Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Care sint pasii pentru cumpararea unei masini inmatriculate in alt judet?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Intentionez sa cumpar o masina SH si este posibil sa o gasesc inmatriculata in Romania, dar in alt judet decit Bucuresti - unde stau eu. Atit cumparatorul, cit si vanzatorul sint persoane fizice.

Va rog ajutati-ma sa pun in ordine, pasi distincti si clari.

Pasii dupa mine ar fi:

1. Vizionat masina si verificat pe cit posibil optic/ condus etc
2. Verificam acte (seria sa corespunda, ITP valabil + rovigneta).
3. Mers la un service ales de cumparator, (nu i se comunica vanzatorului decit tirziu) - pentru a evita complicitatea acestora... unde se va face o verificare de tip ITP (platita de cumparator).
4. Redactat act vanzare cumparare si inregistrat la notar (2 exemplare).
5. Se trece in talon (nu stiu de catre cine?) instrainat catre cumparator.
6. Vanzatorul scoate masina din evidenta locala de la taxe si impozite.
7. Aduc masina in Bucuresti + 1 exemplar contract vanzare cumparare + talon + cartea tehnica. si merg la politie pentru a mi se emite numere noi in termen de maxim o luna de la punctul 3 (nu e nevoie de numere rosii).
8. Cu numerele noi inregistrez masina la taxe si impozite.

Multumesc anticipat!

#2
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 18.03.2009
Da, acestia sunt pasii.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Prowler, on 5th June 2011, 12:50, said:

4. Redactat act vanzare cumparare si inregistrat la notar (2 exemplare).



Nu e necesar sa il autentifici la notar (decat daca vrei sa cheltui bani aiurea)

Edited by alexx1402, 05 June 2011 - 23:32.


#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
corect! Transferul de proprietate se face la politie. La notar dai bani aiurea :)

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Completati contractul asta: http://www.autoimpor...e_cumparare.pdf, il printati in 3-4 exemplare, il semnati pe fiecare in parte si gata.

#6
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Deci pasii ar fi:

1. Vizionat masina si verificat pe cit posibil optic/ condus etc
2. Verificam acte (seria sa corespunda, ITP valabil + rovigneta).
3. Mers la un service ales de cumparator, (nu i se comunica vanzatorului decit tirziu) - pentru a evita complicitatea acestora... unde se va face o verificare de tip ITP (platita de cumparator).
4. Redactat act vanzare cumparare (conform fisierului atasat mai sus) si inregistrat la politia din judetul de unde este vanzatorul (2 exemplare).
5. Se trece in talon (nu stiu de catre cine?) instrainat catre cumparator.
6. Vanzatorul scoate masina din evidenta locala de la taxe si impozite. (conform fisierului atasat)
7. Prin document atasat partea cu certificatul de radiere - vanzatorul scoate masina din evidenta politiei locale.
7. Aduc masina in Bucuresti + 1 exemplar contract vanzare cumparare + talon + cartea tehnica. si merg la politie pentru a mi se emite numere noi in termen de maxim o luna de la punctul 3 (nu e nevoie de numere rosii).
8. Cu numerele noi inregistrez masina la taxe si impozite.

Intrebari:
a. nu cumva intervine pe undeva si RAR-ul?
b. unde/cum pot verifica daca a fost lovita si reparata?
c. unde/cum pot verifica daca a fost furata ?

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Prowler, on 6th June 2011, 16:07, said:

Deci pasii ar fi:

1. Vizionat masina si verificat pe cit posibil optic/ condus etc
2. Verificam acte (seria sa corespunda, ITP valabil + rovigneta).
3. Mers la un service ales de cumparator, (nu i se comunica vanzatorului decit tirziu) - pentru a evita complicitatea acestora... unde se va face o verificare de tip ITP (platita de cumparator).
4. Redactat act vanzare cumparare (conform fisierului atasat mai sus) si inregistrat la politia din judetul de unde este vanzatorul (2 exemplare).
5. Se trece in talon (nu stiu de catre cine?) instrainat catre cumparator.
6. Vanzatorul scoate masina din evidenta locala de la taxe si impozite. (conform fisierului atasat)
7. Prin document atasat partea cu certificatul de radiere - vanzatorul scoate masina din evidenta politiei locale.
7. Aduc masina in Bucuresti + 1 exemplar contract vanzare cumparare + talon + cartea tehnica. si merg la politie pentru a mi se emite numere noi in termen de maxim o luna de la punctul 3 (nu e nevoie de numere rosii).
8. Cu numerele noi inregistrez masina la taxe si impozite.

Intrebari:
a. nu cumva intervine pe undeva si RAR-ul?
b. unde/cum pot verifica daca a fost lovita si reparata?
c. unde/cum pot verifica daca a fost furata ?

1 da
2 da
3 da
4 da, dar nu mergi la politie sa-l inregistrezi, atat timp cat e semnat de vanzator e perfect valabil (pastrezi totusi o copie de pe CI-ul vanzatorului)
5 se trece de catre vanzator numele cumparatorului si data instrainarii
6 se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c - partea de jos nu e necesara aici, tot atunci se obtine si certificatul fiscal si se aplica o viza(stampila) pe fisa de inmatriculare
7 vezi pct.6 Politia locala nu are treaba cu inmatricularile (politia e una, serviciul de inmatriculari e alta)
8 te prezinti cu dosarul la serviciul de inmatriculari din jud. tau cu: act v-c, fisa inmatriculare vizata + certif fiscal, chitanta pt certificatul de inmatriculare ... etc.cel mai bine te interesezi la un chiosc care se ocupa cu acte auto) Numerele se obtin pe loc daca sunt "la rand" si in 2-3ore daca sunt preferentiale. Taxa aferenta lor se plateste la ghisul unde depui dosarul)
9. Tu cand te prezinti la politie, masina trebuie sa fie deja inregistrata la taxe si impozite pe numele tau, inregistrarea se face pe baza ctr v-c si a cartii de identitate (ai nevoie de copii) - aici se aplica o viza pe fisa de inmatriculare precum a fost luata in evidenta (langa cea de radiere fiscala de la vechiul proprietar.)
10 Ai omis vizita la RAR unde  se va face identificare autoturismului si vei primi un "certificat de autenticitate" -valabil 60zile care il vei anexa la dosar. Practic aici se verifica seriile si i se fac niste poze (sa nu mergi fara programare pentru ca o faci degeaba)
11. La dosar mai ai nevoie de RCA pe numele tau valabil minim 6 luni (+copie anexata la dosar)

Sfatul meu, daca nu esti sigur pe tine si pe pasii care ii ai de urmat e bine sa mergi la un chiosc care se ocupa cu "acte auto", acolo iti vor face toate hartiutele si vei primi o oarecare consultanta. Le gasesti  langa orice sediu de politie unde se fac inmatriculari sau prin targuri auto. Te costa vreo 50lei

cel mai important e "fiscalul" de la vazator, restul depinde de tine
Vezi si documentu atasat;
Attached File  asistenta_inmatriculari.doc   112K   248 downloads

Edited by alexx1402, 06 June 2011 - 20:51.


#8
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc alexx1402 !
Pun noua varianta a algoritmului pentru claritate – ca sa ajungem la o forma finala cu care e de acord toata lumea.
Deci pasii ar fi:

1. Vizionat masina si verificat pe cit posibil optic/ condus etc
2. Verificam acte (seria sa corespunda, RCA, ITP valabil + rovigneta).
3. Mers la un service ales de cumparator, (nu i se comunica vanzatorului decit tirziu) - pentru a evita complicitatea acestora... unde se va face o verificare de tip ITP (platita de cumparator).
4. Pastrez o copie dupa C I vanzatorului.
5. Redactat act vanzare cumparare (conform fisierului atasat mai sus) in 2 exemplare.
6. Se trece in talon de catre vanzator « instrainat catre cumparator »+ data instrainarii. Se face plata.
7. Vanzatorul scoate masina din evidenta locala de la taxe si impozite. (conform fisierului atasat): Se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c - partea de jos nu e necesara aici; tot atunci se obtine si certificatul fiscal + se aplica o viza(stampila) pe fisa de inmatriculare. Se fac copii dupa fisa de inmatriculare.
DIN ACEST MOMENT VANZATORUL SI-A INCHEIAT PARTEA.
8. Aduc masina in Bucuresti. Trebuie sa am la mine :
a. 1 exemplar contract vanzare cumparare (original)
b. talon cu mentiunea de la punctul 6. (original)
c. cartea tehnica (original)
d. certificat fiscal (original)
e. fisa de inmatriculare (original)
f. RCA valabil pe numele vanzatorului
g. rovigneta lipita pe parbriz + chitanta.
9. Vizita la RAR, unde se face identificarea autoturismului si voi primi un « certificat de autenticitate » valabil 60zile.
10. Fac RCA pe numele meu, pe minim 6 luni, chiar daca fostul proprietar o avea valabila.
11. Inregistrez masina la taxe si impozite pe numele meu. Fac dosar cu:
a. contract vanzare cumparare (punctul 8.a)
b. talon (punctul 8b) (copie)
c. fisa de inmatriculare (original) (aceasta va fi stampilata ca a fost luata in evidenta alaturi de stampila ca a fost scoasa din evidenta)
d. certificat fiscal (copie ?)
Ma asigur ca masina a fost luata in evidenta pentru pasul urmator.
12. Ma prezint la serviciul de inmatriculari din judetul meu (in cazul meu Bucuresti) cu urmatoarele :
a. act vanzare – cumparare  (de la punctul 5)
b. fisa inmatriculare vizata (de la ultima parte a punctului 11c)
c. certificat fiscal (de la ultima parte a punctului 7)
d. chitanta pt certificatul de inmatriculare (cine o emite? casieria seriviciului?)
e. bani pentru a plati taxa de depunere dosar (cat? orientativ)
f. certificatul de autenticitate de la RAR (punctul 9.)
g. copie dupa RCA valabil (punctul 10).
Ar trebui sa primesc numerele pe loc, daca nu doresc numar preferential sau in 2-3 ore, daca sint preferentiale.
13. Montat numerele si rasuflam usurati.


 alexx1402, on 6th June 2011, 21:45, said:

1 da
2 da
3 da
4 da, dar nu mergi la politie sa-l inregistrezi, atat timp cat e semnat de vanzator e perfect valabil (pastrezi totusi o copie de pe CI-ul vanzatorului)
5 se trece de catre vanzator numele cumparatorului si data instrainarii
6 se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c - partea de jos nu e necesara aici, tot atunci se obtine si certificatul fiscal si se aplica o viza(stampila) pe fisa de inmatriculare
7 vezi pct.6 Politia locala nu are treaba cu inmatricularile (politia e una, serviciul de inmatriculari e alta)
8 te prezinti cu dosarul la serviciul de inmatriculari din jud. tau cu: act v-c, fisa inmatriculare vizata + certif fiscal, chitanta pt certificatul de inmatriculare ... etc.cel mai bine te interesezi la un chiosc care se ocupa cu acte auto) Numerele se obtin pe loc daca sunt "la rand" si in 2-3ore daca sunt preferentiale. Taxa aferenta lor se plateste la ghisul unde depui dosarul)
9. Tu cand te prezinti la politie, masina trebuie sa fie deja inregistrata la taxe si impozite pe numele tau, inregistrarea se face pe baza ctr v-c si a cartii de identitate (ai nevoie de copii) - aici se aplica o viza pe fisa de inmatriculare precum a fost luata in evidenta (langa cea de radiere fiscala de la vechiul proprietar.)
10 Ai omis vizita la RAR unde  se va face identificare autoturismului si vei primi un "certificat de autenticitate" -valabil 60zile care il vei anexa la dosar. Practic aici se verifica seriile si i se fac niste poze (sa nu mergi fara programare pentru ca o faci degeaba)
11. La dosar mai ai nevoie de RCA pe numele tau valabil minim 6 luni (+copie anexata la dosar)

Sfatul meu, daca nu esti sigur pe tine si pe pasii care ii ai de urmat e bine sa mergi la un chiosc care se ocupa cu "acte auto", acolo iti vor face toate hartiutele si vei primi o oarecare consultanta. Le gasesti  langa orice sediu de politie unde se fac inmatriculari sau prin targuri auto. Te costa vreo 50lei

cel mai important e "fiscalul" de la vazator, restul depinde de tine
Vezi si documentu atasat;
asistent...riculari.doc


#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Dosarul care il depui la politie ar trebui sa cuprinda: (sper ca nu am uitat nimic)
Contract V-C (original sau copie, nu conteaza)
Buletinul tau - copie si original
Fisa de inmatriculare completata (dactilografiata) avand aplicate cele doua vize de la taxe si impozite locale (primarie) -original
Atestatul (certificat) fiscal de la vanzator - original
Carte indentitate a masinii  (original si copie) - pe original se dactilografiaza in urmatoare rubrica goala numele noului proprietar
Cerfificatul de autenticitate obtinut la RAR - original (costa cam 150lei)
Vechiul certificat de inmatriculare - original
RCA valabil minim 6 luni pe numele noului propr - copie
Chitanta C.val certificat inmatriculare (CEC 45-50lei) -original
Chitanta "taxa inscriere auto" - original (eu am platit-o odata cu impozitul la primarie - taxe si impozite locale, tot atunci am primit si viza pe fisa de inmatriculare)
Vechile placute cu nr. de inmatriculare

#10
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Am reinviat nitel acest thread - se pare ca se apropie momentul unei cumparaturi pt mine...
Am luat in considerare si ultimele comentarii pentru dosarul catre politie (in acest caz se considera ca se schimba si numerele, in cazul meu eu nu le voi schimba pt ca proprietarul e din alt judet dar masina are numere de Bucuresti).
Am mutat cumpararea RCA-ului inainte de a pleca spre Bucuresti cu masina.

Iata ultima versiune:

1. Vizionat masina si verificat pe cit posibil optic/ condus etc
2. Verificam acte (seria sa corespunda, RCA, ITP valabil + rovigneta).
3. Mers la un service ales de cumparator, (nu i se comunica vanzatorului decit tirziu) - pentru a evita complicitatea acestora... unde se va face o verificare de tip ITP (platita de cumparator).
4. Pastrez o copie dupa C I vanzatorului.
5. Redactat act vanzare cumparare (conform fisierului atasat mai sus) in 2 exemplare.
6. Se trece in talon de catre vanzator « instrainat catre cumparator »+ data instrainarii. Se face plata.
7. Vanzatorul scoate masina din evidenta locala de la taxe si impozite. (conform fisierului atasat): Se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c - partea de jos nu e necesara aici; tot atunci se obtine si certificatul fiscal + se aplica o viza(stampila) pe fisa de inmatriculare. Se fac copii dupa fisa de inmatriculare.
DIN ACEST MOMENT VANZATORUL SI-A INCHEIAT PARTEA.

8. Fac RCA pe numele meu, pe minim 6 luni, chiar daca fostul proprietar o avea valabila.
9. Apoi aduc masina in Bucuresti. Trebuie sa am la mine :
a. 1 exemplar contract vanzare cumparare (original sau copie, nu conteaza)
b. talon cu mentiunea de la punctul 6. (original)
c. cartea tehnica (original) = acelasi lucru cu cartea de identitatea a masinii?
d. certificat fiscal (original) – numit si atestat fiscal
e. fisa de inmatriculare (dactilografiata) avand aplicate cele doua vize de la taxe si impozite locale (primarie) -original
f. RCA valabil pe numele vanzatorului
g. rovigneta lipita pe parbriz + chitanta.
h. Carte indentitate a masinii (original si copie) - pe original se dactilografiaza in urmatoare rubrica goala numele noului proprietar
10. Vizita la RAR in Bucuresti, unde se face identificarea autoturismului si voi primi un « certificat de autenticitate » valabil 60zile.
11. Inregistrez masina la taxe si impozite pe numele meu. Fac dosar cu:
a. contract vanzare cumparare (punctul 8.a)
b. talon (punctul 8b) (copie)
c. fisa de inmatriculare (original) (aceasta va fi stampilata ca a fost luata in evidenta alaturi de stampila ca a fost scoasa din evidenta)
d. certificat fiscal (copie ?)
Ma asigur ca masina a fost luata in evidenta pentru pasul urmator.
12. Ma prezint la serviciul de inmatriculari din judetul meu (in cazul meu Bucuresti) cu urmatoarele :
a. act vanzare – cumparare (de la punctul 5)
b. fisa inmatriculare vizata (de la ultima parte a punctului 11c)
c. certificat fiscal (de la ultima parte a punctului 7)
d. Chitanta C.val certificat inmatriculare (CEC 45-50lei) -original
e. bani pentru a plati taxa de depunere dosar (cat? orientativ)
f. certificatul de autenticitate de la RAR in original ~=150RON (punctul 9.)
g. copie dupa RCA valabil (punctul 10).
h. Vechiul certificate de inmatriculare – original
i. Chitanta "taxa inscriere auto" - original (eu am platit-o odata cu impozitul la primarie - taxe si impozite locale, tot atunci am primit si viza pe fisa de inmatriculare)
j. Vechile placute cu nr. de inmatriculare
Ar trebui sa primesc numerele pe loc, daca nu doresc numar preferential sau in 2-3 ore, daca sint preferentiale.
13. Montat numerele si rasuflam usurati.

#11
rumby

rumby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.05.2005
Salutare.
Redeschid topicul pentru un detaliu suplimentar. Exista posibilitatea ca un samsar (persoana B sa cumpere masina de la persoana A si sa faca toate actele de vazare/cumparate, respectiv sa treaca in talon: 'instrainat catre persoana B'. Samsarul nu va initia procedura de inmatriculare deoarece o va vinde ulterior.
Din acel moment, in 30 de zile/sau dupa 30 de zile, samsarul vinde catre persoana C (cel care o va inmatricula).
In acest caz, persoana C nu va aparea in talonul de inmatriculare (la rubrica 'instrainat catre'). Ce pas intermediar trebuie facut in acest caz?

Edited by rumby, 01 March 2013 - 23:26.


#12
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
Am cumparat o masina din alt judet.Mi-a dat omu' contract vanzare-cumparare,carte de identitate,certificat de inmatriculare,fiscal si asigurare.Am trecut-o la primarie la judetul unde apartin.Acum vreau s-o vand pentru ca am aflat ca  taxa de mediu care este foarte mare.Sa spunem ca gasesc un cumparator peste 3 luni.Intrebarea este urmatoarea:Am probleme in trafic cu politia daca ma opreste si vede ca inca nu am inmatriculat-o pe judetul meu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate