Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Recomandare Turcia 2012 - familie cu un copil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Salut
suntem o familie cu un copil de 6 ani jumate, si as dori o recomandare pentru Turcia 2011 cu cateva cerinte. Am fost in 2009 la Delphin Palace, un hotel super, dar ca minus au fost apa marii f. rece (iunie), zona cam desertica si atunci caldura era sufocanta (43 de grade). Altfel super ok ca mancare, distractie pentru copii.

- zona sa fie cu verdeata
- hotelul sa aiba facilitati pentru copii (gen piscina copii mici si separat copii mai marisori)
- mancare diversificata (la bauturi nu am pretentii)
- apa marii sa fie clara si calda (care e acea zona din Turcia unde mergi garantat asa).
- nu dorim excurisii externe (poate maxim una pe sezon), mergem sa ne relaxam.

Intrebare la obiect - cum e in Kemer ? Aud ca e verdeata multa, se face plaja pana la 17:00 ca dupa aceea soarele dispare dupa munti, plaja e cu pietre, iar apa de obicei calda. E corect? Am variante de hotel super gen Delphin Palace in Kemer sau ma ard?

Daca imi poate spune cineva - in zonele Bodrum / Kusadasi / Marmaris  ar fi ceva potrivit pentru noi sau nu?

Daca se poate dati-mi si detalii despre clima pentru perioadele in care ati fost acolo.

Mersi

#2
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009
Incearca o varianta la Marmaris (se afla intr-un golf cu mai putini curenti marini) sau eventual la Fethiye - Oludeniz (in Laguna Albastra). Uita-te pe Google Earth si o sa vezi despre ce vorbesc. In acele zone cred ca este mai calda apa. Si sigur este foarte multa verdeata.Ca hoteluri nu stiu ce sa-ti recomand, in zona aceea acum merg si eu prima data (am rezervare la Club Turban Marmaris in iunie), dar pot sa-ti spun ca anul trecut am fost in Bodrum si acum doi ani in Lara. Este o diferenta de calitate intre zone geografice...nimic nu se compara cu Antalya - Lara - Belek. In Bodrum, la un hotel nou (Kefaluka), parca aveau tendinta sa...mai "traga" de mancare si de bautura...nu erau asa "darnici" ca cei din Antalya...in rest...sunt ok la curatenie si amabilitate...Ca sa nu uit...peisajele sunt superbe...mult peste Antalya - Belek.

#3
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt dixie'

Incerc sa nu fiu subiectiva in  a recomanda Kemerul. In Turcia am fost cu masina proprie in Kusadasi, Istanbul, Capadoccia, Oludeniz - Fethyie, Antalya in Lara si Kemer, Cirali. Anul trecut din 2 septembrie am fost in kemer la Rixos Sungate. La acest hotel gasesti tot ceea ce ai enumerat (verdeata - zona este fff frumoasa, are aqua park cu 10 tobogane, este ff curat, servicii f bune, mancarea la fel, apa marii f clara - se vad pestii prin ea, plaja lata cu pietricele, de aceea este apa asa de clara, apa a fost calda. Soarele intra dupa munti dupa ora 18 - 18,30. La Delphin nu am fost inca (anul acesta ma voi duce), dar poti sa-ti spun ca Sungate-ul este un hotel f bun, cu servicii pe masura pretului. La Rixos gasesti ff multa verdeata, parcuri imense, "padurici" de pini, gradina cu flori, cu portocali etc. O sa pun o poza cu locatia unde am stat eu, complexul este alcatuit dintr-o cladire mai inalta unde sunt standard room-urile (main buildingul) si restul vilisoarelor unde sunt family room. Eu am platit o tripla standard room, dar cu 20 euro la pasaport si 2 sticle cu vin la receptie am stat intr-un Terrace Houses, la etajul  4 si efectiv geamul era la nivelul coroanei pinilor unde era totul verde! Hotelul era plin, dar nu am avut impresia de aglomeratie! Pt o familie cu copii resortul este potrivit. Zona Kemerului este f frumoasa. Acum 2 ani am fost la Fethyie - Oludeniz unde tot asa este multa verdeata, plaja este cu pietricele, lata, oricum aici te duci pt o vacanta activa (jeep safari, paragliding, croaziera etc.) nu pt a sta in hotel. Pt o vacanta "de leneveala" Antalya este mult mai potrivita. O sa pun cateva poze de la Sungate. Daca te hotarasti pt Kemer, te sfatui sa te duci la peste la o pastravarie din munti (distractia este garantata), sa faci croaziera, sa faci rafting si sa faci jeep safari. Daca mai vrei informatii nu ezita sa intrebi.
O zi buna,

Attached Files



#4
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View Postcriss_65, on 12th May 2011, 11:53, said:

pt dixie'

Incerc sa nu fiu subiectiva in  a recomanda Kemerul. In Turcia am fost cu masina proprie in Kusadasi, Istanbul, Capadoccia, Oludeniz - Fethyie, Antalya in Lara si Kemer, Cirali. Anul trecut din 2 septembrie am fost in kemer la Rixos Sungate. La acest hotel gasesti tot ceea ce ai enumerat (verdeata - zona este fff frumoasa, are aqua park cu 10 tobogane, este ff curat, servicii f bune, mancarea la fel, apa marii f clara - se vad pestii prin ea, plaja lata cu pietricele, de aceea este apa asa de clara, apa a fost calda. Soarele intra dupa munti dupa ora 18 - 18,30. La Delphin nu am fost inca (anul acesta ma voi duce), dar poti sa-ti spun ca Sungate-ul este un hotel f bun, cu servicii pe masura pretului. La Rixos gasesti ff multa verdeata, parcuri imense, "padurici" de pini, gradina cu flori, cu portocali etc. O sa pun o poza cu locatia unde am stat eu, complexul este alcatuit dintr-o cladire mai inalta unde sunt standard room-urile (main buildingul) si restul vilisoarelor unde sunt family room. Eu am platit o tripla standard room, dar cu 20 euro la pasaport si 2 sticle cu vin la receptie am stat intr-un Terrace Houses, la etajul  4 si efectiv geamul era la nivelul coroanei pinilor unde era totul verde! Hotelul era plin, dar nu am avut impresia de aglomeratie! Pt o familie cu copii resortul este potrivit. Zona Kemerului este f frumoasa. Acum 2 ani am fost la Fethyie - Oludeniz unde tot asa este multa verdeata, plaja este cu pietricele, lata, oricum aici te duci pt o vacanta activa (jeep safari, paragliding, croaziera etc.) nu pt a sta in hotel. Pt o vacanta "de leneveala" Antalya este mult mai potrivita. O sa pun cateva poze de la Sungate. Daca te hotarasti pt Kemer, te sfatui sa te duci la peste la o pastravarie din munti (distractia este garantata), sa faci croaziera, sa faci rafting si sa faci jeep safari. Daca mai vrei informatii nu ezita sa intrebi.
O zi buna,

M-ar interesa in ce perioada te-ai dus si cum a fost vremea (caut sa nu fie exagerat de cald, sa pot sta afara si la ora pranzului, nu neaparat in soare).

Daca au si piscina pentru copii mici - gen 2-7 ani.

Daca au parculet pentru copii (la Delphin aveau Luna Park, cu masinute, o roata si cateva alte joculete - gen plasa pentru sarit).

Referitor la alegerea camerei, eu la Delphin am luat garden-view si nu mi-a placut pentru ca era fix la strada la un peisaj desertic - vedeai desert si blocuri, daca stateau cu geamul deschis auzeai masinile din strada, si camioanele de jos care alimentau permanent hotelul (era un du-te vino permanent). De aceea la Delphin nu recomand garden-view. Eu am vrut sa schimb dar nu a fost posibil ca hotelul era full.

De aceea ma gandesc sa iau din start acum sea-view sau camere d-astea club room, insa intrebare... pot sa am surpriza sa ajung acolo sa-mi dea standard? In cazul asta se resitutie banii sau cum se intampla magariile astea?

Ref. la croaziere - cand le-ati facut - dimineata / dupa-amiaza ?!

A, si e f. mare hotelul ? Adica era aglomeratie la masa?

Restaurantul principal are teresa sau e totul inauntru ?

Edited by dixie, 12 May 2011 - 13:35.


#5
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt dixie'
1. perioada in care am fost eu - 2-12 septembrie 2011. noi am stat toata ziua afara (la soare, la umbra sub pomi, la piscina etc.)
2. au piscina pt copii mici
3. aveau un loc de joaca special pt copii mici. personal, nu am fost acolo pt ca nu m-a interesat (copilul meu este mare)! resortul este f mare, are 250.000 mp, asa ca au fost locuri in care eu nu am ajuns
4. nu ma duc la Delphin-urile din Lara (in Lara am fost la Limak), ci ma duc la cel din Alanya.
5. numai daca iei standard room  poti cere cu sea view, si asta e relativ (doar de la etajele superioare vei vedea marea), cladirea nu este pe faleza, asa cum  nu este nici un hotel care se respecta. Intre hotel si mare sunt restaurantele, piscina, parcul, plaja.....
6. de cand ma duc eu in Turcia nu mi s-a intamplat ca cineva sa ma pacaleasca la bani, asa ca nu am cum sa-ti spun cum e cu restituitul banilor.... Din experienta mea, turcul iti da cel putin cat ai platit, daca nu peste ceea ce ai ales tu.....
7. croaziera am facut-o la Oludeniz si a durat de dimineata pana seara
8. hotelul este mare, aglomeratie nu era, la masa nu se statea la coada, gaseai loc la mese fara problema. Mese erau si in interior si in exterior.
o seara buna,

#6
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
As vrea sa stiu cum e in Kemer in iulie sau august cand sunt teoretic 40 de grade in RO...
E respirabil, se poate sta in aer liber?

#7
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postdixie, on 14th May 2011, 00:28, said:

As vrea sa stiu cum e in Kemer in iulie sau august cand sunt teoretic 40 de grade in RO...
E respirabil, se poate sta in aer liber?
Noi am fost in Sept si a fost f frumos,peisajul este minunat,o imbinare excelenta intre munte si mare.Temperatura a fost undeva la 33-34 grade si credeti ma ca nici nu se simteau,nu mai spun de apa care era calda si limpede cristal.Sfatul meu este sa va duceti linistiti pt ca zona Kemer este o zona f frumoasa cu multa verdeata.

#8
vali_78

vali_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2011
daca nu ai luat bilete nu ezita sa te duci la OLUDENIZ e tot ceea iti doresti pentru o vacanta. De 4 ani  mergem cu copilu deoarece apa din laguna are o concentratie de sare foarte mare.Face bine la sanatate. ( [email protected])

#9
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Salutare
Am zis sa nu mai deschid un topic nou....cred ca ma incadrez aici si eu....suntem tot o familie cu un copil de data asta  :naughty: si am cateva nelamuriri legate de un sejur 7nopti in Antalya.
Copilul este mic,2 ani si cateva luni.In Antalya am mai fost ,dar de revelion si atunci nu prea m-au interesat conditiile hotelurilor si in plus pe vremea aia nu aveam nici copilul asa ca acum lucrurile s-au mai schimbat un pic :D As vrea sa mergem undeva cat mai aproape de aeroport,deci Antalya,Lara...maxim Belek,Kemer ,dar parca as prefera Lara pt.distanta,ca mi-e ca nu fac fata cu pustiul prin autocare .....
1.Prima chestie ar fi ca am vrea sa plecam undeva pe la inceputul lunii octombrie (am vazut ca un touroperator celebru care charter pana in data de 22 oct)...deci cam 8 octombrie ca data m-ar avantaja,dar cred ca as reusi si un 1oct sau 15 oct ....Ce imi puteti spune de vreme ? Din cercetarile mele de pe net cred ca e ok ...acuma daca nu am sapat eu prea bine ,sa ma contraziceti.
2.Rezervari nu am facut pana acum,asa ca  early-booking ciuciu....din ce m-am uitat prin oferte ,la  momentul de fata daca as rezerva acum, gasesc hoteluri bune pe la vreo 2000 euro sau in jur de 2000.Cei care au agentii si stiu cam cum sta treaba .....e imbulzeala si pe charterele din octombrie ? Sunt deja rezervari grupa mare? sau dimpotriva....am sanse sa se anuleze zborurile? Eu as sta la un last minute si sa rezerv atunci mai aproape ca ma gandesc ca vor mai scadea preturile.....sau ma insel?
3.Despre Sherwood Breezes Resort nu am gasit mai nimic pe softpedia,asa de pe tripadvisor m-am cam lamurit ,dar care e faza? de ce nu s-au dus romanii pe acolo? are un pret bun si asa din cotatii pare ok,la momentul de fata costa pt.8 octombrie 1400 euro pt.2 adulti+copil. Inteleg ca nu se compara cu Barut Lara,Delphin-uri ,Rixos ,Cornelia sau altele .....dar acum nu vreau nici marele lux,ci doar ceva decent dar totusi de 5 stele si de preferat UAI sa gasesc sucuri si inghetate pt.copil.Nu mavintereseaza foarte mult nici facilitatile pt.copii pt.ca e mic si fricos  :angry:  Si evident ca mi-ar conveni sa dau mai putini bani ca oricum degeaba are hotelul enjde mii de facilitati,daca eu nu o sa le folosesc......Asa ca astept pareri legate de sherwood asta sau daca imi puteti recomanda altceva.
Multumesc anticipat,Astept cu interes parerile voastre

#10
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Cred ca la orice hotel de 5* gasesti conditii decente fara nici o problema. Sucuri si inghetate - oriunde... nu-i problema.

Mai degraba uita-te la facilitatile pentru copii mici.

Eu am ales Delphin cand pustiul avea 4 ani in special datorita piscinei pt. copii mici care arata excelent... apa 20 cm deci nu putea sa pateasca nimic, tobogane f. mici pentru astfel de copii. Alegerea a fost f. buna, si eu am avut in vedere distanta si dorinta de a ajunge repede la hotel.

Delphin e mai scump si datorita faptului ca sunt n-spe rrestaurante a la carte, la care oricum nu ajungi ca nu ai voie cu copil sub 7 ani. Dar in rest... cred ca oricare dintre cele de 5* din Lara e foarte ok ...

#11
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View Postangelinne, on 1st July 2011, 23:49, said:

Salutare
Am zis sa nu mai deschid un topic nou....cred ca ma incadrez aici si eu....suntem tot o familie cu un copil de data asta  :naughty: si am cateva nelamuriri legate de un sejur 7nopti in Antalya.
Copilul este mic,2 ani si cateva luni.In Antalya am mai fost ,dar de revelion si atunci nu prea m-au interesat conditiile hotelurilor si in plus pe vremea aia nu aveam nici copilul asa ca acum lucrurile s-au mai schimbat un pic :D As vrea sa mergem undeva cat mai aproape de aeroport,deci Antalya,Lara...maxim Belek,Kemer ,dar parca as prefera Lara pt.distanta,ca mi-e ca nu fac fata cu pustiul prin autocare .....
1.Prima chestie ar fi ca am vrea sa plecam undeva pe la inceputul lunii octombrie (am vazut ca un touroperator celebru care charter pana in data de 22 oct)...deci cam 8 octombrie ca data m-ar avantaja,dar cred ca as reusi si un 1oct sau 15 oct ....Ce imi puteti spune de vreme ? Din cercetarile mele de pe net cred ca e ok ...acuma daca nu am sapat eu prea bine ,sa ma contraziceti.
2.Rezervari nu am facut pana acum,asa ca  early-booking ciuciu....din ce m-am uitat prin oferte ,la  momentul de fata daca as rezerva acum, gasesc hoteluri bune pe la vreo 2000 euro sau in jur de 2000.Cei care au agentii si stiu cam cum sta treaba .....e imbulzeala si pe charterele din octombrie ? Sunt deja rezervari grupa mare? sau dimpotriva....am sanse sa se anuleze zborurile? Eu as sta la un last minute si sa rezerv atunci mai aproape ca ma gandesc ca vor mai scadea preturile.....sau ma insel?
3.Despre Sherwood Breezes Resort nu am gasit mai nimic pe softpedia,asa de pe tripadvisor m-am cam lamurit ,dar care e faza? de ce nu s-au dus romanii pe acolo? are un pret bun si asa din cotatii pare ok,la momentul de fata costa pt.8 octombrie 1400 euro pt.2 adulti+copil. Inteleg ca nu se compara cu Barut Lara,Delphin-uri ,Rixos ,Cornelia sau altele .....dar acum nu vreau nici marele lux,ci doar ceva decent dar totusi de 5 stele si de preferat UAI sa gasesc sucuri si inghetate pt.copil.Nu mavintereseaza foarte mult nici facilitatile pt.copii pt.ca e mic si fricos  :angry:  Si evident ca mi-ar conveni sa dau mai putini bani ca oricum degeaba are hotelul enjde mii de facilitati,daca eu nu o sa le folosesc......Asa ca astept pareri legate de sherwood asta sau daca imi puteti recomanda altceva.
Multumesc anticipat,Astept cu interes parerile voastre

1. Statistic, vreamea va fi foarte buna. Fiind cu un copil mic, e de preferat  sa mergi in octombrie, pentru ca in plina vara e infernal de cald.
2. Last minute s-ar putea sa te scuteasca de ceva bani, dar risti sa ajungi in situatia de a alege un alt hotel decit ai vrea in acest moment. Nu cred ca se vor anula zboruri, dar e doar parerea mea.
3. Nu am stat la Sherwood Breezes Resort, dar am stat la hotelul vecin si am intilnit romani cazati la el. Nici unul nu a avut ceva de reprosat resortului. Daca prin sucuri intelegi fresh, s-ar putea sa te coste vreo 5 lire paharul. Dar nu cred ca e un capat de tara, in sensul ca mai bine dai banii acestia decit sute de euro in plus pentru a merge la un hotel unde sint gratuite. Inghetata gasesti la fiecare hotel, de obicei intre anumite ore.

Evident ca Sherwood Breezes Resort are avantajul de a fi in Lara, deci transportul de la aeroport e o chestie de minute. Personal ti-as recomanda sa alegi un hotel in Lara, Belek sau chiar Side, dar nu si Kemer. Totusi, fiind octombrie cred ca e mai bine sa stai deoparte de munti. Eventual Beldibi, care mai degraba e un cartier al Antalyei. Oricum, transferurile se fac operativ, cu autocare moderne.

#12
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu ca nu are sens sa platesc cateva sute de euro in plus pt.un hotel cu mai multe facilitati pe care oricum nu le voi folosi.
Da,la sucuri,la fresh-uri ma refeream.Sper ca la un last minute totusi sa gasesc un hotel bun in octombrie.
Astept inca ceva informatii de la cei care au agentii,sa-mi spuna cam care e miscarea pt.inceputul lunii octombrie.....daca nu cer prea mult.

#13
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011
Royal Dragon,un resort foarte frumos,in Side,recomand tuturor,si cu copii si fara

#14
loredana1976

loredana1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2011
Buna ziua.
Pentru cei care au fost in Kemer este aproape orasul,adica daca am chef sa ies din hotel sa ma plimb se poate,ai ce vedea, cumpara?
Noi am fost anul acesta la Royal Wings,dragut dar nu m-a dat pe spate,ca sa zic asa.Plus ca am fost intr-o zi in oras cu o masina de la hotel dar erai conditionat de ora si nu mi-a placut asta.Acum 2 ani am fost in Kusadasi cu masina si seara ieseam mereu in oras.
Multumesc.

#15
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postloredana1976, on 7th July 2011, 15:58, said:

Buna ziua.
Pentru cei care au fost in Kemer este aproape orasul,adica daca am chef sa ies din hotel sa ma plimb se poate,ai ce vedea, cumpara?
Noi am fost anul acesta la Royal Wings,dragut dar nu m-a dat pe spate,ca sa zic asa.Plus ca am fost intr-o zi in oras cu o masina de la hotel dar erai conditionat de ora si nu mi-a placut asta.Acum 2 ani am fost in Kusadasi cu masina si seara ieseam mereu in oras.
Multumesc.

ce trebuia sa aiba RW ca sa te dea pe spate ? :thumbup: uite de ex. pt anul viitor incearca sa iti faci rezervare la hotel mardan palace sau la xanadu....in oras puteai sa te duci si cu taxiul si nu te mai conditiona nimeni, jur :naughty:

#16
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Mergem in vacanta in Turcia si ne intereseaza in primul rand inotul in mare.
Va rog sa ne recomandati o locatie pe care ati experimentat-o si care sa fie fara pietre si bolovani in apa,
exceptand Lara pentru ca este prea scumpa.
Daca puteti sa ne sugerati si un hotel bun.
Va multumesc mult.

#17
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

View Postdina10, on 9th July 2011, 07:41, said:

Mergem in vacanta in Turcia si ne intereseaza in primul rand inotul in mare.
Va rog sa ne recomandati o locatie pe care ati experimentat-o si care sa fie fara pietre si bolovani in apa,
exceptand Lara pentru ca este prea scumpa.
Daca puteti sa ne sugerati si un hotel bun.
Va multumesc mult.


Cea mai grozava plaja o vei gasi in Side- Evrenseki.

Royal Dragon este ceva mai scump insa  chiar langa acesta mai sunt

Aydinbey Kings Palace http://aydinbeyhotels.com.tr/King/en/
Sunis Evren Beach http://www.sunishote...renbeachresort/
sau Sensimar http://www.sensimars...m/en/index.html (Il recomand!)

#18
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Iti multumesc, Koder!

O sa ne documentam cu privire la recomandarile facute de tine.
Nu mergem cu masina.
Ai putea sa ne indici daca sfarsitul lunii august este bun pentru mare la ei, adica sa nu fie vant.

Vacanta Placuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate