Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prima casa Bcr

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
dupa cum se vede,mai avem de asteptat dupa prima casa 4
pana cand va intra acest produs financiar garantat partial de stat...avem la indemana un produs financiar bcr care este aproape la fel cu prima casa 3 /4 dar se solicita un avans mai mare,si anume 15% in loc de 5%
dintre care ati optat pentru acest credit,a trebuit sa va refaceti documentele de credit?adev de salariu ?sau altceva?
cat a durat?
care au fost costurile de cumparare:notar,comisioane deschidere conturi,comision transfer,asigurari etc

cred ca daca este un subiect diferit de cel cu prima casa bcr o sa fie mai usor sa aflam informatiile utile!


mult succes si multa rabdare

#2
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
eu merg pe creditul ipotecar prima casa BCR. dupa ce am ratat prima casa 3 si prima casa 4 este, dar nu este, m-am orientat (obligat fiind ca sa nu pierd apartamentul) catre un credit ipotecar. sunt 4 banci care au produse care se aseamana cat de cat la dobanda cu PC. millenium, raiffeisen, bcr si cec. la cec parea cea mai buna afacere. am mers la cec si au inceput sa-mi faca simulari. dupa ce mi-au spus ca ma incadrez, dupa o jumate de ora de vorbit, mi-a spus ca la avansul de 10% se mai aplica o cota de risc de inca 10% pt locuintele situate in mediul urban si 20% pt locuintele din mediul rural. apartamentul meu este situat in mediul rural fiind construit intr-o localitate imediat la iesirea din oras. stim cu totii ca orasele s-au extins si aproape s-au unit cu localitatile invecinate. deci eu trebuia de fapt sa am avans de 30%. deci cecul a iesit din schema. ma duc apoi la millenium. acolo imi ia adeverinta la bani marunti si a inceput cucoana aia sa-mi taie din sporuri ca aproape imi injumatatise salariul (cu toate astea tot ma incadram). plus ca dobanda era cea mai mare dintre cele 4 banci, plus ca imi lua comision de acordare de credit de 400 euro. tai si millenium de pe lista. ajung la raiffeisen. avans 15%, comision de acordare de 400 euro, dar care mi-l poate pune in credit. totul suna perfect si m-am hotarat sa raman la raiffeisen. tipa de acolo imi spunea ca este perfect. mereu o intrebam. spuneti-mi exact care sunt costurile, sa nu fac actele si apoi sa-mi spuneti ca de fapt mai trebuie ba una, ba alta, ba ca nu stiu eu ce comisioane. tipa imi spune ca nu mai e nimic si sa demaram procesul de preaprobare. imi fac adeverinte, fac dosarul complet si ma duc sa il depun la banca. dupa ce sta aia o ora si jumate si introduce in calculator la sfarsit imi spune: "stiti, aplicatia imi spune ca dumneavoastra trebuie sa dati avans 20%, pt ca 15% este doar pt cei care au carduri la raiffeisen". am ramas mut. ce sa mai spun??? pai de ce nu a spus asa de la inceput??? imi venea sa o strang de gat pt ca m-a facut sa ma agit degeaba. am renuntat la raiffeisen. am ajuns la bcr. la bcr lucrurile au stat chiar asa cum scrie in oferta. avansul este de 15%, nu am comision de acordare si dosarul este preaprobat pt ca eu il aveam depus din martie pt prima casa 3. asa ca acum umblu dupa actele de la constructor ca sa termin dosarul complet. imi mai trebuie un certificat de urbanism si copie dupa cartea de identitate a adiministratorului si dosarul este complet. apoi, imediat, imi trimit evaluatorul la apartament. oricum, pe net se spune ca trebuie mai putine acte ca la la prima casa. eu constat ca sunt la fel de multe. am un dosar ca zici ca este carte de telefon. sper sa o scot la capat si in 2 saptamani sa inchei cu tot circul asta si sa am contractul final de vanzare semnat si stampliat.

Edited by tdan08, 10 May 2011 - 18:00.


#3
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
iti urez mult succes si asteptam sa ne zici cat dureaza!

#4
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
rog admin-ul sa inchida acest subiect.


multumesc

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
PC BCR este deja un topic cu audiență făcut stiky pe arie. Unul nou este inutil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate