Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Radiocom dorea sa extindă televiziunea digitala terestra in alte 14 zone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,606
  • Înscris: 30.07.2003
Voi plangeti DVB-T-ul doar prin faptul ca vi se pare ca-i gratis ! Reveniti in realitatea economica.

#74
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postalexa32, on 22nd March 2012, 21:52, said:

Poate la cei cu venituri foarte mici o sa prinda DVB-T dar categoria asta de populatie nu prea e la curent cu tehnologia,receivere,tv-uri cu dvb-t mpeg 4...etc.
Nu-ți trebuie diplomă de aviator ca să cumperi un receptor și-o antenă potrivită, odată cu lansarea serviciului public către "mase", va deveni foarte popular și accesibil.

#75
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
DVB-T ul costa in jur de 100-150 lei(tuner pe USB sau diferenta monitor cu DVB-T fata de unul fara), problema e ca in multe parti din tara e inca prea departe si nu merita facuta investitia.

#76
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postretele, on 23rd March 2012, 12:43, said:

Nu-ți trebuie diplomă de aviator ca să cumperi un receptor și-o antenă potrivită, odată cu lansarea serviciului public către "mase", va deveni foarte popular și accesibil.
   Nu m-am referit la usurinta folosirii sistemului sau la pret.Cand mai aud ca trebuie sa cumpere si un receptor sau sa schimbe televizorul devine prea complicat.
   Intreaba tu lumea si vezi cati au habar de DVB-T.
   Sa vezi cati am vazut cu tv-uri cu DVB-C si semnal DVB-C free in cablu iar ei se uitau pe analogic dar cica aveau tv full HD :)

#77
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Chifle de sus

Quote

"Noi am incercat sa facem publica folosirea corecta pentru digitalizare, o anume initiere, insa in progresul de digitalizare romanul mai are cel putin 6 ani de intiere sa inteleaga diferentele dintre codari,cat si aparatura utilizata"

Quote

"Dupa orice vizita prin casele utilizatorilor de D.V.B-T, cat si notele de constatare formulate si legalizate in urma masuratorilor de semnal, am atras atentia amatorilor de modernism, o antena de receptie din domenul undelor U.I.F. nu poate fi utlilizata in vecinatatea televizorului sau in camera unde se folseste televizorul."

Edited by Zvartoshu, 24 March 2012 - 04:45.


#78
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Attached File  image.png   15.25K   156 downloads

View Postneagu_laurentiu, on 23rd March 2012, 08:55, said:

Voi plangeti DVB-T-ul doar prin faptul ca vi se pare ca-i gratis ! Reveniti in realitatea economica.


Nu plange nimeni dupa DVB-T.
Realitatea economica este una,iar necesitatile oamenilor normali sunt altele.

Eu iti pot spune ca in Germania (Berlin) marea majoritate a oamenilor folosesc DVB-T pentru a vedea posturile nationale/regionale.
Norma de transmitere la ei este mpeg 2. Nu stiu cum este in restul germinaniei dar in Berlin sunt 2 transpondere de putere Alexanderplatz (10 kW) si Schäferberg (20 kW) . Stiu de ele ca doar le-am vazut.

Cel mai ieftin tuner este 24 euro(usb stick), iar unul pentru tv cu hdmi incepe de la 31.99 euro.(magazinele Saturn)
Asadar daca germanii, care sunt un popor foarte mandru ,se dedau la "lucruri gratis" nu vad de ce in Romania nu se poate implementa dvb-t ul fie el si mpeg2.

Acum in perioada Euro 2012 toate restaurantele au cate un tv care trasmit meciurile (ARD fie ZDF). Chiar si la poarta Brandenburg pe panourile de acolo sunt transmise meciurile prin dvb-t.

Ca sa va faceti idee despre cate programe puteti vedea atasez poza urmatoare. In total sunt 44 de canale tv si 5 radio.

Nu vad de ce in Romania nu s-ar putea finaliza testul dvb-t.

Consider ca cel putin pentru zonele defavorizate de la tara televiziunea digitala terestra este foarte buna, deoarece nu au provideri de cablu,iar abonamentul la satelit este foarte scump.

Eu unul m-am saturat sa tot aud ca problema sunt banii pentru utilizatorul final.
Este foarte fals. Nimeni nu te obliga sa te uiti la televizor.
Iar daca doresti sa fi informat nu vad de ce trebuie sa platesti un abonament.

Nice day.

#79
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

View Postrodxtr, on 20th June 2012, 16:51, said:

Attachment image.png


Nu plange nimeni dupa DVB-T.
Realitatea economica este una,iar necesitatile oamenilor normali sunt altele.

Eu iti pot spune ca in Germania (Berlin) marea majoritate a oamenilor folosesc DVB-T pentru a vedea posturile nationale/regionale.
Norma de transmitere la ei este mpeg 2. Nu stiu cum este in restul germinaniei dar in Berlin sunt 2 transpondere de putere Alexanderplatz (10 kW) si Schäferberg (20 kW) . Stiu de ele ca doar le-am vazut.

Cel mai ieftin tuner este 24 euro(usb stick), iar unul pentru tv cu hdmi incepe de la 31.99 euro.(magazinele Saturn)
Asadar daca germanii, care sunt un popor foarte mandru ,se dedau la "lucruri gratis" nu vad de ce in Romania nu se poate implementa dvb-t ul fie el si mpeg2.

Acum in perioada Euro 2012 toate restaurantele au cate un tv care trasmit meciurile (ARD fie ZDF). Chiar si la poarta Brandenburg pe panourile de acolo sunt transmise meciurile prin dvb-t.

Ca sa va faceti idee despre cate programe puteti vedea atasez poza urmatoare. In total sunt 44 de canale tv si 5 radio.

Nu vad de ce in Romania nu s-ar putea finaliza testul dvb-t.

Consider ca cel putin pentru zonele defavorizate de la tara televiziunea digitala terestra este foarte buna, deoarece nu au provideri de cablu,iar abonamentul la satelit este foarte scump.

Eu unul m-am saturat sa tot aud ca problema sunt banii pentru utilizatorul final.
Este foarte fals. Nimeni nu te obliga sa te uiti la televizor.
Iar daca doresti sa fi informat nu vad de ce trebuie sa platesti un abonament.

Nice day.
Corect ce spui!

#80
cable_guy

cable_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.04.2012
in romania principalul impediment presupun ca sunt cablistii, si romanii care vor desigur 100 de posturi, nu numai 15

#81
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
eu as fi multumit cu cele 15 programe daca ar fi si sa fie la liber mi-ar conveni si in format MPEG 4 :)

#82
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Cred ca se mai face un pas spre digitalizare terestra -Gabriel Grecu, un apropiat al lui Dan Nica, preia din nou conducerea SNR ,potrivit Hot News .

#83
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postqazwsxqazwsx, on 3rd July 2012, 21:14, said:

Cred ca se mai face un pas spre digitalizare terestra -Gabriel Grecu, un apropiat al lui Dan Nica, preia din nou conducerea SNR ,potrivit Hot News .
Loooool....ce are sula cu prefectura ?....e doar unul nou venit la praduit bani.... :lol:

#84
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostDIVX2006, on 4th July 2012, 07:05, said:

Loooool....ce are sula cu prefectura ?....e doar unul nou venit la praduit bani.... :lol:
Nu ma asteptam din partea ta la asa ceva .Sau poate te confund ! Sper sa ma-nsel ! Daca nu -ti pui omul de incredere unde trebuie nu faci nimic !

#85
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postqazwsxqazwsx, on 4th July 2012, 16:25, said:

Nu ma asteptam din partea ta la asa ceva .Sau poate te confund ! Sper sa ma-nsel ! Daca nu -ti pui omul de incredere unde trebuie nu faci nimic !
m-ai pierdut....spune verde, ca nu-ti pricep aluziile.... :peacefingers:

#86
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostDIVX2006, on 4th July 2012, 18:16, said:

m-ai pierdut....spune verde, ca nu-ti pricep aluziile....
Vreau sa spun ca Nica si-a pus omul de incredere la SNR .Amindoi au facut totusi ceva pentru dvb-t  pina in 2004 .

#87
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postqazwsxqazwsx, on 4th July 2012, 20:42, said:

Vreau sa spun ca Nica si-a pus omul de incredere la SNR .Amindoi au facut totusi ceva pentru dvb-t  pina in 2004 .
Si acum au spus ca nu ne trebuie digital terestru, ca avem garla pe cablu si satelit  :thumbdown:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate