Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Fosfor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postad_axel, on Sep 19 2005, 21:54, said:

Deci chimistilor...gasesc undeva de vanzare?

Desigur! Cate tone vrei? Nu e fosfor, e Strontium aluminate, si luminozitatea la intuneric e de pana la 10 ore.

Nu e toxic ca si fosforul, nici radioactiv, nici incendiar.

Trebuie incarcat cateva secunde/minute la lumina, si poti tst cat vrei pe intuneric.

Pretul e de circa 300 USD per kg pt pigment, dar pt ce vrei tu cred ca si 10 grame sunt suficiente.

#20
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Încă un motiv ca să ne trezim cu ei în Ardeal...

#21
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postloock, on Mar 17 2007, 00:59, said:

substante este mai complicata, iar unele din ele chiar sunt dopate cu izotopi radioactivi pt. a minimiza sau chiar elimina necesarul de expunere la lumina si efectul temporar, astfel ele devin fluorescente, dar prin complicarea serioasa a fabricatiei si cu riscurile de rigoare...
Substanta folosita de regula pt. a emite lumina verzuie este sulfura de zinc ZnS, impurificat cu ioni de Ag, si poate utiliza ca activator un izotop radioactiv, de ex. o sare de Thoriu. Substanta radioactiva emite raze gamma si beta -  electroni liberi cu energie de cateva zeci de electron-volti, raze care produc fluorescenta sulfurii de zinc.

Toate informatiile de mai sus au fost tiparite in manualele de chimie pt. scoala generala-secundara si liceu, aparute in ultimii 20 de ani...
O parte din materie a fost uitata la editiile mai noi....:)


Iar cele care nu au fost inca tiparite, Aluminatii activati cu europium, descoperiti relativ recent... o lumina de 10 ori mai puternica decat ZnS...

#22
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postcretinulforumurilor, on Jul 17 2007, 16:58, said:

Încă un motiv ca să ne trezim cu ei în Ardeal...


Cu ce???

#23
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Acuma n-o să le mai spunem sârmă, o să le spunem fosforescenți.

#24
alxag2004

alxag2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.01.2007
eu cred ca daca mai avem putina rabdare, vine fosforul la noi, nu mai trebuie sa-l cautam  ;)
http://evz.ro/article.php?artid=314312

#25
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postad_axel, on Sep 3 2005, 22:49, said:

Salutare!Cine stie unde pot gasi fosfor, in Iasi? Am nevoie pt am colora butoanele de la tastatura. Nu vreau cantitai industriale, ca nu imi fac "Tuning de tastaturi" :D

mai asteapta putin ,poate ajunge norul cu fosfor pe acolo... :lol:

#26
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Cat a trebuit sa sapati sa dezgropati un asemenea topic?

#27
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View PostThe_Napster, on Jul 18 2007, 14:25, said:

Cat a trebuit sa sapati sa dezgropati un asemenea topic?

Il gasim pe google, nutrebuie sa sapam...
Fosforul poate fi obtinut din urina. Daca vrei reteta... mai bine  pe PM ca e cam scarbos

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca tot a fost dezgropat, se putea vedea ca deja am amintit despre procedeul de separare din urina...:)

View Postloock, on Mar 17 2007, 00:59, said:

Se poate obtine home-made prin fierberea de urina :) - se formeaza o mazga la suprafata cu un continut ridicat de fosfor - ajuta daca ai mancat peste si alte alimente bogate in fosfor....


Daca vorbim de o substanta fosforescenta atunci este deja altceva - de obicei nu are in compozitie deloc fosfor si iar de obicei trebuie precizat ca efectul este temporar si necesita activare prin expunerea la lumina.

Deja chimia acestor substante este mai complicata, iar unele din ele chiar sunt dopate cu izotopi radioactivi pt. a minimiza sau chiar elimina necesarul de expunere la lumina si efectul temporar, astfel ele devin fluorescente, dar prin complicarea serioasa a fabricatiei si cu riscurile de rigoare...
Substanta folosita de regula pt. a emite lumina verzuie este sulfura de zinc ZnS, impurificat cu ioni de Ag, si poate utiliza ca activator un izotop radioactiv, de ex. o sare de Thoriu. Substanta radioactiva emite raze gamma si beta -  electroni liberi cu energie de cateva zeci de electron-volti, raze care produc fluorescenta sulfurii de zinc.

Dar mai inportant este ca de fapt se cerea altceva...

"Revenind on topic, trebuie precizat ca Fosforul alb - cel care este fosforescent - este extrem de toxic, pt. ceva care se atinge cu degetele.....1 miligram omoara un om....
De asemenea fosforescenta lui este produsa mai mult prin oxidare - fapt de unde rezulta ca se consuma odata expus la aer si in plus poate provoca arsuri periculoase si toxice la contacul cu pielea. "

Edited by loock, 16 February 2008 - 17:07.


#29
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postad_axel, on Sep 3 2005, 21:49, said:

Salutare!Cine stie unde pot gasi fosfor, in Iasi? Am nevoie pt am colora butoanele de la tastatura. Nu vreau cantitai industriale, ca nu imi fac "Tuning de tastaturi" :D
Gasesti in hypermarketuri la raionul jucarii obiecte fosforescente de lipit pe pereti , gen stelute , luna , pitici , cap de mort , e , tot ce ramine este sa le pisezi iar praful obtinut sa-l aplici pe taste cu un lac sau super glue .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate