Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#2053
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postovidiupay, on 13 noiembrie 2015 - 18:23, said:


Vecino , viata de la poalele Tampei nu se poate compara cu nimic pe lume , scuze pt colegii care nu sint brasoveni Posted Image
desi's constantean, iti dau dreptate..... :D

#2054
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdoruirimescu, on 13 noiembrie 2015 - 15:49, said:

Totusi zi-mi si mie sa nu mor prost:Ca rezident permanent am dreptul la un medic de familie?Daca da,de unde aflu cine/unde e?
La modul general, ca rezident permanent, da, esti arondat unui terveskeskus si acolo unui medic sau unei grupe de medici. Ca student, cred totusi ca asistenta medicala primara iti este asigurata de catre opiskelijaterveydenhuolto, cel putin asa este in cele mai multe locuri.

View Postfezo, on 13 noiembrie 2015 - 16:11, said:

Mai zi de doua ori, ca te trezesti cu toate parasutele plecate la produs in Fi. Posted Image
Posted Image
Chiar nu era cazul...

View Postdoruirimescu, on 13 noiembrie 2015 - 17:58, said:

Si nici macar nu au pomenit de pretul routerului cand am facut contractul Posted Image)
Unu la mana: trebuia sa citesti cu atentie condiile contractului (durata, termini de revocare etc).
Doi la mana: pretul echipamentului il aflai usor, inmultind rata lunara cu numarul de luni de contract.

View Postovidiupay, on 13 noiembrie 2015 - 18:23, said:

Vecino , viata de la poalele Tampei nu se poate compara cu nimic pe lume
Pai de ce nu mergi inapoi, la viata buna de acolo?
Unii parca sunteti masochisti, stati unde-i rau si nu va place, cand puteti sa va mutati in apoi in Ro sau aproape oriunde pe lumea asta.

View PostSiisti, on 13 noiembrie 2015 - 22:45, said:

Adevar grăiești Posted Image). Sa nu-mi spui ca ai lasat si tu frumusete de oras?!
Da' in loc sa va smiorcaiti, nu mai bine fuguta inapoi? Posted Image

Edited by Karhu, 14 November 2015 - 11:26.


#2055
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2015 - 11:15, said:

Unu la mana: trebuia sa citesti cu atentie condiile contractului (durata, termini de revocare etc).
Doi la mana: pretul echipamentului il aflai usor, inmultind rata lunara cu numarul de luni de contract.
Eu intelesesem ca platesc totul,timp de un an,apoi gata,pot sa renunt daca vreau.Cand am vrut sa renunt am aflat ca nu se poate,mai trebuie de platit inca un an la router.

#2056
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ce ai Karhule cu Brasovul nostru frumos:)). Ziceam si noi asa...

#2057
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdoruirimescu, on 14 noiembrie 2015 - 11:27, said:

Eu intelesesem ca platesc totul,timp de un an,apoi gata,pot sa renunt daca vreau.Cand am vrut sa renunt am aflat ca nu se poate,mai trebuie de platit inca un an la router.
Eu nu stiu cu cata atentie ai citit tu contractul. Cred totusi ca poti renunta la contract daca platesti cat mai ai restanta din pretul routerului.

View PostSiisti, on 14 noiembrie 2015 - 11:51, said:

Ce ai Karhule cu Brasovul nostru frumos:)). Ziceam si noi asa...
Am zis eu ca nu-i Brasovul frumos? Posted Image
Ma miram doar de ce ati lasat viata buna de acolo.
Eu recunosc, de saracie am plecat din Ro...

Edited by Karhu, 14 November 2015 - 12:10.


#2058
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Eu...nu, de eram vreo bogata nu calcam pe aici, dar f rau nu am dus-o☺

#2059
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostKarhu, on 14 noiembrie 2015 - 12:09, said:


Eu nu stiu cu cata atentie ai citit tu contractul. Cred totusi ca poti renunta la contract daca platesti cat mai ai restanta din pretul routerului.


Am zis eu ca nu-i Brasovul frumos? Posted Image
Ma miram doar de ce ati lasat viata buna de acolo.
Eu recunosc, de saracie am plecat din Ro...
Dar, acum zi si tu daca esti corect?!
Pai, nu mai are voie omul sa-i fie dor de orasul lui?! Numai asa ca s-a mutat in alta parte?! Ori tie nu ti-o lipsi orasul tau natal? Deloc...deloc?!
Parca avem dreptul sa ne placa sau nu! Gustul nu se discuta:))
Si apoi lasa ca multora nu le place in Ro si de-aia tot stau:((.


Edited by Siisti, 14 November 2015 - 20:01.


#2060
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSiisti, on 14 noiembrie 2015 - 19:44, said:

Ori tie nu ti-o lipsi orasul tau natal? Deloc...deloc?!
Nu ... deloc deloc ... nu imi lipseste absolut nimic. Orice ofera Romania se poate gasi si in alta parte. Chestia cu "dorul de casa" este doar o slabiciune umana peste care se poate trece cu o analiza pragmatica a situatiei.
Pentru mine, "acasa" este acolo unde sunt impreuna cu familia ... restul nu conteaza. Nu pretind ca ii inteleg pe cei ce se smiorcaie ca le este dor de un loc anume. Daca ati putea sa aduceti lumina in ceea ce priveste subiectul asta, v-as fi recunoscator.

Edited by ro_explorer, 14 November 2015 - 20:39.


#2061
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Dar care e orasul tau natal?
Precis nu-i Bv nu?
No...ca la mine in Ardeal, eu nu-i inteleg pe cei care nu le este...fiecare cu pasariciile lui.

#2062
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Orasul meu natal e Onesti, Bacau ... apoi au fost vreo 8 ani de Iasi ... iarasi foarte frumos ... apoi vreo 12 ani de Bucuresti ... apoi vreo 3 ani de Stockholm ... doar orase, nimic altceva.
Dupa cum spunea si Karhu, Brasovul e un oras frumos .. regiunea e super, mancarea e buna (cei mai buni mici ever i-am mancat la Stana turistica acum foarte multi ani in urma). Dar, e doar un oras, ca oricare alt oras, cu plusurile si minusurile lui.

Edited by ro_explorer, 14 November 2015 - 21:15.


#2063
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Sa-mi fut una, mult mai spamati. Nu va puteti bucura de o noua viata?
Ma scuzatz, ma-ntorc la berea mea cu vecinul croat.

#2064
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2015 - 20:56, said:

Orasul meu natal e Onesti, Bacau ... apoi au fost vreo 8 ani de Iasi ... iarasi foarte frumos ... apoi vreo 12 ani de Bucuresti ... apoi vreo 3 ani de Stockholm ... doar orase, nimic altceva.
Dupa cum spunea si Karhu, Brasovul e un oras frumos .. regiunea e super, mancarea e buna (cei mai buni mici ever i-am mancat la Stana turistica acum foarte multi ani in urma). Dar, e doar un oras, ca oricare alt oras, cu plusurile si minusurile lui.
Asa-i e doar un oras pt tine, pt mine e orasul unde m-am nascut, facut scoală etc si imi lipsește cateodata atmosfera de acolo, ce sa fac asta e...nu pot schimba asta si nici nu vreau, serios... Te inteleg si eu ca nu-ti lipseste Bacaul...stand in Stockholm, si-o spun fara ironie. Chiar e superb.

#2065
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdoruirimescu, on 13 noiembrie 2015 - 17:58, said:

Acum vine surpriza:noi trebuie sa platim 180 de euro pentru dracia aia,de 80 de euro(Fuckinlanda.).

http://www.ebay.de/i...z4AAOSwpdpVbaZE
No, fara suparare dar regula de aur este iei jucaria pe contract, TERMINI contractul. Pe cat era contractul ?
De ce sa dau 39e pe ebay cand pe pagina lor e 33e ?  Am mai cumparat de la ei si a mers ceas.
Ideea o reprezenta nivelul preturilor vs germania.SI poate una din multele probleme ale societatii suedeze.

Asta imi aminteste de o alta logica romaneasca.
Ca si contribuabil al CAS aveam dreptul la un suport de 800Ron la achizitia unor proteze auditive de 12.000Ron. Cum astia 800Ron erau o chirie care o plateam atunci pe o garsoniera, am depus frumusel dosarul la cas.
EI bine, comisia respectia avea 2 birouri in aceiaisi cladire veche. Unul la parter si celalalt la etj 4, intr-o cladire fara lift.
Ooook, urc eu la etajul 4 ca sa imi zica aia de acolo, ca pt angajati e la parter, acolo era pt pensionari.
Si cireasa de pe tort, tot acolo se depuneau dosarele pt proteze de sold, tuburi de oxigen, etc.


View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2015 - 20:38, said:

Nu ... deloc deloc ... nu imi lipseste absolut nimic.
Mie imi lipseste potaia care a ramas la parinti in ograda, E pacat sa o tin intr-un apartament 8 -10 ore singura pe zi,
Pt familie exista nspe moduri de comunicare.


View PostSiisti, on 14 noiembrie 2015 - 21:35, said:

Asa-i e doar un oras pt tine,
SI eu am petrecut multe vacante in zona schei-prund. Insa nu orasul imi lipseste, ci bunicii.
Cat despre Stockholm. A fost superb, acum este un oras sufocat cu tigani si azilanti.

Edited by vladdy99, 14 November 2015 - 22:02.


#2066
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View Postvladdy99, on 14 noiembrie 2015 - 21:54, said:

No, fara suparare dar regula de aur este iei jucaria pe contract, TERMINI contractul. Pe cat era contractul ?
Contractul era pe un an.

#2067
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2015 - 20:56, said:

Orasul meu natal e Onesti, Bacau ... apoi au fost vreo 8 ani de Iasi ... iarasi foarte frumos ... apoi vreo 12 ani de Bucuresti ... apoi vreo 3 ani de Stockholm ... doar orase, nimic altceva.
Dupa cum spunea si Karhu, Brasovul e un oras frumos .. regiunea e super, mancarea e buna (cei mai buni mici ever i-am mancat la Stana turistica acum foarte multi ani in urma). Dar, e doar un oras, ca oricare alt oras, cu plusurile si minusurile lui.
Inseamna ca nu ai mai vazut Bv-ul demult, sa-l vezi acum...serios vb. Si eu am ramas masca, dupa vreo cativa ani.

#2068
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvladdy99, on 14 noiembrie 2015 - 21:54, said:

Mie imi lipseste potaia care a ramas la parinti in ograda,
...
Insa nu orasul imi lipseste, ci bunicii.
E firesc sa iti lipseasca fiinte si persoane ... totusi, intre o fiinta si un loc este oarece diferenta, cred eu.

View Postvladdy99, on 14 noiembrie 2015 - 21:54, said:

Cat despre Stockholm. A fost superb, acum este un oras sufocat cu tigani si azilanti.
Wrong again. Eu nu am vazut azilanti pe strada ... vad ceva imigranti, dar asta e alta poveste.... sa nu uitam ca si eu sunt un imigrant aici.
Azilanti, sincer, nu am vazut nici unul inca. Tigani sunt, dar nu sufocant ... chiar li s-a redus densitatea anul asta.

#2069
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View PostSiisti, on 14 noiembrie 2015 - 11:51, said:

Ce ai Karhule cu Brasovul nostru frumos:)). Ziceam si noi asa...

Domnu' doctor Bogdan , Brasov tot timpul o sa fie acasa , indiferent de unde o sa locuiesc. Amintirile din copilarie si adolescenta eu nu le pot uita . Ma voi duce de fiecare data cu placere in orasul asta , problema pe care am observat-o in ultima perioada e ca , dupa vreo 2-3 zile vreau sa ma intorc la casa din nord . Acum nu stiu exact de ce , poate ca marea majoritate a prietenilor au plecat , ca cei care mai sint au viata lor acolo si am inceput sa ma simt un pic strain , dar pentru asta tot o sa incerc sa merg in fiecare an , macar pentru o saptamana sa mananc o prajitura la Vatra Ardealului , o friptura la Ceasu' Rau sau in alta parte.

#2070
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSiisti, on 14 noiembrie 2015 - 23:21, said:

Inseamna ca nu ai mai vazut Bv-ul demult, sa-l vezi acum...serios vb. Si eu am ramas masca, dupa vreo cativa ani.
E doar un oras ... oricum ar arata, nu ma poate lasa masca. Ultima oara am vazut BV acum 2 ani. Bucurestiul l-am vazut ieri :) ... la fel ... un oras, nimic deosebit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate