Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

NAS sau FreeNAS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Vreau sa cumpar unul sau 2 HDD-uri de 2TB pentru stocare (in special multimedia - fotografiile, filme HD si muzica), deoarece vreau sa mai curat HDD-urile din calculator.
1.Am gasit NAS-uri de la dlink la 500 lei sau 800 lei (depinde de viteza procesorului).
2. La fel de bine as putea lua un sistem vechi, fara placa video, cu single core, memorie putina... (cu SATA bineinteles) second hand, pe care sa instalez FreeNAS (http://freenas.org/).

Acum, daca se pricepe cineva, care ar fi solutia corecta ? Presupun ca as putea sa gasesc un sistem vechi la 350-400 lei, presupun, cu 256-512MB RAM, fara HDD, cu single core (ceva la puterea unui NAS). Problema e - care e mai usor de gestionat/folosit ?

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca cel mai mare avantaj a unui sistem NAS dedicat este marimea si consumul redus (+zgomot redus). Daca ai suficient loc pentru un sistem vechi si nu te deranjeaza consumul + zgomotul, poti merge pe varianta cu sistem PC vechi.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Iti spun din experienta de la servici ca NAS-ul nu prea merita folosit decat ca stocare si NU pentru accesare zilnica a fisierelor.
Deja in doi ani s-au schimbat la NAS-ul LaCie din firma vreo 2 HDD-uri, care evident au trebuit cautate sa fie serii asemanatoare cu ce aveam deja in matricea RAID.
Iar de curand a picat sursa si de atunci chiar daca a fost reparat in service, tehnicienii nu pot accesa datele de pe HDD-uri, iar in putinul timp cand merg accesate, viteza de transfer e extrem de mica. Sa nu mai spun ca nu se gaseste un alt NAS compatibil in care sa mute HDD-urile fara a pierde datele de pe ele.

Edited by Hider141, 06 May 2011 - 10:20.


#4
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Eu recomand un sistem mai vechi cu freeNas pe el.
Totusi daca doresti sa cumperi un NAS dedicat, cauta ceva cu un procesor de peste 1.200MHz si 256MB ram, precum si cu un suport pentru software.

#5
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Da, aici ma gandeam si eu, numai ca nu stiu ce sistem de racire are un NAS. Ma refer la ceva de genul asta http://www.dlink.com/products/?pid=509 (bine, asta e pentru 4 HDD-uri, dar sunt si altele). Vad ca are racire activa totusi. Sunt cel putin doua HDD-uri care vor merge constant si au nevoie de racire, zic eu. Plus un procesor de 800 sau 1200 MHz.

#6
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
+1 PC care sa se comporte ca un NAS, recomand ceva pe Atom pentru a scadea consumul de curent.

Freenas este ok, dar daca ai cunostinte si timp la dispozitie iti recomand sa-ti configurezi singur dintr-un freebsd sau linux.

Eu personal am un atom 330 + 1 gb ram + 1 tb hdd, cu freebsd instalat pe post de samba server, ftp, torrent, web, sql, etc. ruleaza de mai bine de 1 an si ceva fara a avea probleme cu el, consumul lui este de 30-35 W in idle si aprox 45-50 W in full-load.

#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Deja am gasit un sistem mai vechiut, cu 512MB si procesor de 1,4 GHz (nu stiu inca ce fel, proprietarul e cam aerian). Totul la 400 lei, cu HDD de 120GB in el :)
Si mai are si carcasa mica, de workstation. Numai bun. Cred ca pana la urma la asa ceva ma opresc, daca ziceti ca sunt probleme cu NAS-urile dedicate, mai ales ca vreau sa le folosesc pentru utilizare zilnica (am un desktop, un notebook si un TV Samsung care vede mkv-uri - cel putin teoretic - si ar fi pacat sa nu-l folosesc).

View Postmanssebas, on 6th May 2011, 11:43, said:

+1 PC care sa se comporte ca un NAS, recomand ceva pe Atom pentru a scadea consumul de curent.

Freenas este ok, dar daca ai cunostinte si timp la dispozitie iti recomand sa-ti configurezi singur dintr-un freebsd sau linux.

Eu personal am un atom 330 + 1 gb ram + 1 tb hdd, cu freebsd instalat pe post de samba server, ftp, torrent, web, sql, etc. ruleaza de mai bine de 1 an si ceva fara a avea probleme cu el, consumul lui este de 30-35 W in idle si aprox 45-50 W in full-load.


Nu ma pricep la Linux. Sunt zero. FreeBSD - mai rau (-1 ?).
FreeNAS am vazut ca e bazata tot pe FreeBSD dar se cam configureaza singur si apoi il accesez din browser de pe orice calculator din retea.

#8
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
@bodi, un NAS care sa fie OK la transfer, mai ales la accesari simultane ar fi cel din link. Dar e cam scump, zic eu, la care mai trebuie cumparate HDDurile.

http://www.emag.ro/n...11---pDS211Plus

#9
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postmuc_cel_mic, on 6th May 2011, 11:58, said:

@bodi, un NAS care sa fie OK la transfer, mai ales la accesari simultane ar fi cel din link. Dar e cam scump, zic eu, la care mai trebuie cumparate HDDurile.

http://www.emag.ro/n...11---pDS211Plus

De acord cu performanta, o fi cum zici tu, dar pentru acasa nu-si merita banii. La pretul asta... <NU> e pentru utilizatorul obisnuit.

#10
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Poti merge pe un mic sistem cu atom + HDD-uri pe SATA
Uite aici. Ti-ar mai trebui HDD-urile (are 2 porturi SATA) si orice sursa gasesti, il trantesti intr-o cutie, il arunci in debara si gata NAS-ul.

#11
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postbodi, on 6th May 2011, 12:03, said:

De acord cu performanta, o fi cum zici tu, dar pentru acasa nu-si merita banii. La pretul asta... <NU> e pentru utilizatorul obisnuit.
Exact, e enorm de scump.

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
E suficient si un DS211j http://www.cel.ro/ne...ology-ds211j-l/. Diferentele de performanta sunt mici intre cele 2 modele (DS 211j si 211+) si diferenta de pret e mare (dubla daca e sa ne luam dupa pretul umflat bine de la emag).
Cum tu zici ca nu te descurci deloc cu Linux-ul sfatul meu e sa alegi un Synology (DS211j) si scapi de problemele de configurare. E silent si consumul cu 2 HDD variaza intre 10W (standby) si 25W, merge ok cu tv Samsung.

Edited by MD, 06 May 2011 - 12:31.


#13
Kadmus

Kadmus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.10.2010
Hai sa intreb si eu, ca prostu' : de ce, neaparat, NAS sau ceva similar ? Unul sau doua HDD-uri interne, eventual puse in rack-uri, nu ajung pt. scopul propus - stocare ?
Trebuie sa fie conectate in permanenta la PC-ul "de zi cu zi" ? Chiar si asa... nu ar fi o alternativa viabila ?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Recomandarea ar fi tot pe un mini-pc cu Atom, dar nu prea am vazut cu RAID.
Iar ca sistem de operare poti pune acel freeNas, dar merge si windows-ul daca nu te descurci cu altceva. Daca ai mai putin de 5 utilizatori simultan orice windows iti merge.

#15
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Gigabyte D425T-UD si Gigabyte D525T-UD par avea Raid 0 si 1 conform descrierii de la producator, dar este un fake raid software-hardware, adica este un controller sata multichannel care se configureaza din bios sau utilitar pentru acel hardware si este ajutat de driverele de la producatorul chipsetului ca sistemul de operare sa faca operatiile de raid, adica nu este un raid hardware nativ (freenas (freebsd 8.0) si windows cu driverele intergrate pentru raid o sa-l recunoasca, dar unele linuxuri si freebsd mai vechi nu vor recunoaste acest tip de raid).

#16
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View PostKadmus, on 6th May 2011, 15:18, said:

Hai sa intreb si eu, ca prostu' : de ce, neaparat, NAS sau ceva similar ? Unul sau doua HDD-uri interne, eventual puse in rack-uri, nu ajung pt. scopul propus - stocare ?
Trebuie sa fie conectate in permanenta la PC-ul "de zi cu zi" ? Chiar si asa... nu ar fi o alternativa viabila ?

Am porturile SATA pline, un HDD de 250GB - sistemul, unul de 500GB - torrente si unul de 1TB pentru diferite chestii (orice), pe langa un DVDRW. Sunt cam pline. As vrea sa pun deoparte ce vreau sa pastrez - filme HD, muzica, filme si poze personale etc. Cu DVD-urile nu mai e foarte rentabil si nici nu e comod sau rapid. Asa cum am spus si mai sus, am doua calculatoare plus un TV cu acces sa retea, cu posibilitate de decodare mkv h264. Vreau sa pun 2 discuri de 2TB acolo, sa nu am probleme un an de zile macar. Si in situatia data, mi se pare ca un NAS (dedicat sau facut dintr-un pc vechi e cel mai rentabil). Momentan ma descurc cu un HDD pe rack extern de 750GB si nu e foarte comod sa ma plimb toata ziua prin casa cu el.

View Posteiffel, on 6th May 2011, 15:26, said:

Recomandarea ar fi tot pe un mini-pc cu Atom, dar nu prea am vazut cu RAID.
Iar ca sistem de operare poti pune acel freeNas, dar merge si windows-ul daca nu te descurci cu altceva. Daca ai mai putin de 5 utilizatori simultan orice windows iti merge.

Nu o sa am mai mult de 2 utilizatori simultan. As pune si windows dar in ultima vreme a cam dat boala legalitatii peste mine si incerc macar la nivel de SO, antivirus si jocuri sa fiu in regula. O licenta de win pentru atat lucru nu se merita. Sper ca ma descurc cu freeNAS-ul ala din documentatie si am gasit si cateva site-uri pentru "tonti" :)

#17
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View Postbodi, on 6th May 2011, 19:37, said:

Am porturile SATA pline, un HDD de 250GB - sistemul, unul de 500GB - torrente si unul de 1TB pentru diferite chestii (orice), pe langa un DVDRW. Sunt cam pline. As vrea sa pun deoparte ce vreau sa pastrez - filme HD, muzica, filme si poze personale etc. Cu DVD-urile nu mai e foarte rentabil si nici nu e comod sau rapid. Asa cum am spus si mai sus, am doua calculatoare plus un TV cu acces sa retea, cu posibilitate de decodare mkv h264. Vreau sa pun 2 discuri de 2TB acolo, sa nu am probleme un an de zile macar. Si in situatia data, mi se pare ca un NAS (dedicat sau facut dintr-un pc vechi e cel mai rentabil). Momentan ma descurc cu un HDD pe rack extern de 750GB si nu e foarte comod sa ma plimb toata ziua prin casa cu el.
E corect ce spui, dar tot trebuie sa-ti faci un backup. Nu te poti increde doar in HDDuri. Unde iti faci backup, nu tot pe DVD? Cel putin pozele si filmele personale.
Eu am avut un HDD nou de 500GB care dupa 3 luni s-a dus. A fost schimbat in garantie dar fisierele de pe el s-au dus.  :(

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cum am mai spus, recent am avut o problema grava cu NAS-ul de la serviciu, iar tehnicianul IT ne-a spus ca DVD-urile sunt cea mai buna solutie de backup in sensul ca daca sunt de calitate atunci probabilitatea de a pierde o cantitate mare de date e infima fata de cazul in care iti pica ditamai HDD-ul de 750GB-2TB. Si acest factor de risc poate chiar sa creasca in functie de tipul matricii RAID din NAS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate