Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#4825
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eh, si daca ar avea probleme de sanatate, Exit n-ar recunoaste Posted Image

#4826
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Am avut o ciupercă pe piele. Uite că recunosc. :P Dacă îmi mai amintesc ceva îți mai spun.

#4827
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostEXIT, on 12 august 2016 - 20:08, said:

...Dacă îmi mai amintesc ceva îți mai spun.
Ti-a afectat memoria? Posted Image

#4828
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Timpul îmi afectează memoria. Ceea ce nu e neapărat rau. :)
Mi-am mai mintit ceva: Am avut pe picioare vreo 3 zone mici cu puncte roșii ca niște înțepături de ac. Am fost la doctor, a zis purpură idiopatică. Analizele erau normale.

#4829
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Studiul citat afirma ca nu mareste atat de mult nivelul zaharului in sange precum painea .... corect. Banuiesc ca paralela a fost facuta 100gr paine vs 100gr fructe sau in oricare proportie 1/1. Dar nu e normala o astfel de comparatie. De ce ? 100gr paine ofera corpului mult mai multe calorii (250kcal) decat 100gr mere (50-60kcal) sau 100gr pere (70-80kcal). Deci din care alimente vei consuma mai mult ca sa iti atingi numarul de calorii?

Edited by FlorinAnt, 13 August 2016 - 09:03.


#4830
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Aceste studii ar trebui efectuate pe numarul de calorii nu grame ca atunci e irelevant.

#4831
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Liniștește-te, fructele sunt cea mai sănătoasă opțiune la care te poți gândi. Ai văzut că și persoanele care suferă de diabet pot mânca fructe. Mănâncă câte fructe vrei. Nu te mai stresa încercând să găsești scenarii cu glucoză și insulină. Chestiunea a fost studiată de mii de specialiști.

#4832
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Cu alte cuvinte, fructele nu cresc glicemia ? Eu asta ma inteles din ce ai zis.
De cat timp esti raw-vegan ?

#4833
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Daca nu ti-ar creste inseamna ca esti bolnav rau. Consumul de fructe nu iti va afecta glicemia intr-un mod patologic.
Sunt doar vegan, de aproape 10 ani. Citeste si paginile din urma.

#4834
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostEXIT, on 11 august 2016 - 14:30, said:

Soia este foarte hrănitoare și digerabilă
:roflmao:

View PostEXIT, on 11 august 2016 - 14:30, said:

Soia e la baza producției de hrană pe planeta asta. E folosită ca plantă furajeră cu un succes imbatabil și tu nu poți să o numești hrană
Eu pot s-o numesc hrana, hrana de ingrasat porcu'. Si gainile...

View PostEXIT, on 11 august 2016 - 14:30, said:

Eu mănânc soia procesată în diverse feluri și mă simt foarte bine.
De-a dreptul etic. Intradevar, nu mai omori direct animale care nu sunt pe cale de disparitie si sunt inmultite special pentru consumul uman (e drept, si hranite prost, cu soia). Dar sustii monoculturile gigant stropite cu chimicale cat mai multe care distrug habitatul altor animale (si implicit omoara) - unele din ele pe cale de disparitie. Sa nu-mi zici ca de fapt majoritatea consumului de soia e momentan datorata fermelor. Daca toti ceilalti consumatori de carne s-ar reprofila pe soia, cartofi, fasole si alte monoculturi...

#4835
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Indubitabil prezența omului pe planetă afectează viața altor specii. Ca ființe morale dorim și putem să reducem impactul negativ pe care îl are agricultura asupra mediului și implicit asupra altor specii iar renunțarea la produsele animaliere este o metodă foarte eficientă pentru a realiza ce ne-am propus. Dacă ai studia un pic informația pusă la dispoziție de organizații guvernamentale, non guvernamentale o să vezi că există un consens: creșterea și consumul animalelor au consecințe devastatoare asupra mediului. Practic, dacă ați înceta a mânca animale, o suprafață importantă din terenul folosit în prezent pentru cultivarea plantelor furajere ar putea fi redat sălbăticiei. Deci ce s-ar întâmpla dacă am renunța toți la carne este exact invers față de ce îți imaginezi tu.
Monocultura nu este metoda ideală de a face agricultură dar soluțiile alternative nu se pot folosi la scară largă.
Apropo, creșterea vitelor este tot o monocultură pentru că termenul se aplică și în zootehnie. Nu am văzut ferme mixte de creșterea vacilor, creșterea curcanilor și a grâului în același spațiu și timp.

Quote

Food production is the most significant influence on land use and therefore habitat change, water use, overexploitation of fisheries and pollution with nitrogen and phosphorus. In poorer countries, it is also the most important cause of emissions of greenhouse gases (CH4 and N2 O). Both emissions and land use depend strongly on diets. Animal products, both meat and dairy, in general require more resources and cause higher emissions than plant-based alternatives. In addition, non-seasonal fruits and vegetables cause substantial emissions when grown in greenhouses, preserved in a frozen state, or transported by air. As total food consumption and the share of animal calories increase with wealth, nutrition for rich countries tends to cause higher environmental impacts than for poor countries.
...
Agricultural materials, especially animal products, are also a very important material flow in terms of their contribution to a large number of impact categories. Animal products are important because more than half of the world’s crops are used to feed animals, not people. Land and water use, pollution with nitrogen and phosphorus, and GHG emissions from land use and fossil fuel use cause substantial environmental impacts.
Assessing the Environmental Impacts of Consumption and Production - United Nations Environment Programme

Paradoxal! Vrei mai puțină soia pe planetă? Mănâncă soia!
In 2014 s-au produs 284 000 000 tone de soia iar in 2050 productia este estimata a fi de 514 000 000 tone. De ce? Pentru ca China vrea carne, carne, carne. 75% din cantitatea de soia produsa la nivel mondial este folosita pentru productia de carne.

Quote

Most people associate soy with tofu and soy milk. However, only a small portion of soy is consumed directly by humans. In fact, most of the world’s soy crop ends up in feed for poultry, pork, cattle and even farmed fish.
Unbeknownst to most of us, soy is found in almost all commercially produced meat or chicken that we eat.
...
Limiting consumption of animal-based food products, particularly meat, is one thing people can do to help end this devastating trend.
World Wide Fund For Nature - Soy & you

Quote

Thirty percent of the Earth’s entire land surface – a massive 70% of all agricultural land – is used for rearing farmed animals.
...
Livestock production is responsible for 70% of the Amazon deforestation in Latin America, where the rainforest has been cleared to create new pastures.
Why is green to go vegetarian - Un document care include referinte stiintifice.

Edited by EXIT, 15 August 2016 - 16:57.


#4836
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

View PostEXIT, on 11 august 2016 - 21:16, said:

Izolatul proteic de soia este cel mai ieftin și se găsește la Redis. Și eu cumpăr de vreo 2-3 ani și mănânc aproape în fiecare zi 66 grame. Îl amestec cu fructe de pădure, cu iaurt, înghețată sau doar cu apă, îndulcitor și aromă de vanilie.
Asta am mâncat azi:
Attachment 11aug2016.png
Am mers 14 km și am urcat 10 etaje câte două trepte cu sacoșa în mână. Puteam și mai mult dar nu vreau să zică lumea că sunt nebun așa că nu am coborât ca să urc iar.
Poți să vezi aici ce și cât mănânc în fiecare zi. Din 2014. Acuratețe peste 90%.

Nu mai mânca soia boabe, fierbe greu, soia e ca fasolea. Dacă nu o fierbi ca un profesionist o să viciezi aerul. Dacă ai bani mănâncă tempeh - boabe fermentate. Are un gust special, o delicatesă pentru cunoscători și nu cred că o să ai neplăceri.


E o discuție stufoasă despre proteine și o să încerc să scriu când o să am mai mult timp. Nu ai nevoie ca un singur aliment să aibă proteină completă că oricum combini.
Între timp poate vrei să te uiți pe Youtube la Durianrider și Freelee. Ei mănâncă fructe și frunze de mulți ani.
Sincer, din meniu ala cel mai ok mi se pare pepenele.
Ai 178 cm si greutatea ??
Sport faci ?
Loc de munca activ ?
Da mai multe detalii, meniul ala e ok pentru un apicultor, un sedentar de 45 de ani si alte asemenea.
Pentru unu de 25 de ani, care mai face si altceva in afara de dus gunoiul, exclus.
Fructele sunt ok, 2-3 pe zi, dar sa mananci cu kila .... aiurea, de ce ai face asta ?

View PostEXIT, on 04 mai 2016 - 10:21, said:

Chiar crezi că e subnutrită după două săptămâni în care de fapt s-a indopat cu cartofi la cuptor si orez?
Chiar crezi că stă în apă fierbinte pentru că nu mai poate de frig? Că i s-au înmuiat unghiile? Ți se pare că e o persoană serioasă după ce se întreabă dacă nu cumva foamea i se trage de la faptul că nu s-a lăsat de fumat?
Ori e dusă cu sorcova ori e troală. Poate diorama face o investigație și ia măsurile necesare.
Pe 26 aprilie scria:
Măcar a reușit să vă resusciteze pe tine și pe proxtu. :)
Mda....nicotina poate inhiba centrul foamei din hipotalamus astfel daca te lasi de fumat posibil sa ti se faca foame mai des.
Poate persoana nu ii chiar asa neserioasa. Dar tu .... Posted Image

Edited by Spk96, 16 August 2016 - 12:17.


#4837
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu fac sport de performanță. Merg pe jos mai mult decât alții de vârsta mea și ridic greutăți când am chef. Mai merg și cu bicicleta, chiar până la mare și n-am leșinat. Să fi văzut autocarele pline de omnivori tineri și sportivi... :P
Când m-am cântărit ultima dată aveam 68kg.
Dar de ce n-aș mânca fructe cu kila? Pepenii sunt ieftini și din abundență. Mănânc rar fructe exotice, recent am descoperit produsul ăla Fruit for Smoothies și am cumpărat vreo 4 pungi în total până acum.
2259 de calorii sunt mai multe decât strictul necesar pentru mine. Am mâncat multă vreme doar 1700 și n-am murit. :P Nici piele și os n-am ajuns.

#4838
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Pai asa ... la 68kg, poti fi ce vrei tu, mai ales daca esti si sedentar.
Sa zicem de un muncitor necalificat, gen ala ce sapa santuri pe 40 de grade.
Cum i-ai putea propune sa fie raw vegan ? Sa zicem are nevoie de o dieta de vreo 3500 - 4000 kcal/
Dar mancare, nu abureli, gen  un pepene de 10 kile si o paine in brate si gata.
Calitativ meniul acela ce l-ai pus tu doar salata aia ii mai de doamne ajuta, la burger si covrigei ma abtin ....

Edited by Spk96, 16 August 2016 - 18:46.


#4839
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Salata e săracă nutrițional. De ce te abții de la burgeri?
Indiferent de intensitatea activității fizice, dieta vegană este suficientă. Un raw-vegan poate să ajungă la 4000 calorii dacă mănâncă nuci, alune, curmale, alte fructe uscate etc. Dar eu nu cred că Dorel are nevoie de 4000 de calorii.
Ăsta se descurcă:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZTaGZ6KLDwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4840
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
EXIT,izolatul proteic din soia(din care iti sustii tu de fapt necesarul de proteina) nu are nici o treaba nici cu raw,nici cu veganismul in general.

Nu mai prostii oamenii cu un stil de viata nesustenabil,daca ai exclude suplimentul proteic ai da din colt in colt pt a-ti asigura necesarul de proteina.

Idem pt culturismul Popey care cica sta doar pe spanac,baga izolat din soia de ii sar capacele,daca vrei te duc eu la niste oameni care practica sportul ala sa vezi ce inseamna sa iti procuri proteina necesara din alimentatia normala,bagi carne si oua ca la balamuc.

Edited by Lup_Victor, 25 August 2016 - 04:16.


#4841
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Izolatul proteic este un produs procesat, nu e raw. Dar vegan este.
As putea sa obtin necesarul de proteine si fara el. Se zice ca in conditii de alimentatie obisnuita nu este posibil sa ai carente proteice. Ci doar in cazuri de infometare.
Pentru mine necesarul este intre 34 si 73 grame sau dupa calculatorul de pe bodybuilding.com ar fi de 133 grame pentru mentinere sau 171 grame daca vreau sa cresc masa musculara cu exercitii usoare. Totusi, site-ul asta vinde proteine si de-aia exagereaza necesarul. Alta sursa ceva mai stiintifica zice ca acum as avea nevoie de maxim 122 grame daca sunt bodybuilder sau 56 grame daca nu sunt. Cred ca majoritatea culturistilor care au deja o masa musculara masiva consuma izolate proteice pentru ca altfel ar trebui sa manance enorm doar pentru a se mentine.
In dimineata asta am mancat 55 grame de proteine fara izolat proteic.
Fara sa modific planul pe ziua de azi si fara izolat proteic de soia voi ajunge la 98 grame de proteine, caloriile vor fi 1919. Culturistii mananca mult mai mult de 1900 de calorii si as depasi lejer 120 grame proteine daca as manca mai multe calorii.
Sunt increzator ca as obtine necesarul de proteine chiar daca as elimina soia complet, deci fara izolat si fara alte produse din soia.

#4842
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Degeaba, eu imi mentin parerea, si anume ca proteinele de origine vegetala sunt de calitate slaba.
In bodybuilding majoritatea indivizilor nici  nu iau in considerare proteinele provenite din paine, orez, paste si alte chestii de genul. Doar carne, oua si lactate.

Edited by Spk96, 25 August 2016 - 20:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate