Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Sony HXR-MC1500

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am camera asta, daca e careva interesat de detalii sa ma intrebe.

#2
catasix

catasix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.03.2007
Voi avea MC2000, e pe drum.Spune-mi cum se comporta, merge pt. NBC? Ce accesorii ar mai trebui luate la ea (card, acumulator, filtru UV, incarcator, lampa).Se poate descarca de pe ea direct pe un HDD extern? Multumesc!

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Spune-mi cum se comporta, merge pt. NBC?
Merge lejer, ai sa fii placut surprins, nu ma gandeam nici eu cat de bine se descurca, iti trebuie musai lampa, evita alea pe led, ceva halogen ii excelent. Iti trebuie ca acesorii filtru la obiectiv neaparat, e relativ ieftin ala, o baterie (chiar si replace) de mare capacitate, tine o gramada. Pe hdd extern nu stiu, pe calculator descarci f rapid, de preferat sa ai un minilaptop la indemana, o sa cumpar si eu unul ptr asa ceva. Problema mare este daca tragi full hd la calitate maxima, calitate FX cu 24 mb/sec, nu cred ca play-aza fluent pc-ul tau, al meu sacada desi e un quad core q6600 stock, o sa-l urc la 3.6 sa vad daca se descurca. Momentan am tras nivelul de sub FX, Fh la 17 MB, se vede bine, nu la fel de clar (taios-sharp) dar merge fluent pe pc si pe alte pc-uri mai slabe (am testat la un prienten ce avea un intel core 2 primul din prima generatie-foarte vechi). Ce ar trebui cu timpul...probabil un microfon mai bun. Astept sa-i fac astuia o proba langa boxe puternice sa vad daca rezista la bass sau nu. Insa am observat ca le cam da pe inalte, nu am testat indeajuns, m-am axat pe imagine. Eu am hdd intern de 32 gb, intra 3 ore full hd pe FX mode-24 vbr mb sau 4 ore pe FH mode-17 mb vbr mode.
De unde ai luat camera?

Edited by xkos, 24 May 2011 - 18:53.


#4
catasix

catasix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.03.2007
Din Italia, trebuie sa apara intr-o saptamana.
De ce nu-i buna lampa pe led-uri?
In biserica mai trebuiesc lumini suplimentare?
Scuze de intrebari, dar sunt curios ca un copil pana vad ce face.Multumesc de sfaturi :)

Edited by catasix, 24 May 2011 - 21:18.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e lumina alba, stalceste culorile la portrete. N-am testat in Biserica, dar nu cred ca e nevoie daca Biserica nu-i beznoasa rau. Ieri am luat-o si eu, m-am jucat cu ea prin casa doar si am fost multumit de ce ofera. Comparativ, ochiometric am pus camera asta si vx langa, sony mc1500 era la blana deschisa iar sony vx era la 9 db, imaginile ca si luminozitate erau asemanatoare. Un vx poate fi folosit decent maxim la 12 db, deci cred ca e  destul de ok.

#6
catasix

catasix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.03.2007
Daca ar fi, ce fel de card ai sa-i pui?
Mi se pare cam mic displayul...
Dupa ce filmezi primul eveniment cu ea, astept reactii.
Eu am abia in iunie :(

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am testat un stift de 8 gb, merge fara probleme, SD sa fie si peste clasa 6 de preferat. Display-ul e mic, si e  rau ca e meniul e in display, touch screnn , daca ai degetele mari o cam pui... Ocularul e degeaba, te oboseste repede, display-ul e cam aproape de ochi dar te obisnuiesti. Camera devine foarte grea, peste 3 kg cu lampa cu tot... o sa fie o problema daca filmezi doar cu ea de  pe umar. Maine seara am un eveniment intr-o sala de festivitati, o sa pun cateva sample.
Pana atunci pun la dispozitie doar pana diseara o imagine trasa azi noapte intre orele 1-2 A.M, la o lumina de maxim 60 w ( 6 becuri halogen de 10 wati). Astept pareri.
http://www.2shared.c...OH5z/00019.html

Edited by xkos, 25 May 2011 - 14:12.


#8
catasix

catasix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.03.2007
Pare in regula pana la zoom, cand sa intunecat imaginea si pe final parca a defocalizat putin.Depinde si ce setari ai folosit.Cam reci culorile (nici monitorul meu nu e calibrat) dar cred ca din vina becurilor care le ai pe tavan.Cat despre distanta pana la display, sunt obisnuit cu MD10000 care era mai aproape de ochi cand o tineam pe umar.
Mi-ar fi placut un FX sau AX, dar nu merita investitia cu sarantocii astia care vor si mult si bun dar ieftin.3 luni m-am tot gandit ce sa iau.Am citit forumuri cu pareri pro si pareri contra despre MC, dar cred ca este cea mai buna optiune ptr. viitorul apropiat.Nu am vrut sa ma complic cu ceva SH, cu toate ca VX-urile vor mai face treaba multa vreme.Ma bucur ca ai deschis topicul asta si sper sa ne mai "auzim".Hai STEAUA!

#9
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008
Stiti cumva care este diferenta concreta dintre HXR-MC1500 si HXR-MC2000e ???
Nu stiu care din ele sa o achizitionez. Va rog un raspuns concret daca stiti...

#10
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008
Puneti va rog ceva filmat cu ea sa vedem si noi cum se vede, linkul de mai sus nu mai este valabil...
Vreau sa achiziiotnez si eu sapt. viitoare MC1500 si nu stiu daca merita investitia...

#11
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Ai cumparat MC 1500?Cum e?

#12
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Pentru ca sunt si eu interesat de aceasta camera si deschiseseum un thread aici : http://forum.softped...howtopic=840391

Reuseste sa puna cineva ceva filmat cu MC 1500 sau MC 2000 in low light , intr-o biserica sau indoor la lumina de bec ? macar cateva secunde. Incercati pe https://www.wetransfer.com/ , e foarte usor si comod.
Va rog spuneti-mi cum merge expunerea pe manual,daca se poate seta irisul si shutterul separat, si cum merge focalizarea pe manual, daca se poate trece rapid de la os etare manuala la alta ( de la focus la expunere ) sau daca trebuie intrat adanc in meniu.

Multumesc

Edited by Mir, 06 February 2012 - 23:16.


#13
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
am eu niste imagini full hd brute trase cu mc1500. e o camera bunicica la lumina slaba dar nu stiu cum e fata de panasonic mdh1. oricum fata de sony hd1000 e mult mai buna la sensibilitate, culori, definitie... o sa le  caut si pun un link de pe transfer.ro

#14
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Filmezi  pe hardul camerei sau pe carduri externe?Are posibilitatea sa filmeze simultan pe ambele variante?

#15
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Din cate inteleg memoria interna nu este HDD ( mecanic ) , dar da, ma intereseaza si pe mine daca poate trage simultan pe memoria interna si pe un SD

#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Simultan NU, pe rand. S-a umplut memoria interna, treci pe cealalta, pe card. Si selectezi manual,  nu trece automat de pe hdd pe card. Camera e ok dar are limitele ei, nu se compara cu una profi. Nu ai control de nici un fel pe canalele audio, setari de shutter nu exista, doar expunere si iris, si alea se fac pe rand, cam incomod, nu se pot face rapid. Se seteaza butonul manual, apoi cu inelul de pe obiectiv alegi ce te intereseaza: Expunere, iris, focus, Ae shift balans si inca ceva pe acolo neimportant. E ok ptr evenimente slabe si pana in medii, cam atat. Mir, gasesti pe youtube destule teste, ce vezi acolo cam aia scoate. Nu pixeleaza la lumina slaba dar nici foarte luminoasa nu e. Una peste alta, e o camera OK care isi merita banii, are o calitate bunicica daca filmezi Full HD la calitate maxima iar ptr interviuri eu cred ca te va multumi. O singura chestie nu imi place la ea. Cand afara e innorat sau ceva de genu are o tendinta ciudata de a baga culori mai ciudate la tenul persoanelor. Nu am gasit rezolvare la asta si sunt nevoit sa dreg problema in Post Procesare. Daca mai e si altceva dai P.M.

Edited by xkos, 08 February 2012 - 23:43.


#17
vartolomei55

vartolomei55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2008
Am probat-o in paralel cu Canon xha1s . ( camera mea favorita in ultimii doi ani ) . Evident , inferioara Canonului( care o bate la toate capitolele , mai putin la rezolutie , greutate ,manevrare  si evident anduranta) dar o prefer in locul vxului ( pe care tocmai l_am vandut ) . Argumente : 1.FullHD 2. Usoara si se lipeste pe umar . Raport pret/calitate EXCELENT .
Dezavantaje : Touchscreenul e SUPERENERVANT . Faptul ca e mai chioara ca un vx se compenseaza usor  cu lumini .

#18
vartolomei55

vartolomei55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2008
E mai wide ca sor-sa 1000 cu aprox. 15 % , zoom optic 12x  ( fata de 10x ) , pe aceeasi diafragma .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate