Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Echipare mini-tablou electric

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
82 răspunsuri în acest subiect

#19
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Pai eu nu cred ca exista diferential de 16 A , cel mai mic este de 25 A .

#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

View Postteknotronik, on 17th June 2011, 20:46, said:

Pai eu nu cred ca exista diferential de 16 A , cel mai mic este de 25 A .
este

Fișiere atașate


Editat de dan210, 17 iunie 2011 - 21:57.


#21
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postvycxs2, on 17th June 2011, 12:07, said:

Am facut o schita, este ok?
Attachment schita_t...u_poarta.png

Ma gandesc sa prind 2 prize de exterior chiar pe cutia tabloului, cu suruburi, avand grija sa etansez bine gaurelele sa nu intre apa pe acolo.
Nu sunt inca lamurit cu conectorii aia cu surubel, daca pot sa rezolv cu ei toate "guguloaiele" din imaginea de mai sus.
De exemplu, nulul care vine de la BMPT (25mm2) are conexiune cu inca 3 chestii iesirea spre casa (inca 25mm2), disjunctorul 3p+n si diferentialul.

Schita nu ar fi rea , singura problema este ca nu vei putea realiza ceea ce doresti in acea cutie metalica .
Doar cablurile de 25 vor ocupa mult loc , vei avea o intrerupere a liniei de alimentare , ce-i drept conectata in conectorii pe care vrei sa-i folosesti , insa daca intr-o buna zi vei pierde nulul care vine de la BMPT la prizele din casa vei avea 2 faze in loc de faza si nul si nu le va fi deloc bine la electrodomestice .

Eu te sfatuiesc sa duci din BMPT linia de 25 mm. pana in casa si apoi sa te intorci de la tabloul din casa catre cel mic , cu un tub si o linie trifazica de 6 mm. ,cu tot cu firul de impamantare , ai mai mult decat necesar tinand cont ca ai spus ca ar fi 15-20 de metri intre tablouri .




View Postdan210, on 17th June 2011, 21:56, said:

este

Aici in Spania nu gasesti asa ceva .
Cel mai mic este de 25 .

#22
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

View Postteknotronik, on 17th June 2011, 20:57, said:

insa daca intr-o buna zi vei pierde nulul care vine de la BMPT la prizele din casa vei avea 2 faze
acest defect poate aparea in orice conditii, eu am patit-o si n-am trifazic, pentru a preveni acest defect sunt diferite solutii: auxiliarul MSU 255/275 de la Schneider (compatibil doar cu disjunctor general de aceeasi marca), releu de protectie la supratensiuni mono/trifazic RUM1T/RUM3T (compatibil cu Merlin Gerin, ABB, Moeller) si probabil ca mai sunt si altele, de asemenea se instaleaza si in BMP de catre furnizor (in Ro) daca nu ma-nsel o astfel de protectie

#23
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postdan210, on 17th June 2011, 22:06, said:

acest defect poate aparea in orice conditii, eu am patit-o si n-am trifazic, pentru a preveni acest defect sunt diferite solutii: auxiliarul MSU 255/275 de la Schneider (compatibil doar cu disjunctor general de aceeasi marca), releu de protectie la supratensiuni mono/trifazic RUM1T/RUM3T (compatibil cu Merlin Gerin, ABB, Moeller) si probabil ca mai sunt si altele, de asemenea se instaleaza si in BMP de catre furnizor (in Ro) daca nu ma-nsel o astfel de protectie

Nu este vorba doar de pierderea nulului ci si de faptul ca acea cutie metalica este mica pentru tot ce vrea sa faca .
Daca o sa reuseasca o sa fie foarte aglomerata si o sa lucreze greu .

Cutia are 250 x 250 x 150 .

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

View Postteknotronik, on 17th June 2011, 21:00, said:

Aici in Spania nu gasesti asa ceva .
Cel mai mic este de 25 .
colegul forumist cred ca-i in Ro
de altfel orice se gaseste daca este cerere, daca mergi la un reprezentant serios cu catalogul/codul produsului, chiar daca n-are aduce pe baza de comanda
SCgneider/Merlin Gerin, Siemens, ABB, GE, Moeller sunt firme mondiale de acuma, au depasit demult statutul de firma regionala

Editat de dan210, 17 iunie 2011 - 22:20.


#25
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postteknotronik, on 17th June 2011, 23:00, said:

Schita nu ar fi rea , singura problema este ca nu vei putea realiza ceea ce doresti in acea cutie metalica .

Mda, cred ca ai dreptate :(


View Postteknotronik, on 17th June 2011, 23:00, said:

Eu te sfatuiesc sa duci din BMPT linia de 25 mm. pana in casa si apoi sa te intorci de la tabloul din casa catre cel mic , cu un tub si o linie trifazica de 6 mm. ,cu tot cu firul de impamantare , ai mai mult decat necesar tinand cont ca ai spus ca ar fi 15-20 de metri intre tablouri .

Cred ca o sa adopt aceasta solutie. Mi-e frica nu neaparat de pierderea nulului, pentru care am vazut ca exista solutii, ci de conexiunile prin suruburi care nu imi inspira deloc incredere.
O sa merg cu cablul principal neintrerupt pana in casa, si apoi ma intorc cu un cablu in acest tablou. DAR ca solutie temporara, pana e gata casa o sa conectez cablul de la bmpt la tabloul de la poarta urmand apoi sa schimb legaturile.

M-am mai gandit la o chestie... :scratchchin: Un diferential tetrapolar este echivalent cu 3 bipolare in paralel? Ar fi ok sa fac ceva de genul asta?
Fișier atașat  schita_tablou_poarta2.png   65,28K   72 download-uri

#26
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postvycxs2, on 18th June 2011, 12:24, said:

Mda, cred ca ai dreptate :(




Cred ca o sa adopt aceasta solutie. Mi-e frica nu neaparat de pierderea nulului, pentru care am vazut ca exista solutii, ci de conexiunile prin suruburi care nu imi inspira deloc incredere.
O sa merg cu cablul principal neintrerupt pana in casa, si apoi ma intorc cu un cablu in acest tablou. DAR ca solutie temporara, pana e gata casa o sa conectez cablul de la bmpt la tabloul de la poarta urmand apoi sa schimb legaturile.

M-am mai gandit la o chestie... :scratchchin: Un diferential tetrapolar este echivalent cu 3 bipolare in paralel? Ar fi ok sa fac ceva de genul asta?
Attachment schita_t..._poarta2.png


Dupa parerea mea ai ales solutia cea mai buna .

Nu este necesar sa alimentezi cutia metalica , cu cablu de 25 mm. .
Eu ti-am spus ca probabil cu 6 mm. vei avea mai mult decat suficient .
Nu cred ca vei folosi un utilaj atat de puternic ( trifazic ) cat sa ai nevoie de o linie de 25 mm. .

Daca ar fi sa fac acest tablou pentru mine l-as face in felul urmator :
1. Din tabloul din casa in cel metalic exterior o linie de 5 x 6 mm. ( sau cel mult 5 x 10 mm. ) cu un tub de minim 32 mm. .
2. Impamintarea legata la cutia metalica , care de fapt si are pe carcasa ei si mi se pare ca si pe usa niste suruburi sudate pentru asa ceva .
3. Linia de 5 x 6 ( fara cablul de impamantare ) intra intr-un magnetotermic de 4 x 40 A care ar fi generalul .
4  Din el intra intr-un diferential de 4 x 16 A , O,O3O mA ( ca vad ca exista asa ceva in mod normal in Romania , aici in Spania as pune de 4 x 25 A).
5. Din diferential intra intr-un magnetotermic de 4 x 16 A si apoi la priza trifazica la care trebuie sa ajunga 5 x 2,5 mm deci si cu impamantare de fapt asa cum trebuie sa ajunga si la consumatorii monofazici .
6. Apoi din generalul de 4 x 40 A , as lua o faza si nulul ( indiferent care dar as tine cont de acest lucru la echilibrarea consumului intre faze per totalul casei ) si as alimenta un diferential de 2 x 40 A , o,o3o mA .
7. Din acest diferential as alimenta 3 magnetotermice ; unul de 10 A pentru becul/becurile pe care le-as putea alimenta in acea zona , unul de 16 A pentru priza monofazica uz divers , si unul de 16 A pentru a alimenta motorul de la poarta automata .

Cam asta ar fi tot , tinand cont ca acest tablou nu este unul provizoriu si nu s-a dorit de la bun inceput sa fie unul provizoriu .

Era sa uit , toate puntile din tablou cu cablu de 6 mm. .

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvycxs2, on 18th June 2011, 12:24, said:

M-am mai gandit la o chestie... :scratchchin: Un diferential tetrapolar este echivalent cu 3 bipolare in paralel? Ar fi ok sa fac ceva de genul asta?
Nu este ok,foloseste tetrapolar.

#28
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.06.2006
Merci frumos :peacefingers:

View Postanaki, on 19th June 2011, 09:00, said:

Nu este ok,foloseste tetrapolar.

Intrebarea mea era invers: daca pot sa pun un diferential tetrapolar general si sa nu mai pun diferentiale bipolare pentru fiecare faza care alimenteaza consumatori mono.

View Postteknotronik, on 19th June 2011, 01:00, said:

Cam asta ar fi tot , tinand cont ca acest tablou nu este unul provizoriu si nu s-a dorit de la bun inceput sa fie unul provizoriu .


Sigurantele de la punctul 7 trebuie sa fie bipolare sau pot fi monopolare?
Daca am numarat bine, toata magaoaia ar ocupa 20 sloturi (3 tetrapolare + 4 bipolare). Trebuie sa vad daca am loc in cutia mea :scratchchin: Nu as putea sa pun disjunctorul general tetrapolar de 40A in tabloul din casa?

P.S. Si Diferentialul tetrapolar ma limiteaza destul de mult, nu am gasit decat Siemens :scratchchin:

Editat de vycxs2, 19 iunie 2011 - 10:36.


#29
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postvycxs2, on 19th June 2011, 10:33, said:

Merci frumos :peacefingers:



Intrebarea mea era invers: daca pot sa pun un diferential tetrapolar general si sa nu mai pun diferentiale bipolare pentru fiecare faza care alimenteaza consumatori mono.




Sigurantele de la punctul 7 trebuie sa fie bipolare sau pot fi monopolare?
Daca am numarat bine, toata magaoaia ar ocupa 20 sloturi (3 tetrapolare + 4 bipolare). Trebuie sa vad daca am loc in cutia mea :scratchchin: Nu as putea sa pun disjunctorul general tetrapolar de 40A in tabloul din casa?

P.S. Si Diferentialul tetrapolar ma limiteaza destul de mult, nu am gasit decat Siemens :scratchchin:


Sigurantele de la punctul 7 trebuie sa fie bipolare .
Sigurantele monopolare nu se mai permit , cel putin aici , nu stiu in Romania ce spune regulamentul .
Daca vrei sa incerci sa folosesti acea cutie poti folosi la punctul 7 cele trei sigurante bipolare dar din modelul celor inguste , practic se reduc la jumatate , insa si asa probabil va fi foarte greu sa realizezi acest tablou cu acea cutie .
De fapt ar fi chiar de neacceptat deoarece ar fi foarte aglomerat .
Nu poti schimba cutia cu alta mai mare ?

La ce te referi cand spui ca diferentialul tetrapolar te limiteaza destul de mult deoarece nu ai gasit decat Siemens ?

Ai putea sa folosesti urmatorul model de prize in cazul in care doresti sa le pui pe exterior :

Fișiere atașate



#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvycxs2, on 19th June 2011, 10:33, said:

Sigurantele de la punctul 7 trebuie sa fie bipolare sau pot fi monopolare?
Daca am numarat bine, toata magaoaia ar ocupa 20 sloturi (3 tetrapolare + 4 bipolare). Trebuie sa vad daca am loc in cutia mea :scratchchin: Nu as putea sa pun disjunctorul general tetrapolar de 40A in tabloul din casa?
Nu vor avea loc.
Nu-ti cumpara disjunctor diferential de 40 A,findca nu vei avea ce face cu el.

#31
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postanaki, on 19th June 2011, 20:05, said:

Nu vor avea loc.
Nu-ti cumpara disjunctor diferential de 40 A,findca nu vei avea ce face cu el.

Singurul diferential de 40 A este cel bipolar si are ce face cu el , protejeaza cele trei circuite monofazice care sant protejate la randul lor de 2 magnetotermice bipolare de 16 A si un magnetotermic bipolar de 10 A .

Am spus mai sus , asa as face eu , si consider ca ar fi corect .

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 20th June 2011, 00:21, said:

Singurul diferential de 40 A este cel bipolar si are ce face cu el , protejeaza cele trei circuite monofazice care sant protejate la randul lor de 2 magnetotermice bipolare de 16 A si un magnetotermic bipolar de 10 A .
B)
1-Ce putere ti-a alocat enel?
Ce disjunctor dferential ai in bmpt?
Dupa ce stim asta putem discuta de protejarea in cascada,si despre alegerea disjunctoarelor.

#33
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postteknotronik, on 19th June 2011, 19:46, said:

Nu poti schimba cutia cu alta mai mare ?

Eventual pot renunta la priza trifazata, oricum nu-mi vine in cap nici un consumator trifazat in momentul acesta pe care l-as folosi acolo.

View Postteknotronik, on 19th June 2011, 19:46, said:

La ce te referi cand spui ca diferentialul tetrapolar te limiteaza destul de mult deoarece nu ai gasit decat Siemens ?

Pai am inteles ca e bine ca tot echipamentul sa fie de la o singura firma - si daca iau diferential tetrapolar Siemens ar tb sa merg pe Siemens peste tot, nu?
De altfel, in BMPT am disjunctor Moeller.


View Postanaki, on 20th June 2011, 10:36, said:

1-Ce putere ti-a alocat enel?
Ce disjunctor dferential ai in bmpt?
Dupa ce stim asta putem discuta de protejarea in cascada,si despre alegerea disjunctoarelor.

Asta e poza cu echipamentul din BMPT (inca nu e contor):
Fișier atașat  IMG_5371.JPG   494,89K   100 download-uri

Editat de vycxs2, 20 iunie 2011 - 11:34.


#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

View Postvycxs2, on 19th June 2011, 09:33, said:

Nu as putea sa pun disjunctorul general tetrapolar de 40A in tabloul din casa?
avand un intrerupator general de 16A in BMPT nu are rost sa pui unul de valoare 40A in tabloul din casa pentru ca este mai scump si ineficient in caz de defect va declansa cel din BMPT

Editat de dan210, 20 iunie 2011 - 13:47.


#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdan210, on 20th June 2011, 13:46, said:

avand un intrerupator general de 16A in BMPT nu are rost sa pui unul de valoare 40A in tabloul din casa pentru ca este mai scump si ineficient in caz de defect va declansa cel din BMPT
Corect.

#36
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.06.2006
Corect :peacefingers:

1.Disjunctorul din BMPT de 16A are curba de declansare C, vad bine?
Asta ce inseamna, ca in casa sa imi pun disjunctoare cu curba B, care intrerup la un curent mai mic decat cel cu curba C?

2. Cum suna urmatorul plan:
Pana e gata instalatia electrica in casa (probabil la anul), echipez cutia metalica existenta temporar, cu urmatorul echipament pe care o sa il refolosesc in configuratia finala (ori la casa):
- 1 disjunctor tetrapolar 3P+N, 16A, curba B
- 1 diferential de 30mA (cati A - 16, 20 sau 25?)
- 1 disjunctor bipolar de 16A, tot curba B?
- 1 priza de exterior, montata pe exteriorul cutiei (ori una cum a aratat colegul teknotronik, ori daca nu una obisnuita (IP44?))

3. Tot nu mai lamurit cu principiul de functionare al unui diferential tetrapolar :(
Aici am gasit cum functioneaza unul diferential bipolar. Un tetrapolar are 3 toruri din astea? Sau 1 singur tor, dar cu cate o infasurare pentru fiecare faza + nul + bobina declansare intrerupator?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate