Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Spre Portugalia cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
InternetExpert

InternetExpert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2007
Buna,



   Vreau sa merg in vara asta in Portugalia cu masina , ce traseu imi recomandati ? voi pleca din Timisoara , am vazut ca prin Italia e mai scurt , dar tot am auzit ca multa lume ocoleste tara din cauza carabinierilor care sunt foarte bagaciosi , nu stiu cat este de adevarat .
   Daca nu mai am o varianta Romania-Ungaria- Austria-Germania-Franta-Spania - Portugalia. Vreau sa ocolesc Elvetia .. nu am pasaport si mai trebuie parca si viza .


Multumesc anticipat de sfaturi si idei ,
M.

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu ti-as sugera si elvetia ... e senzationala. e pacat s-o ocolesti.

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Eu zic ca traseul pe care l-ai ales e cel mai bun.
Intr-adevar Elvetia este o tara de vazut pana la moarte. Daca nu te grabesti, te sfatuiesc sa mergi si acolo.

#4
oplaurentiu

oplaurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 23.02.2007

 InternetExpert, on 26th June 2011, 03:36, said:

Buna,



   Vreau sa merg in vara asta in Portugalia cu masina , ce traseu imi recomandati ? voi pleca din Timisoara , am vazut ca prin Italia e mai scurt , dar tot am auzit ca multa lume ocoleste tara din cauza carabinierilor care sunt foarte bagaciosi , nu stiu cat este de adevarat .
   Daca nu mai am o varianta Romania-Ungaria- Austria-Germania-Franta-Spania - Portugalia. Vreau sa ocolesc Elvetia .. nu am pasaport si mai trebuie parca si viza .


Multumesc anticipat de sfaturi si idei ,
M.
in italia nu carabinierii sunt problema ci polizia stradale. daca nu ai nimic de ascuns si mergi civilizat, nu ai cum sa ai probleme. in elvetia nu trebuie viza si se intra cu ci. iti recomand la ducere nordul italiei cu sudul frantei - coasta de azur pe celebra autostrada l'autorute du soleil. ai ce vedea. la intoarcere vino prin elvetia. atentiune: ai de platit sute de euro numai taxe de autostrazi.

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 InternetExpert, on 26th June 2011, 03:36, said:

Buna,



   Vreau sa merg in vara asta in Portugalia cu masina , ce traseu imi recomandati ? voi pleca din Timisoara , am vazut ca prin Italia e mai scurt , dar tot am auzit ca multa lume ocoleste tara din cauza carabinierilor care sunt foarte bagaciosi , nu stiu cat este de adevarat .
   Daca nu mai am o varianta Romania-Ungaria- Austria-Germania-Franta-Spania - Portugalia. Vreau sa ocolesc Elvetia .. nu am pasaport si mai trebuie parca si viza .


Multumesc anticipat de sfaturi si idei ,
M.
  
  Salutare. In primul rand felicitari pentru alegerea facuta! eu am facut drumul asta de cateva ori incepand cu anul 2001. Porugalia e o destinatie superba!
  Cu carabinierii sigur nu o sa ai nici o treaba.Daca vrei un traseu scurt nu mergi pe austria -germania.mergi pe ungaria-slovenia. Pana la Lisabona ai de platit taxe si vignete cam 150 de euro ( deci 300 dus-intors). daca iti faci atent traseul taxele astea se pot injumatati( franta pe drumuri nationale si spania pe autostrazile de stat)
   De vizitat iti recomand cu caldura Lisabona,Evora,Faro,Coimbra,Estoril,Figueira da Foz.....

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Am facut ambele variante de drum - n-am avut probleme cu politia pe nicaieri. Parerea mea este ca drumul prin Germania si Elvetia este mai scurt (cam 100km mai putin decat prin sud, dar asta nu mai conteaza prea mult la totalul de peste 3000km) mai usor si mai rapid. In Elvetia se intra cu buletin fara viza.
Sunt importante si costurile: vignetele de drum in Ungaria si Austria, apoi taxe pe autostrazi, poduri si tunele. Nemtii nu te taxeaza la autostrazi, dar elvetienii te iau brusc cu 40 franci vigneta valabila un an. In Franta, Italia, Spania, te toaca cu taxe mici si dese. Total pentru tot drumul trece de 150 euro - usoara economie (~15 EUR) se face totusi prin DE-CH. Daca iei in considerare sa te intorci tot prin Elvetia, atunci economia devine consistenta pentru ca nu mai platesti inca o data vigneta.
Costurile cu comustibillul depind de masina si de stilul de conducere. Oricum, nu cred ca esti amator de amenzi, asa ca vei sta in limitele de viteze 130-120-110, in functie de tara si sectorul de autostrada, iar astfel de viteze permit un consum rezonabil. Daca iti place viteza, sau doar esti curios sa vezi si tu o data cum este sa-i "dai talpa" legal, poti sa alegi drumul prin Germania. Dar sa nu-ti faci iluzii ca vei traversa toata tara cu 200km/h. Sunt doar portiuni fara limita de viteza, in rest stai la 130.

Ca frumusete, poate drumul prin sud este mai placut. Elvetia este "mishto" de vazut, dar nu de pe autostrada.
Decizia depinde de ce vrei sa faci pana ajungi in Portugalia. Daca drumul face parte tot din vacanta si vrei sa-l parcurgi linistit, oprind ici si colo, iesind din autostrazi ca sa admiri localitati si peisaje, atunci circuitul sud/nord (sau nord/sud) este ce-ti trebuie. Daca vrei sa ajungi rapid si "ieftin", atunci mergi dus/intors prin DE-CH.

Edited by yetiro, 26 June 2011 - 10:40.


#7
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010
Spre Lisabona o sa plec si eu in august.
Din cauza fricii mele de avion sunt nevoit sa plec cu masina.
Traseul pe care l-am ales este Craiova-Portile de fier-Serbia-Croatia-Slovenia-Italia (oprire pentru o noapte in Favaro Veneto)-Franta (oprire o noapte Pau)-Spania-Portugalia.
Din ce imi calculeza ViaMichelin si adunand costurile celor 2 cazari suma pentru drum se ridica cam la 1300 euro (dus-intors).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate