Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Industria bucureșteană: ce a fost, câtă a mai rămas

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2856 replies to this topic

#487
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 06 martie 2019 - 23:18, said:

Doar un zid? În rest, nimic din clădiri?
Mă întreb câte utilaje şi maşinării vechi şi interesante au ajuns la fier vechi când au fost desfiinţate unele fabrici.

Doar zidul,atat am vazut,in rest,camp si gunoaie.
Au ajuns la fier vechi in loc sa ajunga intr-un muzeu.

#488
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Am promis niste poze cu stadionul Giulesti acum ceva timp,le-am pus aici:  https://forum.softpe...9#entry24359639

#489
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Woooow, dar ce avem noi aici ??   Este fabrica AVERSA care produce la capacitate maxima, dupa cum se vede si in poze .... Toate pompele pe care le doriti, le gasiti aici (in amintiri desigur).

Nu mai tin minte cate mii de oameni au lucrat acolo insa in scurt timp cladirile sigur vor disparea . Tot ce era inauntru e disparut .... pustiu, deprimant .....

Attached Files



#490
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ştie cineva ce a fost la "Ascensorul" (nu I.F.M.A) în perioada interbelică?   :huh:
"Ascensorul" e aia din zona Cal. Rahovei (porţiunea azi Str. George Georgescu) - Str. Justiţiei.

#491
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Fi mai exact. Cum adica ce a fost la Ascensorul ? In locul cladirii sau ce anume ? Ai vreo poza cu vreo cladire sau ceva ?

#492
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Par a fi şi ceva clădiri mai vechi pe acolo (dar nefiind la faţa locului nu-mi dau seama dacă-s de dinante de comunism): https://www.google.c...Mrgsd6xKovvwiQ4
Pe mine mă nedumerise iniţial clădirea asta, care credeam că e de la "Asecnsorul" dar nu e şi se pare că e o clădire de locuinţe.

#493
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Imposibil, Ascensrul SA are sediul pe Strada George Georgescu 10. Nici nu cred ca a fost vreodata pe Justitiei. Probabil vreun tantalau a pus semnul aiurea acolo.....

#494
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Sigur a fost un sediu ,, Ascensorul ,, acolo! Demult am vazut asta,cu ochii mei.

#495
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ba are şi pe Justiţei. https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#496
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am mai luat ceva C.D.-uri la vizualizat. Și iete ce am găsit... aia făcută de mine, dar la dimensiuni mai mari + alta făcută de mine.
Oare de ce era acea cruce a Sf. Andrei dublă, că traversarea era cu cale ferată simplă, nu dublă. Și ce P.V. 7b în stare bună era pe acolo.

Attached File  Fabrica de ulei Herems - Solaris (circa 2006) vazuta de pe Sos. Electronicii - fosta Sos. Garii de Est (Obor).jpg   344.51K   23 downloadsAttached File  Fabrica de ulei Herems - Solaris (circa 2006) vazuta de pe pasarela de la Gara de Est (Obor) (vedere spre Sos. Electronicii).jpg   517.01K   79 downloads

Și tot prin 2006 am fost să pozez aceste clădiri. Pozele sunt făcute dinspre Bd. Basarabia (ei) (fost Bd. Muncii) spre Șos. Vergului. Clădirea scundă posibil să fie a C.F.R.-ului (nu mai sunt șinele pe acolo  Posted Image   ), dar aia înaltă de la ce o fi? Știu că în acea zonă a fost și o fabrică de sticlă (Bd. Muncii nr. 171).

Attached File  Cladire probabil industriala din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) (2006).jpg   395.16K   23 downloadsAttached File  Cladire pe fosta linie ferata Halta Titan - F-ca de Paine Titan - Obor din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) (2006).jpg   437.16K   14 downloads  Attached File  Cladire pe fosta linie ferata Halta Titan - F-ca de Paine Titan - Obor din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) p2 (2006).jpg   490.72K   14 downloads

Edited by djl, 15 March 2019 - 14:06.


#497
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Una tristă: demolare la F-ca de pâine "Titan" )2006). Firma s-a mutat pe centură.

Attached File  Demolare la F-ca de Paine Titan (2006).jpg   483.54K   17 downloads

Edited by djl, 15 March 2019 - 15:38.


#498
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
De cand caut poze cu fabrica de paine Titan,mai ai?

#499
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi pe aici un articol de epocă: https://forum.softpe...st__p__14087300

#500
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 15 martie 2019 - 14:04, said:

Am mai luat ceva C.D.-uri la vizualizat. Și iete ce am găsit... aia făcută de mine, dar la dimensiuni mai mari + alta făcută de mine.
Oare de ce era acea cruce a Sf. Andrei dublă, că traversarea era cu cale ferată simplă, nu dublă. Și ce P.V. 7b Ăźn stare bună era pe acolo.

Attachment Fabrica de ulei Herems - Solaris (circa 2006) vazuta de pe Sos. Electronicii - fosta Sos. Garii de Est (Obor).jpgAttachment Fabrica de ulei Herems - Solaris (circa 2006) vazuta de pe pasarela de la Gara de Est (Obor) (vedere spre Sos. Electronicii).jpg

Și tot prin 2006 am fost să pozez aceste clădiri. Pozele sunt făcute dinspre Bd. Basarabia (ei) (fost Bd. Muncii) spre Șos. Vergului. Clădirea scundă posibil să fie a C.F.R.-ului (nu mai sunt șinele pe acolo  Posted Image   ), dar aia Ăźnaltă de la ce o fi? Știu că Ăźn acea zonă a fost și o fabrică de sticlă (Bd. Muncii nr. 171).

Attachment Cladire probabil industriala din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) (2006).jpgAttachment Cladire pe fosta linie ferata Halta Titan - F-ca de Paine Titan - Obor din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) (2006).jpg  Attachment Cladire pe fosta linie ferata Halta Titan - F-ca de Paine Titan - Obor din zona Sos. Vergului vazuta dinspre Bd. Basarabia (ei) p2 (2006).jpg
Se vede depozitul frigorific de pe Sos Vergului actualmente aparținând de fabrica Inorogul.
Pe locul vechii linii s-a construit în ordine cronologică Mega Image, Lidl (strada Carei), benzinărie SOCAR, puțin lângă benzinărie unde era un spațiu folosit de Gealan termopane  un bloc parte a unui viitor ansamblu de blocuri și de la SOCAR pana aproape de vechea sticlărie chiar acum se betoneaza locul pentru o parcare maricica unde am văzut mașini ale unei scoli de soferi

Edited by Kokoshmare, 16 March 2019 - 22:35.


#501
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Urmariti acest documentar din seria "In Premiera" despre istoria si industria Romaniei de la 1900 incoace,multe lucruri interesante de aflat   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jbhUcrJgD1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#502
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Tu vrei sa ne faci sa plangem sau ce ? :(

#503
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Au plans altii destul,eu voiam sa va inveselesc,sa va zic c-o sa fie bine ,industria va prospera,vor creste exporturile,se vor intoarce romanii in tara,va creste nivelul de trai,va scadea somajul,dar dupa ce am vazut documentarul asta,mi-am pierdut si ultima speranta si nu vreau sa va mint.

#504
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu visam, dar  nu mai visez, că mă apucă depresiile   :(
Unde era F-ca de sticlărie de pe Bd. Basarabia?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate