Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Problema internet VODAFONE

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
230 răspunsuri în acest subiect

#19
miki21_dmv

miki21_dmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 05.07.2011
Vad ca , la instalarea vodafone mobile connect , se instaleaza pe langa aplicatia sms si o aplicatie de optimizare .
Cred ca totul e din cauza ei .
Revin cu update cat imi dau seama ce si cum .

Mda ... Is greu de cap .. nu imi dau seama .

Editat de miki21_dmv, 06 iulie 2011 - 17:17.


#20
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Instaleaza soft-ul asta. :)

#21
miki21_dmv

miki21_dmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 05.07.2011

Vizualizare mesajcopil_Cuminte19, pe 6th July 2011, 18:44, a scris:

Instaleaza soft-ul asta. :)
Tu ce ai rezolvat cu el ?

#22
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008

Vizualizare mesajmiki21_dmv, pe 6th July 2011, 19:36, a scris:

Tu ce ai rezolvat cu el ?
Daca te referi la problema expusa, nu, pentru ca e din retea acea comprimare, dar e ultima versiune de soft disponibila momentan si intotdeauna e bine sa ai ultima versiune. :)

#23
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Pardon, acum am observat ca m-ai intrebat ce am rezolvat cu el, nu daca am rezolvat problema.
Pai ce sa rezolv, nu am avut probleme cu soft-ul de conectare si ti l-am recomandat si tie pentru ca e o versiune mai recenta decat cea pe stick.

#24
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 11.05.2011
M-am uitat si eu la Mozilla in "Page info",nu-mi apare scris Conexiune Vodafone!
Sa nu-mi dau cu parerea aiurea,am sa ma informez de unde apar acele scripturi.In fine,cat nu afecteaza navigarea sa nu poti vedea continutul paginilor,pt mine este in regula!
N-am intampinat nicio problema cu Vodafone,din contra a mers si merge foarte bine,comparabil cu o conexiune prin cablu.Descarca cu viteza specificata si merge cursiv.
Ma mai interesez si eu,sincer la voi am vazut acele scripturi,n-am stat sa verific asa ceva pana acum.
Revin cu amanunte pe masura ce le aflu si eu.Parerea personala,nu constituie o problema aceste scripturi.

#25
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Textul de culoare rosie, adica Conexiune Vodafone a fost scris de mine, nu e logic? Am scris asa, pentru ca oamenii sa poata sa vada diferenta intre conexiunea fixa si cea mobila.
Da, nu afecteaza sau nu restrictioneaza paginile, dar se face o compresie.
Tipul a zis ca parca din 16 iunie a intrat aceasta ''optimizare'' si se aplica atat la abonamente, cat si la cartela.
Si eu laud Vodafone-ul, dar atunci cand merita.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
nu stiu fratilor, dar la mine pe linux merge perfect.....la 128 kbps sunt foarte multumit.
folosesc linux mint 9 LTS si mozilla firefox iar ca modem, un telefon nokia C2-01 prin bluetooth.

chiar am gasit un radio la 12 kbps si pot face browsing in timp ce ascult muzica.

Editat de rich1974, 06 iulie 2011 - 21:33.


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca tu nu intelegi deloc problema. Daca vrei sa ajuti posteaza ceva similar cu ce au pus baietii mai sus (nu ma refer la screenshot-uri ci la surse si de unde vin imaginile). Dupa cum spuneam e o posibilitate ca modificarea sa fie facuta cu cooperarea unui soft local care evident nu exista daca folosesti un OS pe care nu-l suporta.

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
soft local, adica aplicatia VMC sa contribuie la asta?
pai am spus in nenumarate randuri ca VMC este o porcarie, este cel mai prost produs vodafone. eu nici nu-l foloseam. pe windows foloseam joinair (zte) iar la linux nu-mi trebuie, modemul se conecteaza singur. cei de la vodafone nu vor recunoaste in viata lor va VMC este o porcarie. cel mai indicat pentru windows ar fi sa configurezi conexiunea manual. dupa ce ai instalat VMC o dezinstalezi, astfel, ramane instalat driverul modemului si poti face conexiunea manual.
*99#
internet.vodafone.ro
vodafone

dezavantajul este ca nu mai poti gestiona modemul sa-l pui pe wcdma sau gprs only....merge automat.

#29
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Hmm, nu cred ca aplicatia sa aiba ceva, adica ma refer la cea noua, versiunea 10, caruia ii spune Vodafone Mobile Broadband.
Este setat din retea ''parametrul'' asta, pana acum nu era asa.


Stiti ce e interesant de urmarit? Daca se aplica doar dupa depasirea traficului sau si cand este traficul la viteza ridicata.

#30
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.549
  • Înscris: 16.12.2006
oricum e o prostie aceasta comprimare !

rusine Vodafone !!!

#31
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Catalin, asta ziceam si eu...

#32
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Aha,stai ca acum mai vin de acasa!
Am instalat si eu acum versiunea 10 a aplicatiei,ultima,pentru proba.Are intr-adevar acele optimizari.... sa le spunem.
Bine ca eu nu folosesc decat aplicatia care este instalata in modem,aceea mai veche din 2009,am 3765 la pre-pay si K4505 la abonament dar tot cu aplicatia modemului.Voi ramane la aplicatiile vechi care nu pun probleme si optimizari fara voia utilizatorului.
@Copil cuminte, revino la aplicatia modemului,aceea mai veche incorporata in el.Nu este obligatoriu sa folosesti ultima versiune ce vine de la Vodafone,oricum nu ajuta la nimic spectaculos,modemul se va conecta tot cu cat este el conceput hardware a se conecta,adica 7,2 Mb/sec K3765 si 21,6 (28,8) Mb/sec K4505.Da,el negociaza cu reteaua la 28,8,nu este nicio greseala!

Editat de tehnicul2011, 06 iulie 2011 - 22:38.


#33
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Cosmine, ok, o sa incerc si aplicatia veche, fie.
O fac si pe asta si revin cu pareri.

#34
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 11.05.2011
OK!
Sincer,acum navighez pe Internetul pre-pay de service ca oricum il am la indemana.Nu mai merg in sufragerie la celalat laptop cu Internet VDF pe abonament sa observ daca apar aceste comprimari.Am navigat astazi si n-am observat vreo scadere de calitate la paginile afisate in niciun browser.
Vezi si tu cum merg vechile aplicatii!
Mie imi merg foarte bine.
Ca o paranteza,folosesc Vodafone fiindca sunt si client vechi,inca din 1997 si am fost si sunt multumit de atatea ani de cand era Connex.

#35
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Asa cum ziceam, am instalat versiunea veche a softului de conectare si surpriza! Nu s-a schimbat nimic! :lol:


Cosmine, si eu m-am abonat iarasi la Vodafone tocmai datorita faptului ca au o retea de date foarte extinsa si, pe deasupra, pilonul cu antene e langa mine, am tot zis asta, dar ma deranjeaza aceasta compresie, sincer.
O sa vad daca se schimba ceva la data de facturare.

#36
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.101
  • Înscris: 30.07.2010
Orange e raspunsul
eu am plecat de la vodafone internet pt orange
nu au oferte cu 1 euro laptop nu atrag clienti
marketing incompetent asta are vodafone
sa fiu in locul sefului lor portughezul i as zbura pe toti de la A la Z
o companie se duce jos pt ca cei de la marketing sunt prosti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate