Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Fosfor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Salutare!Cine stie unde pot gasi fosfor, in Iasi? Am nevoie pt am colora butoanele de la tastatura. Nu vreau cantitai industriale, ca nu imi fac "Tuning de tastaturi" :D

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Credeam ca vrei sa faci bombe incendiare.
Ma speriase titlul.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Urmeaza "Nitroglicerina" in Odorheiu Secuiesc. :D

#4
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
La nitroglicerină pot da eu procedeul de preparare dacă promiteți că o folosiți.

#5
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

dixy, on Sep 7 2005, 18:36, said:

La nitroglicerină pot da eu procedeul de preparare dacă promiteți că o folosiți.
promit..Si o folosesc in Iasi. :death:

#6
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
:D  :lol:  :w00t:
Arunca-le in cuptor. Pune benzina si da-i foc... O sa rezulte aceeasi culoare... :coolspeak:

#7
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nitroglicerina e dioxid de amoniac si glicerina , din cate imi aduc aminte (mi-a spus
odata profesoara de chimie , pe atunci nu stia ca sunt evil :D)

#8
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
dioxid de amoniac nu am auzit sa existe. daca poti tu sa convigi o molecula de azot sa-si modifice numarul de valente, atunci poti sa te faci sales manager cu real succes.
si nitroglicerina se prepara usor acid azotic, acid sulfuric si glicerina (na,ca am dat-o pe goarna, formidabil cum mi-a scapat)
pt moderatori: daca cineva incearca sa fabrice nitroglicerina dupa reteta mea, atunci chiar merita sa ajunga foarte repede la o altitudine mare, pentru a-si compara vidul din tzeasta cu aerul rarefiat al inaltimilor

...SI MAI PUNETZI DRACULUI MANA PE CARTEA AIA DE CHIMIE INAINTE SA POSTATZI IMBECILITATZI!

la revedere!

#9
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
hai lasa spectacolul ... nu e toata lumea geniu in chimie ca si tine ^_^ . am spus ca
am "invatat" chestia asta acus cativa ani , nu mai imi aduc aminte . si poate nu vreau
sa invat chimie , atunci ce zici ?

#10
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Keep on topic ! :)
Ad axel potzi sa iei tastatura cu luminitze de la fabrica. Nush cat costa da` lumineaza noaptea  :coolspeak:.  Foforu parca si radiaza sau smth.

#11
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Nu vreau sa mai dau bani pe o tastatura. Am dat deja 2 mil pe kitu asta(e in semnatura). Faza este ca tastatura iluminata nu e wireless, ca daca ar fi ar consuma bateriile ca o gaura neagra. Inca astept! I need fosfor sau ceva care sa aplic pe butoane si sa lumineze pe intuneric.

#12
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005

aolex, on Sep 8 2005, 18:30, said:

hai lasa spectacolul ... nu e toata lumea geniu in chimie ca si tine ^_^ . am spus ca
am "invatat" chestia asta acus cativa ani , nu mai imi aduc aminte . si poate nu vreau
sa invat chimie , atunci ce zici ?

<{POST_SNAPBACK}>

Si ca sa fie clar: trinitrat de glicerina. Prepar-o ca pe salata - in loc de ulei pui glicerina si pentru otet niste acid azotic&sulfuric (amestec sulfo-nitric). Incalzesti totul la foc mic, amesteci sa nu se prinda si ne spui si noua cum este dincolo. Daca ai chef mai bine faci fulmicoton (adica vata de la farmacie si amestec sulfo-nitric), doua ore la temperatura camerei si uscare lenta in curent de aer si la umbra. Daca nu este comprimat nu bubuie ci doar arde extrem de rapid (brizanta zero). Poti sa iei o carte cu experimente pentru scolari si sa vezi ce spun de  sarurile de cupru sau de argint ale... (vezi acetiluri).
Nu te sfatuiesc sa te joci cu asa ceva: este ilegala detinerea fara autorizatie de substante chimice din clasa acizilor puternici  si in plus, uneori, trebuie facuta curatenie (cu spaclul si penseta). Identificarea se poate face dupa degete.

#13
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Deci chimistilor...gasesc undeva de vanzare?

#14
morvius

morvius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Cine stie pls unde pot gasi substante chimice de cumparat pentru experimente :D  de exemplu:sodiu Na,potasiu K,Rubidiu Rb,in general metale alcaline,nu ar strica shi nisthe metale sau ne metale mai reactive Magneziu Mg, sau calciu Ca. va astept sami zicetzi la id:the_morvius :P

#15
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 DerVish, on Sep 9 2005, 01:21, said:

dioxid de amoniac nu am auzit sa existe.
NO2 (vroia sa zica, probabil)

Nu cred ca ai vrea sa mai utilizezi tastatura aia(daca supravietuiesti, btw): fosforul e extrem de toxic!

Edited by Ninja, 16 March 2007 - 17:57.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mult off topic cu trinitratii....dar daca tot ati amintit de ei, cred ca este interesant de stiut ca trinitratul de glicerina absorbit in nitroceluloza formeaza un amestec arhicunoscut, denumit C4 :) -  superdinamita cu baza activa si materialitate plastica - este nevoie de stabilizatori ca altfel se poate separa in timp si nu e bine sa intelegi pe pielea ta ce e aia brizanta de 8 Km/sec...:)
Se pot stinge incedile de sonda cu el, deoarece destinderea este asa de rapida incat se produce local o scadere f. mare temperatura, dupa ce unda de soc a stins oricum flacara.
Acidul sulfuric este catalizator in reactia de trinitrare si trebuie sa fie superconcentat peste 98% (oleic) si cel azotic la fel (fumans)
Fulmicotonul are in compozitie si stabilizatori, antibrizanti si reducatori de fum, pe langa nitroceluloza.
Fara antibrizanti explodeaza pusca...:)
Dinamita clasica - Ciclonita 6 dupa cum a fost denumita chiar de Alfred Nobel, este compusa din trinitrat de glicerina absorbit in diatomit, cunoscut si sub denumirea de kiselgur - (un fel de lut f. pur rezultat din cochilii preistorice.)

Revenind on topic, trebuie precizat ca Fosforul alb - cel care este fosforescent - este extrem de toxic, pt. ceva care se atinge cu degetele.....1 miligram omoara un om....
De asemenea fosforescenta lui este produsa mai mult prin oxidare - fapt de unde rezulta ca se consuma odata expus la aer si in plus poate provoca arsuri periculoase si toxice la contacul cu pielea.
Se poate obtine home-made prin fierberea de urina :) - se formeaza o mazga la suprafata cu un continut ridicat de fosfor - ajuta daca ai mancat peste si alte alimente bogate in fosfor....

Daca vorbim de o substanta fosforescenta atunci este deja altceva - de obicei nu are in compozitie deloc fosfor si iar de obicei trebuie precizat ca efectul este temporar si necesita activare prin expunerea la lumina.

Deja chimia acestor substante este mai complicata, iar unele din ele chiar sunt dopate cu izotopi radioactivi pt. a minimiza sau chiar elimina necesarul de expunere la lumina si efectul temporar, astfel ele devin fluorescente, dar prin complicarea serioasa a fabricatiei si cu riscurile de rigoare...
Substanta folosita de regula pt. a emite lumina verzuie este sulfura de zinc ZnS, impurificat cu ioni de Ag, si poate utiliza ca activator un izotop radioactiv, de ex. o sare de Thoriu. Substanta radioactiva emite raze gamma si beta -  electroni liberi cu energie de cateva zeci de electron-volti, raze care produc fluorescenta sulfurii de zinc.

Toate informatiile de mai sus au fost tiparite in manualele de chimie pt. scoala generala-secundara si liceu, aparute in ultimii 20 de ani...
O parte din materie a fost uitata la editiile mai noi....:)

Edited by loock, 17 March 2007 - 00:13.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
O precizare interesanta, tot din manuale...chibriturile folosite in Europa nu contin fosfor deloc - folosesc un amestec de clorat de potasiu, sulf, carbune, guma arabica sau clei si coloranti.
Fosforul rosu ( fosfor alb incalzit la cateva sute de grade in atmosfera inerta - fara oxigen) este prezent doar pe cutia de chibrituri ;)

Unele chibriturile americane traditionale contin insa fosfor rosu in gamalie, deoarece traditia de a aprinde pe aproape orice suprafata este mai importanta decat respectarea celor mai stricte norme de securitate...:)

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Vanzatorul de Iluzii, on Sep 13 2005, 02:10, said:

Daca nu este comprimat nu bubuie ci doar arde extrem de rapid (brizanta zero).

Se poate face o confuzie intre deflagratie ( subsonica) si detonatie (supersonica).....
Nitroglicerina este f. instabila, dar nitroceluloza si si dinamita au nevoie de detonator brizant pt. initiere, care complica putin problema, dar nu f. mult....
Exista si "amestecuri" care in functie de initiere pot fi si detonante si deflagrante, de ex. arhicunoscutul amestec de azotat de amoniu cu gaz, pacura, motorina, etc....care este f. periculos si la o simpla deflagratie....

Nu va jucati cu focul, mai bine  reveniti la taste luminate cu leduri :)
Apropo, am vazut ca fac niste rusi o tastatura OLED color configurabila, care practric este un fel de ecran senzitiv mai primitiv....dar si pretul este la fel de primitiv - 1400 USD...:)

Sunt sigur ca exista si solutii mai ieftine.
Logitech G 11 si G 15 de ex...
Gembird Black KB-9845L, KB-9805L, KB-9120L, KB-9140L
Recom Ultra-X-BK
Saitek Eclipse, Saitek Gamers Keyboard, dar cu layout UK...programabil dar nereinscriptionabil...:)
Etc....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate