Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Cum cumpar pe net...?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Vreau sa achizitionez de pe net un LNB, sau un ………..
Am luat legatura cu respectivul vanzator si am primit urmatoarele :

Hi,
    Yes we deliver worldwide to many countrys including yours, you
simply
use our shopping cart system on our website to place your order. We
accept
paypal and bank transfer etc which can be selected during the checkout
process on the website.

Thanks for your email”


TOTUL BINE.  DAR cum se procedeaza ???

Am vazut prin forumuri ca-ti trebuie un card. Am cerut informatii la BRD si BCR. Totul OK am gasit la BCR- VISA VIRTUON. Se face comanda, se accepta cardul se livreaza marfa care presupun ca are si taxele de transport incluse.

Dar acum spuneti-mi si mie unde drac ajunge, la domiciliul meu sau nu stiu prin ce vama??  Ca de exemplu pentru un LNB de 20 euro nu prea vreau sa ma deplasez pe la Bucuresti, sa caut declaranti vamali sau mai stiu eu ce taxe sa mai platesc.

Poate posta cineva detalii , cum ar fi modalitatea de livrare, aplicare taxe (vamale TVA, etc) in functie de pret si tipul marfii ?

Va multumesc .

#2
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
1.Nu iti trebuie neaparat card, dar cel mai simplu si mai ieftin este cu card.
"We accept paypal and bank transfer etc which can be selected during the checkout process on the website."---Trebuie sa vezi ce include acel ETC\.
La unele firme este posibil sa platesti in momentul in care ridici marfa.

2. Marfa iti vine la oficiul postal de la tine din oras (ca si cum ar fi vorba de un pachet trimis din tara)
   - Partea proasta este ca NU poti sa ridici pachetul decat intre  anumite ore,  
     cand  vine la acel oficiu postal zilnic un vames (asta tb intrebat la ei, intre ce  
     ore).
   - Vamesul iti va deschide pachetul, va vedea ce este inauntru si iti va percepe  
     o taxa de vamuire a marfii (are un tabel cu diferite categorii de produse si  
     taxele aferente lor)
  - Iti spun din experienta ca se poate trata cu el, si poate intelege si nu iti mai ia  
    vama(depinde ce fel de om este)

#3
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Am auzit azi ceva asemanator ,cu diferenta ca trebuie sa ma duc eu la vama cu o hartie de la posta si dupa aceea te intorci la posta cu hartia. In Constanta sa merg la vama in port mai platesc 5 EURO intrarea+declaranti vamali + nervi + timp pierdut.

Am sa merg la oficiul postal sa intreb.

Chiar asa de dificil este ?

Multam..

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vezi daca accepta carte de credit.

Din ce ai enumerat tu, Paypal nu poti sa folosesti, iar transfer bancar nu se merita pt 20 euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate