Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Casa in Mogosoaia cu acoperis in terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
Terasa mea nici nu va fi exploatata (circulata). Am o terasa de 34 mp la parter, cred ca e suficienta. Nici macar nu am un acces pietonal spre ea, va fi probabil o scara de serviciu. Iti dai seama ce sport as face incercand sa urc diverse scule de taiat iarba pe o scara verticala :)
Sau ca sa fiu 100% eco as putea sa pun niste iepuri/gaini pe ea primavara, iar toamna sa urc doar sa ii "recoltez"  :gunsmilie:

Apropos de concediu, iti  dai seama cum arata asta dupa o luna de concediu a proprietarilor ?  :death:  Plus ca au bonus de sport extrem la tunsul acoperisului. Oricum, casa in sine e spectaculoasa..

#20
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Post4danny, on 20th August 2011, 09:11, said:

..............

Apropos de concediu, iti  dai seama cum arata asta dupa o luna de concediu a proprietarilor ?  :death:  Plus ca au bonus de sport extrem la tunsul acoperisului. Oricum, casa in sine e spectaculoasa..

Da, o stiu, e deosebita. Insa cred ca au control automat al irigarii spatiului verde. Cine are o astfel de casa s-a gandit la confort maxim, efort minim... ;)

#21
mircea_gse

mircea_gse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.05.2010
Salut danny si felicitari pentru decizia de a incepe o casa!
Imi place ideea ta si promit sa urmaresc jurnalul pentru ca la anul incep si eu.
Daca ai studiat problema cu acoperisul poate imi dai niste linkuri cu terase circulabile, ..... sau ROCK ca el e mai avansat:)
Multam si spor la treaba!!

#22
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
salutare si merci de urari.
Cu siguranta Rock poate sa iti dea mai multe detalii, cred ca cel mai bine incepi documentarea de aici, am vazut ca mai sunt 2-3 jurnale de case cu terasa, uite aici inca unul.
Eu, dupa cum am spus, nu o sa am terasa circulabila, noi am vrut-o pentru ca ne place stilul acesta de arhitectura. Diferente intre ele nu cred ca sunt foarte mari, la cea circulabila mai ai in plus finisajele. Acum depinde si ce anume vrei de la terasa respectiva, poti sa faci inclusiv piscina pe ea :D. Totul e realizabil, daca ai bugetul necesar.
Presupun ca se preteaza daca ai teren mai putin sau daca vrei o priveliste mai deosebita si terasa iti ofera asta. Eu am un teren destul de generos(900 mp) si am preferat sa focalizez activitatile in curte si nu pe terasa, acolo o sa fie chestii gen luminator, utilaj de ventilatie, eventual niste panouri solare etc.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
sa stii ca poti sa-i faci o panta acelui acoperis

#24
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006

View Postpetre69, on 21st August 2011, 09:08, said:

sa stii ca poti sa-i faci o panta acelui acoperis
Te referi la panta de scurgere a terasei? Sau la o sarpanta? :unsure:

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Post4danny, on 21st August 2011, 09:12, said:

Te referi la panta de scurgere a terasei? Sau la o sarpanta? :unsure:
la panta de scurgere

#26
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006

View Postpetre69, on 21st August 2011, 09:23, said:

la panta de scurgere
avem!

Attached Files


Edited by 4danny, 21 August 2011 - 08:32.


#27
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
este ok!
:thumbup:

#28
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
Niste poze de la decopertare si trasare. A se nota arhitectura ... unica  a cladirii din spate.
Se dau urmatoarele variante pentru functionalitatea structurii suprainaltate din lemn:

- clopotnita
- foisor de foc pentru sat
- turn de paza cu santinela
- replica turnului de control de pe OTP

Imi cer scuze daca apartine cuiva de pe forum, dar nu reusesc sa vad (inca) o estetica/armonie/ratiune pentru ea. Dar vorba aia,am o viata inainte sa rezolv misterul.. :deadtongue:

Attached Files


Edited by 4danny, 24 August 2011 - 05:23.


#29
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Inca o functionalitate pentru acea ciudatenie din foto 2: sa stie ce fac vecinii in fiecare moment  :P
Multa bafta la construit. O sa fiu si eu pe aici, cu siguranta am numai de invatat pentru casuta noastra care va prinde contur anul viitor :)

#30
nnkufru

nnkufru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2007

View Post4danny, on 24th August 2011, 06:23, said:

Niste poze de la decopertare si trasare. A se nota arhitectura ... unica  a cladirii din spate.
Se dau urmatoarele variante pentru functionalitatea structurii suprainaltate din lemn:

- clopotnita
- foisor de foc pentru sat
- turn de paza cu santinela
- replica turnului de control de pe OTP

Imi cer scuze daca apartine cuiva de pe forum, dar nu reusesc sa vad (inca) o estetica/armonie/ratiune pentru ea. Dar vorba aia,am o viata inainte sa rezolv misterul.. :deadtongue:

4danny... eu as merge sa vorbesc cu vecinul despre planurile lui. ar fi pacat sa te trezesti dupa ce bagi 150k euro in casa ta ca vijelie sau salam da baieram in clopotnita cu "dusmanii" lui. calitatea vecinilor este extrem de importanta, daca ma intrebi pe mine.
spor la constrcutie.

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,304
  • Înscris: 17.03.2009

View Post4danny, on 24th August 2011, 05:23, said:

Dar vorba aia,am o viata inainte sa rezolv misterul.. :deadtongue:
Poate omul este crescator de porumbei.... :)

#32
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
Nu stiu daca mai pot eu face ceva acum, insa cel mai probabil o sa blochez zona respectiva cu vegetatie.
Pana la urma, la fiecare actiune se gaseste o reactiune. O sa incerc si sa discut pe cale amiabila, dar nu ma astept sa schimb prea multe..

#33
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
Este ok sa am stalpi de 5.70 m, care pleaca de la -1.80 si ies prin placa de la etaj ? Cred ca o sa arate destul de interesant inainte sa ma apuc de zidarie, o sa fie un fel de padure de fiare...

#34
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

View Post4danny, on 24th August 2011, 13:53, said:

Este ok sa am stalpi de 5.70 m, care pleaca de la -1.80 si ies prin placa de la etaj ? Cred ca o sa arate destul de interesant inainte sa ma apuc de zidarie, o sa fie un fel de padure de fiare...

si eu am avut la fel, deci este ok  :coolspeak:

Numai bine si spor in continuare  :peacefingers:

#35
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
spor la construit
si tine aproape cu tot ce inseamna detalii ..

#36
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View Post4danny, on 24th August 2011, 11:25, said:

Nu stiu daca mai pot eu face ceva acum
Te va "salva" primul cutremur de intensitate medie. Caderea "turnuletului" va fi inspre acoperisul cladirii din fata( care urmeaza a fi construit).
Daca ii va trece prin minte sa monteze cateva contrafise de la consola planseului pana pe peretele de jos , asigurand contrafisarea ca un efect de vuta , atunci eu zic ca va avea sanse de supravietuire acest turnulet.

Edited by moldoveanu00, 25 August 2011 - 09:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate