Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

modificari handfree

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
zzr600

zzr600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2007
Buna,

Pun aici problema mea, cu toate ca tine de telefoane, eu cred ca totusi este o treaba de electronica.
Am un handsfree pentru statie radio, care se monteaza in casca de motocicleta. Din pacate are un sistem ciudat de conectica, cu o mufa mini din 5 pini. Am identificat aici cele patru fire de care am nevoie: 2 pentru difuzoare(mono) si 2 pentru microfon.
Acum vreau sa folosesc acest handfree, la telefonul mobil. Am taiat un hansfree de telefon si mufa jack(cu 4 contacte) vreau sa o conectez la cele 4 fire.

Ca sa intelegeti am facut un desen:

https://picasaweb.go...043154357472210


Oricum as conecta aceste fire nu merge, in sensul ca merge daca ascult muzica pe telefon dar nu merge cand vreau sa vorbesc.

Rog cateva sfaturi, ce sa fac sa functioneze. Am trecut pe desen si niste masuratori.

Va rog nu oferiti alte solutii, pentru ca am deja aceste lucruri, doar trebuie sa le fac sa mearga.

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  dif.jpg   77.7K   30 downloads


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Este important tipul telefonului.
Exemple de conectare la jack-ul telefonului:
http://pinouts.ru/Ce...et_pinout.shtml

Si apropo de testele facute, daca ai posibilitatea de a asculta melodiile, cand se efectueaza convorbirea se mai aude ceva in casti?
Vezi ca microfonul  de la casca poate necesita inversarea firelor sau e un microfon dinamic si atunci are un semnal prea mic si cuplarea trebuie facuta prin condensator(nu ca ar rezolva cu nivelul de semnal, dar asa ca idee)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate