Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 

Pierdere semnal router TP-LINK tl-wr541g

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
52 răspunsuri în acest subiect

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008

 Ion_Cristoiu, on 24th July 2011, 17:52, said:

Nu ne intelegem. Zici ca nu citesc ce posteaza altii, dar tu nu tii minte ce postezi tu. In fine, alta discutie. Eu am fost foarte atent la ce s-a postat pana acum.

chiar asa? nu prea cred!


 carmenclara1, on 21st July 2011, 18:40, said:

incearca sa schimbi pe canalul 11 si sa setezi daca este posibil securitate wpa-psk si criptare AES

securitate wpa-psk
    si criptare  AES sunt doua chestii diferite. nu asa cum isinuiezi tu ca as fi spus.
mai sus e si postul complet. nu e frumos sa rupi cuvinte din context si sa reformulezi cum iti convine.

#20
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Exact, iar eu iti spuneam ca nu exista WPA-PSK cu AES. WPA-PSK stie TKIP. Abia la WPA2-PSK vorbim de AES. Asta era toata ideea. Nu am rupt nimic din context, doar am sugerat o mica neregula.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 18:56.


#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
@Ion_Cristoiu

 Ion_Cristoiu, on 24th July 2011, 18:55, said:

Exact, iar eu iti spuneam ca nu exista WPA-PSK cu AES. WPA-PSK stie TKIP. Abia la WPA2-PSK vorbim de AES. Asta era toata ideea. Nu am rupt nimic din context, doar am sugerat o mica neregula.


wrong. produsele tplink stiu si de criptare AES nu doar TKIP.

arunca o privire si la poza atasata.

@all

 rzN21, on 22nd July 2011, 10:07, said:

am facut modificarile cum mi-ai zis si momentan merge foarte bine..chiar cu o viteza de 1.5 MB/s. Revin in 1-2 zile sa iti transmit daca am mai avut probleme. Multumesc mult !

deci dupa securitate wep si canal 6 -> canal 11 wpa-psk + criptare AES  ->  de la 50Kb/s -> 1.5MB/s.

la o analiza mai atenta a logurilor prezentate pana acuma avem asa:

RomTelecom-WPA-ADA8  canalu 13
RomTelecom-WEP-ADA8  canalu 13
Petrescu WLAN       canalu 6
ASUS 1                 canalu  1
RomTelecom-WEP-ADA8  canalu 1
RomTelecom-WPA-ADA8  canalu 1

autochannel setat pe routerul RTC.

pareri, opini dar acuma strict legate de datele de mai sus.

Fișiere atașate


Editat de carmenclara1, 24 iulie 2011 - 19:46.


#22
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
WPA-personal - pre-shared key, criptare TKIP(aka WEP2).
WPA2-personal - pre-shared key, criptare AES-CCMP.

Intre WPA si WPA2 este diferenta. Iar in SS scrie clar WPA/WPA2. Ca s-au gandit cei de la TP-Link sa scrie WPA-PSK cu AES e alta problema, insa de fapt este WPA2-PSK ce folosesti.

Revenind la problema, am explicat destul de clar pe pagina trecuta. Criptarea NU are niciun fel de rol asupra vitezei. El ar trebui fie sa stea pe canalul 6 fie sa lase pe auto. Plus verificat TxPower. Daca problema persista, un RTS Threshold pus la o valoare unde sa conteze(1500 sau <) ar putea aduce mari sporuri de performanta.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 19:56.


#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
cele spuse de mine tot raman valabile.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.jpg   36,16K   17 download-uri
  • Fișier atașat  2.jpg   34,19K   15 download-uri


#24
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Ce imi arati tu e ca meniul de la respectivul device are probleme.
Nu stau acum sa te lamuresc cu pasaje din 802.11i, poti sa verifici singura daca doresti, doar iti dau cateva quote-uri de pe fellow wikipedia, care de data asta are dreptate.

Quote

WPA: Initial WPA version, to supply enhanced security over the older WEP protocol. Typically uses the TKIP encryption protocol (see further).
    WPA2: Also known as IEEE 802.11i-2004. Successor of WPA, and replaces the TKIP encryption protocol with CCMP to provide additional security. Mandatory for Wifi-certified devices since 2006.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 20:24.


#25
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005

 Ion_Cristoiu, on 24th July 2011, 20:53, said:

Ca s-au gandit cei de la TP-Link sa scrie WPA-PSK cu AES e alta problema, insa de fapt este WPA2-PSK ce folosesti.

Mai sint si altii care fac acest lucru.
Probabil au ramas valabile din vremea premergatoare IEEE 802.11i
Nu este neobisnuit sa gasesti in echipamente aceasta setare.

#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
revenim la subiectul teorie versus practica.

nu stiu daca implementarea tplink este standadizata dar ea exista. nu e nici o problema cu meniul.
si daca zici ca wikipedia e corecta hai sa iti dau si eu un mic citat:

Quote

Am 3. Februar 2004 wurde mit WPA2 die Erweiterung von WPA angekündigt. In WPA2 wurde nicht nur der vollständige IEEE 802.11i-Standard umgesetzt, sondern es verwendet auch einen anderen Verschlüsselungsalgorithmus: AES (Advanced Encryption Standard). Es gibt aber auch WPA-fähige Geräte, die AES beherrschen, ohne WPA2 zu unterstützen.


#27
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008

 bit 61, on 24th July 2011, 21:27, said:

Mai sint si altii care fac acest lucru.
Probabil au ramas valabile din vremea premergatoare IEEE 802.11i
Nu este neobisnuit sa gasesti in echipamente aceasta setare.
Poate pe echipamentele home. Crede-ma, nu este corect. Nu cunosc variante de implementare AES pre-WPA2. CCMP in WPA nu exista, dar TKIP in WPA2 da(backwards compatibility; practic certificarea WPA2 o include pe cea WPA in cazul de fata). Sunt chestii diferite.

 carmenclara1, on 24th July 2011, 21:30, said:

revenim la subiectul teorie versus practica.

nu stiu daca implementarea tplink este standadizata dar ea exista. nu e nici o problema cu meniul.
si daca zici ca wikipedia e corecta hai sa iti dau si eu un mic citat:
Oricum ai intoarce-o pe 100 de parti e gresit sa spui WPA/AES. Rolul WPA a fost ceva interimar pana a iesit 802.11i final, pentru ca se sparsese WEP-ul. TKIP a remediat unele probleme, a fost ceva de moment. Cat despre teorie vs practica, nu stiu de unde ai dedus tu ca ma bazez doar pe teorie? Ca nu m-am jucat tu TP-link-uri si alte bombe e una dar nu e un motiv suficient. Standardele sunt aceleasi pe echipamente dar daca ceva nu e cf standardului nu mai e standard, e implementare proprietara / exotica / marketing sa ia ochii.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 20:51.


#28
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005
Eu  nu am spus ca ar fi corect sau nu.
Am spus doar ca este ,deci exista. :D
O fi vreo chestie mai ciudata gen super g-ul Atheros-ului sau after burn-ul Broadcom-ului.
Tot niste struto-camile care au aparut ,trait si decedat cunoscute de putini.

#29
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008

 Ion_Cristoiu, on 24th July 2011, 20:39, said:

Oricum ai intoarce-o pe 100 de parti e gresit sa spui WPA/AES.

in cazul de fata nu este gresit. pe aceste bombe cum le numesti tu schimbarea de la wep cum avea OP setat la wpa-psk + aes duce la o crestere a throughput pe wireless de peste 50%.

 bit 61, on 24th July 2011, 20:56, said:

Eu  nu am spus ca ar fi corect sau nu.
Am spus doar ca este ,deci exista. :D
O fi vreo chestie mai ciudata gen super g-ul Atheros-ului sau after burn-ul Broadcom-ului.
Tot niste struto-camile care au aparut ,trait si decedat cunoscute de putini.


+1

#30
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008

 carmenclara1, on 24th July 2011, 22:02, said:

in cazul de fata nu este gresit. pe aceste bombe cum le numesti tu schimbarea de la wep cum avea OP setat la wpa-psk + aes duce la o crestere a throughput pe wireless de peste 50%
Explica te rog de ce, sunt curios.
Criptarea NU are niciun fel de rol asupra throughput-ului. Ba chiar poate sa iti taie nitel din el daca AP-ul are procesor mai prapadit. Sunt o gramada de alti factori ce afecteaza throughput-ul din diverse forme, criptarea e la urma spre deloc. Pot sa ti le insir pe toate daca vrei. Ca dupa ce a mutat canalul si a pus criptare a avut un spor de performanta e una, insa nu e datorat criptarii in niciun fel de masura.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 21:07.


#31
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
afirmatia mea din postul anterior e dovedita practic si nu facea referire directa la problema lui rzN21.

Pe routerele TP-link bazate pe platforma Atheros trecerea de la wep -> la wpa-psk si criptarea aferenta -> increase la throughput de peste 50%.

Sincer sa iti raspund nici nu ma intereseaza sa aflu acuma exact cauza. realitatea nu pote fi ignorata.

Poti sa spui ce vrei de acuma in continuare  eu consider subiectul inchis.

Te las pe tine de acuma incolo sa ii ajuti pe cei care au nevoie de sfaturi/ajutor pe aceasta arie.

#32
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Cand facem afirmatii hai sa le si probam. Asa pot sa zic si eu ca daca intorci AP-u cu antena spre nord o sa ai semnal mai bun. Eu voiam doar sa iti arat ca traiesti gresit cu impresia ca folosirea unei criptari duce la marirea throughput-ului. Ori nu stii ce implica criptarea, ori ai tras concluzii pripite referitor la efectul datorat setarilor sugerate de tine. Pe 802.11 sunt enspe variabile spre deosebire de 802.3. Puteam face discutia utila daca veneai cu argumente.

Editat de Ion_Cristoiu, 24 iulie 2011 - 21:50.


#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
chill ca prea ati deviat de la subiect
si tu ai dreptate... si tu ai dreptate...
acum dati-va mana si cereti-va scuze :) preferabil pe PM

#34
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Eu vreau sa discutam bazandu-ne pe argumente, dar vad ca s-a retras.

#35
rzN21

rzN21

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 21.06.2011
nu e de la provider problema..la pc`ul conectat prin cablu merge foarte bine netu si pe laptop la fel atat timp cat sunt f aproape de el..in ultima vreme nu am fost pe acasa insa de aseara pana in momentul asta imi merge f bine netul si prin wi-fi, in sufragerie ...daca mai am probleme o sa ii fac un firmware la router, fiindca de resetat, l-am tot resetat si problema a persistat. Momentan sunt pe canalul 11..e vreo problema daca la region am Romania ? TX power level este dat pe auto..il mut pe 100% ?

Editat de rzN21, 29 iulie 2011 - 15:29.


#36
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Da, pune TxPower pe 100%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate