Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

win2k server - habar n-am

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Acasa am win2k pro si sunt forte multumit de el. consecinta a acestui fapt m-am decis sa instalez la servivi win2k server pt. retea.
Calculatoarele " client ' au instalate win95.
Pana acum n-am avut placerea sa administrez o retea, asa ca apelez la experienta voastra:
1. ce servicii minimale trebuie instalate pe win2k server pt. a face o simpla administrare de conturi si sisteme.
2. cum fac vizibile calculatoarele win95 ( intr-o faza initiala cand nu am instalat "active directory"calculatoarele erau vizibile prin simpla specificare de adrese IP)
3. Cum "construiesc" o legatura dintre un cont de user si o statie win95

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
In primul rind daca nu stii despre windows 2000 server, iti recomand sa citesti o carte cel putin Aici nu ai cum sa obtii toate informatiile de care ai nevioie. Iar carti sint aparute la Teora destule.

Ca sa iti raspund la intrebari:

1. In afara de tcp/ip, nu mai ai nevoie de nimic.

2. Vezi ce am zis inainte de a-ti da raspuns la 1.

3. Vezi 2.

#3
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
1.Bibicu, sa nu crezi ca nu m-am documentat putintel, dar adevarul este ca nu am acum 1mil. sa cumpar o carte serioasa cum sunt cele de la Teora. Daca stii un site de unde as putea aduce  versiuni electronice a acestui tip de documentatie - raman recunoscator
2. am ramas surprins de abundenta serviciilor de tot felul, si mi-e ca m-am incurcat in ele; ce doream de la voi elrau catva pasi rapizi de configurare
3. de ce dupa instararea serviciului ACTIVE DIRECTORY n-am mai vazut calc in retea?
4. in general, eu postez aici, dupa ce in prealabil am facut cateva incercari si cautari

merci

#4
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
1. Deoarece Windows 2000 Server (ca sa nu vorbesc de Advanced Server) este scump (peste $500), consider ca DACA TE INTERESEAZA CU ADEVARAT, inca 1 milion in plus ($30) este NESEMNIFICATIV fata de cit costa sistemul de operare.

2. Tocmai din aceasta cauza ti-am recomandat ceva la inedmina si IEFTIN. Citeste mai intii cartile din Teora, sint BUNE. Si eu am citeva acasa... Windows 2000 (Advanced) Server este prea stufos pentru a ti se putea spune ce sa faci pe pasi. In primul rind tu nu stii ce vrei de fapt. Chestia ca vrei sa inveti este asa de generala incit nimeni nu iti poate da vreun sfat constind din pasii pe care sa ii faci... Incearca sa intelegi asta. Nu e rea vointa, dar TREBUIE sa citesti cartile alea, care constituie numai un INCEPUT...

3. Daca tu crezi ca Active Directory este doar o joaca de copii, TE INSELI... Citeste ce ti-am indicat mai sus pentru a putea intelege notiunile de baza...

4. De acord. Dar Windows 2000 (Advanced) Server este atit de vast, incit, in functie de experienta ta anterioara in Windows 2000/NT profesional, iti va trebui minmim 2 luni ca sa incepi sa intelegi mecanismele de functionare. Daca deja ai avea experienta in Windows NT Server, nu ai fi pus aceste intrebari...

PS. In general versiuni electronice ale cartilor editate de Microsoft (cele de la Teora despre Windows 2000 sint in general o traducere a lor) sint ILEGALE, deci NU incerca sa pui aici asa intrebari!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate