Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Visare lucida

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Ok, visatorilor lucizi. :( Am o dilema. Am tot incercat sa visez ceva lucid insa de fiecare data cand am incercat am visat ceva ciudat. De data asta am visat ceva extrem de ciudat. Stiam ca visez. Dar sa zicem ca nu-mi puteam controla visul. Am visat ca mi s-a facut o farsa cu un hard disk ca parca castigam bani in hard. Si mi s-a tras teapa. Nu mai stiu exact ce, dar stiu ca a fost ceva teapa. Cei de la magazin m-au lasat sa-mi aleg ce vreau din magazin ca sa-i iert. Stick-uri USB, camere web... chestii dinastea mici. Io am zis ca imi trebe hardul ala cu bani. Ei cica nu se poate. Io am zis ca ala il vreau. Ei cica cheama securitatea. Io am zis chemati-o. Si au chemat-o. Am zis ok ok! Gata, il pun la loc. Apele s-au linistit. Iar, sa-mi aleg de pe acolo. Iara am facut nustiu ce -chemam securitatea! -ok ok!
Dintr-una tot magazinul a disparut si in loc de magazin a fost un camp cu pomi si chestii deastea. In loc de ala ce-mi dadea chestiile din magazin era o fata in rochie antica care statea pe scaun. Eu parca in acest timp filmam un videoclip cu alta fata. Chestia se desfasura la mine in gradina. Fata putea canta decat pana la o anumita parte dupa care wooof! fade out, disparea. Melodia o cunosteam, ohhh e veche. O tot baga la radio... ziceam. Insa piesa nici nu exista. In acest timp parca eram in alta dimensiune, si eu celalalt eram inca in magazin. Din nou, reluam filmarea cu fata. Iar disparea. Parca nu voia sa cante mai departe. M-am concentrat sa mi-o imaginez mergand mai departe, si in acest timp se materializa dar nu pentru mult timp. Si m-am trezit. Pacat ca nu pot sa descriu sentimentul. Era foarte ciudat. Parca eram captiv. Stau putin sa-mi revin, Imi inchid ochi sa adorm din nou si dupa cateva secunde fara sa adorm, vedeam tot felul de porti si forme. Deci le vedeam! Apoi am vazut un fulger tare, ca real. M-am uitat repede pe geam insa nimic. Puteam inca sa cant melodia aia din vis. Mi-era frica sa mai adorm. Insa am zis fie ce-o fi. Si am adormit. Am tot visat vise dinastea ciudate, dupaia m-am trezit.
Ce-mi recomandati? Sa ma apuc de chestia asta? Nu e periculos?

Edited by andrei_210, 31 May 2011 - 20:57.


#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Nu-i periculos deloc,e chiar placut,daca n-ai cosmaruri lucide,cum am avut eu.Tu poti controla visul,vrei sa te trezesti,te trezesti.
Eu n-am mai avut de mult vise lucide,poate sunt prea stresat,prea incordat.Tu cum ai reusit sa ai vise lucide?

Edited by asasinuxp, 31 May 2011 - 21:02.


#3
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Da-i cu ampakine si nootropice ca merge ca uns.

#4
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postasasinuxp, on 31st May 2011, 20:01, said:

Tu cum ai reusit sa ai vise lucide?
In fiecare seara imi tot spun: Ok, vreau sa visez lucid. Vreau sa visez asta: ...si imi imaginez ce. Cateodata se leaga, dar doar o mica parte din ce imi imaginez. Insa visele sunt mai ciudate decat de obice. Imi tot repet, vreau sa visez, vreau sa visez si ma concentrez. Concentreaza-te mult. Eu iti zic ca merge. Daca merge revino cu postare :D

Edited by andrei_210, 31 May 2011 - 21:26.


#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
E unul pe aici prin qvartal ce urla practic toata ziua. Si pocneste tot felul de chestii, usi, scule.
E din ce in ce mai grav. Dar cum toti avem termopane, nu ne deranjeaza. Pina o detona ceva.....Sa ne dam seama ca....somnul e mai important, decit visele.

#6
altecs

altecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.09.2011

View Postandrei_210, on 31st May 2011, 22:18, said:

In fiecare seara imi tot spun: Ok, vreau sa visez lucid. Vreau sa visez asta: ...si imi imaginez ce. Cateodata se leaga, dar doar o mica parte din ce imi imaginez. Insa visele sunt mai ciudate decat de obice. Imi tot repet, vreau sa visez, vreau sa visez si ma concentrez. Concentreaza-te mult. Eu iti zic ca merge. Daca merge revino cu postare :D
ma, tu nu trebuie sa iti propui din'ainte ce sa visezi, pur si simplu daca te nimeresti in starea aia incepe sa iti imaginezi ce vrei si numai lasa visele sa te controleze. eu deobicei le am dimineteata, probabil pt ca atunci sunt intre adormit si treaz. plm nu e mare filozofie, e imaginatia ta faci ce vrei cu ea din moment ce iti dai seama cu functioneaza "smecheria". de visat, visezi si acuma cand esti treaz doar ca te concentrezi pe ce se intampla in jur pe cand atunci cand dormi esti in lumea ta. sa'mi bag pl cum suna :D

#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Acum imi dau seama de topic. Grija mare, ca si cei dezaxati viseaza ....lucid. Practic nu prea mai dorm, respectivii.

#8
altecs

altecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.09.2011
did you try to make a funny?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate