Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

URGENT-3 puiuti de pisica, Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Azi, in jurul orei 1 p.m., am gasit, langa parculetul unde merg cu fetita, 3 puiuti de pisica, abandonati langa cosurile de gunoi din zona. Cum nu ma lasa inima sa nu fac nimic, i-am luat, i-am pus intr-o cutie si am fugit cu ei la veterinar. Nebunie mare acolo, cazuri care mai de care mai "mancatoare de timp", medicul nu a apucat sa se uite decat f. sumar la unul dintre ei, a spus ca arata foarte bine, am reusit sa-i deparazitez intern si extern. Au o luna. Le-am luat si mancare speciala pentru pisici asa mici. Din verificarile mele, doi sunt motanei si unul este pisicuta.

Motaneii sunt gri fumuriu, fetita este neagra.

O sa le fac si poze.

Momentan, sunt intr-o cutie, la mine pe balcon. Miroseau urat cand i-am luat, dar nu am vazut niciun purice. Cand m-au vazut oamenii ce fac, s-au apropiat de mine si o femeie mi-a spus ca aseara i-a aruncat cineva acolo.

Care este problema:

Ca nu pot sa-i tin, sotul a zis ca POATE tinem un motanel, dar nu e sigur. Avem o pisica femela, castrata, merge pe un an, i-a vazut, mirosit si fugit de ei mancand pamantul, pana nu i-am scos din raza ei vizuala/de miros, nici de mancare nu s-a atins.

Nu mai dispun de fonduri pentru ei. Am platit, pentru deparazitare si mancare, 48,6 lei, toata alocatia copilului, ca nu aveam in plan asa cheltuieli suplimentare, salariul sotului l-am "poprit" pentru cheltuielile de Paste, plus un drum de Cluj, dus-intors, care ne termina de fiecare data, si ca bani, si ca timp.

Daca intereseaza pe cineva anuntul, va rog, scrieti-mi urgent.

Mai trebuie sa spun ca pisoii sunt cam salbaticuti, nu sunt obisnuiti cu oamenii, cu mangaierile, un motanel m-a muscat de deget, cand i-am dat mancarea din mana, de mi-a dat sangele. :D

#2
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Fa-le poze si te ajut cu anunturile pe net.

#3
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
pune anunturi pe site-uri, poti incerca pe okazii.ro .

#4
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu prea merge pe okazii, trebuie pe forumuri si site-uri cu asa ceva, ca o persoana daca isi cauta pe net scrie pe google "adoptie pisica". Site-urile care apar acolo sunt importante.

#5
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Cateva poze rapide.

Attached Files



#6
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006

 Deria_Leena26, on 18th April 2011, 16:41, said:

Cateva poze rapide.

Am sa incerc sa trimit mesajul tau si la altii, dar iti recomand sa incerci si pe alte forumuri din Braila, poate chiar pe pagina de internet a unui ziar local

Edited by adelinar, 18 April 2011 - 17:05.


#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 adelinar, on 18th April 2011, 18:03, said:

Am sa incerc sa trimit mesajul tau si la altii, dar iti recomand sa incerci si pe alte forumuri din Braila, poate chiar pe pagina de internet a unui ziar local

Mai, nu stiu ce sa zic, cand ma gandesc la cat de plin e orasul de asa ceva... Cine din Braila sa-i vrea?

Asta cu aruncatul cred ca e la ordinea zilei, e si sezonul...

#8
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Sunt asa de frumosi...Cei gri se vor da primii. Este o culoare f cautata...

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 cojocaru-diana, on 18th April 2011, 18:42, said:

Sunt asa de frumosi...Cei gri se vor da primii. Este o culoare f cautata...

Da, asa am zis si eu. Sotului ii place al doilea gri, ala zburlitu' si muscaciosu'. Care acu' nu mai musca.

Ar mai fi o chestie: daca, prin minune, se gaseste cineva din Bucuresti care sa ii ia pe toti 3, noi ar trebui sa plecam la Cluj sambata, cred. Zic "cred" pentru ca inca nu am stabilit clar ce si cum. Daca plecam, plecam prin Bucuresti, deci cu escala in Bucuresti. M-as putea intalni cu cineva in Gara de Nord, sa ii predau...

#10
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Voi pune anunturile in seara asta.

O sa te rog sa-mi lasi pe pm eventual date de contact (mail, telefon).

#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Dida, on 18th April 2011, 19:21, said:

Voi pune anunturile in seara asta.

O sa te rog sa-mi lasi pe pm eventual date de contact (mail, telefon).

Multumesc, trimis!

#12
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Intrebare: pisicutii asa mici beau lapte? Daca da, de care? Am in casa Tnuva, de 1,5, Napolact, de 1,5 si lapte praf de copilasi, Nestle Junior 2+.

Dar apa, cata beau? Le-am dat cu seringa, cate 1 ml la fiecare, e bine?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Deria_Leena26, on 18th April 2011, 23:55, said:

Intrebare: pisicutii asa mici beau lapte? Daca da, de care? Am in casa Tnuva, de 1,5, Napolact, de 1,5 si lapte praf de copilasi, Nestle Junior 2+.

Dar apa, cata beau? Le-am dat cu seringa, cate 1 ml la fiecare, e bine?


Nu stiu exact cum e la pisici dar la catei se da lapte fara lactoza sau lapte special de catei. Laptele de catei se poate da si la pisici. Laptele tnuva de 1,5 e degresat si nu e bun. Daca ramai pe lapte de vaca(desi e riscant) , trebuie sa le dai lapte integral adica grasime 3-3,5%. Pentru hrana cateilor in lapte se adauga galbenus de ou. Banuiesc ca si la pisici e la fel dar mai bine astepta sa-ti confirme cineva care a avut de-a face cu pisoi asa mici. La varsta de o luna poti sa incerci sa le dai si bobite kitten inmuiate. Sunt tare frumusei toti. Succes la adoptii. A,sa nu uit, laptele praf se face in concentratie dubla fata de concentratia pentru copii.

Edited by Freddy12, 18 April 2011 - 23:13.


#14
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Deria_Leena26, on 18th April 2011, 23:55, said:

Intrebare: pisicutii asa mici beau lapte? Daca da, de care? Am in casa Tnuva, de 1,5, Napolact, de 1,5 si lapte praf de copilasi, Nestle Junior 2+.

Dar apa, cata beau? Le-am dat cu seringa, cate 1 ml la fiecare, e bine?

Iti recomand linkul de mai jos, foarte interesante informatii am aflat de acolo.

http://www.animalutz...-pui-pisica.php

Edited by oauzor, 18 April 2011 - 23:17.


#15
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Freddy12, on 19th April 2011, 00:11, said:

Nu stiu exact cum e la pisici dar la catei se da lapte fara lactoza sau lapte special de catei. Laptele de catei se poate da si la pisici. Laptele tnuva de 1,5 e degresat si nu e bun. Daca ramai pe lapte de vaca(desi e riscant) , trebuie sa le dai lapte integral adica grasime 3-3,5%. Pentru hrana cateilor in lapte se adauga galbenus de ou. Banuiesc ca si la pisici e la fel dar mai bine astepta sa-ti confirme cineva care a avut de-a face cu pisoi asa mici. La varsta de o luna poti sa incerci sa le dai si bobite kitten inmuiate. Sunt tare frumusei toti. Succes la adoptii. A,sa nu uit, laptele praf se face in concentratie dubla fata de concentratia pentru copii.

Bobite am, speciale, Baby Cat.

De incercare, le-am pus un deget de Tnuva intr-un capacel. L-au baut de zici ca nici n-a fost. Le-am mai pus de inca 2 ori. Beau ca disperatii.

Edit: i-am mutat intr-o cutie mai spatioasa si i-a apucat joaca.

Edited by Deria_Leena26, 18 April 2011 - 23:48.


#16
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Vreau sa va spun ca era deja 1 noaptea si sotul inca "misuna" pe langa ei, ii admira, "poate ne facem cu 3 pisoi"...

Unul a facut (si) treaba mare, ceilalti doi, inca nu. Mai astept putin si, daca nu se intampla, o sa le masez burtica. Bine fac?

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Deria_Leena26, on 19th April 2011, 10:52, said:

Vreau sa va spun ca era deja 1 noaptea si sotul inca "misuna" pe langa ei, ii admira, "poate ne facem cu 3 pisoi"...

Unul a facut (si) treaba mare, ceilalti doi, inca nu. Mai astept putin si, daca nu se intampla, o sa le masez burtica. Bine fac?

Ca sa faca treaba mare trebuie sa le masezi funduletul cu un tamponel umezit. In mediul natural pisica mama ii linge   ca sa-i stimuleze sa-si faca nevoile.

#18
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Freddy12, on 19th April 2011, 11:23, said:

Ca sa faca treaba mare trebuie sa le masezi funduletul cu un tamponel umezit. In mediul natural pisica mama ii linge   ca sa-i stimuleze sa-si faca nevoile.

Aha, bun. O sa ma ocup si de asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate