Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Elementary OS

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#109
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Eu folosesc 3.14 de ceva timp fara probleme, pe 3.13 nu-mi mergea mouse-ul Zalman.

#110
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 30.01.2003
Extrase din http://blog.elementa...28530/payments:

Quote

We want users to understand that they’re pretty much cheating the system when they choose not to pay for software. We didn’t exclude a $0 button to deceive you; we believe our software really is worth something.

Quote

elementary is under no obligation to release our compiled operating system for free download.

Nu știu de ce și-ar pierde cineva timpul cu ei când există atâtea distribuții care nu-și consideră userii drept "cheaters".

#111
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
Pentru ca ei fac lucrurile cu adevarat sa functioneze intr-un mod util si placut out of the box. Pentru ca ei asculta parerile utilizatorilor de pe grupurile proprii. Pentru ca ei isi dezvolta propriile aplicatii (exemple: Midori Browser, Geary Mail, Phanteon Files, Plank etc).
In schimb nimeni nu le da o mana de ajutor voluntar. De exemplu, la inceputul lunii au solicitat ajutorul utilizatorilor pentru traducerea noului site in diverse limbi, ghiciti ce, nici pana acum multe limbi nu au fost traduse desi tarile respective au multi utilizatori de elementary OS. Pentru Romania ro_RO am tradus eu tot site-ul in cateva ore, asta inseamna sa te implici intr-un proiect open source. Programatorii, design-erii de aplicatii si UI, traducatorii, toti fac munca voluntara in mediul open source, iar daca vrei sa asiguri o anumita calitate a produsului (nu poate nimeni sa spuna ca elementary nu ofera acest lucru) trebuie sa-i stimulezi, chiar si simbolic (cu bani de pizza, tigari, cafea si o bere) pentru orele pierdute in fata monitorului sa-ti faca tie viata mai frumoasa.
Nu va mai plangeti atat, puneti mana si va implicati cand puteti, unde puteti, cum puteti daca doriti sa vedeti rezultate. Daca nu stiti programare, nu stiti sa testati, nu stiti sa concepeti aplicatii si interfete utilizator, nu stiti sa traduceti atunci macar o suma modica puteti dona. 5-10$ nu este atat de mult chiar si pentru Romania!

Edited by 13YTe, 11 February 2015 - 13:30.


#112
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 30.01.2003
Eu cred că nu m-ai înțeles. Eu n-am zis că nu sînt îndreptățiți să ceară niște bani. Mie doar mi se pare aberant ca ei să-i numească pe cei care nu plătesc "cheaters".

După cum zice în acel blog, el probabil ar fi vrut sa ia munca altora (Ubuntu, Debian, upstream) și să o facă closed-source ca să poată cere bani pe ea:

Quote

While we could rightfully disallow free downloads, someone else could take our open source code, compile it, and give it away for free. So there’s no point in completely disallowing it.
Noroc cu GPL că îi oprește de la asta.

Ideea e simplă: fă un produs care oferă ceva ce nu oferă alte 10000 de produse similare. Bani se pot scoate din open source, vezi cazul Red Hat.
Dacă lumea nu îți donează poate de fapt nu ai un produs competitiv. 2 milioane de downloads nu înseamnă 2 milioane de utilizatori. Poate 99.95% dintre ei l-au luat, au văzut că e o alta clonă de Ubuntu în oceanul de clone și l-au șters.
Al treilea rezultat la o căutare după "elementary midori" este "How to remove Midori | elementary OS". Halal produs, n-am ce zice. Sînt mulți programatori în lume, da asta nu înseamnă că sînt și buni.

Eu nu m-am plâns de nimic, nu folosesc elementary os, doar am văzut o știre și am considerat că este ontopic în acest thread.
Ce-ți recomand ție este să cauți prin dicționare ce înseamnă "voluntar".


Edit: pentru cei înclinați să facă o donație, să o facă pentru cine merită cu adevărat în lumea open-source: Mozilla, FSF, Debian, Wikipedia, GPG și altele.

Edited by georgica, 11 February 2015 - 14:22.


#113
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Interesant cum spun asta

While we could rightfully disallow free downloads, someone else could take our open source code, compile it, and give it away for free. 

Care codul lor? Ca este Ubuntu toata ziua cu gnome 3

Edited by xxvirusxx, 11 February 2015 - 14:51.


#114
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Mie mi se pare ca sunt putin frustrati ca nu ii lasa licenta GPL sa isi vanda distributia. Ei nu sunt deacord cu descarcarea distributiei lor gratis, dar le convine sa ia Ubuntu pe gratis si sa ii puna interfata lor.

View Postgeorgica, on 11 februarie 2015 - 14:10, said:

Ideea e simplă: fă un produs care oferă ceva ce nu oferă alte 10000 de produse similare. Bani se pot scoate din open source, vezi cazul Red Hat.
Redhat, din cate stiu, isi castiga bani din suportul care vine la pachet cu distributia lor, suportul fiind contra cost.

View Post13YTe, on 11 februarie 2015 - 13:25, said:

Pentru ca ei fac lucrurile cu adevarat sa functioneze intr-un mod util si placut out of the box. Pentru ca ei asculta parerile utilizatorilor de pe grupurile proprii. Pentru ca ei isi dezvolta propriile aplicatii (exemple: Midori Browser, Geary Mail, Phanteon Files, Plank etc).
Unele chiar nu sunt facute de ei, de exemplu midori (care vine preinstalata si pe SliTaz linux si Bodhi linux), geary mail este o aplicatie facuta de cei de la gnome, plank nu este nu este a lor, iar Phanteon Files este bazat pe nemo din gnome, deci nu este doar munca lor. Multe alte distributi functioneaza out-of-box si nu isi numesc utilizatori  "cheaters".

Edited by Zinus, 11 February 2015 - 16:00.


#115
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postxxvirusxx, on 11 februarie 2015 - 14:50, said:

Care codul lor? Ca este Ubuntu toata ziua cu gnome 3

Tu vorbesti din 2 screenshot-uri vazute pe google.
Interfata nu are NIMIC "forkuit" in ea.

http://elementaryos....bout-elementary

Facut de ei:

Quote

AppCenter
Audience
Calculator
Captive Network Assistant
Cerbere
Contractor
Date & Time Plug
Desktop Plug
Display Plug
Euclide
Gala
Granite
Keyboard Plug
Locale Plug
Maya
Noise
Online Accounts Plug
Pantheon Dock
Pantheon Plugs
Pantheon Print
Pantheon power manager
Power Plug
Scratch
Security & Privacy Plug
Slingshot
Snap
Switchboard
Switchboard Notifications Plug
Synopsis
Terminal
WingPanel

Edited by Gh3r0m, 11 February 2015 - 16:41.


#116
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Aha si ei se vaita ca li se fura codul din Elementary sau acel WingPanel?
Si nu din 2 screenshotu-uri am spus, ca am si eu kitul in pc Posted Image

LE. Ei atunci sa puna download-ul cu plata Posted Image, cine vrea il ia, cine nu, cauta alta distributie.

Edited by xxvirusxx, 11 February 2015 - 16:32.


#117
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
Nu va place sau nu vreti sa donati, sunteti liberi sa nu-l descarcati sau sa-l descarcati gratuit.
Ce jigniti se simt unii, cum trebuie sa bage mana in buzunar cum gata sar ca arsii... Cand softul arata ca un "CUR" scuzati-mi expresia sau crapa de 3 ori pe ora sar din pantaloni si zic ca e de kko, dar uita sa mentioneze si ce au oferit ei pentru comunitate.
La dat cu parerea toti sunt buni, la realizari... sa fim seriosi! Toti vor sa stea acasa in pat si sa se uite la un film, dar 0,00001% sunt dispusi sa plateasca pentru acel film.
Daca cineva dezinstaleaza un soft nu o face neaparat pentru ca el nu e bun, oamenii isi formeaza stereotipuri si se dezobisnuiesc greu ca apoi sa se readapteze la ceva diferit.
Ubuntu care pune patent propriu pe codul de la dezvoltatori e ok... Restul n-au dreptul sa incurajeze donatiile.
Toti care descarca MS Office sau Nero pe windows, vin si o ard in mari haiduci ai aplicatiilor pe aici... Ei au dreptul sa o faca, incalca orice drept de autor iar aici incearca sa arunce cu mizerii in orice este diferit!
Principiul elementary LLC este unul sanatos care  da rezultate. Nu se imbogatesc ei din donatiile utilizatorilor dar macar munca lor e de o calitate satisfacatoare.
Ca persoana care are tangenta cu domeniul IT, iti spun ca sunt satul de persoane care cred ca munca lor de medici, soferi, secretare, bancheri, etc. valoreaza X bani iar a altora e gratuita.
Sunt satul pana in gat sa vad tot felul de oameni care sunt dispusi sa dea banii pe MacOS ca cica este de calitate... Iar cand vine vorba sa doneze cativa banuti pentru un a contribui la dezvoltarea unei alternative sar din pantaloni!
Oferta celor de RedHat se adreseaza altor utilizatori, nu fa confuzie intre mediul business si home users!
Nu va mai erijati in mari liberali ca nu sunteti, oricaruia dintre voi daca as veni si i-as cere sa contribuie cu ceva la un proiect care i-ar putea fi si lui util ar sari din pantaloni ca vrea stiu eu ce beneficii!

#118
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Ideea e ca au facut acel post pe blog fiindca multi utilizatori se vaitau "TREBUIE SA APAS 2 CLICURI CA SA DAU DOWNLOAD GRATIS ? BLASFEMIE".
Si toti cunoscatorii s-au bagat in discutie fara sa se documenteze.

View PostZinus, on 11 februarie 2015 - 15:36, said:

iar Phanteon Files este bazat pe nemo din gnome, deci nu este doar munca lor.

Nemo nu e din Gnome, e din Mint, e un fork la Nautilus/Files.
Pantheon Files e un fork Marlin cu framework-ul facut de ei integrat in el.

Edited by Gh3r0m, 11 February 2015 - 17:12.


#119
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Greseala mea, intradevar nu este un fork al nautilus (pe carel-am incurcat cu nemo), este un fork al marlin. Dar pana la urma tot nu este numai munca lor, mie nu mi se pare corecta nici atitudinea lor fata de utilizatori si nici faptul ca vor sa ceara bani pe produsul lor, atata timp cat nu este 100% munca lor si nu  plateasc la randul lor munca celor ce creaza programele incluse in distributia lor.

Edited by Zinus, 11 February 2015 - 17:29.


#120
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
E o discutie inutila, in opinia mea.

- o distributie este ca oricare alta marfa... unora le place, altora nu.
- si daca ar fi pe bani, problema s-ar pune la fel... o vrei si-ti place? O cumperi!
- sunt atatea distributii gratuite pe piata, incat fiecare-si poate gasi ceva pe plac.
- eu am donat niste bani celor de LinuxMint, pentru ca imi place distributia lor... din banii mei isi pot lua o bere si-un pachet de tigari.

#121
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
Foarte tare @acvaristul, donati bani indiferent caror dezvoltatori din mediul open-source, in acest fel ii faceti sa se simta apreciati si sa-si mai piarda din timp pentru a imbunatati proiectele lor sau ale altora!
Nu va place ceva, nu-l folositi si gata, nu va cere nimeni banii pe care nu-i aveti cu forta... De aia se lasa si posibilitatea completarii valorii 0$ pe site, insa ideea in spatele postului de pe blog este ca multa lume ignora importanta unor venituri minime pentru ca o distributie sa se dezvolte.

#122
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post13YTe, on 11 februarie 2015 - 16:33, said:

Sunt satul pana in gat sa vad tot felul de oameni care sunt dispusi sa dea banii pe MacOS ca cica este de calitate... Iar cand vine vorba sa doneze cativa banuti pentru un a contribui la dezvoltarea unei alternative sar din pantaloni!

Ai dreptate, dar nu in totalitate. Iti dau exemplul meu. Platesc pentru OS X pentru ca este foarte stabil, pentru ca imi procura siguranta datelor fara a face niciun efort (Time Machine mi-a salvat datele de cateva ori), pentru ca imi permite sa imi gestionez fisierele in cel mai eficient mod disponibil pe piata OS-urilor si pentru ca este sistemul de operare principal pe care il folosesc pentru sarcinile de servici. Windows il folosesc mai mult pentru divertisment, iar Linux din pasiune.
Deoarece Apple au muncit la acest OS si au produs ceva cu adevarat bun (cel putin pentru mine), atunci mi se pare firesc sa investesc mai departe tot in Apple. (Am investit si in Microsoft cand am considerat ca merita.)
In schimb, Linux doresc sa-l am gratuit. Daca nu ar mai fi gratuit, atunci nu m-as mai sinchisi de el.
Tocmai acesta este farmecul lui principal: ca este gratuit, ca este open source si ca il putem dezvolta cu pasiune fara sa ne pese daca vom castiga ceva de pe urma lui.
Daca eu am un hobby care imi consuma o parte din timp, atunci nu tin sa fiu platit pentru acest consum de timp. M-ar bucura sa primesc recompense materiale pentru a cultiva un hobby, dar acestea nu m-ar convinge sa incerc sa-mi depasesc limitele, ci dimpotriva... Ca sa dau exemplul personal, cand scriam programe pentru mine nu imi placea sa fac interuperi. Uitam sa mananc, uitam sa dorm, evitam orice contact cu alti oameni. Cu alte cuvinte eram dedicat in totalitate. In schimb pentru programele pentru care eram platit ca sa le fac, nu faceam astfel de sacrificii, decat daca, eventual, as fi fost platit de 10 ori mai mult (si poate nici atunci)...
Linux-ul pe care il avem azi se datoreaza in primul rand pasiunii investite de cei care au contribuit la dezvoltarea lui, nu banilor primiti drept recompensa. Daca dezvoltatorii Linuxului ar primi bani pentru munca lor, atunci ar vedea ca pe o obligatie continuarea activitatii si probabil ca nu ar mai investi la fel de multa pasiune. Nu ar pierde nopti, nu ar uita sa manance, nu ar uita sa se distreze, ci ar lucra cate putin odata, fara sa isi puna in functiune cu adevarat creativitatea, fara sa isi optimizeze programele in timpul viselor, fara sa consume prea multa energie.
In momentul in care iti epuizezi pasiunea, pur si simplu abandonezi. Te apuci sa faci altceva. Altii iti vor lua locul care sa investeasca la fel de multa pasiune. Nu ar avea rost sa continui motivat de bani, deoarece, asa cum am mai zis, daca esti platit ca sa continui, atunci cu siguranta nu ai mai fi la fel de atent, ai evita orice te oboseste, ti-ai face treaba doar atat cat sa pastrezi aparenta ca justifici banii primiti. Iar un Linux dezvoltat in acest fel nu ar mai prezenta interes pentru mine.
In momentul in care ajungi sa ceri bani, inseamna ca nu mai esti motivat de propria pasiune. Si atunci, mai bine renunti, cedezi stafeta altora care sa o faca la fel de dezinteresat cum ai facut-o si tu la randul tau candva. Iar daca nici altii nu vor dori sa continue, atunci inseamna ca a disparut orice element atractiv si nu mai merita atentie nici din partea altora. Va aparea altceva in loc.
Eu cred doar intr-un Linux dezvoltat in acest fel, intr-un Linux cu desavarsire liber. Probabil ca si altii cred in acelasi lucru, din moment ce in Linux exista aceasta explozie de diversitate pe care nimic nu a putut sa o opreasca.
Linux nu are nevoie sa fie perfect si nu trebuie sa isi propuna sa inlocuiasca OS X sau Windows. Daca totusi ar face-o, atunci ar inceta sa mai fie Linux si ar deveni altceva...
De aceea, declaratia "We want users to understand that they’re pretty much cheating the system when they choose not to pay for software." ma face sa evit distributia care face obiectul acestui topic.

Edited by _-_, 11 February 2015 - 18:03.


#123
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 30.01.2003
@13YTe
Ia o pastilă de tensiune prietene, să nu-ți pleznească vreo venă.  Nu știu dacă reproșurile tale îmi sînt adresate mie sau tuturor, e greu de distins din tonul postării.
Oricare ți-ar fi ținta, ce pot să-ți zic e că tu nu ne cunoști pe noi, cei care bântuim pe aici, nu știi ce facem profesional și în timpul liber și faptul că tu ai ajutat la o traducere a unui site nu îți oferă în nici un fel superioritatea morală să vii și să te erijezi în Isus pe cruce.
Du-te și varsă-ți frustrările pe alte forumuri sau șefului de la muncă, nu te mai lua de lume nevinovată pe unde apuci.

#124
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 25.11.2006
@_-_ Este liberatea ta sa eviti aceasta distributie.
Ca manager de proiecte si nu numai, da-mi voie sa te contrazic. Calitatea codului care iese de pe mainile programatorilor este data si de recompensele pe care le oferi, indiferent ca vorbim de mici atentii sau bonusuri oferite pentru solutionarea mai rapida si cat mai buna a unor probleme cu care se confrunta un proiect.
Linux-ul este liber si asa o sa ramana deoarece licenta garanteaza asta. Sistemul de operare poate fi gratuit dar programele care sunt adaugate peste acest framework pot fi pe bani pana la urma.
Uite chiar acum mi-am amintit cum ca Trillian-ul intra pe linux si da, vorbim de o aplicatie closed source pe o platforma open source. In stadiul incipient a fost destinat numai utilizatorilor PRO acum il ofera si pentru restul. Insa daca nu s-ar fi platit 20$/an sau 80$ pe o licenta pe viata, acum Trillian-ul nu ar mai fi fost prezent pe toate platformele Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, BlackBerry OS...
Pasiunea trece prin stomac, iar un programator bun daca vrei sa-si piarda timpul liber chiar si din pasiune pentru a dezvolta ceva calitativ si util trebuie sa fie impulsionat.
Nici unul dintre participantii la proiectul elementary OS nu si-au cumparat vile sau yacht-uri din donatiile utilizatorilor, poate ca si-au permis o tastatura mai buna, un mouse mai bun sau o pereche de ochelari (boala profesionala pentru multi). Atunci cand le ceri sa vina cu bani de acasa pentru acea pasiune si tu nu investesti nimic in ea sa stii de la mine, calitatea si fiabilitatea sunt primele lovite. Nu vreau aplicatii pline de gauri de securitate, care sa cada de 3 ori pe ora si sa produca daune si disconfort pentru a fi gratuite.
Vorbeai de calitatea MacOS, nu neg, ea exista insa este obligatorie la un sistem comercial pe care se cer multi bani inca de la achizitionarea echipamentului de calcul.
elementary LLC nu cere ci incurajeaza mici donatii pentru a avea calitate pe un sistem open-source, unde este problema?
In faptul ca majoritatea chiar daca au bani evita sa doneze dar beneficiaza din plin de pe urma muncii echipei din spatele elementary OS!
Nu vreau ca linux-ul sa fie dezvoltat numai de catre cei pasionati, vreau ca el sa fie dezvoltat de catre profesionisti!
@georgica Nu ma erijez in nimic, insa spre deosebire de multi altii ajut cand am timp si pot! Sef de munca nu am, ci sunt seful altora, calificarea mea imi permite sa emit opinii si da, le sustin deorece cred in ele!

Edited by 13YTe, 11 February 2015 - 18:56.


#125
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 30.01.2003
Poate îți trebuie o altă calificare, ceva să te facă să înțelegi ce zic alții, ce ai până acum se pare că nu este de ajuns.
Ce zic eu și alții aici nu se referă la îndreptățirea lui de a cere bani, ci la faptul că își tratează utilizatorii drept "cheaters".
Tu tot încerci să ne faci pe noi să înțelegem că el are dreptul să ceară bani. Nu neg asta. Eu îi neg dreptul de a-și desconsidera proprii utilizatori. Mai clar de atât nu pot s-o spun.

#126
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@13YTe

Trillian este o mare porcarie ultraincarcata cu dichiseli consumatoare de resurse inutile si cu o sincronizare defectuoasa (intre computere) de care nici nu vreau sa mai aud. Asa ca ai ales prost exemplul.
Pidgin pe Windows, Linux si, eventual sub OS X (cu profilul sincronizat in cloud - tot folosesc Dropbox) si Adium pe OS X + Skype pe toate platformele imi sunt suficiente.
Digsby care este totalmente free este excelent pe Windows si urmeaza a fi dezvoltat si pe Linux.

Pentru dezvoltarea Linuxului exista si alte mijloace de finantare: sponsorizari, donatii din partea unor persoane fizice cu venituri consistente, a unor instituii publice etc. Sa le zicem "cadouri" binemeritate oferite dupa utilizarea produselor software, iar asta este altceva decat veniturile obtinute in urma vanzarii lor. Chiar daca nu este vorba de un pret fix, ci de ideea "da fiecare cat poate, daca poate, iar daca nu poate, atunci este cheater caruia i se permite sa triseze" ramane tot ideea de 'comercial' cu toata etica lui pozitiva si negativa.
Linux nu trebuie sa devina comercial!
Prefer sa folosesc o distributie mai "stangace" (o scot eu la capat cu ea), dar sa stiu ca fost creata total dezinteresat de oameni pasionati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate