Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

TIMISOARA-Oświęcim (Auschwitz)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009
Planuiesc o excursie prin Europa si vreau sa ajung si la (Auschwitz).
Plecarea este din Timisoara. Aveti idee care este cel mai bun drum de ajuns acolo?

#2
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Desi nimeni nu a raspuns, suntem cu totii curiosi cum si, mai ales, de ce vei ajunge tu la Auschwitz.

#3
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009

 daimler2009, on 4th July 2011, 19:56, said:

Planuiesc o excursie prin Europa si vreau sa ajung si la (Auschwitz).
Plecarea este din Timisoara. Aveti idee care este cel mai bun drum de ajuns acolo?


Evident ca nu este greu de ajuns la Auschwitz folosind viamichelin.com sau un gps de duzina.Intrebarea era pentru cine a fost, daca poate sa imi recomande un traseu. Asta pentru cine nu a inteles, sau s-a facut ca nu intelege.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Intrebarea a fost pertinenta.
Intrebare la care nu ai raspuns.
Totusi, ce sa cauti la Auschwitz?


Asta in cazul  in care ai rude ramase pe acolo.... caz in care, scuza-ne!  :eek:

#5
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 copjob2000, on 4th July 2011, 23:55, said:

Intrebarea a fost pertinenta.
Intrebare la care nu ai raspuns.
Totusi, ce sa cauti la Auschwitz?


Asta in cazul  in care ai rude ramase pe acolo.... caz in care, scuza-ne!  :eek:


Intrebarea chiar e ciudata, ca sa nu spun tendentioasa.
Acum, la Auschwitz este un muzeu si nu cred ca trebui sa ai rude pe acolo ca sa il vizitezi.

#6
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009
Probabil ca unii nu stiu ca  Auschwitz este un muzeu si milioane de oameni merg acolo pentru vizitare.Daca aveam rude acolo nu mi-ar fi parut rau.
Rog un moderator sa puna punct acestui topic, pana nu se trezeste altu' care neavand ce sa faca in timpul zilei se "gandeste" sa isi dea si el cu parerea.

#7
RazvanBogdan

RazvanBogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 14.08.2008
Salut. Eu am fost in Auschwitz in 2005. Eu am urmat traseul din Oradea si am mers pe la unguri Debrecen-Miskolc-Kosice (in zona ai castelul Spis)-Reszow (vroiam sa ajung prin Reszow in Polonia)... iar de acolo inspre vest la Krakow si am coborat inspre Auschwizt. La 40 de km se afla si staul natal al lui Papa Ioan Paul al II-lea. Iti recomand sa-ti planifici o zi intreaga pentru Auschwitz. Lagarul este in totalitate un muzeu, foarte mare si complex. Ai access si la inchirieri de comentarii audio, puteti sa va luati ghid, insa toate centrele cuprind explicatii si in limba engleza. Iar pentru cine se intreaba de ce vrea cineva sa viziteze Auschwitz? E o lectie de istorie dura! Si nu e pentru oricine...

#8
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009

 RazvanBogdan, on 5th July 2011, 10:11, said:

Salut. Eu am fost in Auschwitz in 2005. Eu am urmat traseul din Oradea si am mers pe la unguri Debrecen-Miskolc-Kosice (in zona ai castelul Spis)-Reszow (vroiam sa ajung prin Reszow in Polonia)... iar de acolo inspre vest la Krakow si am coborat inspre Auschwizt. La 40 de km se afla si staul natal al lui Papa Ioan Paul al II-lea. Iti recomand sa-ti planifici o zi intreaga pentru Auschwitz. Lagarul este in totalitate un muzeu, foarte mare si complex. Ai access si la inchirieri de comentarii audio, puteti sa va luati ghid, insa toate centrele cuprind explicatii si in limba engleza. Iar pentru cine se intreaba de ce vrea cineva sa viziteze Auschwitz? E o lectie de istorie dura! Si nu e pentru oricine...

O sa stau o zi intreaga la Auschwitz deci timp cred ca va fi pentru vizitare. Ca si varianta de drum am ales prin Bratislava, este mai lung cu vreo 100km dar mare parte din distanta de vreo 835km va fi pe autostrada.

Edited by daimler2009, 05 July 2011 - 09:34.


#9
RazvanBogdan

RazvanBogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 14.08.2008

 daimler2009, on 5th July 2011, 10:33, said:

O sa stau o zi intreaga la Auschwitz deci timp cred ca va fi pentru vizitare. Ca si varianta de drum am ales prin Bratislava, este mai lung cu vreo 100km dar mare parte din distanta de vreo 835km va fi pe autostrada.

Daca tot treci prin Bratislava, poti face un popas in centrul vechi sau chiar sa innoptezi acolo (e dragut! - plin de terase si atmosfera usor medievala) si urca pana la castel (este parcare OK) si vezi deasupra orasul, Dunarea si faimosul pod OZN (se poate urca si in bar-restaurantul de deasupra podului contra cost). Drum bun! Ce altceva iti mai propui sa vizitezi? Probabil vei ajunge si in Krakovia, din nou centrul istoric, catedrala si ai de vizitat castelul/fortareata... am auzit ca Wroclaw e superb, desi n-am ajuns.

#10
AdsenseRO

AdsenseRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2011
Succes la Auschwitz.Sa vezi ce frumos au reusit evreii sa redacteze tot.
Iti spun din propria experienta.In rest poti sa mai razi si de tiganii romani (ajunsi si pe acolo) care cersesc la LIDL-ul de langa acel parc de distractie(lagar).

#11
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009

 RazvanBogdan, on 5th July 2011, 12:11, said:

Daca tot treci prin Bratislava, poti face un popas in centrul vechi sau chiar sa innoptezi acolo (e dragut! - plin de terase si atmosfera usor medievala) si urca pana la castel (este parcare OK) si vezi deasupra orasul, Dunarea si faimosul pod OZN (se poate urca si in bar-restaurantul de deasupra podului contra cost). Drum bun! Ce altceva iti mai propui sa vizitezi? Probabil vei ajunge si in Krakovia, din nou centrul istoric, catedrala si ai de vizitat castelul/fortareata... am auzit ca Wroclaw e superb, desi n-am ajuns.

In Polonia voi vizita doar Auschwitz, apoi voi pleca catre Berlin. In Bratislava am fost deja si a fost frumos.Probabil ca voi reveni cu alta ocazie sa vad si alte lucruri interesante din Polonia.

Edited by daimler2009, 05 July 2011 - 12:14.


#12
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Chiar interesant itinerariul tau: vizitezi mai intai asupritii, apoi calaii. Te rugam sa postezi impresiile cand te intorci. Calatorie placuta ! :)

#13
AdsenseRO

AdsenseRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2011

 Peter Pan, on 5th July 2011, 14:28, said:

Chiar interesant itinerariul tau: vizitezi mai intai asupritii, apoi calaii. Te rugam sa postezi impresiile cand te intorci. Calatorie placuta ! :)
Care calai domle' ? Dumneata esti ovreu sau cititor de presa ieftina ?

#14
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
In primul rand la Auschwitz nu ai ce sa stai mai mult de 4 ore si asta daca o lungesti rau de tot. Cam cum se desfasoara lucrurile: ajungi acolo si parchezi masina in parcarea muzeului sau parcarile de vizavi, toate fiind cu plata. Iti iei un bilet si astepti sa inceapa turul tau - sunt o groaza de limbi in care se fac prezentarile/tururile, cele de circulatie internationala fiind in aceasta perioada(sezon) la intervale foarte scurte. La inceputul turului intri intr-o sala de cinematograf unde ti se prezinta un fim de vreo 20 de minute apoi va adunati in curte in zona celebrei porti de intrare cu de asemenea celebrul inscris prezent in toate lagarele naziste, "Arbeit macht frei". Incepeti si vizitati lagarul initial, cel mic, cu cladirile din caramida si anexele(cladiri administrative, locuintele personalului, ...) plus singurul incinerator ramas in picioare. Totul dureaza cam 1 ora si jumatate. Daca e foarte cald o sa ai dificultati in a intra de exemplu in beciurile cu celulele pentru torturi unde e foarte cald - aici experimentezi de-a dreptul o infima parte din suferinta celor care le-au trecut pragul ca sa zic asa. Dupa ce terminati turul aici urmeaza vizita lagarului mare, unde au fost grosul deportatilor si a genocidului ce a urmat - au ramas insa in urma distrugerii anterioare retragerii putine lucruri, cateva baraci, sinele de tren si clairea din caramida a portii de intrare. Aici ghidul sta relativ putin insa oti sa ramai cat vrei daca ai dispozitia sa te plimbi si sa faci poze.

Ca si sfat iti pot spune sa incerci sa legi Auschwitz-ul cu Krakowia, un oras deosebit. Asa imparti ziua in doua si reusesti sa iei un prim contact cu acest oras in care sigur te vei reintoarce.

Legat de drum, ai o multime de variante pe care le poti urma. Avand in vedere situatia actuala a drumurilor, din Timisoara iti recomand urmatorul traseu: Timisoara - Cenad - Budapesta - Bratislava - Zilina - Bielsko Biala - Oswiecim. De la Zilina urmezi drumul 11 pana in Cehia la Ceski Tesin de unde intri pe proaspat deschisa portiune a autostrazii S1 pana la Bielsko Biala de unde treci pe 1 pana la Pszczyna apoi pe 933 pana la Oswiecim. Ai aproximativ 800 km din care aproape 700 numai pe autostrazi.
De la lagar in Germania urmezi autostrada A4 pana in Germania. Ca sa eviti sa platesti ceva intra pe autostrada de la Myslowice(de aici pe directia Krakovia se platesc de 2 ori 8 zloti). Pana acolo urmezi drumul 44 - 934 - S1. Daca mergi curand, in zona oraselului Imielin pe  care il vei tranzita sunt ceva lucrari de infrastructura(se reface drumul, se fac trotuare si canalizarea) care te vor incetini cu 15-20 de minute decat in mod normal fiindca vei sta la un semafor.

Alte lucruri de stiut: In Polonia combustibilul este mai ieftin decat la noi, motorina(ON) fiind intre 4.89 - 5.04 in functie de statie(la Orlen este in zona Oswiecim mai ieftina si destul de buna - eu de la acest lant m-am invatat sa alimentez); la muzeu cursul valutar este foarte prost indiferent de moneda deci foloseste cardul si evita sa schimbi valuta; in Polonia politia nu sta la vanatoare ca si la noi insa daca ai nenorocul sa te prinda vreun radar - folosesc pistoalele radar - poti sa treci la negociere si sa scapi cu 10 euro maxim; cazare gasesti in zona Oswiecim si la 50-60 zloti/camera dubla/noapte in conditii absolut ok; totul este mai ieftin in Polonia decat la noi, in special mancarea cu diferente in minus de 20-30%; 1 zlot = aprox. 1.05 lei.

Edited by teRRa, 05 July 2011 - 14:37.


#15
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009

 teRRa, on 5th July 2011, 15:33, said:

.....De la lagar in Germania urmezi autostrada A4 pana in Germania. Ca sa eviti sa platesti ceva intra pe autostrada de la Myslowice(de aici pe directia Krakovia se platesc de 2 ori 8 zloti). Pana acolo urmezi drumul 44 - 934 - S1. Daca mergi curand, in zona oraselului Imielin pe  care il vei tranzita sunt ceva lucrari de infrastructura(se reface drumul, se fac trotuare si canalizarea) care te vor incetini cu 15-20 de minute decat in mod normal fiindca vei sta la un semafor...

Multumesc pentru detaliile pe care le-ai scris aici, cu siguranta voi tine cont de ele.
O sa las Krakovia pentru alta data, cu siguranta vor fi lucruri multe de vazut .
Traseul recomandat de tine l-am salvat si eu pe GPS, cred ca sunt ceva devieri dar nu foarte multe. Sa inteleg ca daca plec direct spre Berlin si folosesc 44-86 si apoi A4 scap de vreun cost de autostrada?
Cel putin pe viamichelin nu imi arata ca se plateste ceva.Pe A4( Myslowice, Balice) se plateste.
Mai am o intrebare referitor la plati, se pot plati biletele de parcare, cele de intrare in muzeu folosind cardul?O sa incerc sa platesc tot prin card, scap astfel de cursurile valutare la voia intamplarii.Oricum mai am de platit Vignete in Hungary si in Cehia.

#16
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006

 daimler2009, on 5th July 2011, 20:22, said:

Multumesc pentru detaliile pe care le-ai scris aici, cu siguranta voi tine cont de ele.
O sa las Krakovia pentru alta data, cu siguranta vor fi lucruri multe de vazut .
Traseul recomandat de tine l-am salvat si eu pe GPS, cred ca sunt ceva devieri dar nu foarte multe. Sa inteleg ca daca plec direct spre Berlin si folosesc 44-86 si apoi A4 scap de vreun cost de autostrada?
Cel putin pe viamichelin nu imi arata ca se plateste ceva.Pe A4( Myslowice, Balice) se plateste.
Mai am o intrebare referitor la plati, se pot plati biletele de parcare, cele de intrare in muzeu folosind cardul?O sa incerc sa platesc tot prin card, scap astfel de cursurile valutare la voia intamplarii.Oricum mai am de platit Vignete in Hungary si in Cehia.


Parcarea o platesti in zloti sau euro(nu sunt in totalitate sigur insa 99% se accepta - 1 eur = aprox. 3.95 zloti). Autostrazile se pot plati pe langa zloti in eur si usd. Nu imi dau seama daca pe A4 la statiile de taxare se accepta insa de ex. pe A2 se poate plati si cu cardul.

Si ca sa iti raspund la intrebare, da, daca o iei pe 44 - 86 eviti sa platesti ceva. Insa ca sa iesi la A4 traseul mai potrivit este cel pus de mine 44-934-S1. Drumul 44 este foarte aglomerat cam in orice perioada a zilei si e de preferat sa se circule cat mai putin pe el.

Cardul e folosit si la ei ca si in Romania cu anumite particularitati. De exemplu au un lant de magazine Biedronka(un fel de Profi la noi) la care se plateste doar numerar. Insa in restul magazinelor(Netto, Carrefour, Real, Kaufland, Lidl, Tesco, ...) se plateste prin orice mijloc. De asemenea la orice comerciant din mall-uri si la majoritatea celor plasati in diverse alte locuri. Acolo daca esti nevoit sa schimbi euro spre exemplu incearca in mall-uri unde sunt cursuri bune(paritate 1/3.95).

Vignete platesti in HU pe 4 zile 1650 forinti(24 de lei aprox., debitare de pe card) si in SK pe 7 zile 7 euro. Nu ai nici o treaba cu CZ pentru traseul de care pomeneam eu. Poti sa incerci si traseu prin CZ via Brno si apoi in sus pe 1 insa lungesti cam cu 150 km si nu vad rostul unui asemenea traseu mult prea ocolitor pentru nimic in plus.

Edited by teRRa, 05 July 2011 - 19:59.


#17
daimler2009

daimler2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.07.2009

 teRRa, on 5th July 2011, 20:53, said:

Parcarea o platesti in zloti sau euro(nu sunt in totalitate sigur insa 99% se accepta - 1 eur = aprox. 3.95 zloti). Autostrazile se pot plati pe langa zloti in eur si usd. Nu imi dau seama daca pe A4 la statiile de taxare se accepta insa de ex. pe A2 se poate plati si cu cardul.

Si ca sa iti raspund la intrebare, da, daca o iei pe 44 - 86 eviti sa platesti ceva. Insa ca sa iesi la A4 traseul mai potrivit este cel pus de mine 44-934-S1. Drumul 44 este foarte aglomerat cam in orice perioada a zilei si e de preferat sa se circule cat mai putin pe el.

Cardul e folosit si la ei ca si in Romania cu anumite particularitati. De exemplu au un lant de magazine Biedronka(un fel de Profi la noi) la care se plateste doar numerar. Insa in restul magazinelor(Netto, Carrefour, Real, Kaufland, Lidl, Tesco, ...) se plateste prin orice mijloc. De asemenea la orice comerciant din mall-uri si la majoritatea celor plasati in diverse alte locuri. Acolo daca esti nevoit sa schimbi euro spre exemplu incearca in mall-uri unde sunt cursuri bune(paritate 1/3.95).

Vignete platesti in HU pe 4 zile 1650 forinti(24 de lei aprox., debitare de pe card) si in SK pe 7 zile 7 euro. Nu ai nici o treaba cu CZ pentru traseul de care pomeneam eu. Poti sa incerci si traseu prin CZ via Brno si apoi in sus pe 1 insa lungesti cam cu 150 km si nu vad rostul unui asemenea traseu mult prea ocolitor pentru nimic in plus.


Traseul aratat de tine nu l-am pus exact pe gps.Asa cum l-a calculat pe al meu spune ca am nevoie si de vigneta pentru cehia.O sa vad exact cum stau, daca pot evita cehia este super ok.De platit vreau sa platesc cu cardul de lei , am mai platit si se poate face usor conversia .Acum depinde daca se accepta

 teRRa, on 5th July 2011, 20:53, said:

Si ca sa iti raspund la intrebare, da, daca o iei pe 44 - 86 eviti sa platesti ceva. Insa ca sa iesi la A4 traseul mai potrivit este cel pus de mine 44-934-S1. Drumul 44 este foarte aglomerat cam in orice perioada a zilei si e de preferat sa se circule cat mai putin pe el.

Daca folosesc 44-934-S1  apoi pe A4 spre Berlin nu platesc nimic?

Edited by daimler2009, 05 July 2011 - 20:09.


#18
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006

 daimler2009, on 5th July 2011, 21:08, said:

Traseul aratat de tine nu l-am pus exact pe gps.Asa cum l-a calculat pe al meu spune ca am nevoie si de vigneta pentru cehia.O sa vad exact cum stau, daca pot evita cehia este super ok.De platit vreau sa platesc cu cardul de lei , am mai platit si se poate face usor conversia .Acum depinde daca se accepta



Daca folosesc 44-934-S1  apoi pe A4 spre Berlin nu platesc nimic?


Nu platesti nimic. Iesi de pe S1 pe A4 la 500 m de statia de taxare(ultima cum vii dinspre Krakovia).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate