Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

ORANGE Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14257 replies to this topic

#19
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by onyx
Nu aveti idee cit o sa coste Orange SPV aici? Am vazut ca la www.orange.fr e la 250 de euroi


Acum vreo luna am citit in presa (conect parca), un interviu cu Moscheeni care spunea ceva de 350$. mai mult decit in Anglia unde deja a fost lansat.

#20
cristi ()

cristi ()

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 02.08.2002
350$ fara abonament. Pretul de 149.99 GPB este cu abonament pe un an si cu camera (shop.orange.co.uk/NASApp/esales/esales), dar Out of stock.

#21
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Orange ieftineshte tarifele internationale cu 45% (Bizcity); adica de la ridicol la mult prea mult: de ex. in Europa ar urma sa fie 70c/min.

#22
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
oricum e o ieftinire asa ca nu avem de ce ne plange
Oricum eu sunt abonatul lor si sunt supermultumit mai ales ca am auzit ca o sa scada tarifele la GPRS

#23
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
Adevarat ca sunt abonat minor 9$/luna cu 2-3 dolari depasiri  de 2 ani (cartela din 97-2000) dar nu am de ce sa ma plang. acoperire buna, terminale promotionale corecte (pret/performanta), relatii clienti ok, si culmea nici odata nu am avut suprataxare (oricum consider aceste plangeri in 99% din cazuri plangerile unor nemultumiti cu 60 de centi pe cartela).

in domeniul broadband banuiesc ca se vor descurca bine (cu spatele asigurat de concern, care din cate se vede se descurca bine in Europa unde concurenta este destul de acerba)

#24
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
mda si eu sunt un abonat subtirel cu 7$/luna dar ma gandesc culmea sa mai imi fac inca un abonament la ei tot Free pt ca momentan este cea mai buna oferta din Romania sa vb mult la bani putin (in afara de Zapp bineinteles dar am inteles ca serviciile lor scartaie)

#25
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Ce ziceti de noile abonamente de date? Dar de faptul ca daca semnati un an(am auzit ca si pt wap nelimitat care e 4$ lunar) puteti cumpara si Ericsson 600 cu 78$ ca sa aveti si tel gprs(independet de tel cumparat la oferta cand ne-am abonat)?

Eu sunt foarte happy ca m-am mutat pe orange cu toate ofertele astea misho incepand cu abonamentul de craciun... (platesc 1/3 din connex si ii dau si vreo 2$ pe luna la prietena)

#26
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
ce abonamente de date?
da-ne detalii te rog...

#27
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
vezi si tu la orange.ro ideea e ca pt 4$ au wap nelimitat, la gprs e mai nou cam jumate pretul(2$mB fara ab, 1.6$ cu ab de 6$ -5mB inclusi)

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru ca toata lumea sa fie informata, citez aici interviul reclama publicat in Ziarul Financiar,  interviu despre Orange Romania:

Quote

Bernard Moscheni: Valoarea Orange România atinge 1-1,3 mld. dolari  

Iuliana Butuc-Cerchez  
07  2003

Bernard Moscheni, seful Orange Romania, trage linie la aproape cinci ani de prezentă pe piata a companiei si apreciaza ca valoarea ei a ajuns la 1-1,3 miliarde de dolari. Este pentru prima data cand un director executiv al acestui operator de telefonie mobila face o astfel de  estimare, interesanta mai ales în perspectiva în care o parte din fondurile de investitii care detin actiuni la Orange România îsi pregătesc retragerea.
Consortiul financiar condus de AIG New Europe Fund, care controlează 20,67% din Orange România, are în vedere iesirea din afacere, indică surse din piată.În momentul în care acest consortiu a intrat în actionariatul Orange România, valoarea acestei companii era  de 600-700 mil.$.
Dacă ar vinde la limita minimă apreciată de Moscheni, consortiul format din aproximativ 15 investitori financiari  (printre care SocGen Romanian Fund, Global Finance, un fond polonez de investitii )  ar primi pentru actiuni circa 206,7 milioane de dolari.
Dar cum modificarea acționariatului nu este o problemă de  imediată actualitate, Orange România se concentrează pe tintele companiei în noul peisaj telecom de după liberalizarea pietei de telefonie fixă. În acest sens, obiectivele companiei în 2003 sunt cucerirea unei felii mai mari din piata transmisiilor de date, lansarea de servicii pe o nouă frecventă (cea de 1.800 MHz, "prohibită" până  de curand) si obtinerea unui cash flow cât mai bun pentru a contribui la diminuarea datoriilor actionarului principal France Telecom. În privinta relatiilor cu RomTelecom, Moscheni a ales să  procedeze altfel decât concurentul MobiFon: nu a rupt colaborarea pe traficul  international  de voce.  
Directorul executiv Bernard Moscheni spune că anul trecut "am preluat aproape 8.000 de abonati de la competitie printre care, în zona clientilor corporate, companii sau institutii precum Mobexpert, GlaxoSmithKline, Ministerul Justitiei si Ministerul Finantelor".
"Pentru acest an, obiectivul nostru este să ne pozitionăm ca un operator alternativ nu numai de telefonie mobilă, ci si în domeniul transmisiei de date. Mai mult, vrem chiar să punem la dispozitie infrastructura noastră unor carrieri (transportatori de voce sau date)  care au nevoie de aceste facilităti ", explică Bernard Moscheni.
În acest sens, Orange România va lansa în curand o campanie  de promovare a  serviciile de date care va include si o reducere masivă a tarifelor.
"Vrem să crestem veniturile din serviciile de date, din GPRS, MMS (mesaje multimedia) si din mobile banking, serviciu pe care îl vom lansa în curand", spune Moscheni.
Orange România va trebui să participe si la efortul comun pentru reducerea datoriilor pe care le are France Telecom, compania care detine Orange. "France Telecom a cerut tuturor companiilor din grup, chiar dacă sunt mici, să sporească pe cât se poate valoarea free cash flow-ului (venit operational minus cheltuieli, impozite si taxe, modificări în capitalul circulant si investitii). Acesta este unul dintre cele mai importante obiective", explică Moscheni. Dacă France Telecom impusese companiei Orange România să aibă la sfârsitul lui 2002 un free cash flow de 98 de milioane de dolari, compania a reusit să raporteze pe 31 decembrie, 102 milioane de dolari.


Greets,
Speedo

#29
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Un alt interviu publicitar despre Orange Romania din Ziarul Financiar  .

Greets,
Speedo

#30
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.orange.ro...oshared-ro.html

O oferta de oferta :D Chiar suna bine ce scrie acolo....

Un singur abonament pentru 2 până la 10 utilizatori, fiecare cu numărul său de telefon :o

Attached Files



#31
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
nu exact,
cu 2 free ajungi la 14usd si vorbesti in 2 in liniste (360min)

cu 120 te costa 40usd si vorbesti 240min

In plus la free poti face faza pina in 4 (3 nr favorite) 4*7=28
cu 720 min
120 in 4 =60usd tot 240min

Poti spune ca e avantajos ca poti vorbii si in national si ca 2 in 120share e mai bine decit 2*60 dar altfel sucks

daca era 25%cost pt intre membri erau 480 si era mai tare ca free
e drept ca ajungea la 3centi intre membri ce depasea dar la 40$ nu cred ca asta era buba.

Asa ce avantaj concret am? dau 40usd si daca depasesc 6 centi fata de 5 la free, in plus minute mai putine, dar am nationale.

Daca e sa o iau strict contabil
-cu 2 free si un 60 ies mai ieftin si vorbesc mai mult si am si 60 nationale
-cu 40-14=26/0.27=96min nationale  plus cele 360 free fata de 96 nationale si 48 intre membri

#32
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Mie oferta mi se pare slaba. Pentru ca cei de la Zapp au de mult Share Free, care e beton pe anumite paliere de consum.

Ex: Orange 120-cu 2 numere= lunar 40 $= 120 de minute outside CUG sau  240 minute intre cei doi+ sms-uri la jumatate de pret intre ei
     VS
      Zapp 175 Share Free - cu 2 numere= lunar 35$= 175 de minute outside CUG + 1000 de minute intre cei 2+ 5 SMS-uri gratuite

#33
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
cele 175 min sint nationale? sau in zapp?

Daca sint in zapp, varianta cu 2 free e mai tare pt ca desi ai doar 360 min ele pot fi folosite atit intre cei 2 cit si in reta seara si in weekend in plus de 35-14=21 usd ai cam 80+ min nationale.

Oricum chiar si asa oferta share de la orange sucks.

#34
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by taka
cele 175 min sint nationale? sau in zapp?

Nationale. Se pot vorbi oriunde si la orice ora (si sunt diferentiate de cele 1000 intre share-uri)

Alt exemplu:

Orange 600 in 3 = 110$= 600 nationale sau  1200 intre ei
VS
Zapp 600 SF in 3= 85 $= 600 min nationale + 2000 intre ei

Diferenta de bani e mult mai mare.

#35
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Asta inseamna ca platesti 25$ confortul de a nu  avea Zapp, de a avea telefonul pe care-l doresti, de a avea o calitate a vocii foarte buna, de a avea acoperire excelenta, de a beneficia de Thank You si bonusurile lunare, care daca se iau in calcul reduc diferenta, de a avea confortul de a fi multumit cu serviciul tau de telefonie, de a avea GSM.

Greets,
Speedo

#36
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Asta inseamna ca platesti 25$ confortul de a nu  avea Zapp, de a avea telefonul pe care-l doresti, de a avea o calitate a vocii foarte buna, de a avea acoperire excelenta, de a beneficia de Thank You si bonusurile lunare, care daca se iau in calcul reduc diferenta, de a avea confortul de a fi multumit cu serviciul tau de telefonie, de a avea GSM.

Greets,
Speedo

Exact... si mai sunt citeva calitati indiscutabile...congestia pe voce din Cluj, predispozitia pentru congestie pe SMS-uri oricind, MMS not reliable. Iar despre telefoane...confortul de ati lua inca doua telefoane fara fidelizare.
+ GPRS "ieftin si bun", desi nu stiu cine foloseste....


GSM RULES!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate