Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#2071
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ca si Stockholmul nu? Tot un oras...nimic deosebit...pai si tu mai vrei sa intelegi...serios acum,femeile sunt diferite de barbati, acu' imi dau si eu seama! Dar ce e deosebit pt tine?
Ca in Bv merg nemtii si zic ca e f frumos si deosebit!

#2072
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2015 - 23:27, said:

E doar un oras ... oricum ar arata, nu ma poate lasa masca. Ultima oara am vazut BV acum 2 ani. Bucurestiul l-am vazut ieri Posted Image ... la fel ... un oras, nimic deosebit.

Aici iti dau dreptate mare , Bucurestiul a fost si va fi si pentru mine DOAR un oras :)))))))

#2073
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postnosferyk, on 14 noiembrie 2015 - 21:05, said:

Sa-mi fut una, mult mai spamati. Nu va puteti bucura de o noua viata?
Ma scuzatz, ma-ntorc la berea mea cu vecinul croat.
Daca imi lipsesc si mie niste munti, ca aici nu-i am, asta nu înseamnă ce spui tu.
Ro_explorer ia uite in Fi nu am munti, deci Ro ofera ce nu are Fi.

#2074
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai hotaraste-te ... iti lipsesc muntii sau Brasovul?
Stii ca poti ajunge la ce munti vrei tu cu 100-150 eur dus-intors, nu? Posted Image

*** nota: bine, daca vrei sa mergi pe stancile Yosemite, ai nevoie de maimult de 150 eur ***

Edited by ro_explorer, 15 November 2015 - 12:28.


#2075
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ambele!
Stiu da!

#2076
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi lipsesc muntii cand am chef de iesit la munte ... dar nu poate sa imi lipseasca un oras, caci traiesc intr-unul. Am spus si mai sus ca nu inteleg conceptul asta de "dor de oras".

#2077
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Nici nu ai cum sa intelegi, asa cum nu te inteleg eu pe tine.
Muntii imi lipsesc pt ca de fiecare data cand ieseam din casa in curte, erau in "ochii mei"...asa am crescut.

#2078
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si eu am crescut la fel, cu muntii in fata (de fapt cu niste dealuri in fata si cu muntii in fundal) ... dar asta a fost in alta locatie, in alte timpuri. Acum am o alta viata intr-o alta locatie, viata care ofera alte satisfactii. De ce sa traiesc incuiat in trecut, invelit in amintiri de demult, cand viata mea este aici si acum?

Iarasi imi pun aceeasi intrebare ... de ce ati mai emigrat? Sau, de ce inca stati departe de meleagurile care va tin nostalgici? Este in puterea voastra sa locuiti acolo unde vreti.
Chestia cu statul in strainatate si tanjitul dupa orasul natal, statul in strainatate dar cu antena de digi pe casa/balcon, statul in strainatate si facutul concediior strict in Romania, in fiecare vara .... sincer ... dar sincer, este dincolo de granitele puterii mele de intelegere. Stiu ca exista atitudinea asta (chiar e foarte raspandita) dar nu o inteleg si pace.

Edited by ro_explorer, 15 November 2015 - 13:33.


#2079
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Nu vacantele le fac in alte parti, antena nu am!
Domnule inginer, trebuie sa intelegeti doar ca VIATA nu este matematică!
Cand ve-ti intelege asta, ii ve-ti intelege si pe ceilalti!

Edited by Siisti, 15 November 2015 - 13:40.


#2080
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Viata e viata si trebuie traita acum, nu in trecut. Nu stiu daca ai urmarit Kung-fu Panda ... era acolo o vorba care mi se pare atat de adevarata incat am sa ti-o redau aici (si da, intr-un fel, e matematica):
The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why they call it ‘present’

#2081
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSiisti, on 15 noiembrie 2015 - 13:38, said:

Nu vacantele le fac in alte parti, antena nu am!
Domnule inginer, trebuie sa intelegeti doar ca VIATA nu este matematică!
Cand ve-ti intelege asta, ii ve-ti intelege si pe ceilalti!
Stai un pic..ce ai cu matematica?Matematica este frumoasa,cum la fel si viata este frumoasa Posted Image)
In alta ordine de idei,daca esti un om sensbili si locuiesti in monotonia asta,nu ARE cum sa nu-ti lipseasca parfumul florilor de primavara,peisajul naturii romanesti cu padurile de foioase si diversitatea aferenta a muntilor,dealurilor,campiilor,podisurilor,etc.Eu de-abia astept la vara sa merg cu bunica-mea la munte,chiar daca sunt nascut in Iasi an de an vara de vara am mers la munte,a devenit o parte din viata mea.
In alta ordine de idei,abia astept "arsita" din Iasi.Cand ii aud pe toti ca se plang de canicula,mie imi vine sa zambesc,aducandu-mi cum stateam in Finlanda cu zecile de minute la dus pe fierbinteala maxima ca sa-mi iasa frigul din oase si sa pot dormi noaptea fara sa tremur cu 20 de paturi pe mine...

View Postro_explorer, on 15 noiembrie 2015 - 13:52, said:

Viata e viata si trebuie traita acum, nu in trecut. Nu stiu daca ai urmarit Kung-fu Panda ... era acolo o vorba care mi se pare atat de adevarata incat am sa ti-o redau aici (si da, intr-un fel, e matematica):
The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why they call it ‘present’
Eu o traiesc in viitor Posted Image) Abia astept la vara...

Edited by doruirimescu, 15 November 2015 - 14:00.


#2082
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Dorule n-am zis ca-i urata! Si mie imi place, ideea era sa nu tratezi viata ca pe-o "matematică", pt ca la mate cam afli raspunsul...in viața cateodata nu! Referitor la neintelegerea lui Ro_explorer.

#2083
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSiisti, on 15 noiembrie 2015 - 14:10, said:

pt ca la mate cam afli raspunsul...in viața cateodata nu!
Pt mine (si probabil si tine),rezultatul "ecuatiei" mersului in Fi a fost probabil mai putin prevazut...lui ro_explorer i-a priit Se,s-a adaptat si i-a placut.normal ca nu avem cum sa ajungem la un numitor comun Posted Image Si eu as putea foarte bine sa incep sa ignor toate chestiile astea,sa ma mint ca nu conteaza decat ca-s acum si aici,sa sterg cu buretele toate amintirile,insa in clipa aia cand se trage linia si-ti vezi sirul vietii prin fata ochilor nu mi-ar place ce-as vedea =)) Nu ca ar mai conta dupa.

Edit:se pot gasi si compromisuri totusi,gen in fiecare vacanta/concediu fuga in Ro sau in alta tara asemanatoare din punctele astea de vedere...ca nu degeaba se pensioneaza finejii in Spania.

Edited by doruirimescu, 15 November 2015 - 14:31.


#2084
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postro_explorer, on 15 noiembrie 2015 - 13:52, said:

Viata e viata si trebuie traita acum, nu in trecut. Nu stiu daca ai urmarit Kung-fu Panda ... era acolo o vorba care mi se pare atat de adevarata incat am sa ti-o redau aici (si da, intr-un fel, e matematica):
“The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why they call it ‘present’”
Asa-i, dar oare de ce stam noi aici si "vb" in romana?!
Hai sa stergem si asta?! Vrei?!
Unele lucruri in viata nu le poti intelege! Si unele eu chiar nu vreau, la ce sa-mi bat eu capul sa-l inteleg pe acela care se uita la programe tv romanesti?! Treaba lui ce face si ce-i place si ce nu.

#2085
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSiisti, on 15 noiembrie 2015 - 14:47, said:

la ce sa-mi bat eu capul sa-l inteleg pe acela care se uita la programe tv romanesti?! Treaba lui ce face si ce-i place si ce nu.
Eu ma uit la programe tv romanesti si citesc stiri romanesti (si rusesti si engleze) pentru ca media finlandeza e un #"#at politically-corect,grosier manipulat unde nu ai voie nici macar sa comentezi,incearca sa iti distorsioneze imaginea asupra lumii pana devii un zombie spalat pe creier,dupa modelul suedez.Inca un motiv pt care detest tarile nordice,nu ai voie sa spui ce gandesti decat acasa sau pe forumuri anonime unde toata lumea gandeste la fel dar tuturor le e frica sa se exprime.bleah!

Edited by doruirimescu, 15 November 2015 - 15:17.


#2086
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSiisti, on 15 noiembrie 2015 - 14:47, said:

Asa-i, dar oare de ce stam noi aici si "vb" in romana?!
Hai sa stergem si asta?! Vrei?!
Sincer sincer? eu as vrea , daca as putea, sa imi inlocuiesc nivelul nativ de romana cu nivel nativ de suedeza, caz in care as purta discutia asta pe un forum suedez. Cum insa nu pot rescrie sinapsele formate in timpul copilariei, creierul meu va functiona mereu in limba romana, ca limbaj implicit, prin urmare, imi vine cel mai usor sa comunic asa.
Scriu si vorbesc fluent limba engleza de asemenea, dar nu la nivel nativ, prin urmare nu o sa ma vezi scriind povesti si filozofii de viata pe un forum cu engleza ca limba de baza Posted Image.
Cand o sa ajung si cu suedeza la macar 50% din nivelul de engleza, o sa incep sa scriu mai mult si pe forumuri suedeze ... momentan stau in mod "read-only" acolo.

Edited by ro_explorer, 15 November 2015 - 15:22.


#2087
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postro_explorer, on 15 noiembrie 2015 - 15:18, said:


Sincer sincer? eu as vrea , daca as putea, sa imi inlocuiesc nivelul nativ de romana cu nivel nativ de suedeza, caz in care as purta discutia asta pe un forum suedez. Cum insa nu pot rescrie sinapsele formate in timpul copilariei, creierul meu va functiona mereu in limba romana, ca limbaj implicit, prin urmare, imi vine cel mai usor sa comunic asa.
Scriu si vorbesc fluent limba engleza de asemenea, dar nu la nivel nativ, prin urmare nu o sa ma vezi scriind povesti si filozofii de viata pe un forum cu engleza ca limba de baza Posted Image.
Cand o sa ajung si cu suedeza la macar 50% din nivelul de engleza, o sa incep sa scriu mai mult si pe forumuri suedeze ... momentan stau in mod "read-only" acolo.
Pai, vezi asa-i si omul cu programul tv romanesc, daca asa simte el si intelege perfect limba, de ce sa nu se uite, asa si noi cu forumurile, ne exprimam unde si cum ne e mai usor!
Copii ai? La modul cel mai serios, daca sunteti ambii romani sa nu faceti greseala sa vb alta limba decat cea materna cu ei.
Noua ni s-a recomandat aici in Fi acest lucru, educatia unui copil reuseste atunci cand va intelegeti perfect reciproc, emotiile se transmit corect etc, sper doar ca sotia ta sa nu fie matematician☺, unul ajunge intr-o familie, parerea mea👌

Edited by Siisti, 15 November 2015 - 19:50.


#2088
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu compari activitatea de uitat la mandruta si capatos cu limba materna utilizata in conversatii?
Eu utilizez romana pe forumul asta pentru ca nu am de ales (mai ales ca atunci cand am inceput sa scriu aici eram in Romania). Oricum, scrisul pe un forum presupune sa fii activ, sa generezi continut ... uitatul la televizor presupune activitate pasiva (in cazul meu, la TV aud doar suedeza si engleza, strict, asta atunci cand ma uit, ca in general e playstationul activ pe el). Pentru stiri exista alte mijloace mult mai eficiente decat TV. Nu zic eu ca ceea ce fac este bine sau rau, spun doar ca nu inteleg unele comportamente.

Acasa vorbim doar romaneste, evident.

P.S.: Nu sunt matematician (dar as vrea sa fiu un fel de Spock, asa).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate