Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Romania - Franta cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Nu, chiar am plecat la 1 noaptea si am ajuns la ora 19 in Viena. La 7 am fost in Arad( nu am fost pregatit din timp si a trebuit sa astept ora 8.30 sa deschida o agentie de turism sa imi fac asigurarea. Ca era vreo 20ron parca si in afara daca trebuie sa ajungi la spital pentru orice trebuie platit si sigur e mai scump de 20ron. Nu a fost nevoie de ea dar sunt multi km si mai joaca si hazardul un rol si nu voiam tocmai aici sa fac economii.
Bun, coada dupa Deva catre Arad ca se lucra sa portiuni intregi de sosea si erau semafoare, acum am fost recent si parea ca au terminat tot,apoi coada la benzinarie Petrom, ultima inainte de intrarea in Ungaria(asa ca bine ar fi sa alimentezi din oras. Coada la iesirea din tara la nadlac ca am plecat atunci cand se pare plecau si multi altii;m avut geamuri fumurii pe spate  si m-a oprit de 2 ori politia in Germania pe autostrada sa verifice ca nu e furata masina + blocaj in Ungaria pe autostrada 2h am stat pe loc + blocaj in austria am stat si acolo cam 1.5h. + Am oprit de 2 ori sa papam.
+ ca nu ar fi rau, daca bei si altceva in afara de apa(cola, redbull) sa iti iei un bax de 6-8 de la noi, ca la 2.5-3e/cola in benzinarii nu are gustul de 4 ori mai bun.
Probabil ca in conditii ideale se ajunge intr-un timp mult mai ok.
Am folosit doar ViaMichelin pentru calcul costuri si cred ca odata am iesti mai ieftin cu 20e si o data cu 15e peste.
Pentru aglomeratii, cumpara/inchiriaza/imprumuta un GPS cu TMC ca sa nu ai surprize de pe o zi pe alta.

Edited by medley, 03 June 2011 - 12:28.


#20
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
aoleu. am uitat cazarea, asa este. sa zicem cam la 25 EUR / pers / segment in plus la varianta auto... :( asta ar duce costul mediu al calatoriei undeva la valoarea celei cu avionul :)

@medley > ai avut ceva peripetii pe drum... adica ti s-au cam tinut lant multicele preblemute care te-au incetinit serios...
In privinta TMC-ului, recunosc ca nu sunt documentat absolut deloc, nefiind un serviciu disponibil la noi. dar e clar ca trebuie sa incep sa ma documentez, mai ales ca am inteles ca s-ar putea face sa functioneze si pe un htc touch hd (wm 6.1) Totusi o mare mare problema ramane faptul ca nu voi putea testa serviciul decat in momentul cand oricum nu voi mai avea ce face :) adica deja cand voi fi pe drum...

Later Edit: gata. am bagat tmc-ul pe tel. merge. imi gaseste posturile de radio :)) in igo. cum il probez propriu zis? :D

Edited by Hazard, 03 June 2011 - 15:31.


#21
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Cum e cu opririle pe Autostrazi? Caz in care faci pana spre exemplu sau ti-e rau sau trebuie neaparat sa opresti?

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostHazard, on 6th June 2011, 09:03, said:

Cum e cu opririle pe Autostrazi? Caz in care faci pana spre exemplu sau ti-e rau sau trebuie neaparat sa opresti?

stai linistit, nu e nici o problema; de aceea se cheama banada de urgenta. Totusi, ar fi de preferat sa opresti in parcarile amenajate, sa nu te spulbere(doamne pazeste) vre-un dobitoc neatent pe autostrada, mai ales ca pe banda 1 merg in special camioanele/ tirurile.

#23
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postbogwol, on 6th June 2011, 09:28, said:

stai linistit, nu e nici o problema; de aceea se cheama banada de urgenta. Totusi, ar fi de preferat sa opresti in parcarile amenajate, sa nu te spulbere(doamne pazeste) vre-un dobitoc neatent pe autostrada, mai ales ca pe banda 1 merg in special camioanele/ tirurile.


Se opreste pe banda de urgenta doar in cazul in care NU POTI MISCA MASINA. Pentru toate celelalte cazuri exista parcari.

#24
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Bun. Deci faci pana. Poti opri pe banda de urgenta, pui triunghi, eventual vesta si iesi si iti rezolvi problema (schimb roata / umflat anvelopa)? Sau doar stai in masina si trebuie sa chemi pe cineva prin telefon si astepti cuminte sa platesti o mica avere? La asta ma refeream. E clar ca nu voi opri ca sa admir peisajul, dar daca se intampla se intampla... Ce trebuie facut?

#25
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View PostHazard, on 6th June 2011, 12:16, said:

Bun. Deci faci pana. Poti opri pe banda de urgenta, pui triunghi, eventual vesta si iesi si iti rezolvi problema (schimb roata / umflat anvelopa)? Sau doar stai in masina si trebuie sa chemi pe cineva prin telefon si astepti cuminte sa platesti o mica avere? La asta ma refeream. E clar ca nu voi opri ca sa admir peisajul, dar daca se intampla se intampla... Ce trebuie facut?

Schimbi roata si pleci. Asa cum ai spus .

#26
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
am si eu o intrebare . Vreau sa vin cu Masina din Franta , mai exact din partea de Sud . Ce traseu ar trebui sa aleg ca sa platesc cat mai putin pana la Bucuresti . Cam cat costa autostrada pe Franta , Italia , Slovenia , Ungaria . Cam asta am zis sa fie ruta http://goo.gl/maps/IzAMc

#27
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Postcooltronic, on 14 mai 2013 - 21:28, said:

Cam asta am zis sa fie ruta http://goo.gl/maps/IzAMc

Pentru traseul pe care l-ai dat pe googlemap si care nu este pe Ungaria, costurile sunt  cam de 92 euro, vezi aici.
Pe Ungaria  - aici, cam 95 euro. Aproximativ, bineinteles.Posted Image
Ieftin zice ca pe aici, dar ca timp faci aproape dublu.

LE Sa-l ia dreaq pe ViaMichelin, iar nu mai merge sa salvez traseul, il ia de unde vrea el!

Edited by dcr, 15 May 2013 - 12:06.


#28
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
LE: iei avionul pana undeva in Franta (ex: Paris, Lyon)  si de acolo inchiriezi masina. Mai ieftin si mai comod nu exista.

Apropo, la mine conteaza foarte mult si comoditatea calatoriei. Prefer sa ajung fresh la destinatie si sa ma bucur de vizita, decat sa mi se faca rau de 10 ori pe drum si sa motai pe scaunul incomod al masinii. Mai ales daca trebuie sa car si copii cu mine :)

Am citit pe aici un topic lansat de cineva care vroia sa plece cu masina proprie in Creta..... Doamne, ce concediu ar fi!

#29
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Salutare. Topicul e mai vechi si probabil ca s-au schimbat unele lucruri intre timp.
Problema e simpla: Plecare din Timisoara - destinatie Cannes (Franta). Nu am posibilitatea de a calatori cu avionul asa ca din start optiunea mea este doar masina.

Traseul clasic de pe Gmaps ma duce prin Ungaria, Slovenia, Italia si Franta. Toate bune si frumoase doar ca taxele de autostrada din Italia imi cam distrug bugetul. As incerca sa vad daca pot ocoli aceste taxe pe cat posibil (stiu ca nu se poate 100%) - chiar daca asta inseamna un traseu mai lung cu cateva ore. Ideea e daca la final ies cu costuri mai bune.

Poate e cineva care a avut experiente recente si are ceva tips&tricks.
Merci

#30
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ai incercat un traseu pe waze / igo setat pe drumuri fara taxe ?

#31
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Da, doar Italia as vrea sa o evit pe autostrazile cu taxe, dar primesc mai multe optiuni si nu stiu care e cea mai ok.

#32
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Intr-un an am mers la Nice via Corsica Posted Image Timisoara - Livorno, ferry spre Bastia, o saptamana pe coasta din vest, apoi Calvi - Nice. Taxe in Italia doar vreo 29 Euro.

Nu doar in Italia sunt taxe mari, in Franta sunt cel putin la fel, daca nu chiar mai mari. Eu zic ca nu merita sa incerci sa mergi pe drumuri fara taxe. Stiu pe mai multi ce au vrut asta si dupa cateva ore au cedat psihic si s-au urcat pe autostrada. Si eu am cedat in tura de care am scris mai sus, mai mult din motiv de timp. Planul era ca dupa ce ne dam jos pe ferry (inainte de pranz), sa urcam pana la Eze pentru o scurta vizita si apoi pe coasta pana la Cassis (langa Marsilia), adica sub 300 km. Dar surpriza, dupa catva ore bune noi nu eram nici la Saint-Tropez, asa ca, cu tot cu urcat pe autostrada am ajuns abia seara la Cassis. E drept, era vara si era si duminica.

Edited by biscatrix, 16 April 2018 - 21:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate