Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

URGENT-3 puiuti de pisica, Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Curios...cand vorbim de lucruri mici si dragalase, mereu folosim diminutive in loc de motan, pisica, pui, burta, fund, degetel, capace, cutiuta samd.

Sper sa aiba noroc de stapani iubitori in caz ca ii dai! :)

#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostLoox, on 19th April 2011, 13:05, said:

Curios...cand vorbim de lucruri mici si dragalase, mereu folosim diminutive in loc de motan, pisica, pui, burta, fund, degetel, capace, cutiuta samd.

Sper sa aiba noroc de stapani iubitori in caz ca ii dai! :)

Si eu sper, ca nu i-as da chiar oricui, stii cum e, cu cat ii ai mai mult in grija, sub ochi, cu atat te atasezi mai mult de ei.

Fetita mea de 2 ani ii dragaleste pe rand.

In schimb, doamna matza stapana a casei a devenit retrasa si tematoare. Fuge de noi, se ascunde sub pat, nu mai vine daca o chemi, nu se mai alinta pe langa noi, nu se mai cere in brate... Prefera sa stea singura, chiar in alta camera, daca se poate, la distanta de matzi.

Edited by Deria_Leena26, 19 April 2011 - 12:58.


#21
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Mi-a scris cineva la un alt anunt de al meu, din Iasi, i-am spus sa te contacteze in caz ca puteti rezolva cumva cu transportul (pe tren poate).

#22
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDida, on 19th April 2011, 14:02, said:

Mi-a scris cineva la un alt anunt de al meu, din Iasi, i-am spus sa te contacteze in caz ca puteti rezolva cumva cu transportul (pe tren poate).

OK. Este si maxi-taxi, din cate stiu.

#23
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Piticii astia 3 sunt asa de jucausi, de cred ca o sa aiba nevoie de o cutie si mai mare... Sar unii pe altii, unii peste altii, se trag, se imping, se musca, se matzaie... Si sunt si figura, ca nu se tin inca bine pe picioare si se rostogolesc...

I-am masat la fundulet cu tampon cu apa calduta, inca nimic. Am topit un supozitor cu glicerina pentru copii si le-am pus finut, cu un betisor, putin la intrarea funduletului, da' de iese ceva...

Le-am facut si amestec dintr-ala, de pe site-ul indicat de oauzor. Le-a placut. A gustat si matza sefa.

#24
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E posibil sa te "scap" eu de un matz zilele astea :rolleyes:  Problema e ca sunt din Buc, cum rezolvam?

#25
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postoauzor, on 19th April 2011, 21:27, said:

E posibil sa te "scap" eu de un matz zilele astea :rolleyes:  Problema e ca sunt din Buc, cum rezolvam?

M-a contactat ieri, telefonic, o doamna din Bucuresti, pentru pisoiasul mai pufos si mai zbarlit.

Si nana76 (topicul mare de "Adoptii") si-a manifestat interesul fata de unul dintre ei - nu stiu care.

Vin eu la Bucuresti, alta cale nu vad.



Ieri, in jurul orei 3.30 p.m., la blocul de langa al meu erau 4 puiuti abandonati. Din pacate, am aflat prea tarziu si, la 7, cand m-am dus eu, nu mai era decat unul, un motanel alb cu negru, jigarit, slab, cu purici. Murdar de pamant... L-am luat, spalat, dat de mancare (e mai mic decat astialalti, nu mananca singur, doar cu seringa), ma duc cu el la vet intr-o ora.

#26
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
La mine incepe sa fie putin cam nebunie...

Nou-venitul a fost tinut separat de ceilalti, pe balcon (avem balcon inchis si este si vreme frumoasa, calda). Acu' plange ca de ce e singur acolo.

Astialalti 3 plang dupa socializare, deja le trebuie alintati, motanelul gri nepufos toarce.

Si matza sefa face naveta intre ei. Mi-e ca va trebui s-o deparazitez si pe ea.

Edit: asta micu' e diareic. Si ii curge si un ochi. Intr-o ora l-am spalat inca de 2 ori. Face kk intr-una si se murdareste tot pe blana.

Edited by Deria_Leena26, 20 April 2011 - 10:02.


#27
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Cineva din Braila/Bucuresti nu isi doreste un motanel portocaliu, in varsta de 2 luni?

Am fost cu cel mic, gasit ieri, la veterinar, l-am deparazitat intern/extern. In curtea cabinetului era un motanel portocaliu, in varsta de 2 luni, scuipacios rau, dar si miorlait rau. Asistentul mi-a spus ca l-a salvat de sub o masina care l-a facut zob pe fratiorul lui, dar ca nu-l poate tine, ca nu se impaca deloc cu cainele din curte. Am beneficiat de deparazitare gratuita pentru el. O sa-i fac si poze, dar inca este in carantina, are cutia lui, separata de restul.

#28
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDeria_Leena26, on 20th April 2011, 15:31, said:

Cineva din Braila/Bucuresti nu isi doreste un motanel portocaliu, in varsta de 2 luni?

Am fost cu cel mic, gasit ieri, la veterinar, l-am deparazitat intern/extern. In curtea cabinetului era un motanel portocaliu, in varsta de 2 luni, scuipacios rau, dar si miorlait rau. Asistentul mi-a spus ca l-a salvat de sub o masina care l-a facut zob pe fratiorul lui, dar ca nu-l poate tine, ca nu se impaca deloc cu cainele din curte. Am beneficiat de deparazitare gratuita pentru el. O sa-i fac si poze, dar inca este in carantina, are cutia lui, separata de restul.

Am pus poze cu el pe topicul de "Adoptii".

Dida, il poti pune si pe asta pe site-urile pe care i-ai pus pe ceilalti? Multumesc.

#29
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Da, astept poza.

#30
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDida, on 21st April 2011, 08:24, said:

Da, astept poza.

Spune ca este urgent de urgent si ca il pot aduce in Bucuresti - maine sau sambata, nu stiu exact, acum ma socotesc cu sotul, telefonic.

Attached Files


Edited by Deria_Leena26, 21 April 2011 - 08:30.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostLoox, on 19th April 2011, 13:05, said:

Curios...cand vorbim de lucruri mici si dragalase, mereu folosim diminutive in loc de motan, pisica, pui, burta, fund, degetel, capace, cutiuta samd.

Sper sa aiba noroc de stapani iubitori in caz ca ii dai! :)
Am scris pisicute, burtica ..etc fiindca e vorba de niste pui de 4 saptamani si burta lor comparativ cu burta unei pisici adulte este mult mai mica.Idem si pentru alte diminutive folosite.De aceea exista diminutive, sa le folosesti atunci cand e vorba de chestii mici. Altfel, am face ca in engleza care in loc de diminutive utilizeaza particula "little". In toate limbile latine exista diminutive si se folosesc pentru chestii mai mici sau ca alint.

#32
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
URGENT, URGENT, FOARTE URGENT!

Este cineva din Bucuresti/cunoasteti pe cineva din Bucuresti care sa o doreasca pe micuta negresa? Fratiorii ei si-au gasit camin, unul in Ploiesti, a si ajuns, si unul in Bucuresti, il aduc eu maine seara, la 7.

Negruta? Cineva?

Va rooog, nu stiu cum sa fac! Pacat de ea, e asa de dulce...

#33
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Si cel portocaliu si-a gasit?

Acum vreau sa-i pun anunturi.

Si sa mentionez la cel vechi ca a ramas doar una neagra.

#34
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostDida, on 21st April 2011, 21:57, said:

Si cel portocaliu si-a gasit?

Acum vreau sa-i pun anunturi.

Si sa mentionez la cel vechi ca a ramas doar una neagra.

Nu si-a gasit nici acela, din pacate. Maine dimineata mai intreb pentru el, dar slabe sanse.

A cotropit toata bucataria, Molly nu mai are loc de el. :D

In ultima, ultima instanta il las in "pisicaria" dintr-un spatiu verde mai ferit de aproape de bloc. Dar e cea mai nasoala varianta. Nu e protejat cu nimic si nu stiu daca il mai gasesc la intoarcere.

Ma apuca furia, oameni lipsiti de responsabilitate.

E deparazitat intern/extern, avea o mica zgarietura cu sange inchegat, nu stiu de unde, face la litiera, e haios.

Azi a fost nebunie la mine, vin cu copilul din parc, copilul kkcit, toti 4 pisoii mici kkciti si flamanzi, copilul flamand, era 3 si eu la 4 fara ceva trebuia sa fiu in autogara. Mi-s mainile varza, pline de zgarieturi si de rani de la Domestos, numai carpe murdare am frecat zilele astea. Si matzii.

Mai are sanse pana maine, maximum ora 12.

Edited by Deria_Leena26, 21 April 2011 - 21:35.


#35
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Plang de ciuda... Am epuizat toate resursele... Am intrebat o vecina care stiu ca tolereaza pisicile, nu se poate ocupa de ei, ca are un alt vecin care de-abia asteapta sa-i omoare. Am sunat la Directia Sanitar-Veterinara (are acelasi numar si sediu cu Colegiul Medicilor Veterinari), la cabinetele veterinare pe care le-am gasit pe Google... Nimeni nu are nicio solutie...

Cica Braila si chiar Romania sunt hopeless, la capitolul asta...

#36
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
I-ai lasat pe cei 2 in gradinita aceea de care spuneai? :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate