Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Formular E 112

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
xstranger

xstranger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.05.2006
Buna Ziua

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon cu metastaze hepatice secundare.A fost operat la Cluj unde i s-a extirmat tumoarea de la colon.A urmat un tratament cu chimioterapie timp de 6 luni,tratamentul avand un rezultat pozitiv. Ultima faza ar presupune o interventie chirurgicala la nivelul ficatului pentru indepartarea tumorii.Am ales clinica din Viena AKH unde am reusit sa obtin si o aprobare prin formularul E 112. Intrebarea mea ia nastere acum,doctorul de-acolo mi-a comunicat ca eu urmeaza sa-i achit in regim privat un onorariu in val de 4000 euro,vreau sa stiu si eu ce reprezinta acest onorariu,de ce mi se cere un astfel de onorariu,nu ar trebui sa fie inclus in costul interventiei,sunt obligat sa-l achit,sau este un fel de "spaga"?
Va multumesc anticipat

#2
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
ma indoiesc ca este spaga. a fost dat un caz la stiri odata al unei fetite al carei diagnostic cica ar fi fost sarcina si ea avea chisturi . a fost operata cu succes intr-un spital din Turcia si costul fiecarui instrument impreuna cu onorariile medicilor au fost tiparite pe o chitanta destul de incarcata zic eu.

#3
ely_ely

ely_ely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2011

View Postxstranger, on 2nd May 2011, 16:48, said:

Buna Ziua

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon cu metastaze hepatice secundare.A fost operat la Cluj unde i s-a extirmat tumoarea de la colon.A urmat un tratament cu chimioterapie timp de 6 luni,tratamentul avand un rezultat pozitiv. Ultima faza ar presupune o interventie chirurgicala la nivelul ficatului pentru indepartarea tumorii.Am ales clinica din Viena AKH unde am reusit sa obtin si o aprobare prin formularul E 112. Intrebarea mea ia nastere acum,doctorul de-acolo mi-a comunicat ca eu urmeaza sa-i achit in regim privat un onorariu in val de 4000 euro,vreau sa stiu si eu ce reprezinta acest onorariu,de ce mi se cere un astfel de onorariu,nu ar trebui sa fie inclus in costul interventiei,sunt obligat sa-l achit,sau este un fel de "spaga"?
Va multumesc anticipat
deci.....daca ii dai cei 4000 euro si in schimbul lor NU iti da niciun fel de act care sa justifice suma (chitanta, bon fiscal, factura etc....macar una din ele) se cam numeste spaga. daca iti da macar o amarta de hartie sau un act ceva pe care scrie undeva suma ...e OK. dar vezi sa fie macar in dublu exemplar ( unul tie, unul lui...care mai departe ajunge la biroul de contabilitate al clinicii). atata timp cat suma nu este inregistrata nicaieri dpvd legal, cu acte, nu poate fi considerata un venit legal si rezulta spaga=evaziune fiscala....ma rog...pana l urma nu e riscul tau ci riscul medicului si implicit al clinicii ca nu declara in totalitate veniturile. dar asta e problema lor. oricum...vezi ce faci...multa sanatate!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate