Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#289
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa te astepti la un pret de 2500-2800 lei

#290
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007

View Postanaki, on 09 februarie 2016 - 14:52, said:

Trebuie sa te astepti la un pret de 2500-2800 lei

Manopera , sau si materiale?

#291
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Manopera,consumabile,nu materiale.

Asta este un pret reper,sunt sigur ca cei interesati te vor contacta pe pm.

#292
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postdadyman, on 09 februarie 2016 - 14:49, said:

Pai si la doze ce fac? ca nu vad o solutie sa incarc 5-6 cm

am un amic in aceeasi situatie si a pus pereti falsi
cred ca si tavan fals!
si evident toate cablurile aparent in tub

Edited by mihnearau, 09 February 2016 - 17:11.


#293
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postdadyman, on 09 februarie 2016 - 14:49, said:


Pai si la doze ce fac? ca nu vad o solutie sa incarc 5-6 cm
Pui rigips.

#294
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007
ce parere aveti despre Scame ? Sunt ok ca si calitate ? Cu ce alt producator ar putea fi comparat ?
Multumesc

#295
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Scame stiu ca e firma serioasa cu marfa de calitate si la preturi accesibile. Si eu tot Scame folosesc.
La calitate se pot compara cu: Gewiss, Legrand, BTicino, Schneider, Vimar, dar cu deosebirea ca sunt mult prea scumpe si nu merita banii. Cel putin Legrand si BTicino deja exagereaza. O rama ornament pt prize.... in jur la 200 de lei la BTicino si Legrand.

#296
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007

View PostGeorgeTrisina, on 12 februarie 2016 - 14:24, said:

Scame stiu ca e firma serioasa cu marfa de calitate si la preturi accesibile. Si eu tot Scame folosesc.
La calitate se pot compara cu: Gewiss, Legrand, BTicino, Schneider, Vimar, dar cu deosebirea ca sunt mult prea scumpe si nu merita banii. Cel putin Legrand si BTicino deja exagereaza. O rama ornament pt prize.... in jur la 200 de lei la BTicino si Legrand.

Multumesc

#297
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007
Cu scuzele de rigoare pentru insistenta , Klass pe unde se situeaza ?

#298
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Ambele marci pomenite de tine sunt ca si calitate sub Bticino ,vimar,legrand,dar discutii despre acest subiect se pot dezvolta aici http://forum.softped...4#entry18434271, acesta este un topic doar pt manopere.

#299
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Va rog frumos sa-mi spuneti, estimativ, cat ar putea sa ma coste manopera pentru instalatia electrica in urmatorul caz:
Casa cu:
-    Demisol partial(pereti din beton): 1 camera, 1 garaj, 1 baie, 1 hol, 1 beci
-   Parter(pereti din caramida): 2 camere, 1 bucatarie, 1 living, 1 hol, 1 baie
-   Pod inalt(pereti din lemn+vata mineral+rigips) - va fi un fel de living mare
-   2 balcoane
-   2 terase
-   2 scari de acces
Doresc realizarea instalatiei din tub PVC si pozarea traseelor pe pereti nu in sapa.
Cu aproximatie vor fi de realizat:
-   45 de prize
-   37 locatii pentru iluminat
-   6 prize TV
-   3 prize internet
-   2 prize telefon

Edited by ggelu, 12 March 2016 - 10:08.


#300
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Haideti sa ne intelegem: „pe perete” inseamna aparent. Asta ati vrut sa ziceti, sau este de fapt „in perete”?
Daca e „in perete”, adica ingropat, cred ca manopera ar merge lejer, cu o aproximatie extrem de mare, la 7-8000 lei. Oricum, nimeni n-o sa poata sa va dea un raspuns exact „in orb”. manopera se stabileste la fata locului, prin discutii si negocieri directe, la fata locului.

Dupa cum observati, am pus cu copy-paste acelasi raspuns pe care vi l-am dat si in celalalt forum unde ati postat un mesaj identic cu cel de fata.Posted Image

#301
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Asa este, am pus aceeasi intrebare si pe un alt site de profil! Va multumesc si aici pentru raspuns.
Aveti dreptate, corect era sa spun "ingropata in perete".
Eu am cerut o estimare nu un pret exact, banuiesc ca se poate face o estimare de la care sa se plece catre un pret final.
Demisolul are 51mp suprafata utila, parterul are 88 mp suprafata utila iar podul aprox. 50 mp suprafata utila.
Am vazut pe net estimari care au la baza pretul pe mp, dupa numarul de prize , doze etc.
Mi s-au facut oferte la fata locului cuprinse intre 2700-6000 RON.
Stiu ca daca vreau calitate costa, dar vreau sa platesc pretul corect. Stiu ca este mai simplu de lucrat cu copex si cablurile ingropate in sapa comparabil cu ce vreau eu, la fel de bine stiu ca este mai greu sa faci sant in beton daca este sa comparam cu un perete de caramida sau BCA.
Eu as vrea o estimare de la cineva care are experienta, care are un portofoliu de lucrari la activ.
Va multumesc.

#302
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu raman la estimarea pe care v-am dat-o mai sus. 2700 lei mi se pare un pret fantezist. Eu locuiesc intr-o zona (inca) miniera, dar in care saracia este in expansiune si unde sunt o gramada de „electrozugravi” cu preturi de „dumping” (dar si cu „calitate” pe masura), dar chiar si aici in zona mea la 2700 lei nu  se face mai mult decat un apartament cu maximum 3 camere plus dependinte cu pereti din beton armat sau o casa cu maximum 4-5 camere plus dependinte cu pereti din caramida sau BCA, in nici un caz ce aveti dumneavoastra acolo. Cealalta suma enuntata de dumneavoastra (6000 lei) consider ca este limita inferioara ce poate fi luata in calcul, si asta dupa o negociere „la sange”. Daca gasiti ceva sub valoarea asta, asupra calitatii lucrarii va plana un mare semn de intrebare. Atunci când va ganditi la un pret „corect” (aspect care mi se pare absolut normal), sa aveti in vedere si faptul ca conceptul „ieftin si bun” este o utopie.

#303
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgps4u, on 12 martie 2016 - 18:02, said:

Eu as vrea o estimare de la cineva care are experienta, care are un portofoliu de lucrari la activ.
Va multumesc.
Este bine ca vrei sa afli un pret corect,dar atunci cand primesti oferte de genul ala (2700) poate ar trebui sa te intrebi si daca executia vca fi corecta,circuite,,etc,etc,Am vazut inst facute de diversi indivizi cu idei proprii care nu aveau legatura cu proceduri,normative,manuale de specialiutate,si vorba cuiva, dezastrul s-a produs sau este in asteptare.

#304
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Anaki, multumesc pentru raspuns. Tocmai acesta este si motivul pentru care am apelat la acest site. Inteleg ca 2700 este un pret "capcana" , dar nu ai spus nimic de 6000 de lei! Dupa cum am mai spus, stiu ca daca vreau calitate pretul nu poate fi mic, dar nici nu vreau sa platesc un pret incorect(prea mare).

Edited by gps4u, 13 March 2016 - 17:19.


#305
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
In estimarile oficiale se pleaca de la proiect cu antemasuratori,unde se precizeaza cati ml de sant in beton,caramida, etc, se fac,cati ml de tub,conductor,cate legaturi ,doze,gauri,etc,timpi de realizare toti prevazuti in E,manopera/h o stabileste fiecare companie.
In cazul tau ,l-as intreba pe cel cu oferta de 6000 cum vede el realizarea instalatiei tinand cont de consumatorii prezumati,pt ca o instalatie corect facuta merita cel putin pretul ala,si daca iti trage si tubulatura si cablajul pt sistemul de alarma cu atat mai bine..Daca iti da un raspuns concis oricare dintre ofertanti, poti posta aici.

#306
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Cel care mi-a facut oferta cu 6000 de lei imi va pune 3 tablouri(pod+parter+demisol), in pod imi va cabla pentru 8 camere de supraveghere, va cabla pentru sonerie la poarte, pentru telefon doua posturi, un buton general sa inchid lumina in toata casa. In fara de instalatia din casa vor mai fi niste becuri, prize si intrerupatoare pe afara. Stiu ca se ia in calcul cat este de cablat, cat de lungi sunt traseele, stiu ca un disc diamantat de taiat betonul costa. In concluzie: stiu ca este munca pentru o lucrare de calitate iar munca de calitate si lucrarea de calitate costa, dar cat costa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate