Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Telefoane ascultate(interceptate)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
Am citit acum ceva zile un articol pe un forum dar nu prea am inteles mare lucru.

As vrea ceva detalii despre acest subiect (daca se asculta? cand se asculta? cum? de ce? cum aflu daca imi este ascultat telefonul? daca sunt mai vulnerabili cei pe pre-pay sau pe abonament? cum imi pot proteja intimitatea? )


multumesc anticipat

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
nu te poti proteja iar cand iei la cunostinta ca ai fost ascultat e prea tarziu.

#3
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Toate convorbirile sunt inregistrate,nu si ascultate.

#4
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
inregistrate in sensul ca apelantul, cel apelat, ora apelului, si durata ?


aaa si cat timp raman aceste date in baza lor de date?

#5
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Daca vrei sa scapi de problema,costa 80 ron un telefon nou si 20 ron o cartela cu numar,dupa o saptamana il arunci (cu tot cu cartela evident), cumperi altul' si tot asa,saptamana de saptamana,ca sa fii sigur ca iti pierd urma.

Totusi intrebarea serioasa vine acum,discuti asa lucruri importante incat iti e teama de lucrul asta ? Discuti cu interlopi,politicieni,lucruri ilegale ? Sau ?

#6
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
ma intereseaza acest subiect ca sa fiu pregatit pentru o posibila situatie de genul acesta


nu am fost inca implicat in situatii de genul acesta


doar am auzit la cineva(o sa ii spunem X) care e cam "in pericol" sa spunem

avea niste "combinatii" (gainarii) si era implicat cu altcineva (o sa ii spunem Y)

pe Y l-a prins politia (nu stiu cum nu ma intrebati poate l-a auzit discutand la telefon)

i-a confiscat telefonul si l-a luat la intrebari

a verificat telefonul si a vazut mai mult apeluri catre numarul lui X (sau ceva de genul)

numarul lui X (pe care nu il cunostea politia) era o cartele pre-pay pe cosmote

si politia a cerut lista tuturor apelurilor pe anul trecut(bineinteles ca au luat numerele formate pe abonamente si nu inteleg de ce)

a sunta abonatii respectivi si i-a intrebat daca cunosc acest numar (nimeni nu il cunostea [ceva ciudat] )

X a aruncat telefonul cu cartela si pana in ziua de astazi(nu a trecut mult timp de atunci) nu s-a aflat cine este X

#7
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Ideea e ca ascultatul unor telefoane necesita resurse financiare FOARTE MARI,ca sa iti fie ascultat telefonul trebuie mandat judecatoresc,imi e tare greu sa cred ca telefoanele gainarilor se asculta,daca e vorba de ceva retea imensa atunci da,depinde ce inseamna gainarii,telefoanele sunt ascultate de SRI deci gandeste-te ca nu e chiar asa o banalitate,nu se "deranjeaza" pentru orice chestie.

Telefoanele mai sunt ascultate si de fun,telefoanele politicienilor,ca sa ii aiba la mana cu ceva eventual,telefoanele unor jurnalisti din aceleasi considerente etc,asta pe langa cele ale marilor retele infractionale.

#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Suntem in 2011.
Nu m-ar mira daca tracing-ul se face pe baza amprentei vocale, si astfel, oricate telefoane schimbi, nu te ajuta.
Dupa ce soft-ul iti recunoaste amprenta vocala, pe orice telefon, incepe inregistrarea.

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 alex-softpedia, on 31st March 2011, 16:14, said:

Daca vrei sa scapi de problema,costa 80 ron un telefon nou si 20 ron o cartela cu numar,dupa o saptamana il arunci (cu tot cu cartela evident), cumperi altul' si tot asa,saptamana de saptamana,ca sa fii sigur ca iti pierd urma.
:lol: Glumesti nu? Telefoanele nu se mai asculta cu microfoane in ele. Ar fi si o prostie atata timp cat TOATE convorbirile trec prin centrala operatorului iar operatorul are intelegeri cu srviciile secrete.


 alex-softpedia, on 31st March 2011, 16:14, said:

Totusi intrebarea serioasa vine acum,discuti asa lucruri importante incat iti e teama de lucrul asta ? Discuti cu interlopi,politicieni,lucruri ilegale ? Sau ?
Eu cred ca "doar" sufera de paranoia saracu'!

P.S.: In cazul in care nu stiati in ziua de azi cu tehnica moderna se asculta TOT, inclusiv pe ce site-uri intri, frecventa vizitarii, emailuri, etc., et., etc.! Se poate depista pana si ce ai salvat pe HDD acum cativa ani chiar daca ai sters informatia pana acum! :naughty:

#10
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010

 dan84, on 31st March 2011, 16:53, said:

:lol: Glumesti nu? Telefoanele nu se mai asculta cu microfoane in ele. Ar fi si o prostie atata timp cat TOATE convorbirile trec prin centrala operatorului iar operatorul are intelegeri cu srviciile secrete.



Eu cred ca "doar" sufera de paranoia saracu'!

P.S.: In cazul in care nu stiati in ziua de azi cu tehnica moderna se asculta TOT, inclusiv pe ce site-uri intri, frecventa vizitarii, emailuri, etc., et., etc.! Se poate depista pana si ce ai salvat pe HDD acum cativa ani chiar daca ai sters informatia pana acum! :naughty:



nu sufar de paranoia

incerc sa ajut pe cineva (cu informatii)

pe el il interesa chestia asta

gainariile nu le pot spune (oricum ar fii ceva bani la mijloc)


aa si cu HDD (am o sticluta cu acid in cazuri de forta majora :lol:)

a si cu amprenta vocala nu se foloseste in romania

oricum avea un telefon destul de "safe" din cate stiu (nokia 1110i)

inchideti topic

multumesc

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 xtremealex15, on 31st March 2011, 17:11, said:

aa si cu HDD (am o sticluta cu acid in cazuri de forta majora :lol:)
Asa! Cand auzi batai mai puternice in usa o dai repede pe gat! :thumbup:

#12
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
ai inteles gresit (desi imi place cum gandesti :lol:)

se toarna pe HDD si e curat ca la lacrima

#13
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 dan84, on 31st March 2011, 16:53, said:

:lol: Glumesti nu? Telefoanele nu se mai asculta cu microfoane in ele. Ar fi si o prostie atata timp cat TOATE convorbirile trec prin centrala operatorului iar operatorul are intelegeri cu srviciile secrete.

Bun,detaliem situatiile :

Operatorul stocheaza toate convorbirile timp de 6 luni,nu stiu daca s-a aprobat legea aia,in fine zicem ca asa e,sunt tone de informatii acolo, corect ? Daca tu iti schimbi numarul cum identifica ei aceeasi persoana ca sa urmareasca ce a discutat ? Doar cum zicea cineva mai sus pe baza amprentei vocale poate.

Ce informatii le vin lor,convorbirea in sine,numerele intre care a fost efectuata, si altceva ? IMEI draci laci nume nebunii daca e abonament etc.Si aici e faza cu aruncatul telefonului,cand il cumperi sau faci abonament,in contractul de garantie si al tau si al lor,sau in alte acte,e trecut IMEI-ul,pe baza lui te gaseste cu eroare de 1 metru,asta daca ai telefonul la tine.

In fine discutam aiureli,totusi....mai e un topic pe tema asta parca.

#14
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
E doar paranoia, stati fara grija cine are afaceri ilegale cu bani multi si are banuieli, nu vorbeste chestii importante la telefon. Se intalneste fata in fata cu celalalt,sau stabilesc un cod(ce il schimba saptamanal/lunar) daca nu se poate fara telefoane,sau isi cumpara porumbei voiajori.
Pana acum in Romania nimeni n-a fost condamnat pe baza discutiilor telefonice. De cele mai multe ori telefoanele sunt folosite doar ca punct de plecare, ca sa afle procurorii persoanele implicate si eventualele interpretari. In functie de imaginatie oricarui cuvant i se poate da alt sens de catre procurori, dar pana la urma raman la proces exact asta: fructele imaginatiei unuia si altuia, nedovedite.

Edited by Getodacul, 31 March 2011 - 17:20.


#15
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 18.05.2010
oricum amprenta vocala nu e disponibila in romania

telefonul despre care vorbesc era luat nu din magazin ci de la altcineva (era nokia 1110i)

si toate datele se pastreaza doar 6 luni


atunci poasteaza link si inchide topic (daca ai "gradele" necesare)

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru initiatorul topicului...
Stai linistit. In ziua de azi nu este nevoie de un telefon mobil pentru a fi spionat cineva. Nu mai merge nici faza cu muzica tare si alte alea. Nici sa te ascunzi in multimi...nimic. Doar cei mari fug de cei mari, pentru restul lumii ramane zbuciumul nebun. In 2011 nu mai exista intimitate.

#17
Mentat

Mentat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.01.2002
O sa va dau cateva explicatii tehnice; cine vrea sa inteleaga... f bine, cine nu... nu.

1. Toate conversatiile sunt inregistrate pe HDD-uri timp de 6 luni.
Calitatea convorbirilor este oricum f. slaba, deci spatiul de stocare necesar a unei convorbiri este infim, mai ales avand in vedere cat de ieftin e acum 1 Tb.

2. La nevoie, acele inregistrari sunt ascultate si transcrise.
Am inteles ca exista masini automate de transcriere voce-text, dar suportul pt lb romana e praf si necesita multe corecturi.

3. Nu exista (in Romania) recunoastere a amprentei vocale, dar oamenii nostri sunt prosti.
Pt 99% dintre cei interesati nu e nevoie de astfeld e masuri.

*Trebuie ca ambii parteneri sa schimbe des cartele si telefoanele.

Da, degeaba schimbi cartela daca telefonul tau este acelasi. (vezi IMEI)
Asta e prima capcana pt meseriasi.

4. Scaparea momentan raman servicii gen SIPS (cu server propriu si SSL) si Skype (like)

Quote

German police are unable to decipher the encryption used in the Internet telephone software Skype to monitor calls by suspected criminals and terrorists, Germany's top police officer said on Thursday.  Skype allows users to make telephone calls over the Internet from their computer to other Skype users free of charge.
Law enforcement agencies and intelligence services have used wiretaps since the telephone was invented, but implementing them is much more complex in the modern telecommunications market where the providers are often foreign companies.

"The encryption with Skype telephone software ... creates grave difficulties for us," Joerg Ziercke, president of Germany's Federal Police Office (BKA) told reporters at an annual gathering of security and law enforcement officials.

"We can't decipher it. That's why we're talking about source telecommunication surveillance -- that is, getting to the source before encryption or after it's been decrypted."

Experts say Skype and other Voice over Internet Protocol (VoIP) calling software are difficult to intercept because they work by breaking up voice data into small packets and switching them along thousands of router paths instead of a constant circuit between two parties, as with a traditional call.

5. Desigur, recomand e-mail criptat cu semnaturi digitale sau PGP, de preferat pe un server gen gmail, cu autentificare IMAP & POP3 criptata SSL.

#18
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Ascultatul telefoanelor este principala activitate a SRI deoarece au prea multi angajati, si nu au ce face.
1. Toti operatorii de telefonie mobila trimit fluxuri optice prin STS catre SRI Serviciului secret al MI si Serviciul secret al Armatei. Daca mai sunt altele nu stu.
Ei au acces la toata infrastructura operatorilor la discretie. Spre exemplu SSA foloseste releele de telefoane pentru detectarea avioanelor slab vizibile pe radar.
2. Mai exista o alta modalitate de ascultare, cu releu fals. Acolo nu conteaza ce numar ai. Practic e un releu ori in masina, ori in geamantan, pe care telefoanele din zona sunt logate si il folosesc pentru a comunica. Daca e duba, ascultarea se face live. Daca nu, se decodeaza la sediu.

Exista soft voice to text, de vre-o 10 ani. costa enorm in romania, si oamenii erau mai ieftini. de 5 ani, de cand a inceput modernizarea si demilitarizarea serviciului, au intrat multe tehnologii moderne in uz.
Nu se foloseste "inca" digitalizarea timbrului vocal. insa se foloseste digitalizarea cuvintelor, si a mesajelor. Iar cum cauti pe Google asa cauti in arhiva, si vezi rezultate, le asculti, etc.

Pentru plasarea microfoanelor deja tehnologia este extraordinar de evoluata. Il stiu pe unu, a primit vizita de la ISCIR sa ii inspecteze seismic apartamentul. Defapt s-au bagat prin perete microfoane sa il asculte pe vecinu. a primit niste bani si un buletin de analiza fals, dar de bine.

Muzica se anuleaza ori cu aceeasi muzica, ori prin alta tehnica mai complexa, si mai de durata. La fel orice zgomot de fond. Metrou, zgomot de canalizare daca microfoanele sunt prin coloana conductelor de apa, etc.

Inregistrarea se face pe medii magnetice, in special casete de date, similar celor audio, dar care au zeci de TB

Quote

4. Scaparea momentan raman servicii gen SIPS (cu server propriu si SSL) si Skype (like)
Daca esti tinta, exista atacuri cibernetice, exista virusi, si nu uita. orice furnizor de net trebuie sa te intercepteze si sa transmita serviciului informatia. Daca nu o face, pierde liceenta si sayonara!

Edited by Highlander91, 01 April 2011 - 12:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate