Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Analizele din timpul sarcinii analizele Torch - Gratuite!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Buna ziua, sunt un viitor tatic , sotia are 13 saptamani de sarcina, si suntem din Cluj-Napoca...

Am aflat niste chestii interesante si as vrea sa vi le spun si voua poate va vor ajuta...

Sotia a facut analizele de rutina, totul ok... pana una alta , are tensiune mica 40 cu 80 sau 50 85 sau cateodata 60 cu 90/100 cand cum , dar sunt foarte comune la gravide sa aiba tensiune mai mica , varsaturi nu are , slava domnului , doar din cand in cand dureri de cap si stare generala mai proasta ptr. ca mormolocul ala mic isi face de cap creste :)  :thumbup:   , am facut niste teste suplimentare de anemie , vitamina B12 si fierul dar au iesit toate bune deci exista fier e ok medicul a dat asa preventiv ptr. o luna sa ieie sorbifer deci fier cu vitamina c.... si trebuie luat in special doar in ultimele 3 luni.. mai ales, si acidul folic se ia doar in primul trimestru de sarcina.... si inainte de sarcina zice medicul ginecolog...

Dupa ce am citit despre doctorii din Cluj ginecologi buni sunt la Ginecologie 1 din cluj . noi suntem la Mihai Surcel, un doctor foarte bun, despre care am citit doar lucruri foarte bune, si mai sunt Butnaru Alin, Borza Dan... la fel de buni ...

Sa recomandat sa facem testele de toxoplasmoza si Rubeola atata tot ... dar am mai auzit ca multa lume mai face si ptr virusul Cmv si etc.. din setul de analize Torch.. de ex.. dar costa 42 lei IGC si IGM la fel deci 84 lei costa ptr rubeola si la fel 82 ptr toxoplasmoza. si la fel ptr toate care urmeaza CMV etc..
Dar am mai citit eu undeva ca la Clinica de boli infectioase din Cluj se deruleaza un program ptr gravide de 2 ani si jumate si se realizeaza aceste analize de sange din setul TOrch gratuit si am sunat azi acolo si am aflat ca intravar sunt gratuite si am fost planificati peste 2 saptamani sa mergem sa le facem. dar trebuie un bilet de trimitere de la medicul de familie in care spune ca esti in saptamana xx de sarcina si se roaga efectuarea setului de analize Torch si cu adeverinta de servici ca este asigurata sau coasigurata sau somera daca e cazul.... sper sa va ajute aceasta informatie , probabil se fac in toate orasele doar ca eu am aflat de Cluj ca sunt din CLuj:)

Ce este sistemul TORCH?
Analizele sistemului torch au ca punct de plecare prescurtarea denumirii: adica TO = toxoplasmoza, R = rubeola, C = chlamydia, H = citomegal-herpes. Sistemul torch efectuat de Institutul Cantacuzino ofera o gama mai larga de investigatii cu referire la posibile infectii care ar putea afecta evolutia sarcinii si dezvoltarea fetala. Astfel mai sunt incluse si determinari cu privire la hepatita B si C; VDRL, RPR, TPHA (analize cu privire la infectia sifilitica), brucella, listeria, parvovirus, HIV, streptococ B.

Acest studiu are ca principala tinta determinarea si includerea in program in special a gravidelor ce prezinta infectie cu streptococ de grup B, dar ofera in plus si avantajul dozarii celorlalti parametrii, in mod gratuit. De asemeni, in cazul CMV (citomegalvirus) se determina si indicele de aviditate care aproximeaza cam cu cat timp in urma a avut loc infectia cu acest virus, parametru important daca ne gandim ca se recomanda de regula o pauza de 6 luni intre o astfel de infectie si o eventuala sarcina.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai astea sunt normale in sarcina, unde este extraordinarul ?

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postandreic, on 8th April 2011, 20:50, said:

Pai astea sunt normale in sarcina, unde este extraordinarul ?

Gratuitatea, probabil. Uite ca eu nu stiam de ea si am decartat vreo 2.000 de lei numai pe analizele din timpul sarcinii.

Parvovirus la om? De asta nu stiam.

Iar brucella nu mai stiu ce e.

Listeria e periculoasa mai ales in primul trimestru.

CMV - mare atentie, daca ies analizele prost (IgM pozitiv, infectie in curs), recomand repetarea. De 3 ori l-am facut, a treia oara, la Bucuresti, ca intrasem in panica.

Toxoplasma, la fel, asta stiu ca da imunitate pe viata.

Atentie la IgM-uri: astea arata infectiile in curs.

Edited by Deria_Leena26, 08 April 2011 - 23:23.


#4
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004

View PostDeria_Leena26, on 8th April 2011, 23:20, said:

Gratuitatea, probabil. Uite ca eu nu stiam de ea si am decartat vreo 2.000 de lei numai pe analizele din timpul sarcinii.

Parvovirus la om? De asta nu stiam.

Iar brucella nu mai stiu ce e.

Listeria e periculoasa mai ales in primul trimestru.

CMV - mare atentie, daca ies analizele prost (IgM pozitiv, infectie in curs), recomand repetarea. De 3 ori l-am facut, a treia oara, la Bucuresti, ca intrasem in panica.

Toxoplasma, la fel, asta stiu ca da imunitate pe viata.

Atentie la IgM-uri: astea arata infectiile in curs.


Corect... Gratuitatea lor ....  Sa speram ca vor iesi analizele bune :))

#5
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Tensiunea 40 cu 80? Chiar atat de mult poate sa scada in timpul sarcinii? Sa-mi fie rusine, dar chiar nu stiu. Ma lamureste si pe mine cineva care e limita inferioara fara sa apara complicatii?
On topic: E o veste buna pentru gravidele din Cluj, avand in vedere pretul analizelor.

Edited by claudiaa, 09 April 2011 - 12:41.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postclaudiaa, on 9th April 2011, 13:41, said:

Tensiunea 40 cu 80? Chiar atat de mult poate sa scada in timpul sarcinii? Sa-mi fie rusine, dar chiar nu stiu. Ma lamureste si pe mine cineva care e limita inferioara fara sa apara complicatii?
On topic: E o veste buna pentru gravidele din Cluj, avand in vedere pretul analizelor.
In general analizele se fac free in marea parte, la un spital de stat evident nu la fitze, sotia mea asa a facut. A platit doar cand a vrut sa faca o ecografie care nu era in plan, de curiozitate mai mult. A avut tensiune normala 120 cu vreo 80 (ca de obicei sistola e prima si diastola a doua, nu inters). Deasemenea nu e obligatorie scaderea tensiunii in sarcina, la multe persoane nu se intampla treaba asta, iar daca e prea mica exista riscul ca in cazul unei rasuciri a cordonului (lucru inerent) sa scada fluxul sangvin catre fat si ar trebui luata medicatie pentru revenirea la tensiuene cat de cat normala, macar 100/70 spre a se evita problemele de dezvoltare.

Edited by andreic, 09 April 2011 - 13:25.


#7
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004

View Postandreic, on 9th April 2011, 13:24, said:

In general analizele se fac free in marea parte, la un spital de stat evident nu la fitze, sotia mea asa a facut. A platit doar cand a vrut sa faca o ecografie care nu era in plan, de curiozitate mai mult. A avut tensiune normala 120 cu vreo 80 (ca de obicei sistola e prima si diastola a doua, nu inters). Deasemenea nu e obligatorie scaderea tensiunii in sarcina, la multe persoane nu se intampla treaba asta, iar daca e prea mica exista riscul ca in cazul unei rasuciri a cordonului (lucru inerent) sa scada fluxul sangvin catre fat si ar trebui luata medicatie pentru revenirea la tensiuene cat de cat normala, macar 100/70 spre a se evita problemele de dezvoltare.


am auzit ca multe femei insarcinate au tensiunea mai mica .. doar mare sa nu fie ca atunci sunt probleme foarte mari, ideea e ca sotia avea si inainte de ramane insarcinata tot cam asa 50/90 sau 45 /85 sau 60/100 cam asa si acuma cand e insarcinata cam tot asa a ramas... o cafea pe zi a spus medicul ca e indicat sa bea... acuma dimineata a avut 50/92 cam a baut o cafea si sper sa fie mai bine, curios ca anemie nu are a facut teste fier vitamina b12 chiar si toate sunt ok , problema mare ca nu bea lichide cat ar trebui doar 1 litru 1litru si jumate maxim in cele mai bune conditii :) i-am spus ca minim 2litri pe zi ar trebui , la mine nu e problema , eu beau cam 2 -3 litri cand cum ::))
Un weekend minunat sa aveti !

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Daca persoana in general are tensiune mai mica ca ar putea cadea in normalitate ca nu sunt toti oamenii la fel, oricum atentie la irigarea sangvina ca e cea mai importanta in sarcina.

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postandreic, on 9th April 2011, 14:24, said:

In general analizele se fac free in marea parte, la un spital de stat evident nu la fitze, sotia mea asa a facut. A platit doar cand a vrut sa faca o ecografie care nu era in plan, de curiozitate mai mult. A avut tensiune normala 120 cu vreo 80 (ca de obicei sistola e prima si diastola a doua, nu inters). Deasemenea nu e obligatorie scaderea tensiunii in sarcina, la multe persoane nu se intampla treaba asta, iar daca e prea mica exista riscul ca in cazul unei rasuciri a cordonului (lucru inerent) sa scada fluxul sangvin catre fat si ar trebui luata medicatie pentru revenirea la tensiuene cat de cat normala, macar 100/70 spre a se evita problemele de dezvoltare.

andreic, situatie concreta:

Spitalul "Sfantul Andrei", Galati. O tinerica cu prietenul de mana, proaspat sosita din Italia, sarcina 20 de saptamani, cu bilet de analize in mana. Da taman peste sefa de sectie, care o intreaba pentru ce a venit. Tinerica ii spune, sefa de sectie o trimite sa se schimbe de haine si sa isi ia o camasa de noapte de-aia de spital. Fata face chestia asta, desi nu intelegea nimic. Vine iar sefa de sectie, tinerii incep sa puna intrebari. Sefa de sectie: "trebuie sa te internezi, daca vrei sa ti se faca analizele aici, in spital, gratuit, ca, daca te duci la privat, te costa 10 milioane". Eu deja fierbeam. O baga pe fatuca la mine in salon, iar pe iubitul ei il trimite sa-i aduca bagaj de acasa, ca o interneaza. Fata, nauca, se asaza pe un pat. Precizez ca nu avea niciun fel de problema de sanatate, nimic, vroia doar analizele uzuale, nici macar burtica nu avea, era genul slabutica. Ii fac semn baiatului si ii spun sa o ia de acolo si sa plece, ca au semnat internarea, ca nu, ca sefa de sectie minte cu nerusinare. Pe mine, la privat, analizele ma costasera 4 milioane, nici vorba de 10. Cu tot cu triplu test.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Mie nu mi-e clar daca era la ambulator sau la spital normal... analizele normale care se fac nu cer internare, se preleva sange si lichid (pentru CP anticancer)... la privat te costa in fucntie de ce anume faci exact si care sunt preturile lor.

Edited by andreic, 10 April 2011 - 22:33.


#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postandreic, on 10th April 2011, 23:33, said:

Mie nu mi-e clar daca era la ambulator sau la spital normal... analizele normale care se fac nu cer internare, se preleva sange si lichid (pentru CP anticancer)... la privat te costa in fucntie de ce anume faci exact si care sunt preturile lor.

Mai, spital ca orice spital. Ce vroiam sa subliniez este ca magarita aia a profitat de faptul ca fata era recent sosita din strainatate (avea bani, putea cotiza un pic ici, un pic colo) si ca nu stia cu ce se mananca analizele alea. Si nici cat costa la privat.

Si nu cred ca avea de facut mai multe analize decat mine, pentru ca eu mi-am stabilit lista singura, informandu-ma de pe Internet, si am "incarcat-o" cat am putut.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Magaria e ceva normal in Romania... nici cei din spitale nu rezista tentatiei.

Edited by andreic, 11 April 2011 - 13:34.


#13
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Asa e saracia asta ce e in romania , am vazut si eu ca sunt cativa care abia asteapta sa te intepe daca vede ca nu stii multe una doua te-au rezolvat cu banii te jefuiesc la drumu mare :))

#14
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Nu e ca vreau eu sa iau apararea sefei de sectie, dar exista posibilitatea ca daca fata nu avea asigurare medicala platita in Romania sa nu beneficieze in mod gratuit de analizele respective. Poate de aceea era nevoie de internare si nu neaparat pentru ca respectiva doamna era o feroce cautatoare de bani.

#15
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcodruta, on 12th April 2011, 12:37, said:

Nu e ca vreau eu sa iau apararea sefei de sectie, dar exista posibilitatea ca daca fata nu avea asigurare medicala platita in Romania sa nu beneficieze in mod gratuit de analizele respective. Poate de aceea era nevoie de internare si nu neaparat pentru ca respectiva doamna era o feroce cautatoare de bani.

Las-o-n pace, ca fuma cu nonsalanta pe holurile sectiei de Maternitate-Neonatologie... I se rupea ei de anuntul de pe usa, "Fumatul interzis"... Si se zborsea la toata lumea, nimeni nu comenta nimic, ca "ea e zbirul"... Si cica nu era voie ca vizitatorii sa intre in salonul gravidelor/lauzelor, trebuiau gravidele/lauzele sa iasa pe holul comun, ala intre etaje/sectii... Mda, de aia am vazut eu un barbat plecand dintr-un salon pe la 6 dimineata... Ca sa nu mai zic ca un tigan cu stare, tanar, cam la 20 de ani, si-a pazit zi-noapte sotia, de 14 ani, proaspata mamica... Ce discutii intretineau noaptea asistentele cu el... :)

Daca nu beneficiezi gratuit de niciun fel de analiza, ti se mai da bilet de trimitere dintr-acela cu roz? Ca asta chiar nu stiu...

#16
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
http://forum.softped...howtopic=767968

Va invit sa va dati cu parerea in acest topic.

#17
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Din 22 Aprilie cica s-au sistat analizele gratuite ptr gravide pana la noi dispozitii la Boli Infectioase Cluj oricum noi am reusit sa facem testele Torch gratuit ca am sunat pe la inceputul lui aprilie si ne-au planificat la 2 saptamani  si au iesit foarte bune rezultatele toate le-a mai avut inainte si acuma nu le are deci sunt ok.. cu analizele la Boli infectioase trebuie sunat inainte oricum ca nu stiu exact daca in continuare se mai fac gratuit sau nu...

#18
kikimik1

kikimik1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2011

View Postdjcristi2001, on 8th May 2011, 00:11, said:

Din 22 Aprilie cica s-au sistat analizele gratuite ptr gravide pana la noi dispozitii la Boli Infectioase Cluj oricum noi am reusit sa facem testele Torch gratuit ca am sunat pe la inceputul lui aprilie si ne-au planificat la 2 saptamani  si au iesit foarte bune rezultatele toate le-a mai avut inainte si acuma nu le are deci sunt ok.. cu analizele la Boli infectioase trebuie sunat inainte oricum ca nu stiu exact daca in continuare se mai fac gratuit sau nu...
Buna. Sunt si eu o viitoare mamica (sunt in 12 sapt) si am tot cautat pe net unde se poate beneficia de gratuitatea analizelor din pachetul TORCH... Se pare ca la et 3 la Instit Cantacuzino (la etajul 3 la Prof Dr Biolgo Dan Steriu s-ar face gratuiti cu un formular de la medicul ginecolog. Are cineva idee daca mai e valabila aceasta informatie? a fost cineva de curind?

Nu am gasit in alta parte aceste analize gratuite...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate