Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 

ALEXANDER GRUP - samsari sau dealer OK de pe autovit?

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#37
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012

View Postcrisdc, on 28 ianuarie 2013 - 12:01, said:

Salut, daca vreti masini de afara mai bine renuntati.Caut sa cumpar o masina din oct. 2012 si nu am gasit nimic nici pana azi.Toate masinile de afara (cele din grupul wag) au km dati inapoi intre 150-200 k de km,iar in tara la noi ori km reali  lovite destul de bine.(reparate in service de cartier ca este mai ieftin fata de reprez.).Este foarte greu sa prinzi o masina buna.Bafta la cautat.

Scuze,  daca vreti sa fiti mai explicit , ca nu am inteles nimic din text....

Cine a mai cumparat masini de la Alexandergrup , as vrea sa cumpar un Audi a4, din 2009--2010....am observat ca au preturile mai mici decit ceilalti din tara ...

#38
crisdc

crisdc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.11.2011
am verificat 3 passaturi de la ei din 2010  chipurile 68-75 k de km  toate aveau peste 200k de km. ce trebuie sa mai intelegi.

#39
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012

View Postcrisdc, on 28 ianuarie 2013 - 19:12, said:

am verificat 3 passaturi de la ei din 2010  chipurile 68-75 k de km  toate aveau peste 200k de km. ce trebuie sa mai intelegi.

Eiiiiiii acum am inteles , credeam ca masina care o cautai tu din 2012, dadeau km inapoi 150k..200k,....ziceam si eu cum naiba au facut atitia km....
Dar sa revenim la firma asta alexandergrup , am vazut ca e ceva necurat , din autovit am vazut km putini, prea e groasa , mai da omul km inapoi dar nici chiar asa ...mai bine cumpar de la unul care are 150 de mii , ca stiu sigur ca sint reali , asa ca tot in vest am sa merg sa cumpar ...adica in partea aradului , timisoarei sau clujului chiar....am vazut  ca sint samsari care vin cu tine oriunde ,ca sati dovedeasca ca masina  este in regula...
Dar cine stie , ma mai gindesc ce voi face , sint cam confuz acuma , peste o luna --doua vreau sa cumpar una ...

#40
crisdc

crisdc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.11.2011

View Postnicuzv, on 28 ianuarie 2013 - 19:33, said:

Eiiiiiii acum am inteles , credeam ca masina care o cautai tu din 2012, dadeau km inapoi 150k..200k,....ziceam si eu cum naiba au facut atitia km....
Dar sa revenim la firma asta alexandergrup , am vazut ca e ceva necurat , din autovit am vazut km putini, prea e groasa , mai da omul km inapoi dar nici chiar asa ...mai bine cumpar de la unul care are 150 de mii , ca stiu sigur ca sint reali , asa ca tot in vest am sa merg sa cumpar ...adica in partea aradului , timisoarei sau clujului chiar....am vazut  ca sint samsari care vin cu tine oriunde ,ca sati dovedeasca ca masina  este in regula...
Dar cine stie , ma mai gindesc ce voi face , sint cam confuz acuma , peste o luna --doua vreau sa cumpar una ...


Daca le propui sa mearga cu tine la reprezentanta Audi sunt sigur ca nu accepta.De ce o  masina in Romania e 10k de euro si in Germ. 14k (de expl. golf 6  cu 90k de km)

#41
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
Mai era un parc prin SB care aduce E-uri cu 160-180k km,masinile sunt foste taxiuri,trecute de 300k km.

F rar gasesti samsar care sa nu dea km inapoi dar nu imposibil.

http://www.autovit.r...-C27529833.html 189k km in 27 luni.

View Postcrisdc, on 28 ianuarie 2013 - 19:42, said:



.De ce o  masina in Romania e 10k de euro si in Germ. 14k (de expl. golf 6  cu 90k de km)

Este 10-11k euro in reprezentanta VW din de. si cu garantie si tdi.

#42
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Pai cum vine treaba asta, daca eu vorbesc cu el la telefon sa mearga la reprezentanta audi, si eu cind ajung acolo , poate sa-mi intoarca vorba ...adica el sa fie de acord sa mearga cu mine peste tot si el sa o dea cotite ...pai in cazul asta nu mai exista seriozitate ...eeeee prosteala pe fata .
Am mai auzit pe cineva aici pe forum , ca a patit la fel si s-a intors cu coada intre picioare.

#43
liviulucian

liviulucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.01.2007
salut baieti .
eu am cumparat masina de la ei .
masina excelenta 10 din 10 mici zgarieturi foarte fine pe alocuri
interior nou fara exagerare
plus ca baietii au polisat si facut un interior ca la carte
masina avea acte ok
luata din franta de la licitatie ca dealtfel 99 % din parcul lor
sunt si masini obosite rau , distruse si pe interior
dar sunt unele care chiar sunt f f curate si ingrijite
am urmarit asa in mare vreo 2 luni anunturile pe net si intram si pe la ei pe site
la prima strigare masinile nu au pret mic - cele bune zic care merita cumparate
insa dupa ce stau baietii 2-3 luni cu ele in parc preturile scad cu peste 1000 euro, iar la o negociere
mai scad 4-5 sute
pret ok fata de ce ste pe piata . atunci cand vor sa vanda o masina o vor vinde in cateva zile max .
ok toate bune si frumoase pana aici .
Acum urmeaza partea naspa . Toate masinile au km dati inapoi . Deci toate , toate  nu cred ca scapa nimic .
Am controlat 3 masini din parc si mai vb cu cate un alt client ca si mine care dadea cu ochii prin parc ca ar mai fi verificat si ei cate unele .
Regula am observant ca este minus 100000 in cap ca sa stie exact cat au in realitate masinile .
plus ca toate au cartile de service originale ridicate din torpedou . Acolo gasesti toate manualele in afara de cartea service .
Cand vii cu istoricul si le arati baietii zic da sefu asa este avem si cartea service si o scot imediat ... dar stiti asa vrea romanu sa cumpere cu km putini .....
CONCLUZIA >
au si masini foarte bune - merita cumparate - au si preturi f bune cand sunt hotarati sa vanda
km nu sunt niciodata reali , insa oameni sunt corecti si recunosc imediat cand sunt pusi in fata cu realitatea .
daca mai este cineva interesat ii stau la dispozitie cu alte detalii

#44
MIG85

MIG85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2013
Salutare tuturor! Desi am citit parerile despre Alexander Grup, in februarie 2013 am luat o masina adusa de ei. E un Passat CR, 79.000 km, care arata bine si mergea bine.
Adus din Franta, luat la licitatie, fara carte service. Eu l-am luat si pt ca am facut un schimb cu masina mea care nu era chiar ok. Am mers la reprezentanta, am facut test total, totul a iesit bine, mai putin ca aveam o janta pe spate putin ovalizata si pe la egr erau urme de vapori de ulei...a..si pe la busonul de ulei de la baie era putin umed...
Referitor la nr de kilometri, m-a uimit un lucru....masina fusese in reprezentanta o singura data, pe la 40.000 km si era trecut ca a inlocuit pe garantie un cauciuc. Voi ati mai vazut in afara cazuri ca masinile sa nu fi facut servisarea la reprezentanta?
Acum, am facut cu ea 20.000 km, merge super ok, am schimbat doar filtre, ului si distributia...
Cei care s-au uitat pe la ea, pe la RAR, reprezentanta,, service-uri mi-au spus ca e in parametri...
Ce am observat acum e ca pe coltul de la semnalizare din bara e o picatura de vopsea, deci a fost vopsita...pe interior, sub capota, totul e original, mecanicii care s-au uitat spunandu-mi ca n-a fost umblat....una peste alta, sunt multumit de ea....acum fiecare cu bafta lui..
clar e ca pe langa km dati inapoi, mai au si mici retusuri...dar tind sa cred ca masinile aduse de ei, in mare sunt bunisoare!

#45
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@MIG85: Bine ca recunosti!

#46
MIG85

MIG85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2013

View PostBV87FFF, on 03 octombrie 2013 - 21:41, said:

@MIG85: Bine ca recunosti!

De ce sa nu recunosc?
asta e patania mea cu ei...Poate e de folos altora...Eu cand am luat de la ei, citisem forumul acesta si m-a ajutat, in sensul ca stiam cam cum stau lucrurile cu ei!

#47
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Cand ai un singur post iar postul ala lauda un produs sau un serviciu credibilitatea ta tinde catre ... minus infinit !!!

#48
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 14.10.2004
MIG, la "Romanii au talent" ai incercat? Sunt sanse sa intrii in finala!Posted ImagePosted Image

#49
MIG85

MIG85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2013

View PostBV87FFF, on 04 octombrie 2013 - 19:52, said:

Cand ai un singur post iar postul ala lauda un produs sau un serviciu credibilitatea ta tinde catre ... minus infinit !!!

IN PRIMUL rand nu am laudat pe nimeni....
IN AL II-lea rand am postat in ac forum pt ca si eu am masina de la ei
In al III-lea rand, ca sa vedem cine are credibilitate si cine nu, da-mi o adresa de mail sa-ti trimit copii de pe factura cu care am cumparat masina, contract vanzare-cumparare, poze cu masina mea care acum e inscrisa pe Vrancea, copie de pe factura din Franta, etc.....toate aceste acte avand ca data februarie 2013.
Nu trebuie neaparat ca sa ai sute de postari ca sa fii <<cinstit>>!

#50
dana2010

dana2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2010

View PostMIG85, on 08 octombrie 2013 - 07:12, said:

IN PRIMUL rand nu am laudat pe nimeni....
IN AL II-lea rand am postat in ac forum pt ca si eu am masina de la ei
In al III-lea rand, ca sa vedem cine are credibilitate si cine nu, da-mi o adresa de mail sa-ti trimit copii de pe factura cu care am cumparat masina, contract vanzare-cumparare, poze cu masina mea care acum e inscrisa pe Vrancea, copie de pe factura din Franta, etc.....toate aceste acte avand ca data februarie 2013.
Nu trebuie neaparat ca sa ai sute de postari ca sa fii <<cinstit>>!
ei, haide, nu te ataca asa. omul are dreptate, dintr-un punct de vedere. in alt punct de vedere ai si tu dreptate, mai ales daca te oferi sa dai atatea copii pe mail. totusi, nu e prea istet, la actele astea nu dai pur si simplu copii la necunoscuti

#51
nnkufru

nnkufru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2007
Salutare. Ma intereseaza sa imi schimb masina, Skoda Octavia, cu una cu 7 locuri (monovolum)- din motive lesne de inteles pentru cei cu copii.
Neavand nici o graba si nici un stres, achizitia vreau sa o fac pana la sfarsitul lui 2015, ma apuc sa ma uit pe anunturi. Desi nu sunt fan Ford dau peste urmatorul anunt- http://www.autovit.r...-C33929825.html
Mai vazusem un ford galaxy si vroiam sa vad si un s-max. Toate bune si frumoase. Dau telefon, masina e disponibila, ma duc sa o vad cu un prieten.

1. Vanzatorul- un tip experimentat- nu se grabea, nu vorbea prostii, rezervat (nu genul- 'hai sefu sa iti dau o masina buna'), genul care a avut multi clienti si care te scana. Fiind in sales mi-a placut abordarea dar in acelasi tip m-a pus in garda- tipul nu era ageamiu.
2. Absolut toate masinile din Franta- majoritatea full-option, marea majoritate 2011+
3. Ca sa vad s-max-ul a trebuit sa mute vreo 5 masini- toate aratau foarte bine

Pana aici toate bune si frumoase- Masina din 2011, 104.000 km, full-option.
Masina era tipla. Arata ca in show-room. Nici o urma de uzura, in afara de niste cute pe scaunul soferului- muuult prea putine pentru nr de km, arata ca si cum nu a fost folosita niciodata.
Prima intrebare: masina e lovita? Nu ma intereseaza masini lovite, prefer sa dau mai mult pe o masina fara accident- Raspuns: nu aducem masini lovite, NICIODATA.
Carnet de service? Raspunde inteligent- nu are, dar daca ma intereseaza poate sa faca rost- nu e relevant, se poate falsifica usor- genul cinstit care imi vrea binele.

Ce mi-a atras atentia ca ar putea fi teapa:
- pentru un om cu copii care a avut masina noua mi-e foarte clar ca masina de 7 locuri nu are cum sa fie impecabila- ai mei o aranjeaza in nici 2 luni. SFAT pentru smenari- monovolumul NU trebuie sa fie tipla, este imposibil sa fie tipla.
- usa din stanga spate avea un mic luft de 2-3 mm fata de cadrul masinii
- motorul- am condus numai diesel si cam stiu cum se aude un diesel nou, un diesel la 50k unul la 100k si unul la 170k- cat are a mea acum. Nu era un zgomot de 100k- prietenul meu mi-a spus ca e posibil ca ford-ul sa fie mai zgomotos.
- numarul din spate era lipit. nu prins in suruburi
- a ezitat 3 secunde cand l-am intrebat de distributie- a spus ca nu e schimbata- afara o schimba la 140-150k.

Am luat VIN-ul si a ramas ca o verific si daca e totul ok mergem la un service ford pentru testare.
Pe drumul de intoarcere discutand cu prietenul meu nu intelegeam nici unul cum putea masina sa arata ca noua, dupa 3 ani si 100k. Era imposibil sa nu aiba macar minore urme de uzura.

Raspunsul: http://ct.alcopa-auc...r/BE-883-DL.pdf

Masina a fost lovita- si nu usor, pe partea stanga-unde reparatia a fost facuta de mantuiala.
Km dati la greu inapoi- nu ma asteptam sa aiba chiar atat de multi- masina era noua. ma rog, ca noua.

Masina era luata de pe licitatii- din Franta si aici au dat-o de gard. Alcopa auction e usor de gasit pe net si din cate stiu eu sunt obligati sa declare daca masina e lovita, nr km, etc.

MARE ATENTIE: tipii nu sunt samsari- sunt super tepari. Masinile arata foarte bine, sunt foarte sigur ca majoritatea au fost lovite, 100% au km dati inapoi. Oamenii nu fac 1-2k la masina cum cred lumea- oamenii fac 5-6k la masina, stiu cum sa o faca si chiar sunt buni la asta.
Sfatul meu- fugiti cat vedeti cu ochii. Pun VIN-ul poate e vreun amator si da google. wf0sxxgbwsap56257

#52
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Ce treaba au astia cu Alexander Group?

View Postnnkufru, on 11 decembrie 2014 - 10:13, said:

Carnet de service? Raspunde inteligent- nu are, dar daca ma intereseaza poate sa faca rost- nu e relevant, se poate falsifica usor- genul cinstit care imi vrea binele.

E normal sa nu aiba carte service, aia dupa 3 ani te stergi cu ea la fund in papusoi. Chiar daca o carte service se poate falsifica daca stii o limba straina si ai putin noroc poti verifica veridicitatea ei. Primul lucru pe care il ceri cand vezi o masina de 3 ani e cartea service. Nu are? Auie si mdio!

View Postnnkufru, on 11 decembrie 2014 - 10:13, said:

- pentru un om cu copii care a avut masina noua mi-e foarte clar ca masina de 7 locuri nu are cum sa fie impecabila- ai mei o aranjeaza in nici 2 luni. SFAT pentru smenari- monovolumul NU trebuie sa fie tipla, este imposibil sa fie tipla.
Pe drumul de intoarcere discutand cu prietenul meu nu intelegeam nici unul cum putea masina sa arata ca noua, dupa 3 ani si 100k. Era imposibil sa nu aiba macar minore urme de uzura.

O sa ajunga samsarii sa arunce doua lopeti de pamant pe bancheta monovolumului inainte sa-l vanda. Oare cand o sa renuntam sa fim experti in recunoasterea km dupa uzura firului de textila si dupa sunetul motorului ?!?

PS: Am un vecin tapiter auto, materialele pentru tapiterie se comanda dupa catalog conform cu originalul la fel ca si buretele, daca tapiterul isi face treaba bine nici nu iti dai seama ca a fost vreodata umblat la scaun.

#53
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
omu a vrut sa ne arate ca unii ca aproape 90% dintre samsarii de pe autovit vand masini cumparate de pe site-uri de licitatii fara tva cu km dati inapoi si eventual retusate, aducandu-le astfel un profit foarte mare, nu m-ar deranja ca sunt luate fara tva si ca au km dati inapoi dar preturile sunt nesimtite si castigul unor golani imens.

#54
nnkufru

nnkufru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2007
Pai astia sunt alexander Group- cei vis-a vis de Carrefour Colentina. Nu stiu cum sunt ceilalti de pe autovit dar astia sunt tepari 100%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate