Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Casa Mea din Lemn de langa Bucuresti (Samurcasi)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#55
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.808
  • Înscris: 10.08.2006
:) de acu asta e.
Sper sa nu se darame (desi nu cred ca e chiar vorba de daramat).
Eu am pus poze, dar atunci nu a spus nimeni ca e gresit, asa ca nu am putut interveni.
Spor in continuare.

#56
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
stai linistit ca de daramat nu se darama... acum nu stiu cat de bine este cum e facut...
revin si eu cu niste poze noi... se lucreaza la acoperis... au venit sa masoare pentru tamplaria exterioara... am optat pt veka 5 camere, geam low-e, 2 foi de geam cu argon si feronerie TGP. pareri?

Fișiere atașate



#57
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
cateva poze noi... s-a pus aproape toata tabla pe casa belprofile... am inceput si instalatia electrica si e gata si terasa  din spate. si scara e gata dar nu am poze decat cand era facuta pe jumatate...

Fișiere atașate



#58
davidenko

davidenko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 08.10.2006

Vizualizare mesajbondalicir, pe 3rd July 2011, 22:20, a scris:

cateva poze noi... s-a pus aproape toata tabla pe casa belprofile... am inceput si instalatia electrica si e gata si terasa  din spate. si scara e gata dar nu am poze decat cand era facuta pe jumatate...
Salut,
Zi-mi te rog frumos cit ai dat pe acoperis si ce suprafata are acoperisul.Merci!

#59
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
salut. pai acoperisul a ajuns cam 16000 ron... cu tot cu saceac la terasa si carport... suprafata este cam de 180mp cu totul...

#60
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
lucrarile merg bine... au inceput si instalatiile sanitare si de incalzire... pun si niste poze mai noi facute ieri si azi... si instalatia electrica incepe sa se contureze... legaturile sunt cositorite... o sa trag eu fire pe peretii exteriori pentru sistemul de supraveghere... au cam terminat de pus si polistirenul pe exterior

Fișiere atașate



#61
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.832
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte frumos. Spor in continuare!

#62
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
multumesc... acum vin si cu cateva intrebari poate cineva avizat imi da un sfat...
trebuie sa cumpar cablu pentru conectarea panoului la contorul de la poarta... cel care imi face proiectul pentru partea ingropata mi-a recomandat cablu CyABy cu 5 fire de 6 sau de 10mm ... acum ma uitam la preturi si am vazut pe un site ca cel de 10mm este 8.5euro ml +tva... iar cel de 6 mm este 4euro +tva . nu as mai da asa multi bani si pe cablu ca si asa ma rupe la cheltuiala cu electrica... eu scriu cam cei mai mari consumatori ai mei poate isi da cineva cu parerea.
cuptor electric aproximativ 1,2kwh
masina spalat 1-2kwh nu stiu sigur
cuptor microunde 1kwh
masina spalat vase nu stiu cat are una dar banuiesc ca maxim 1kwh
AC iar nu stiu cat are dar nu cred ca mai mult de 1,5kwh
pompa submersibila pt apa
si cateva chestii de gradina... oricum nimic deosebit...
specific ca pun pe trifazat de asta e nevoie de 5 fire...
oricum sa vedeti distractie dupa 1 mai anu asta trebuie proiect pentru partea ingropata de la stalp la casa, care ma costa 500ron, apoi iti trebuie pt asta de la primarie certificat de urbanism si autorizatie de constructie speciala in afara de cele pentru casa... te doare creierul... cel putin asa afirma tipul asta de la firma care imi face proiectele... si la electrica mai dau vreo 2100ron cu tot cu contor , punere in functiune, ma rog toate taxele...

#63
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Banuiesc ca vei avea 10kw acordati de enel,nu stiu distanta de la BMPT pana  la casa,dar te sfatuiesc sa bagi cablu de 6.Dosarul instalatiei electrice,trebuie facut de firma /autorizat si este obligatoriu pt incheierea contractului definitiv,deci firma te-a sfatuit corect.
Ce ai tras in acea doza de legatura?La prima vedere pare un circuit de prize si unul de lumini,dar realizarea este... :peacefingers:
In scurt timp,realizarea instalatiei electrice interioare va fi realizata numai de autorizati exact ca la gaze,numai asa putand incheia contract cu compania de electricitate,firme de asigurari ,etc.

Editat de anaki, 06 iulie 2011 - 07:40.


#64
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
instalatia este facuta de o persoana autorizata, doar ca proiectele le face alta firma pentru ca apartin de dambovita si toate actele merg la targoviste...
ce nu ti se pare bine la acele legaturi?... este o banala priza de derivatie pentru prize si lumini... am avut in vedere sa duc cabluri separate direct de la panou cu siguranta pentru consumatorii mari(cuptor electric, masina spalat)...
va fi siguranta speciala pt prizele de exterior...
imi spunea cel care imi face proiectul ca in santul prin care trece cablu trebuie pusa si o folie speciala peste el dar nu mai retin cum se numea.
dsitanta pana la bmpt care va fi plasat pe stalp este cam 14 ml... dar trebuie sapat la unghiuri de 90 de grade si astfel ajung la 25 de metri de cablu cu tot cu iesirile din pamant si pana la tablou...
@anaki stii cumva de unde as putea lua un cablu cyaby  de 25ml 5x6mm la un pret decent ?
puterea daca retin eu bine parca va fi de 3,5kw pe fiecare faza...

#65
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajbondalicir, pe 6th July 2011, 07:59, a scris:

ce nu ti se pare bine la acele legaturi?
Banala, banala ,dar executata prost,nu am timp acum de amanunte ,dar ti le dau dupa amiaza cand revin,


Vizualizare mesajbondalicir, pe 6th July 2011, 07:59, a scris:

imi spunea cel care imi face proiectul ca in santul prin care trece cablu trebuie pusa si o folie speciala peste el dar nu mai retin cum se numea.
dsitanta pana la bmpt care va fi plasat pe stalp este cam 14 ml... dar trebuie sapat la unghiuri de 90 de grade si astfel ajung la 25 de metri de cablu cu tot cu iesirile din pamant si pana la tablou...
@anaki stii cumva de unde as putea lua un cablu cyaby  de 25ml 5x6mm la un pret decent ?
puterea daca retin eu bine parca va fi de 3,5kw pe fiecare faza...
Se numeste banda avertizoare.
Da stiu,vb dupa amiaza ,ca trebuie sa plec.

#66
tigrila

tigrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 25.09.2006
Ce e cu linistea asta? Mai pune niste poze...

#67
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
la cererea spectatorilor mai pun niste poze care le mai am pe telefon...
intre timp s-au terminat instalatiile, s-a turnat si sapa peste incalzirea in pardoseala de la parter... a venit si tamplaria si acum se fac glafurile exterioare si se pregateste decorativa...
am o dilema in alegerea solutiei pentru fosa septica sau ministatie epurare...
problema la mine este ca panza freatica este foarte sus cam la 1,5 m... stiu ca ideal este cu ministatie dar este si mai costisitor... spatiu pentru drenare ar cam fi in fata casei in coltul unde vreau sa pun fosa destul de departe de put care este tocmai in coltul opus al curtii... am 500mp si casa ocupa cam 85 mp cu tot cu garaj...
daca mai fost cineva in situatia asta orice sfat este bine venit...

Fișiere atașate



#68
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Spune-mi si mie te rog cat te-a costat toata incalzirea in pardoseala,ce cuprinde exact si de la cine ai luat-o? Multumesc si bafta in continuare!

#69
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 27.08.2010
incalzirea in pardoseala a costat aproximativ 10.000ron... consta in tevile puse in pardoseala automatizare cu pompa cu tot ce trebuie... se si vede in una din pozele pe care le-am postat... banda perimetrala , banda pentru dilatatie, 3 termostate..sunt parca 6 trasee facute la parter. eu am pus incalzire in pardoseala doar la parter... am cam 60mp de incalzire in pardoseala... si a mai costat si sapa nu mai stiu acum exact cat...
este executata de constructorul care mi-a ridicat si casa si mi-a facut si toate instalatiile...

#70
colcm

colcm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 14.10.2006
Salut,

poti sa-mi spui si mie ce model este tabla de la BelProfile?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate