INCEPUT, ALTFEL NU si dupa aia iei licenta. SI ESTI BOIER De fiecare data cind mergi la cumparaturi preturile sunt altele, adica mai mari. CAUTA REDUCERILE In 97 CHIAR 2000 un litru de benzina era sub 50 centi, acuma e 1.30 SUPER-PLUS O asigurare de sofer incepator in canada si toata lumea e incepator in Canada te costa 3-400 pe luna in ontario, CANADA NU E DOAR ONTARIO SI SUMA AIA E DOAR IN PRIMUL AN casa, aici in zona toronto nu mai gasesti sub 400mii. NU-TI TREBUIE SA CUMPERI CASA IN PRIMII 3-4 ANI Curentu, apa si gazul se duc in sus in fiecare luna. DA, DAR FAC 10% DIN SALARIUL MINIM Anul trecut au montat contoare destepte (smart meter)la case si de atunci s-a dublat cit platesti. TAXE DISTRIBUTIE SI ALTE, NU GAZ. POATE PANA ATUNCI AI PLATIT GRESIT Da, contoarele sunt smart da pentru ei. ABSOLUT. TREBUIE PLATIT PENTRU SUBVENTIILE LA ENERGIA EOLIANA. DE AIA. Si nici vremea nu e ce credeti. Iarna vine devreme, si e frig nene, bate vintu mai tot timpu, vara-iarna, primavara tine o saptamana,- DOUA iar vara te inebuneste caldura si umiditatea, USCACIUNEA IN ALTE PARTI spuneti-mi citi dintre voi au simtit cum e la 50 temperatura, DAR LA MINUS 50 ? ceea ce a fost in toronto saptamana trecuta. Nu trebuie sa ma credeti, faceti cautare pe google, jobs in toronto, CE CAUTATI IN TORONTO? s-au canada, “S-AU” SE VEDE CUM STAI CU SCOALA/JOBUL cursuri pentru meserii, DA, OBLIGATORIU, LA INCEPUT HABAR N-AVETI licente = ANI etc. Mai ginditi-va si puneti in calcul ca situatia nu devina mai buna nici in canada, dimpotriva. DA.

 Cyber-sapiens, on 2nd August 2011, 07:20, said:

Subiectiv intr-adevar, da, unii vor salarii bune din prima, in timp ce altii ar accepta usor si altceva.

Asa este. In EU, NZ, AUS e complet altfel. Ai venit, gata, covor rosu, casa, masa, job tare. Daca ai si o diploma de Spiru, ti-o echivalaeza pe loc si ai loc in guvern deja.

Edited by Rosebud09, 02 August 2011 - 20:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate