Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Promovare website

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
reallast

reallast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 02.02.2008
Buna , cer ajutorul cunoscatorilor.

Ce sanse am sa promovez un site de vanzari auto + forum , detin cunostinte reparati + cunostinte domeniu auto - vanzari - etc.

Care ar fi pasi de promovare online pe care mi puteti recomanda ?

Multumesc

#2
takeyourwish

takeyourwish

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.03.2011
Retele de socializare.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Cateva exemple de promovare
- Ii rogi pe adminii site-urilor pe care activezi de regula (chiar daca nu au profil auto) sa-ti dea voie sa-ti promovezi site-ul prin mesaje pe forumuri (de genul: "Vedeti ca mi-am creat un site auto, ce parere aveti despre el, ce as putea schimba la el ?". Astfel ii faci pe userii acelor forumuri sa fie partasi la imbunatairea aspectului site-ului.
- Pune-ti site-ul la semnatura (daca ai voie), pe aceste forumuri
- Da raspunsuri pertinente la cei care solicita ajutor in domeniul auto iar ei te vor cauta si in viitor.
- La orice mail pe care il transmiti cuiva, la sfarsit, dupa ce-ti scrii numele adauga si site-ul.
- Inscrie-l in directoare web
- Fa o cautare pe Google, Bing, Yahoo si care or mai fi cu "www.blablabla.ro" apoi cu "http://www.blablabla.ro" apoi cu "blablabla.ro" apoi cu "blablabla" apoi cu "jante auto blablabla.ro" apoi cu "anvelope blablabla.ro" si tot asa...  :P
- Cauta bloguri cu specific auto si fa un schimb de link-uri cu aceste bloguri
- Retele de socializare, asa cum a mentionat takeyourwish mai sus
Incet-incet (doua-trei luni de zile) devii cunoscut si cititorii vor spune si altora despre site-ul tau.
Acestea ar fi metode gratuite...

Daca dispui de o suma de bani, iti faci cunoscut site-ul mult mai rapid. Cauta site-uri de genul: "Vrei sa-ti faci cunoscut site-ul? Noi iti facem toata treaba." Etc.

Edited by florinbad, 24 April 2011 - 16:11.


#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postflorinbad, on 24th April 2011, 17:07, said:

- Fa o cautare pe Google, Bing, Yahoo si care or mai fi cu "www.blablabla.ro" apoi cu "http://www.blablabla.ro" apoi cu "blablabla.ro" apoi cu "blablabla" apoi cu "jante auto blablabla.ro" apoi cu "anvelope blablabla.ro" si tot asa...  :P
Sunt putini care stiu treaba asta. Cautarea ar trebui sa fie cat mai desa si chiar de pe diferite calculatoare ;)

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Lucreaza la continut nou, de preferabil zilnic si la SEO, ca sa ai trafic organic.

#6
reallast

reallast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 02.02.2008
Multumesc de sfaturi ! daca mai aveti de adaugat cv mar prinde bine.


Ce parere aveti de promovarea prin google adwords a unui domeniu cu nisa : anunturi vanzari auto  ?

#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postreallast, on 24th April 2011, 23:40, said:

Ce parere aveti de promovarea prin google adwords a unui domeniu cu nisa : anunturi vanzari auto  ?
N-o sa mearga. Asa cum e site-ul, nu. Fa-ti un cont, baga la bataie 50 de euro si o sa te convingi ca i-ai dat degeaba. Mai bine platesti pe cineva sa ti-l ridice prin alte metode si dupa te bagi la adwords.

PS : Site-ul tau e 0 acum. Te-ai gandit sa mai bagi niste anunturi pe acolo ? Cine intra pe el si o sa vada ca e gol si o sa dea back  :console:

#8
webs73

webs73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.07.2012
Va salut si cu ocazia asta adaug si eu un anunt pentru cei interesati de SEO. Detin metodele sigure pentru a urca un website pe prima pagina Google in cel mult 3 saptamani. Pentru a va convinge, puteti sa-mi lasati un mesaj pe ID: webmasterg73  , Observ ca sunt atatea polemici si certuri pe acest subiect SEO, va chinuiti cu fel si fel de metode deplasate si total gresite pentru a va urca website-ul pe prima pagina in motoarele de cautare :) , simplu si nimic mai SIMPLU. As posta aici o metoda si cateva dintre site-urile facute de mine care sunt TOATE pe prima pagina si nu vor mai cadea de-acolo prea curand. Unele le tin pe prima pagina chiar de mai bine de 1 an :) Astept doritorii sa se convinga. Va multumesc si ...apropo, nu este aroganta ci mai degraba descretirea mintilor luminate in ale SEO si Web Design-ului....Firme care cer bani grei pentru asta si defapt ei nu sunt in stare sa urce un website macar in pagina 3 :)...

#9
iuliank2k

iuliank2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.01.2011
Vreau sa va cer si eu un sfat.

Activez si eu pe diverse forumuri de ceva timp, pe acele forumuri in semnatura am si eu link-uri spre 2 situri pe care le detin .

Unul din acele forumuri unde activez are Google PR destul de mare iar pe alexa sta destul de bine, problema e nu au pus un sitemap pe acel forum, ma gandesc ca google si alti roboti nu pot indexa prea bine acel forum cea ce ma afecteaza si pe mine fiindca nu imi vad linkurile din semnaturi .

Intrebarea mea e in felul urmator, pot cauta toate postarile mele de pe acele forumuri si sa pun adresele pe un sitemap de pe un site de al meu dupa link-urile de pe siturile mele, astfel ca roboti sa ajunga mai repede la acele postari si prin urmare la link-urile mele ?

E legal, moral acest lucru, pot fi penalizat in vreun fel  prin scaderea pagerank-ului ?

Edited by iuliank2k, 08 December 2012 - 01:07.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwebs73, on 01 decembrie 2012 - 17:31, said:

descretirea mintilor luminate in ale SEO si Web Design-ului
Ce legătură are SEO cu web design?

#11
razvan_shop

razvan_shop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2008
inscriere-l in cateva directoare web

#12
iuliank2k

iuliank2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrazvan_shop, on 08 decembrie 2012 - 02:44, said:

inscriere-l in cateva directoare web

Pt mine ati scris asta ?

Am inscris sit-urile in mai multe directoare ( am PR 2 iar pe alexa in jur de 700 de mii )

#13
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postw3room, on 24 aprilie 2011 - 16:28, said:

Sunt putini care stiu treaba asta. Cautarea ar trebui sa fie cat mai desa si chiar de pe diferite calculatoare Posted Image
Da, dar traiam cu impresia ca trebuie sa fie mii de cautari pentru a avea relevanta. Cautarile trebuiesc facute de utilizatori diferiti, cu IP-uri diferite, cu browsere diferite, din locatii diferite. Mai mult, cred ca algoritmii Google sunt mult mai complecsi, astfel ca tin seama si de clickurile date dar si de timpul petrecut in site sau numarul de pagini vizionate. De asemenea, penalizeaza orice fortari, deoarece creeaza rapoarte de interes eronate.
In momentul in care spui optimizare SEO spui practic optimizare Google. Daca pentru ei esti placut, te vor placea toti. Mai mult, vei observa ca majoritatea intrarilor de pe motoarele de cautare vin de pe Google.
Mai cred ca nimeni nu va spune aici secretele oprimizarii SEO (daca exista asa ceva), asa ca cea mai buna metoda ramane continutul.

View Postiuliank2k, on 08 decembrie 2012 - 01:05, said:

...Intrebarea mea e in felul urmator, pot cauta toate postarile mele de pe acele forumuri si sa pun adresele pe un sitemap de pe un site de al meu dupa link-urile de pe siturile mele, astfel ca roboti sa ajunga mai repede la acele postari si prin urmare la link-urile mele ?
.............
- adica tu vrei sa pui la tine pe site un sitemap al forumului unde ai postat? Cum sa faci asa ceva?  Sau poate n-am inteles eu bine ... PR2 si 700k e foarte bine... Felicitari!

#14
iuliank2k

iuliank2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.01.2011

View PostLexon, on 18 decembrie 2012 - 03:20, said:

Da, dar traiam cu impresia ca trebuie sa fie mii de cautari pentru a avea relevanta. Cautarile trebuiesc facute de utilizatori diferiti, cu IP-uri diferite, cu browsere diferite, din locatii diferite. Mai mult, cred ca algoritmii Google sunt mult mai complecsi, astfel ca tin seama si de clickurile date dar si de timpul petrecut in site sau numarul de pagini vizionate. De asemenea, penalizeaza orice fortari, deoarece creeaza rapoarte de interes eronate.

Treaba asta se poate face foarte simplu si lejer pe siturile de  " schimb de trafic "  vei avea sute de vizite pe zi poate chiar mii  numai ca e crima pt rank .

Si eu am cazut in ispita asta si am ajuns pe alexa  undeva la 27 000 k  ( sau 27 M )  am ajuns mai jos chiar fata de momentul cand am inregistrat domeniul .

Concluzia e nu va inregistrati sit-urile de schimb de link-uri, iata ce puteti face in schimb :

Faceti-va un cont "special" pe facebook , ceva de genul  http://www.facebook....om/ViataEco ( daca adaugati in lista de amici voi adauga si eu la randul meu )

legati acel cont de tweter,  apoi rugati prieteni sa adauge in lista lor acel cont, si sa va distribuie postarile .

Faceti-va cont pe google webmaster si bing webmaster   astfel continutul Dvs va fi mai repede indexat .

Faceti schimb de link-uri cu alte sit-uri



View PostLexon, on 18 decembrie 2012 - 03:20, said:

In momentul in care spui optimizare SEO spui practic optimizare Google. Daca pentru ei esti placut, te vor placea toti. Mai mult, vei observa ca majoritatea intrarilor de pe motoarele de cautare vin de pe Google.
Mai cred ca nimeni nu va spune aici secretele oprimizarii SEO (daca exista asa ceva), asa ca cea mai buna metoda ramane continutul.

- adica tu vrei sa pui la tine pe site un sitemap al forumului unde ai postat? Cum sa faci asa ceva?  Sau poate n-am inteles eu bine ... PR2 si 700k e foarte bine... Felicitari!


Multumesc pt felicitari , da chiar asa vreau sa fac sa ajut google sa indexeze mai repede postarile facute pe alt forum prin asta si link-urile mele de acolo se vor indexa mai repede .

Problema e ca am incercat prin a adauga pe ultimile lini din sitemap astfel de link-uri dar google webmaster nu mi-l primeste

Edited by iuliank2k, 22 December 2012 - 17:38.


#15
andreic80

andreic80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2013

View Postwebs73, on 01 decembrie 2012 - 17:31, said:

Va salut si cu ocazia asta adaug si eu un anunt pentru cei interesati de SEO. Detin metodele sigure pentru a urca un website pe prima pagina Google in cel mult 3 saptamani. Pentru a va convinge, puteti sa-mi lasati un mesaj pe ID: webmasterg73  , Observ ca sunt atatea polemici si certuri pe acest subiect SEO, va chinuiti cu fel si fel de metode deplasate si total gresite pentru a va urca website-ul pe prima pagina in motoarele de cautare Posted Image , simplu si nimic mai SIMPLU. As posta aici o metoda si cateva dintre site-urile facute de mine care sunt TOATE pe prima pagina si nu vor mai cadea de-acolo prea curand. Unele le tin pe prima pagina chiar de mai bine de 1 an Posted Image Astept doritorii sa se convinga. Va multumesc si ...apropo, nu este aroganta ci mai degraba descretirea mintilor luminate in ale SEO si Web Design-ului....Firme care cer bani grei pentru asta si defapt ei nu sunt in stare sa urce un website macar in pagina 3 Posted Image...


Sa vorbim un pic despre cel mai bun SEO-ist de pe aici ( webs73)
Acum ceva timp in urma la noi la birou a ajuns  un email de la stimabilul    mai sus mentionat ... in care isi baga si isi scotea .... ( am mai invatat si eu cate ceva nou )
Am vrut sa aflu de ce ?
dupa o scurta cautare pe google am gasit  link-ul   ghidwww  dot ro / service-laptopuri  ... foarte simplu nu?
apoi am mai vazut ca foloseste si o alta adresa de yahoo... acelasi id doar a schimbat domeniul.
avand doua adrese de e-mail am inceput cautarile si am gasit   pe facebook   userul "webs73"  ... ce coincidenta ...
Am ramas surprins ca un angajat microsoft ( software developer) [ cel putin asa scrie pe fcbk ] sa foloseasca un asemenea limbaj intr-un e-mail...... mentionez ca nu ne cunoastem.....
Tot pe acest forum am mai gasit un post
" Salutari, sunt si eu un mic designer si am nevoie de ajutor la un script php , mai exact, am de facut un site si nu stiu sa adaug newsletter in el si inca un script de comentarii la articole in site....platesc 5 mil cash celui care imi face lucrarea asta care ptr cunoscatori e simpla, multumesc si dau detaliile mele de contact ...email:[email protected] id de messenger: webmasterg73 "
Pai bine domnule George Paul Popescu   daca tot sunteti software developer la Microsoft e chiar atat de complicat sa faceti acel script?  :))
Numai bine domnule Popescu si....
btw  am reportat acel e-mail la Google.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate