Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ORANGE Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14257 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu prea ne-am ocupat de aceasta companie aici pe forum la SN si poate ca a venit timpul si pentru acest lucru.
Avem o serie de new releas-uri in presa care se cuvine a fi comentate putin.

Sa incepem cu infrastructura de telecomunicatii a Orange Romania.
..........................
Orange România va finaliza, pâna la sfârsitul anului, o retea de fibra optica de 1.700 km   

Operatorul de telefonie mobila Orange România va finaliza, pâna la sfârsitul acestui an, o retea de fibra optica în lungime de aproximativ 1.700 km, investitie care se ridica la peste 20 de milioane de euro, a declarat, ieri, directorul general al companiei, Bernard Moscheni. „In momentul de fata, reteaua este functionala pe traseul Bucuresti - Brasov - Cluj-Napoca, urmând ca, pâna la sfârsitul acestei luni, sa fie dat în folosinta tronsonul Cluj -Timisoara, iar pâna la sfârsitul anului axa care leaga orasele Bucuresti - Craiova - Timisoara“, a adaugat Moscheni.
Potrivit reprezentantului Orange România, noua infrastructura va fi interconectata prin doua extensii, Oradea-Bors si Arad-Nadlac, cu retelele europene de fibra optica Matav si Pantel. „Printre avantajele proiectului se numara o mai buna calitate a retelei Orange, posibilitatea de a concepe mai multe oferte pentru clientii companiei, eliminarea costurilor din închirierea liniilor RomTelecom si, nu în ultimul rând, reducerea costurilor pentru abonatii nostri în cazul apelurilor internationale“, a afirmat Moscheni. Pentru instalarea retelei de fibra optica, Orange România a organizat o licitatie în luna mai 2001 câstigata de Alcatel România. Reteaua va permite operatorului GSM cresterea considerabila a capacitatii de transmisie a datelor de la aproximativ 1 Gbps (6x155 Mbps)  la 2,5 Gbps (16x155 Mbps).   â€žLa cei 1.700 km   de fibra optica se vor adauga, în 2003, în functie de traseul ales, alti 1.400 - 1.600 km  de retea, care vor acoperi zona Moldovei“, a mai spus directorul general al Orange România. In primele sase luni ale acestui an, Orange România a înregistrat un profit net de 90 milioane de euro la o cifra de afaceri de 190 milioane de euro. Compania avea, la finele lunii iunie, 1.857.000 de utilizatori, în crestere fata de cei 1.381.000 de utilizatori înregistrati în perioada corespunzatoare a anului trecut. Actionarii companiei sunt Orange SA (67,81%), AIG Consortium (20,67%), Tomen Corporation (5,45%), Alcatel N.V. (2,87%), Radcom (1,6%) si MBL Computers (1,6%). (Mediafax)
  
...............................


Comentarii
Iata cum a trecut timpul si Orange dintr-un simplu furnizor de servicii, cele de telefonie, el neavand un backbone propriu de telecomunicatii inchiriind circuite de la SNR si RTC, a crescut si s-a facut baiat mare construindu-si un frumos inel SDH, care dupa cum vedeti va avea si ramificatii cu timpul.
Asta inseamna ca ORANGE a devenit carrier, este deocamdata si singurul operator de mobil din RO cu astfel de infrastructura, si nu mai este doar prestator de servicii. El urca in acest mod in aerul rarefiat al detinatorilor de backbone de telecomunicatii, Romtelecom, RDS, SNR, si partial STS.

Cele spuse mai sus se reflecta in scaderea cheltuielilor operationale ale retelei in primul rand si in al doilea rand, asa cum s-a exprimat si presedintele Moschenii, in oferirea de noi servicii catre populatie, pentru ca daca ai "banda" de ce nu.

Asa cum am mai spus, cred ca Orange va deveni viitorul competitor direct al Romtelecom-ului, atat pe fix ca si pe mobil datorita dezvoltarii la care a ajuns acum precum si datorita experientei mari pe care a acumulat-o in relatiile cu clientii din perspectiva de furnizor de servicii de telefonie, de la care se cere un anumit standard si de obicei are o imagine de piata buna.


Greets,
Speedo

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
De multa vreme erau zvonuri ca Orange planuieste sa ofere telefonie fixa :)

E un prim pas, insa mai este pana sa poata avea tot romanul posibilitatea de a alege intre Orange si Romtelecom.

Tot Inainte !!!

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
a fost un articol mai vechi din Ziarul Financiar in care se preciza ca ORANGE intra pe piata ISP....o sa vedem cu ce oferte o sa vina....despre UMTS nu se mai stie nimik???

#4
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Aici Speedo a deschis un subiect foaret interesant, acela al viitorului Orange in legatura cu telefonia fixa. Subiectul este foarte interesant, mai ales ca anul 2003 este la 2 pasi .

Referitor la ce spunea Speedo, Orange este din punctul meu de vedere singura companie de telefonie mobila care nu a fost "patata" in nici un scandal. Connex-ul si Zapp-ul sunt campioni la asa ceva :)

Cu aceasta imagine pozitiva in fata clientilor va avea numai de castigat.

#5
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by geo2001
a fost un articol mai vechi din Ziarul Financiar in care se preciza ca ORANGE intra pe piata ISP....o sa vedem cu ce oferte o sa vina....despre UMTS nu se mai stie nimik???
Au spus ca vor sa faca un dialup premium (nu suna ocupat, costa de te rupe). Oricum, le trebuie oarece largime de banda Internet pt. clientzii GPRS, asha ca mai intra acolo un mic dialup.
Eu sunt curios daca o sa intre pe piatza de business broadband; la partea de customer support probabil sunt in aceeashi situatzie ca shi Mobifon...

#6
Cristush

Cristush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2002
Tin si eu sa adaug ca am un abonament Orange de vreo trei ani (cand erau inca Dialog) si nu-mi aduc aminte sa fi intampinat vreo problema cu serviciul "customer support".
Numai cuvinte de lauda pentru ei.
Imi pare rau ca nu pot spune la fel si despre Mobifon ... desi sunt abonat si la ei.  :cool:

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda...la mobifon astepti 10 minute pana sa prinzi un operator...dar macar vorbesc frumos cu tine!

#8
Cristush

Cristush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2002
Pai vorbesc frumos cu tine ca asta o pot face usor, insa multi sunt complet pe dinafara in ce priveste cunostintele pe care ar trebui sa le aiba.

Sa zicem ca incearca totusi sa revina pe o cale normala. Sa speram ca vor reusi.

#9
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
pacat ca tel meu inregistraza bucati de max 10 sec ca as iregstra o convorbire  cu serv clienti connex si as pune-o aici. 30 sec ar fi edificatoare. e drept ca mai mult tine de cum o spun dar au si o groaza de "habar n-am".

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
al meu inregistreaza 90 secunde!!! vreti sa dau un telefon si sa pun aici wavul??? si la orange si la connex!!

#11
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by geo2001
mda...la mobifon astepti 10 minute pana sa prinzi un operator...dar macar vorbesc frumos cu tine!
Cred ca nu prea atzi intzeles subiectul: nu e vorba de suport pt. cartelari unde e important sa vorbeshti frumos shi sa spui clientului pe ce taste sa apese ca sa faca un apel; e vorba de suport pt. IP business broadband: asta inseamna setup de VPN-uri, firewall-uri, uneori la clientzi care n-au un angajat care se pricepe; ei sunt doritori sa plateasca un asemenea serviciu (in anumite limite) shi se ashteapta sa le bata cineva la usha sa le rezolve problema.

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
aaa...aici nu am ce sa spun pentru ca nu am trecut prin asa ceva....dar oricum nici cand ii intrebi ceva de xnetfree nu stiu ce sa-ti zica :)

#13
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Best! din orice punct privesti, e cel mai tare operator de comunicatzii din Ro.

#14
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
FAZA NASHPA: ma dispera CRONOSu lor (415), nu calculeaza aia prea repede cate minute/ costuri ai ...

ALTA NASHPA: "suntem 24/24 ore, 7/7 zile sa te ascultam" si daca suni dupa ora 22 la REL CLIENTI (411) nu mai raspunde nici dracu :(

acum atata am de spus :)

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
NU E ADEVARA!!!!!!!!!!!!! Ieri si azi am sunat super tarziu (ieri 23, azi 22.30) si au raspuns, imediat

#16
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
se-ntampla ! eu am sunat in 2 seri la rand , o data la 22.15, am sunat de m-am spart apoi la 22.45 ABSOLUT NIMIKA
apoi am sunat seara urmatoare, si eu si un prieten de langa sa mai intrebam ceva, si LINISTE TOTALA !!!!


+ ca pe prietenul meu l-au taxat pt 3 mesaje (SMS), cand el a trimis unul de 159 caractere, cea care l-a primit, a primit de fapt 2

Si mai gasesti unele faze !!!

#17
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Nu aveti idee cit o sa coste Orange SPV aici? Am vazut ca la www.orange.fr e la 250 de euroi

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sa aruncam acum o privire la Orange Franta sa vedem ce a reusit operatorul de telefonie la el acasa si la ce sa ne asteptam la noi.

Quote

Orange has half of French mobile telecoms market

SFR has 35.1% of market and Bouygues Telecom 15.1%, ART says.  

French telecoms regulator ART said on Monday mobile operator Orange , controlled by France Telecom, had 49.8 percent  of the mobile telephone market in France at the end of 2002.

ART said that SFR, controlled by Vivendi Universal had 35.1 percent of the market and Bouygues Telecom had 15.1 percent.

There were 38.6 million  mobile telecoms subscribers  in France at the end of 2002 .

Source TotalTele


Chiar daca nu cred ca au depasit ca numar de abonati Mobifon-ul in Romania, cert este ca au aproape tot business-ul la ei "in casa", asa ca balanta finaciara va fi inclinata mult in favoarea lor.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate