Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Blocaje in trafic pe autostrada!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Stie cineva daca exista un site care sa-mi arate pe autostrazile din UE unde sunt blocaje sau circulatie ingreunata, in timp real sau pe aproape, intentionez sa merg spre Olanda si as vrea sa evit cel putin in Germania celebrele ,,stau'' ?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Un sit enus tiu cat iti e de folos, pt ca lblocajele au tendinta s aapara spontan, air roamingul de date te usuca.
De aceea exista TCM, sistem ce merge in Germania si parca Austria.

Pt asta trebuie sa ai navi pe masina sau o navigatie portabila ce are TCM.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa la general map24.co.uk ar fi un site. E util in mai multe moduri: poti sa vezi cam pe unde sint blocajele in ziua saptaminii cind pleci tu asa ca idee sau poti sa pui pe cineva sa se uite si sa te sune daca apare ceva (la max 11 centi pe minut cu taxare la secunda nu poti ajunge la sume imense daca nu stai la palavre). In ultima instanta e cel putin un thread despre roaming EU si cheltuielile pot fi oarecum limitate (la sume de ordinul zecilor de centi sau max 1-2 eur total daca ar exista site-uri "simplute" gen http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp ).

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
cea mai buna solutie e un gps cu tmc. ai informatii in timp real iti ofera instant rutele ocolitoare si nici nu esti taxat.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu tot tmc-ul e gratis si nu tot internetul e scump. Lasind la o parte ca exista mai multe tipuri de TMC si se prea poate sa nu-ti mearga un device luat intr-o tara in alta informatiile oferite sint locale. Daca vrei sa ocolesti "mai pe departe" nu ai informatia necesara.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
or fi nemtii nemti, dar nici chiar asa! sa anunte cu doua zile inainte, unde vor fi accidente care vor bloca traficul, sa poti ocoli zona "mai pe departe". :)

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Te ajuta si sa alegi autostrazi care par mai laturalnice (ca 70, 73, 31, 44, 45) si sa stii o boaba de germana. Au bunul obicei sa anunte la radio, de 2 ori pe ora, blocajele, in ordinea numarului autostrazii. Deci, daca stii ca esti pe A8, astepti sa ajunga la A8 (nu incepe neaparat cu A1 daca nu e in zona, blocajele se anunta pe landuri, eventual landuri vecine, nu esti deranjat, la Munchen, cu stiri despre un stau la Kassel), cind auzi "A acht richtung orasul catre care mergi" incerci sa prinzi "zwischen" care iesiri e blocajul, si poate poti ocoli. Nu mereu se poate ocoli, mie mi-au folosit informatiile de genul asta in poate jumatate din cazuri.

#8
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postabancor, on 7th July 2011, 09:08, said:

Te ajuta si sa alegi autostrazi care par mai laturalnice (ca 70, 73, 31, 44, 45) si sa stii o boaba de germana. Au bunul obicei sa anunte la radio, de 2 ori pe ora, blocajele, in ordinea numarului autostrazii. Deci, daca stii ca esti pe A8, astepti sa ajunga la A8 (nu incepe neaparat cu A1 daca nu e in zona, blocajele se anunta pe landuri, eventual landuri vecine, nu esti deranjat, la Munchen, cu stiri despre un stau la Kassel), cind auzi "A acht richtung orasul catre care mergi" incerci sa prinzi "zwischen" care iesiri e blocajul, si poate poti ocoli. Nu mereu se poate ocoli, mie mi-au folosit informatiile de genul asta in poate jumatate din cazuri.


Am auzit si eu asemenea stiri dar cu nemteasca stau de la foarte prost in jos, cand aud ,,stau'' stiu despre ce este vorba dar nu stiu unde e, nu am gps cu TCM si stiu ca acest serviciu se plateste in general, ceva date despre trafic am gasit pe viamichelin, dar nu in timp real.  Ma gandeam sa folosesc statia CB pentru acest serviciu dar credc ca probabilitatea de  a gasi un roman in eter dupa ce treci de Debretin sunt foarte mici.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
In cazul asta e buna si statia, poate poti intreba in engleza, poate auzi in germana de mai multe ori si intelegi ceva (fata de radio, unde auzi o singura data, si repede). Plus, repet, alegerea traseului. O sa ai surpriza sa vezi ce libere sint unele autostrazi fata de altele (mai ales in Germania, unde traficul e infernal).

#10
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
http://routes.tomtom.com

#11
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postecstrim, on 8th July 2011, 13:42, said:



Merci, tare site-ul, sper sa fie in timp real!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate