Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Compozitia aurului si a mercurului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#19
anonymusboy

anonymusboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 02.04.2011

 Gady_paul, on 21st May 2011, 21:45, said:

Hai sa nu aberam excesiv. El a vazut pe undeva ca se fac diamante artificiale si vroia sa stie cum se face aurul natural. Ei bine, exista o mica problema. Diamantul este o forma alotropica a carbonului. Mai exact, se ia elementul carbon. Daca ii pun atomii amestecati...fara nici o ordine...iese o masa amorfa cunostuta sub numele de carbune. Daca ii aranjez in strucruri hexagonale, se obtine ceva cunoscut sub nimele de grafit (adica mina de creion). Daca ii pun sub forma cubica, iese diamantul. Ai sa spui, ok...dar gasim carbune peste tot...si creioane, de ce e asa scump diamantul? pai...ca sa obtii acea sturctura cubica iti trebuiesc anumite conditii speciale (temperatura/presiune) care au existat candva in scoarta terestra si era intamplator si oleaca de carbon prin zona si a iesit structura cubica (sa nu iti imaginezi ca lucrurile sunt chiar asa simple...acum spun doar ideea). bun. cum fac astia diamante artificiale? pai...se ia ceva diamant natural, se pune intr-o camera la presiuni si temperaturi mari si apoi, prin nu mai tin minte exact ce mijloace...se adauga carbon (daca nu ma insel, era CO2...dar nu sunt sigur). Si asa creste diamantul natural...marinduse de vreo 10 ori, chiar mai mult. si asa se obtin diamantele artificiale. Cat despre aur, este un element din tabelul periodic. ok, pe diamant il face sa fie diamant stucrura cubica de atomi de carbon. Pe aur, il face sa fie aur cei 79 de protoni. Are el si 79 de electroni, dar asta nu e un criteriu definitoriu ca mai sunt si ioni, si are el si 118 neutroni, dar nici asta nu il face sa fie aur ca are si cativa izotopi. Deci, daca iau un element...si il fac sa aiba 79 protoni, ala se va chema aur (in principiu, trebuile nu stau chiar asa in realitate). Problema e ca e destul de nasol sa te joci cu numarul de protoni, motiv pentru care nu e chiar ieftin sa faci aur. Si nici tocmai practic.


Mersi pentru raspuns...asta este raspunsul care il cautam.
Deci in principiu se poate numai ca oameni de rand nu dispunem de ultimele informati din domeniu sau de technologia si inteligenta necesara.
Desi pentru uni pare sci-fi aceste lucruri ....nu pot sa zic decat: daca nu stii, nu comenta.eu doar am pus o intrebare care ma tot chinuia pe mine si la care vroiam un raspuns cat de cat mai stintific asa in genul cum este mai sus (gady_paul).

Multumesc inca o data ca ai dat dovada de respect si rabdare ......nu ca alti

Editat de anonymusboy, 04 iulie 2011 - 13:39.


#20
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 18.05.2009

 anonymusboy, on 4th July 2011, 13:35, said:

Mersi pentru raspuns...asta este raspunsul care il cautam.

... la o intrebare pe care nu ai formulat-o niciodata asa cum trebuie.

De fapt, subiectul putea fi expediat simplu cu 3 intrebari si raspunsuri puse corect:

1. Se poate obtine aur plecand de la alte elemente chimice prin procedee tinand exclusiv de chimie?
R: Nu.
2. Se poate obtine aur plecand de la alte elemente chimice prin procedee fizice speciale?
R: Da.
3. Productia de aur prin procedeele aplicabile astazi si implicand tehnologii speciale este rentabila economic?
R: Nu.

Quote

Deci in principiu se poate numai ca oameni de rand nu dispunem de ultimele informati din domeniu sau de technologia si inteligenta necesara.

Informatia necesara se gaseste cu usurinta daca stii cum sa o cauti (iar a sti sa o cauti implica a pune intrebarile corect).

Quote

Desi pentru uni pare sci-fi aceste lucruri

Sci-fi (de proasta calitate) este substratul intrebarii pe care ai formulat-o dumneata in titlul acestui topic plus comentariile aferente, nu da vina pe alti utilizatori ai forumului pentru propria-ti inabilitate de a iti ordona gandurile si a formula intrebari corecte in locul celor pe care le-ai nasit efectiv ("Stie cineva din ce substante este format aurul si mercurul?" si "Si ma intrebam daca este cineva care stie compozitia aurului(pb,fier,etc)") si care se refera evident la altceva decat 1/2/3 de mai sus.

#21
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 18.05.2009

 anonymusboy, on 6th July 2011, 12:50, said:

eu nu inteleg de ce te doare pe tine capul.....

Nu ma doare. Am observat ca dumneata arunci in mod repetat vina pe ceilalti pentru propriile-ti confuzii si exprimari aiurea. Metoda este contraproductiva. Poti sa te superi ca vacarul pe proverb sau sa tii cont pe viitor de observatia mea. In prima varianta vei stagna in neintelegere, in a doua ai sanse sa progresezi.

Quote

eu de abea am terminat liceul si is lucruri care ma interesau [...] si tu vi si imi spui mie ca nu am pus intrebarea corect....eu is mandru ca am pus aceasta intrebare

Daca dupa ce ai terminat totusi liceul pui intrebarea in acest mod, nu faci o reclama prea buna sistemului de invatamant romanesc in general si profesorilor pe care i-ai avut la fizica si chimie in particular.

Quote

frumos stiti sa incurajati oameni...........tampitilor ca altfel nu stiu cum sa va mai zic.........de asta suntem o tara de cacat pentru ca stim sa ne ajutam uni pe alti.
de abea apuc sa plect din tzara asta de cacat unde ii plina de tampiti ca voi....

Presupun ca epitetele sunt de competenta moderatorilor.

Quote

si acum se va gasi si unul care sa ma corecteze gramatical si etc.....

Nu numai gramatical ci si cu limba romana in sine ai probleme: sunt atat de multe incat ar trebui un topic separat doar pentru disecarea erorilor pe care le-ai comis in acest mesaj. Evident, nu este cazul aici.

Editat de mdionis, 06 iulie 2011 - 13:07.


#22
Margealatul

Margealatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 25.01.2011
Am citit undeva ca in scoarta terestra este aur cit sa acoperi tot pamantul cu un strat gros de 30 cm...

#23
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.173
  • Înscris: 11.03.2009

 anonymusboy, on 17th May 2011, 16:30, said:

Si ma intrebam daca este cineva care stie compozitia aurului(pb,fier,etc)....nu trebuie neaparat in procente doar ce substante....

Este un aliaj din aur si cupru (Au + Cu = aur)

#24
BorgOvermind

BorgOvermind

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 19.08.2011

 cucur, on 17th May 2011, 22:25, said:

Singura solutie prin care se poate scoate un proton sunt reactile nucleare pentru ca trebuie introdusa in sistem o energie destul de mare, cele mai probabile fiind cele de transfer, de exmplu d,alpha
Si energia consumata te costa mai mult decat produsul obtinut, deci nu renteaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate